askbot - en to fi translation catalogue (1123 entries)

en: 
                %(counter)s Answer
                 | 
                %(counter)s Answers
fi[0]: 
    %(counter)s Vastaus
fi[1]: 
    %(counter)s Vastausta

en: 
            <span class='big strong'>Dear %(user_name)s</span>, we look forward to hearing your feedback. 
            Please type and send us your message below.
fi: 
    <span class='big strong'>Hyvä %(user_name)s</span>, otamme mielellään vastaan palautetta sinulta. Kirjoita viestisi ja lähetä se käyttämällä alla olevaa lomaketta.

en: 
            <span class='big strong'>Dear visitor</span>, we look forward to hearing your feedback.
            Please type and send us your message below.
fi: 
    <span class='big strong'>Hyvä vierailija</span>, otamme mielellään vastaan palautetta. Kirjoita viestisi ja lähetä se käyttämällä alla olevaa lomaketta.

en: 
            Your answer to %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
fi: 
    
    <span class="strong big">Vastauksesi kysymykseen</span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">on tallennettu ja julkaistaan, kun kirjaudut sisään.</span>

en: 
    Hello, this is a %(site_title)s forum feedback message.
fi: 
    Hei, tämä on palauteviesti sivun %(site_title)s foorumilta.

en:  - to expand, or dig in by adding more tags and revising the query.
fi:  laajentaaksesi tai lisää enemmän tageja hakuusi.

en:  accept own answer to own questions
fi: hyväksy oma vastauksesi omaan kysymykseesi

en:  or
fi: tai

en: " and "%s"
fi: " ja "%s"

en: " and more
fi: " ja enemmän

en: "Login now!"
fi: "Kirjaudu sisään nyt!"

en: %(count)s follower | %(count)s followers
fi[0]: %(count)s seuraaja
fi[1]: %(count)s seuraajaa

en: %(days)d day | %(days)d days
fi[0]: %(days)d:ssä päivässä
fi[1]: %(days)d:ssä päivässä

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
fi[0]: %(hr)d tunti sitten
fi[1]: %(hr)d tuntia sitten

en: %(item1)s and %(item2)s
fi: %(item1)s ja %(item2)s

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
fi[0]: %(min)d minuutti sitten
fi[1]: %(min)d minuuttia sitten

en: %(new)s new flagged posts
fi: %(new)s uutta liputettua merkintää

en: %(new)s new flagged posts and %(seen)s previous
fi: %(new)s uutta liputettua merkintää ja %(seen)s jo nähtyä

en: %(points)s points were added for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
fi: %(points)s pistettä lisätty käyttäjän %(username)s panoksesta kysymykseen %(question_title)s

en: %(points)s points were subtracted for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
fi: %(points)s pistettä vähennetty käyttäjän %(username)s panoksesta kysymykseen %(question_title)s

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
fi[0]: %(q_num)s kysymys
fi[1]: %(q_num)s kysymystä

en: %(question_count)d unanswered question about %(topics)s | %(question_count)d unanswered questions about %(topics)s
fi[0]: %(question_count)d vastaamattomat kysymys aiheesta %(topics)s
fi[1]: %(question_count)d vastaamatonta kysymystä aiheesta %(topics)s

en: %(question_count)d updated question about %(topics)s | %(question_count)d updated questions about %(topics)s
fi[0]: %(question_count)d päivitetty kysymys aiheesta %(topics)s
fi[1]: %(question_count)d päivitettyä kysymystä aiheesta %(topics)s

en: %(seen)s flagged posts
fi: %(seen)s jo nähtyä liputettua merkintää

en: %(site)s logo
fi: %(site)s:n logo

en: %(site)s user name and password
fi: %(site)s käyttäjänimi ja salasana

en: %(user)s has %(badges)s
fi: käyttäjällä %(user)s on %(badges)s

en: %(user_name)s's karma change log
fi: %(user_name)s mainepisteiden muutokset

en: %(username)s gravatar image
fi: käyttäjän %(username)s gravatar-kuva

en: %(username)s karma is %(reputation)s
fi: %(username)s mainepisteet ovat %(reputation)s

en: %(username)s's current status is "%(status)s"
fi: Käyttäjän %(username)s tämänhetkinen status on "%(status)s"

en: %(username)s's network is empty
fi: Käyttäjän %(username)s verkosto on tyhjä

en: %(username)s's profile
fi: käyttäjän %(username)s profiili

en: %(username)s's website is %(url)s
fi: Käyttäjän %(username)s nettisivu on %(url)s

en: 'Approved' status means the same as regular user.
fi: 'Hyväksytty'-status tarkoittaa tavallista käyttäjää.

en: (%(comment_count)s comment) | the answer has been commented %(comment_count)s times
fi[0]: vastausta kommentoitiin %(comment_count)s kerran
fi[1]: vastausta kommentoitiin %(comment_count)s kertaa

en: (Please solve the captcha)
fi: (Ole hyvä ja selvitä captcha)

en: (cannot be changed)
fi: (ei voida muuttaa)

en: (or select another login method above)
fi: (tai valitse toinen sisäänkirjautumistapa yllä olevista)

en: (required)
fi: (pakollinen)

en: (this field is required)
fi: (tämä kenttä on pakollinen)

en: (to hear from us please enter a valid email or check the box below)
fi: (jos haluat vastauksen, lisää voimassa oleva sähköpostiosoite tai klikkaa raksi alla olevaan ruutuun)

en: **bold**
fi: **lihavoitu**

en: **bold** or __bold__
fi: **lihavointi** tai __lihavointi__

en: *italic*
fi: *kursivoitu*

en: *italic* or _italic_
fi: *kursivoitu* tai _kursivoitu_

en: 2 days ago
fi: kaksi päivää sitten

en: <em>Changed by moderator. Reason:</em> %(reason)s
fi: <em>Moderaattorin vaihtama. Syy:</em> %(reason)s

en: <em>Warning:</em> if your database is not empty, please back it up
            before attempting this operation.
fi: <em>Varoitus:</em> jos tietokantasi ei ole tyhjä, varmuuskopioi se
    ennen tämän toiminnon suorittamista.

en: <p>Sorry, in order to post questions on %(site)s by email, please <a href="%(url)s">register first</a></p>
fi: <p>Valitettavasti sinun on rekisteröidyttävä <a href="%(url)s">täällä</a> voidaksesi kysyä kysymyksiä %(site)s:lla sähköpostitse.</p>

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
fi: <p>Valitettavasti kysymyksesi julkaisussa tapahtui virhe - ole hyvä ja ota yhteyttä %(site)s:n ylläpitoon</p>

en: <p>Sorry, your question could not be posted due to insufficient privileges of your user account</p>
fi: <p>Valitettavasti kysymystäsi ei voitu lisätä sivulle käyttäjätilisi riittämättömien oikeuksien vuoksi.</p>

en: <span class="count">%(cnt)s</span> Vote | <span class="count">%(cnt)s</span> Votes
fi[0]: <span class="count">%(cnt)s</span> ääntä
fi[1]: <span class="count">%(cnt)s</span> ääni

en: <span class="count">%(counter)s</span> Badge | <span class="count">%(counter)s</span> Badges
fi[0]: <span class="count">%(counter)s</span> mitali
fi[1]: <span class="count">%(counter)s</span> mitalia

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
fi[0]: <span class="count">%(counter)s</span> kysymys
fi[1]: <span class="count">%(counter)s</span> kysymystä

en: <span class="count">%(counter)s</span> Tag | <span class="count">%(counter)s</span> Tags
fi[0]: <span class="count">%(counter)s</span> tagi
fi[1]: <span class="count">%(counter)s</span> tagiä

en: <strong>Here</strong> (once you log in) you will be able to sign up for the periodic email updates about this question.
fi: <strong>Täällä</strong> voit (kirjauduttuasi sisään) tilata jaksoittaisen tähän kysymykseen liittyvän päivityksen sähköpostiisi

en: <strong>To enable this function</strong>, please select option 'customize' in the "Site footer mode" above. Use this area to enter contents of the footer in the HTML format. When customizing the site footer (as well as the header and HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
fi: <strong>Salliaksesi tämän toiminnon</strong>, valitse 'muokkaa' "Sivun footerin moodi" -kohdassa yllä.  Käytä tätä aluetta lisätäksesi sisältöä footeriin HTML-muodossa.  Kun muokkaat sivun footeria (samoin kuin headeria ja HTML &lt;HEAD&gt;:a), käytä HTML-validaattoripalvelua varmistaaksesi että koodisi on oikein kirjoitettua ja toimii hyvin kaikissa selaimissa.

en: <strong>To use this function</strong>, check "Apply custom style sheet" option above. The CSS rules added in this window will be applied after the default style sheet rules. The custom style sheet will be served dynamically at url "&lt;forum url&gt;/custom.css", where the "&lt;forum url&gt; part depends (default is empty string) on the url configuration in your urls.py.
fi: <strong>Käyttääksesi tätä toimintoa</strong>, klikkaa raksi "Sovella omaa tyyliä" -ruutuun yllä.  Tähän ikkunaan lisätyt CSS-säännöt tulevat voimaan vakiotyylisääntöjen jälkeen.  Oman tyylin palvelin toimii URL:ssä "&lt;forum url&gt;/custom.css", jossa "&lt;forum url&gt; -osio riippuu (vakiona tyhjä) URL-asetuksista urls.py-asetuksissasi.

en: <strong>To use this option</strong>, check "Customize HTML &lt;HEAD&gt;" above. Contents of this box will be inserted into the &lt;HEAD&gt; portion of the HTML output, where elements such as &lt;script&gt;, &lt;link&gt;, &lt;meta&gt; may be added. Please, keep in mind that adding external javascript to the &lt;HEAD&gt; is not recommended because it slows loading of the pages. Instead, it will be more efficient to place links to the javascript files into the footer. <strong>Note:</strong> if you do use this setting, please test the site with the W3C HTML validator service.
fi: <strong>Käyttääksesi tätä asetusta</strong>, klikkaa ruutua "Muokkaa HTML:ää <HEAD>" yllä. Tämän laatikon sisältö liitetään HTML-outputin &lt;HEAD&gt-osioon, jossa voit lisätä elementtejä kuten &lt;script&gt;, &lt;link&gt; ja &lt;meta&gt. Muista, että ulkoisen javascriptin lisäämistä &lt;HEAD&gt:iin ei suositella, sillä se hidastaa sivujen lataamista.  Tämän sijaan tehokkaampaa on sijoittaa javascript-tiedostot sivun alaosaan (footeriin). <strong>Huom.:</strong> jos käytät tätä asetusta, kokeile sivua W3C HTML-validaattoripalvelulla.

en: >%(points)s points required to accept or unaccept  your own answer to your own question
fi: Tarvitset >%(points)s pistettä voidaksesi hyväksyä tai hylätä oman vastauksesi omaan kysymykseesi

en: >%(points)s points required to downvote
fi: >%(points)s mainetta tarvitaan

en: >%(points)s points required to upvote
fi: tarvitset >%(points)s points äänestämiseen

en: A small 16x16 or 32x32 pixel icon image used to distinguish your site in the browser user interface. Please find more information about favicon at <a href="%(favicon_info_url)s">this page</a>.
fi: Pieni 16x16 tai 32x32 pikselin ikoni, joka erottaa sivusi selaimen käyttöliittymässä.  Voit etsiä lisää tietoa faviconeista <a href="%(favicon_info_url)s">täältä</a>.

en: ALL
fi: KAIKKI

en: AOL screen name
fi: AOL-ruutunimi

en: About %(site)s
fi: Tietoa sivusta %(site)s

en: Accept own answer
fi: Hyväksy oma vastauksesi

en: Accept the best answer for %(question_count)d of your questions
fi: Hyväksy paras vastaus %(question_count)d:lle kysymyksistäsi

en: Access control settings
fi: Sisäänpääsyasetukset

en: Account recovery email sent
fi: Tilin elvyttämissähköposti lähetetty

en: Activate %(provider)s login
fi: Aktivoi %(provider)s:n sisäänkirjautuminen

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
fi: Aktivoi salliaksesi sisäänkirjautuminen itsenäisillä wordpress -sivuilla

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
fi: Aktiivinen sähköpostitili vahvistetaan lähettämällä vahvistuskoodi sähköpostitse

en: Add
fi: Lisää

en: Add custom javascript
fi: Lisää oma javascriptisi

en: Add link to the license page
fi: Lisää linkki lisenssisivulle

en: Administrators have privileges of normal users, but in addition they can assign/revoke any status to any user, and are exempt from the reputation limits.
fi: Ylläpitäjillä on tavallisten käyttäjien oikeudet, mutta lisäksi he voivat muuttaa kenen tahansa käyttäjän tilaa miksi tahansa, eivätkä ole riippuvaisia mainerajoituksista.

en: Akismet key for spam detection
fi: Akismet-koodi roskapostin torjuntaan

en: Akismet spam protection
fi: Akismet-roskapostintorjunta

en: All configuration options must be edited in the site settings.py file
fi: Kokoonpanoasetuksia voi muokata vain sivun settings.py-tiedostossa

en: Allow account recovery by email
fi: Salli tilin elvyttäminen sähköpostin kautta

en: Allow adding and removing login methods
fi: Salli sisäänkirjautumistapojen lisääminen ja poistaminen

en: Allow asking questions anonymously
fi: Salli kysyminen anonyymisti

en: Allow editing user screen name
fi: Hyväksy käyttäjätunnuksen muokkaaminen

en: Allow only registered user to access the forum
fi: Salli sisäänpääsy foorumille vain rekisteröityneille käyttäjille

en: Allow posting before logging in
fi: Salli merkintöjen lisääminen ennen sisäänkirjautumista

en: Allow posting questions by email
fi: Salli kysymysten kysyminen sähköpostitse

en: Allow swapping answer with question
fi: Salli vastauksen ja kysymyksen paikan vaihtaminen keskenään

en: Allow users change own email addresses
fi: Salli käyttäjien vaihtaa omaa sähköpostiosoitettaan

en: Allowed image file types are %(types)s
fi: %(types)s-tyyppiset kuvakkeet sallitaan

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
fi: Näytä aina paikallinen sisäänkirjautumislomake ja piilota "Askbot"-painike.

en: An 88x38 pixel image that is used on the login screen for the password login button.
fi: 88x38 pikselin kuvake, jota käytetään sisäänkirjautumissivulla salasanasisäänkirjautumispainikkeena.

en: An email will be sent to the user with 'reply-to' field set to your email address. Please make sure that your address is entered correctly.
fi: Käyttäjälle lähetetään sähköposti jonka "vastaa"-kenttässä on sinun sähköpostiosoitteesti. Varmista, että osoitteesi on kirjoitettu oikein.

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Answer | Answers
fi[0]: Vastaus
fi[1]: Vastaukset

en: Answer Your Own Question
fi: Vastaa omaan kysymykseesi

en: Answer accepted with %(num)s or more votes
fi: Vastaus hyväksyttiin %(num)s:lla tai useammalla äänellä

en: Answer own question immediately
fi: Vastaa omaan kysymykseesi välittömästi

en: Answer to:
fi: Vastaa kysymykseen:

en: Answer voted up %(num)s times
fi: Vastaus saanut %(num)s positiviisita ääntä

en: Answered a question more than %(days)s days later with at least %(votes)s votes
fi: Vastannut kysymykseen yli %(days)s päivää myöhemmin ja saanut vähintään %(votes)s ääntä

en: Answered by me
fi: Vastaajana minä

en: Answered own question with at least %(num)s up votes
fi: Vastannut omaan kysymykseensä, joka on saanut vähintään %(num)s positiivista ääntä

en: Apply custom style sheet (CSS)
fi: Sovella omaa tyyliä (CSS)

en: Approved User
fi: Hyväksytty käyttäjä

en: Asked a question and accepted an answer
fi: Kysyi kysymyksen ja hyväksyi vastauksen

en: Asked a question with %(views)s views
fi: Kysyit kysymyksen, jota on katsottu %(views)s kertaa

en: Asked by me
fi: Kysyjänä minä

en: Asked first question with at least one up vote
fi: Kysyi ensimmäisen kysymyksen joka sai vähintään yhden positiivisen äänen

en: Associate Editor
fi: Apulaispäätoimittaja

en: Associate Editor: minimum number of edits
fi: Apulaistoimittaja: muokkauskertojen vähimmäismäärä

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
fi: Ainakin yksi seuraavista tageistä on pakollinen: %(tags)s

en: At least one of these tags will be required for any new or newly edited question. A mandatory tag may be wildcard, if the wildcard tags are active.
fi: Ainakin yksi näistä tageista tarvitaan kaikille uusille tai uudelleen muokatuille kysymyksille.  Pakollinen tagi voi olla jokerimerkki, jos jokerimerkit ovat sallittuja tageissa.

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
fi: Huomio: tämän tarkistamisen jälkeen varmista tietokanta ja suorita seuraava komento: <code>python manage.py fix_question_tags</code> nimetäksesi kaikki tagit uudelleen

en: Autobiographer
fi: Elämäkertakirjailija

en: Badge
fi: Mitali

en: Badge "%(name)s"
fi: "%(name)s"-mitali

en: Badge settings
fi: Mitaliasetukset

en: Badges
fi: Mitalit

en: Base Settings
fi: Perusasetukset

en: Base URL for your Q&A forum, must start with http or https
fi: Q&A-foorumisi URL, alkuosan oltava http tai https

en: Base url of MathJax deployment
fi: MathJax-sijainnin URL

en: Be the first one to answer this question!
fi: Ole ensimmäinen vastaaja!

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
fi: Täytä IMAP-asetukset settings.py -tiedostossa ennen tämän asetuksen sallimista

en: Blocked User
fi: Lukittu käyttäjä

en: Blogger blog name
fi: Blogger-blogin nimi

en: Bootstrap mode
fi: Omatoimimoodi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot change own status
fi: Et voi vaihtaa omaa statustasi

en: Cannot change status of another moderator
fi: Et voi vaihtaa toisen moderaattorin statusta

en: Cannot change status to admin
fi: Et voi vaihtaa statusta ylläpitäjäksi

en: Cannot turn other user to moderator
fi: Et voi tehdä toisesta käyttäjästä moderaattoria

en: Change avatar
fi: Vaihda avataria

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Change status to
fi: Vaihda statuksesi

en: Change your %(provider)s password
fi: Vaihda %(provider)s:n salasana

en: Change your password
fi: Vaihda salasanaasi

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
fi: Klikkaa raksi ruutuun, jos haluat jättää nimesi julkaisematta kysyessäsi tätä

en: Check if you want to allow users start posting questions or answers before logging in. Enabling this may require adjustments in the user login system to check for pending posts every time the user logs in. The builtin Askbot login system supports this feature.
fi: Klikkaa raksi ruutuun, jos haluat sallia käyttäjien kysymysten ja vastausten lisäämisen ennen sisäänkirjautumista.  Tämän salliminen saattaa vaatia sisäänkirjautumisjärjestelmän hienosäätöä niin, että se tarkistaa, onko merkintöjä jonossa, aina käyttäjän kirjautuessa sisään. Sisäänrakennettu Askbot-sisäänkirjautumisjärjestelmä tukee tätä toimintoa.

en: Check if you want to change appearance of your form by adding custom style sheet rules (please see the next item)
fi: Klikkaa raksi ruutuun, jos haluat muuttaa lomakkeesi tyyliä lisäämällä omia tyylisääntöjä (ks. seuraava)

en: Check if you want to show logo in the forum header or uncheck in the case you do not want the logo to appear in the default location
fi: Klikkaa ruutua, jos haluat näyttää logon foorumin yläosassa, tai jätä tyhjäksi, jos et halua logon näkyvän vakioasemassa

en: Check to disable the "sticky" behavior of the search query. This may be useful if you want to move the search bar away from the default position or do not like the default sticky behavior of the text search query.
fi: Klikkaa ruutua estääksesi haun "tahmean" käyttäytymisen.  Tästä saattaa olla hyötyä, jos haluat siirtää hakukentän pois vakioasemasta tai et pidä tekstihaun tavallisesta tahemasta käyttäytymisestä.

en: Check to enable community wiki feature
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi yhteisöwiki-toiminnon

en: Check to enable greeting for anonymous user
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi tervehdyksen anonyymille käyttäjälle

en: Check to enable javascript that you can enter in the next field
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi javascriptin, jonka voit lisätä seuraavaan ruutuun

en: Check to enable sharing of questions on Facebook
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi kysymysten jakamisen Facebookissa

en: Check to enable sharing of questions on Google+
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi kysymysten jakamisen Google+:ssa

en: Check to enable sharing of questions on Identi.ca
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi kysymysten jakamisen Identi.ca:ssa

en: Check to enable sharing of questions on LinkedIn
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi kysymysten jakamisen LinkedInissä

en: Check to enable sharing of questions on Twitter
fi: Klikkaa raksi ruutuun salliaksesi kysymysten jakamisen Twitterissä

en: Choose email tag filter
fi: Valitse sähköpostin tagisuodatin

en: Choose new Default
fi: Valitse uusi Vakio

en: Citizen Patrol
fi: Kansalaispartio

en: City
fi: Kaupunki

en: Civic Duty
fi: Kansalaisvelvollisuus

en: Civic Duty: minimum votes
fi: Kansalaisvelvollisuus: vähimmäismäärä positiivisia ääniä

en: ClaimID user name
fi: ClaimID-käyttäjänimi

en: Cleanup
fi: Siivoaja

en: Click on one of the icons below to add a new login method or re-validate an existing one.
fi: Klikkaa jotakin alla olevista kuvakkeista lisätäksesi uuden sisäänkirjautumistavan tai uudelleenvahvistaaksesi tämänhetkisen.

en: Click to see if your %(provider)s signin still works for %(site_name)s
fi: Klikkaa tarkistaaksesi, toimiiko %(provider)s: sisäänkirjautuminen vielä %(site_name)s sivustolle

en: Close own questions
fi: Sulje oma kysymys

en: Close question
fi: Sulje kysymys

en: Close questions asked by others
fi: Sulje muiden esittämiä kysymyksiä

en: Close reason:
fi: Sulkemisen syy:

en: Close the question
fi: Sulje kysymys

en: Comma separated list of Q&A site keywords
fi: Pilkulla erotellut hakusanat sivustoa varten

en: Commentator
fi: Selostaja

en: Commentator: minimum comments
fi: Selostaja: vähimmäismäärä kommentteja

en: Comments and posts mentioning me
fi: Kommentit ja merkinnät, joissa minut mainitaan

en: Common left sidebar
fi: Yleinen vasen sivupalkki

en: Community badges
fi: Mitalitasot

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
fi: Yhteisö palkitsee sinut kysymyksistäsi, vastauksistasi ja äänistäsi.

en: Completed all user profile fields
fi: Täytti kaikki profiilinsa kentät

en: Congratulations, you are now an Administrator
fi: Onnittelut, olet nyt ylläpitäjä

en: Congratulations, you have received a badge '%(badge_name)s'. Check out <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.
fi: Onneksi olkoon, olet ansainnut '%(badge_name)s'-mitalin. Katso:  <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.

en: Connect your %(provider)s account to %(site_name)s
fi: Yhdistä %(provider)s:n tili sivuun %(site_name)s

en: Content on this site is licensed under a %(license)s
fi: Tämän sivun sisältö on julkaistu %(license)s:n luvan alla

en: Contributors
fi: Yhteisön jäseniä

en: Copyright message to show in the footer
fi: Tekijänoikeusviesti sivun alaosassa

en: Country
fi: Maa

en: Country field is required
fi: Maa-kenttä on pakollinen

en: Create a password-protected account
fi: Luo salasanalla suojattu tili

en: Create login name and password
fi: Luo käyttäjätunnus ja salasana

en: Create password for %(provider)s
fi: Luo salasana %(provider)s:lle

en: Created a tag used by %(num)s questions
fi: Luonut %(num)s kysymyksessä käytetyn tagin

en: Critic
fi: Kriitikko

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Custom footer (HTML format)
fi: Oma footer (HTML-muodossa)

en: Custom header additions
fi: Oman headerin liitännäiset

en: Custom javascript
fi: Oma javascript

en: Custom portion of the HTML <HEAD>
fi: HTML:n muokattu osio <HEAD>

en: Custom sidebar footer
fi: Oma sivupalkin alaosa

en: Custom sidebar header
fi: Oma sivupalkin yläosa

en: Custom style sheet (CSS)
fi: Oma tyyli (CSS)

en: Customize HTML <HEAD>
fi: Muokkaa HTML:ää <HEAD>

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Data entry and display rules
fi: Tiedon lisäämisen ja näytön säännot

en: Data rules & Formatting
fi: Datasäännöt & muotoilu

en: Date of birth
fi: Syntymäpäivä

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
fi: Päiviä ennen kuin aloitetaan vastaamattomista kysymyksistä muistuttaminen

en: Days before starting to send reminders to accept an answer
fi: Päiviä ennen kuin vastauksen hyväksymisestä aletaan lähettää muistutuksia

en: Default Gravatar icon type
fi: Gravatar-kuvakkeen vakiotyyppi

en: Default avatar for users
fi: Vakioavatar käyttäjille

en: Default max number of comments to display under posts
fi: Merkintöjen alla näytettävien kommenttien maksimimäärä (vakio)

en: Default notification frequency all questions
fi: Päivitysten vakiotiheys kaikille kysymyksille

en: Default notification frequency for mentions                        and comments
fi: Päivitysten vakiotiheys maininnoille ja kommenteille

en: Default notification frequency questions answered by the user
fi: Päivitysten vakiotiheys kysymyksille, joihin käyttäjä on vastannut

en: Default notification frequency questions asked by the user
fi: Päivitysten vakiotiheys käyttäjän kysymille kysymyksille

en: Default notification frequency questions individually                        selected by the user
fi: Päivitysten vakiotiheys käyttäjän yksittäin valitsemille kysymyksille

en: Default value:
fi: Vakioarvo:

en: Default value: ""
fi: Vakioarvo: ""

en: Default value: %s
fi: Vakioarvo: %s

en: Delete These
fi: Poista Nämä

en: Delete comments posted by others
fi: Poista muiden kommentteja

en: Delete questions and answers posted by others
fi: Poista muiden kirjoittamia kysymyksiä ja vastauksia

en: Deleted own post with %(votes)s or more downvotes
fi: Oma merkintä poistettu %(votes)s:n tai useamman negatiivisen äänen jälkeen

en: Deleted own post with %(votes)s or more upvotes
fi: Oma merkintä poistettu %(votes)s:n tai useamman positiivisen äänen jälkeen

en: Despite that, each question and answer can be commented – 
        the comments are good for the limited discussions.
fi: Tästä huolimatta kaikkia kysymyksiä ja vastauksia voi kommentoida -kommentit ovat hyviä rajoitetuissa keskusteluissa

en: Did not find what you were looking for?
fi: Et löytänyt etsimääsi?

en: Disciplined
fi: Kurinalainen

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
fi: Kurinalainen: vähimmäismäärä positiivisia ääniä poistetulle merkinnälle

en: Do not make text query sticky in search
fi: Älä tee tekstikyselystä tahmeaa hakiessa

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Downvote
fi: Negatiivinen ääni

en: Edit Site Settings
fi: Muokkaa sivuston asetuksia

en: Edit answer
fi: Muokkaa vastausta

en: Edit community wiki posts
fi: Muokkaa yhteisöwiki-merkintöjä

en: Edit posts authored by other people
fi: Muokkaa muiden merkintöjä

en: Edit question
fi: Muokkaa kysymystä

en: Edit user profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edited %(num)s entries
fi: Muokannut %(num)s merkintää

en: Editor
fi: Päätoimittaja

en: Email and email alert settings
fi: Sähköposti ja sähköpostihuomautusten asetukset

en: Email subscription settings
fi: Sähköpostitilauksen asetukset

en: Email verified
fi: Sähköpostiosoite hyväksytty

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Enable Akismet spam detection(keys below are required)
fi: Salli Akismet-roskapostintorjunta (vaatii alla olevat avaimet)

en: Enable autolinking with specific patterns
fi: Salli automaattinen linkittäminen tietyillä säännönmukaisuuksilla

en: Enable code-friendly Markdown
fi: Salli koodiystävällinen Markdown

en: Enable left sidebar
fi: Salli vasen sivupalkki

en: Enable recaptcha (keys below are required)
fi: Salli recaptcha (vaatii alla näkyvät avaimet)

en: Enjoy.
fi: Pidä hauskaa.

en: Enlightened
fi: Valistunut

en: Enlightened Duty: minimum upvotes
fi: Valaistunut velvollisuus: vähimmäismäärä positiivisia ääniä

en: Enter number of points to add or subtract
fi: Lisää tai vähennä pisteitä

en: Enter valid regular expressions for the patters, one per line. For example to detect a bug pattern like #bug123, use the following regex: #bug(\d+). The numbers captured by the pattern in the parentheses will be transferred to the link url template. Please look up more information about regular expressions elsewhere.
fi: Kirjoita toimivia regexejä säännönmukaisuuksille, yksi kullekin riville. Esimerkiksi löytääksesi bugisäännönmukaisuuden, kuten #bug123, käytä regexiä #bug(\d+).  Säännönmukaisuuden sisältämät numerot suluissa siirretään linkin URL:ään.  Voit etsiä lisätietoa regexeistä muualta.

en: Enthusiast
fi: Intoilija

en: Enthusiast: minimum days
fi: Intoilija: vähimmäismäärä päiviä

en: Entire forum
fi: Koko foorumi

en: Entire forum (tag filtered)
fi: Koko keskustelupalsta (tagi-suodatettu)

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
fi: Virhe tiedostoa ladatessa. Ole hyvä ja ota yhteyttä sivun ylläpitoon. Kiitos.

en: Expert
fi: Erityisasiantuntija

en: External Services
fi: Ulkopuoliset palvelut

en: FAQ
fi: UKK

en: FOLLOWED
fi: SEURATTAVAT

en: Facebook API key and Facebook secret allow to use Facebook Connect login method at your site. Please obtain these keys at <a href="%(url)s">facebook create app</a> site
fi: Facebookin API-koodi ja Facebook secret sallivat Facebook Connectin sisäänkirjautumistavan sivullasi.  Hae koodit täältä: <a href="%(url)s">facebook create app</a>

en: Facebook public API key
fi: Facebookin julkinen avain (API key)

en: Facebook secret key
fi: Facebookin salainen avain (secret key)

en: Fake email for anonymous user
fi: Sähköpostiosoite anonyymille käyttäjälle

en: Famous Question
fi: Kuuluista kysymys

en: Famous Question: minimum views
fi: Kuuluisa kysymys: vähimmäismäärä katsomiskertoja

en: Favorite Question
fi: Suosikkikysymys

en: Favorite Question: minimum stars
fi: Lempikysymys: vähimmäismäärä tähtiä

en: Feedback
fi: Palaute

en: Feedback site URL
fi: Palautesivun URL-osoite

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
fi: Täytä wordpressin xml-rpc -URL:llä, normaalisti http://mysite.com/xmlrpc.php

en: First answer was accepted with %(num)s or more votes
fi: Ensimmäinen vastaus hyväksyttiin %(num)s:lla tai useammalla äänellä

en: First downvote
fi: Ensimmäinen negatiivinen ääni

en: First edit
fi: Ensimmäinen muokkaus

en: First flagged post
fi: Ensimmäinen liputettu merkintä

en: First retag
fi: Ensimmäinen uudelleentagääminen

en: First rollback
fi: Ensimmäinen takaisinkierto

en: First upvote
fi: Ensimmäinen positiivinen ääni

en: Flag offensive
fi: Merkkaa loukkaavaksi

en: Flickr user name
fi: Flickr-käyttäjänimi

en: Follow
fi: Seuraa

en: Followed by %(count)s person | Followed by %(count)s people
fi[0]: %(count)s seuraaja
fi[1]: %(count)s seuraajaa

en: Following
fi: Seurataan

en: Following %(count)s person | Following %(count)s people
fi[0]: Seuraa %(count)s käyttäjää
fi[1]: Seuraa %(count)s käyttäjää

en: Following the link above will help us verify your email address.
fi: Yllä olevan linkin klikkaaminen auttaa meitä vahvistamaan sähköpostiosoitteesi

en: Footer is the bottom portion of the content, which is common to all pages. You can disable, customize, or use the default footer.
fi: Footer on sisällön alaosa, joka on samanlainen kaikilla sivuilla.  Voit estää, muokata tai käyttää vakiofooteria.

en: For example, if you ask an interesting question or give a helpful answer, your input will be upvoted. On the other hand if the answer is misleading - it will be downvoted. Each vote in favor will generate <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> points, each vote against will subtract <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> points. There is a limit of <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> points that can be accumulated for a question or answer per day. The table below explains reputation point requirements for each type of moderation task.
fi: Esimerkiksi, jos kysyt mielenkiintoisen kysymyksen tai annat hyödyllisen vastauksen, panoksesi saa positiivisia ääniä. Jos vastauksesi taas on harhaan johtava, se saa negatiivisia ääniä. Ansaitset <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> pistettä jokaisesta saamastasi positiivisesta äänestä, ja jokainen negatiivinen ääni vähentää <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> pistettä. Pisteiden kerääntymisen enimmäismäärä on  <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> pistettä päivässä per kysymys tai vastaus. Alla olevasta taulukosta selviää, kuinka paljon mainepisteitä tarvitset ollaksesi oikeutettu mihinkin ylläpitotehtävään.

en: Force lowercase the tags
fi: Kaikki tagit pienillä alkukirjaimilla

en: Format of tag list
fi: Tagilistan muoto

en: Forum Moderator
fi: Foorumin Moderaattori

en: Frequently Asked Questions
fi: Usein Kysytyt Kysymykset

en: Full name of the license
fi: Lisenssin koko nimi

en: Gain for accepting best answer
fi: Lisää valitsemalla paras vastaus

en: Gain for post owner on canceled downvote
fi: Merkinnän kirjoittajalle hyötyä poistetusta negatiivisesta äänestä

en: Gain for receiving an upvote
fi: Lisää saamalla positiivisia ääniä

en: Gain for the author of accepted answer
fi: Lisää vastaajalle hyväksytystä vastauksesta

en: Gain for voter on canceling downvote
fi: Äänestäjälle hyötyä negatiivisen äänen poistamisesta

en: Give us your feedback!
fi: Anna meille palautetta!

en: Goal of this site is...
fi: Tämän sivuston tavoite on...

en: Good Answer
fi: Pätevä vastaus

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
fi: Hyvä vastaus: vähimmäismäärä positiivisia ääniä vastaukselle

en: Good Question
fi: Pätevä kysymys

en: Good Question: minimum upvotes for the question
fi: Hyvä kysymys: vähimmäismäärä positiivisia ääniä kysymykselle

en: Google Analytics key
fi: Google Analytics -palvelun avain

en: Google site verification key
fi: Google-sivun vahvistuskoodi

en: Great Answer
fi: Loistava vastaus

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
fi: Mahtava vastaus: vähimmäismäärä positiivisia ääniä vastaukselle

en: Great Question
fi: Loistava kysymys

en: Great Question: minimum upvotes for the question
fi: Mahtava kysymys: vähimmäismäärä positiivisia ääniä kysymykselle

en: Greetings from the Q&A forum
fi: Terveiset

en: Group settings: %(name)s
fi: Ryhmäasetukset: %(name)s

en: Guru: minimum upvotes
fi: Guru: vähimmäismäärä positiivisia ääniä

en: HTML for the left sidebar
fi: HTML vasemmanpuoleiselle sivupalkille

en: Hash to update the media revision number automatically.
fi: Klikkaa päivittääksesi median kertausnumeron automaattisesti

en: Header is the bar at the top of the content that contains user info and site links, and is common to all pages. Use this area to enter contents of the headerin the HTML format.   When customizing the site header (as well as footer and the HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
fi: Header on sisällön yläosassa sijaitseva palkki, joka sisältää käyttäjän tietoja sekä linkkejä sivuille ja on samanlainen kaikilla sivuilla. Käytä tätä aluetta lisätäksesi sisältöä headeriin HTML-muodossa. Kun muokkaat headeriä (samoin kuin footeria ja HTML &lt;HEAD&gt;:a), käytä HTML-validaattoripalvelua varmistaaksesi että koodisi on oikein kirjoitettua ja toimii hyvin kaikissa selaimissa.

en: Help
fi: Apua

en: Here are your current login methods
fi: Tässä ovat tämänhetkiset sisäänkirjautumistapasi

en: Here, please enter url templates for the patterns entered in the previous setting, also one entry per line. <strong>Make sure that number of lines in this setting and the previous one are the same</strong> For example template https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 together with the pattern shown above and the entry in the post #123 will produce link to the bug 123 in the redhat bug tracker.
fi: Kirjoita tähän URL-pohjia edelliseen asetukseen kirjoitetuille säännönmukaisuuksille, yksi kullekin riville. <strong>Varmista, että rivien määrä on sama tässä ja edellisessä asetuksessa.</strong> Esimerkiksi pohja https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 yhdessä edellä mainitun säännönmukaisuuden kanssa sekä merkintä numero #123 tuottavat yhdessä linkin bugiin 123 redhatin bug-trackerissä.

en: Home
fi: Koti

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
fi: Kuinka usein muistutuksia vastauksen hyväksymisestä lähetetään (päiviä muistutusten välillä)

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
fi: Kuinka usein vastaamattomista kysymyksistä muistutetaan (päiviä muistutusten välissä)

en: However, you still may be logged in to your OpenID provider. Please logout of your provider if you wish to do so.
fi: Saatat edelleen olla kirjautunut sisään OpenID-palveluun. Kirjaudu ulos palvelusta, jos haluat.

en: I don't want to give my email or receive a response:
fi: En halua antaa sähköpostiosoitettanu enkä saada vastausta:

en: If checked, all forum functions will be shown to users, regardless of their reputation. However to use those functions, moderation rules, reputation and other limits will still apply.
fi: Jos klikkaat ruutua, kaikki foorumin toiminnot näytetään käyttäjille riippumatta heidän maineestaan, mutta maineeseen ja ylläpitoon liittyvät säännöt ovat silti voimassa toimintoja käyttäessä.

en: If checked, underscore characters will not trigger italic or bold formatting - bold and italic text can still be marked up with asterisks. Note that "MathJax support" implicitly turns this feature on, because underscores are heavily used in LaTeX input.
fi: Jos klikkaat tätä ruutua, alleviivatut merkit eivät näy kursivoituna eivätkä lihavoituina - lihavoitu ja kursivoitu teksti voidaan merkitä tähdin.  Huomaa, että "MathJax-tuki" sallii tämän toiminnon itsestään, sillä LaTeX käyttää runsaasti alleviivausta.

en: If left empty, a simple internal feedback form will be used instead
fi: Jos jätetään tyhjäksi, käytetään järjestelmän omaa palautelomaketta

en: If this approach is not for you, we respect your choice.
fi: Jos et pidä tästä, kunnioitamme valintaasi.

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
fi: Jos ruutu on tyhjä, kommenttien muokkaamiselle ei ole aikarajaa

en: If you enable this feature, <a href="%(url)s">mathjax</a> must be installed on your server in its own directory.
fi: Jos sallit tämän, <a href="%(url)s">mathjax</a>:n on oltava asennettuna palvelimellesi omassa hakemistossaan.

en: If you enable this feature, the application  will be able to detect patterns and auto link to URLs
fi: Jos sallit tämän toiminnon, sovellus etsii säännönmukaisuuksia ja automaattisesti linkittää URL:t.

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
fi: Jos haluat muuttaa %(username)s:n statusta, tee merkityksellinen valinta

en: If you wish, please add, remove or re-validate your login methods
fi: Halutessasi lisää, poista tai vahvista uudelleen sisäänkirjautumistapojasi

en: Ignored tags
fi: Hylätyt tagit

en: Import StackExchange data
fi: Tuo StackExchange-dataa

en: Import data
fi: Tuo dataa

en: In the case you experience any difficulties in using this import tool,
            please try importing your data via command line: <code>python manage.py load_stackexchange path/to/your-data.zip</code>
fi: Jos sinulla on vaikeuksia tämän tiedonsiirtotyökalun kanssa,
    yritä datan siirtämistä komentorivin kautta: <code>python manage.py load_stackexchange path/to/your-data.zip</code>

en: Individual question feed
fi: Valikoidut kysymykset

en: Individually selected
fi: Yksittäin valittu

en: Individually selected questions
fi: Valikoidut kysymykset

en: Instantly
fi: Heti

en: Interesting tags
fi: Mielenkiintoiset tagit

en: Internal server error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: It's a good idea to make sure that your existing login methods still work, or add a new one. Please click any of the icons below to check/change or add new login methods.
fi: Kannattaa varmistaa, että tämänhetkinen kirjautumistapasi toimii edelleen, tai lisätä uusi. Klikkaa jotakin alla olevista kuvakkeista tarkistaaksesi/vaihtaaksesi tai lisätäksesi uusia sisäänkirjautumistapoja.

en: Karma loss and gain rules
fi: Mainepisteiden menettämisen ja ansaitsemisen säännöt

en: Karma thresholds
fi: Mainepisteiden rajaarvo

en: Keys for external services
fi: Avaimet ulkopuolisille palveluille

en: Left 10 comments with score of 10 or more
fi: Jätti kymmenen kommenttia, joka sai kymmenen ääntä tai enemmän

en: License homepage
fi: Lisenssin kotisivu

en: License logo image
fi: Lisenssin logo

en: Limit how many avatars will be displayed on the sidebar
fi: Rajoita sivupalkissa näytettävien avatarien määrää

en: Limit time to edit comments
fi: Rajoita kommenttien muokkaamiseen käytettävää aikaa

en: LinkedIn consumer key
fi: LinkedInin käyttäjän koodi

en: LinkedIn consumer secret
fi: LinkedInin käyttäjän salaisuus

en: LiveJournal blog name
fi: LiveJournal-blogin nimi

en: Livesettings are disabled for this site.
fi: Live-asetukset eivät ole käytössä tällä sivulla

en: Lock posts
fi: Lukitse merkintöjä

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Login failed, please try again
fi: SIsäänkirjautuminen epäonnistui, yritä uudelleen

en: Login method %(provider_name)s does not exist
fi: Sisäänkirjautumistapaa %(provider_name)s ei ole olemassa

en: Login or email
fi: Sisäänkirjautuminen tai sähköposti

en: Login provider setings
fi: Sisäänkirjautumispalvelun tarjoajan asetukset

en: Login, Users & Communication
fi: Sisäänkirjautumine, käyttäjät & kommunikointi

en: Login/Signup to Answer
fi: Kirjaudu sisään tai rekisteröidy vastataksesi

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Loss for author whose answer was "un-accepted"
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka vastaus oli "hyväksymätön"

en: Loss for giving a downvote
fi: Tappiota negatiivisen äänen antamisesta

en: Loss for owner of post that was downvoted
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka merkintä saa negatiivisen äänen

en: Loss for owner of post that was flagged 3 times per same revision
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka merkintä merkitään saman tarkastuksen perusteella 3 kertaa

en: Loss for owner of post that was flagged 5 times per same revision
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka merkintä merkitään saman tarkastuksen perusteella 5 kertaa

en: Loss for owner of post that was flagged offensive
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka merkintä merkitään loukkaavaksi

en: Loss for post owner when upvote is canceled
fi: Tappiota kirjoittajalle, jonka merkinnän saama positiivinen ääni poistetaan

en: Loss for voter for canceling of answer acceptance
fi: Äänestäjälle tappiota kysymyksen hyväksymisen poistamisesta

en: Main
fi: Pääsivu

en: Main page sidebar
fi: Pääsivun sivupalkki

en: Mandatory tags
fi: Pakolliset tagit

en: Markup in posts
fi: Viestien kirjoittamisen asetukset

en: Mathjax support (rendering of LaTeX)
fi: Mathjax-tuki (LaTeXin käyttö)

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
fi: Vastaamattomia kysymyksiä koskevien muistutusten enimmäismäärä

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
fi: Muistutusten enimmäismäärä

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
fi: Kommentin enimmäispituus, täytyy olla < %(max_len)s

en: Maximum daily reputation gain per user
fi: Enimmäismäärä maineen päivittäiselle lisäämiselle per käyttäjä

en: Maximum length of tag (number of characters)
fi: Tagin enimmäispituus merkkeinä

en: Maximum number of flags per user per day
fi: Enimmäismäärä liputuksia, per käyttäjä, per päivä

en: Maximum number of news entries in an email alert
fi: Uutismerkintöjen enimmäismäärä sähköpostihuomautuksessa

en: Maximum number of tags per question
fi: Maksimi määrä tageja per kysymys

en: Mentions and comment responses
fi: Maininnat ja vastaukset kommentteihin

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: Message text
fi: Viestin teksti

en: Minimum allowed length for screen name
fi: Minimi tunnuksen pituus

en: Minimum days to accept an answer, if it has not been accepted by the question poster
fi: Vähimmäismäärä päiviä vastauksen hyväksymiseen, jos kysymyksen kysyjä ei ole hyväksynyt sitä

en: Minimum length of answer body (number of characters)
fi: Vastauksen leipätekstin vähimmäispituus (merkkien määrä)

en: Minimum length of question body (number of characters)
fi: Kysymyksen leipätetkstin vähimmäispituus (merkkien määrä)

en: Minimum length of search term for Ajax search
fi: Hakusanan vähimmäispituus Ajax-haulle

en: Minimum length of title (number of characters)
fi: Nimen vähimmäispituus (merkkien määrä)

en: Minutes allowed to edit a comment
fi: Kommenttien muokkaamiseen käytettävissä (minuuttia)

en: Moderators have the same privileges as administrators, but cannot add or remove user status of 'moderator' or 'administrator'.
fi: Moderaattoreilla on samat oikeudet kuin ylläpitäjillä, mutta he eivät voi lisätä tai poistaa moderaattorien tai ylläpitäjien käyttäjästatuksia.

en: Must match the corresponding database backend setting
fi: Täytyy vastata tietokannan asetusta

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_accept_answer_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
fi: HUOM: käyttääksesi tätä toimintoa, sinun on suoritettava komento "send_accept_answer_reminders" (esimerkiksi cron jobin kautta sopivalla tiheydellä)

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_unanswered_question_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
fi: HUOM: käyttääksesi tätä toimintoa, sinun on suoritettava komento "send_unanswered_question_reminders" (esimerkiksi cron jobin kautta sopivalla tiheydellä)

en: Name for the Anonymous user
fi: Anonyymin käyttäjän nimi

en: Necromancer
fi: Kuolleistaherättäjä

en: Necromancer: minimum delay in days
fi: Manaaja: vähimmäisviive (päiviä)

en: Necromancer: minimum upvotes
fi: Manaaja: vähimmäismäärä positiivisia ääniä

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New users must wait %(days)s before answering their own question.  You can post an answer %(left)s
fi: Uusien käyttäjien on odotettava %(days)s päivää, ennen kuin he voivat vastata omaan kysymykseensä.  Voit vastata kysymykseen %(left)s:n päivän kuluttua.

en: Nice Answer
fi: Melko hyvä vastaus

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
fi: Melko hyvä vastaus: vähimmäismäärä positiivisia ääniä vastaukselle

en: Nice Question
fi: Hyvä kysymys

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
fi: Melko hyvä kysymys: vähimmäismäärä positiivisia ääniä kysymykselle

en: No email
fi: Ei sähköpostia

en: No questions here.
fi: Ei kysymyksiä.

en: None
fi: Ei mitään

en: Notable Question
fi: Huomattava kysymys

en: Notable Question: minimum views
fi: Huomattava kysymys: vähimmäismäärä katsomiskertoja

en: Note - <strong>MathJax is not included with askbot</strong> - you should deploy it yourself, preferably at a separate domain and enter url pointing to the "mathjax" directory (for example: http://mysite.com/mathjax)
fi: Huom. - <strong>MathJax ei sisälly askbot</strong>:iin - ota se käyttöön itse, mieluiten erillisenä alanaan ja kirjoita "mathjax"-hakemistoon (esim. http://mysite.com/mathjax) osoittava URL.

en: Note: to really enable %(provider)s login some additional parameters will need to be set in the "External keys" section
fi: Huomio: salliaksesi todella %(provider)s-sisäänkirjautumisen, sinun on muokattava erinäisiä lisäasetuksia "Ulkopuoliset avaimet"-osiossa

en: Nothing found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Nothing found.
fi: Mitään ei löytynyt.

en: Number of days required before answering own question
fi: Omaan kysymykseen vastaamiseen vaadittava määrä päiviä

en: Number of days to allow canceling votes
fi: Määrä päiviä, joiden aikana äänten peruminen on sallittua

en: Number of flags required to automatically delete posts
fi: Merkinnän automaattiseen poistamiseen tarvittava liputusten määrä

en: Number of flags required to automatically hide posts
fi: Merkinnän automaattiseen piilottamiseen tarvittava liputusten määrä

en: Number of questions to list by default
fi: Kysymyksien määrä sivulla vakiona

en: Number of votes a user can cast per day
fi: Käyttäjän äänimäärä päivittäin

en: OK to close
fi: Hyväksytty sulkemista varten

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
fi: Jos haluat käyttää Google Analyticsiä sivusi tarkkailemiseen, hae koodi täältä: <a href="%(url)s">Google Analytics</a>

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
fi: Vanha salasana on väärä.  Käytä oikeaa salasanaa.

en: Oops, apologies - there was some error
fi: Hups, anteeksi - tapahtui virhe

en: Oops, sorry - there was some error - please try again
fi: Hups, valitettavasti on tapahtunut virhe.  Ole hyvä, ja yritä uudelleen

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
fi: OpenID %(openid_url)s ei kelpaa

en: OpenID url
fi: OpenID URL

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
fi: Valitsemalla tämän voit määrittää sähköpostitettujen päivitysten tiheyttä maininnoille ja kommenteille

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
fi: Valitsemalla tämän voit määrittää sähköpostitettujen päivitysten tiheyttä kysymyksille, joihin käyttäjä on vastannut

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
fi: Valitsemalla tämän voit määrittää sähköpostitettujen päivitysten tiheyttä käyttäjän kysymille kysymyksille

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
fi: Valitsemalla tämän voit määrittää sähköpostitettujen päivitysten tiheyttä käyttäjän yksittäin valitsemille kysymyksille

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
fi: Valitsemalla tämän voit määrittää sähköpostitettujen päivitysten tiheyttä kaikille kysymyksille

en: Organizer
fi: Järjestelijä

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: Password
fi: Salasana

en: Password login button
fi: Sisäänkirjautumispainike

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords did not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Peer Pressure
fi: Ryhmäpaine

en: Peer Pressure: minimum downvotes for deleted post
fi: Ryhmäpaine: vähimmäismäärä negatiivisia ääniä poistetulle merkinnälle

en: Please accept the best answer for these questions:
fi: Ole hyvä ja hyväksy paras vastaus näihin kysymyksiin

en: Please accept the best answer for this question:
fi: Ole hyvä ja valitse paras vastaus tähän kysymykseen:

en: Please add a more permanent login method by clicking one of the icons below, to avoid logging in via email each time.
fi: Lisää pysyvämpi sisäänkirjautumistapa klikkaamalla jotakin alla olevista kuvakkeista. Näin sinun ei tarvitse aina kirjautua sisään sähköpostitse.

en: Please add one or more login methods.
fi: Lisää ainakin yksi sisäänkirjautumistapa.

en: Please always feel free to ask your question!
fi: Esitä rohkeasti oma kysymyksesi!

en: Please ask your question here
fi: Ole hyvä ja esitä kysymyksesi täällä

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
fi: Yritä välttää kysymyksiä, jotka eivät liity tähän sivustoon, ovat liian subjektiivisia ja väittelyä hakevia.

en: Please check your email and visit the enclosed link to re-connect to your account
fi: Tarkasta sähköpostisi ja klikkaa liittenä olevaa linkkiä yhdistääksesi takaisin tiliisi

en: Please check your email and visit the enclosed link.
fi: Tarkista sähköpostisi ja klikkaa liitteenä olevaa linkkiä

en: Please choose password > %(len)s characters
fi: Valitse salasana, joka on > %(len)s pitkä

en: Please click any of the icons below to sign in
fi: Klikkaa mitä tahansa alla olevista kuvakkeista kirjautuaksesi sisään

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
fi[0]: Korjaa allaolevat virhe:
fi[1]: Korjaa allaoleva virheet:

en: Please enter your %(username_token)s
fi: Lisää %(username_token)s

en: Please enter your <span>user name</span>, then sign in
fi: Kirjoita <span>käyttäjänimesi</span>, ja kirjaudu sitten sisään

en: Please follow some questions or follow some users.
fi: Ole hyvä ja seuraa jotakin kysymystä tai jotakin käyttäjää

en: Please log in to answer questions
fi: Kirjautu sisään vastataksesi kysymyksiin

en: Please log in to use %s
fi: Ole hyvä ja kirjaudu sisään käyttääksesi %s

en: Please login to post
fi: Kirjadu sisään lisätäksesi merkintöjä

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
fi: Klikkaa raksi ruutuun "En halua luovuttaa sähköpostiani".

en: Please note: %(app_name)s requires javascript to work properly, please enable javascript in your browser, <a href="%(noscript_url)s">here is how</a>
fi: Huom.: %(app_name)s vaatii javascriptiä toimiakseen kunnollisesti - ole hyvä ja salli javascript selaimessasi <a href="%(noscript_url)s">näin</a>

en: Please read and type in the two words below to help us prevent automated account creation.
fi: Lue ja kirjoita kaksi alla näkyvää sanaa auttaaksesi meitä estämään automaattisten tilien luomista.

en: Please register by clicking on any of the icons below
fi: Rekisteröidy klikkaamalla jotakin alla olevista kuvakkeista

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
fi: Rekisteröi foorumisi täällä: <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
fi: Rekisteröi foorumisi täällä: <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
fi: Rekisteröi foorumisi täällä: <a href="%(url)s">twitter applications site</a>

en: Please select the avatars that you would like to delete.
fi: Valitse avatarit, jotka haluat poistaa

en: Please sign in here:
fi: Kirjaudu sisään täällä:

en: Please sign in to subscribe for: %(tags)s
fi: Kirjaudu sisään kirjoittautuaksesi %(tags)s:n tilaajaksi

en: Please sign in to vote
fi: Kirjaudu sisään äänestääksesi

en: Please vote when you find helpful information,
        it really helps the %(app_name)s community.
fi: Äänestä, jos löydät sinulle hyödyllistä tietoa.
    Näin autat %(app_name)s-yhteisöä huomattavasti.

en: Please wait a second! Your account is recovered, but ...
fi: Odota hetki!  Tilisi on elvytetty, mutta ...

en: Please, enter your email address below and obtain a new key
fi: Kirjoita sähköpostiosoitteesi alle saadaksesi uuden koodin

en: Please, enter your email address below to recover your account
fi: Kirjoita sähköpostiosoitteesi alle elvyttääksesi tilisi

en: Please, enter your new password
fi: Uusi salasana

en: Please, enter your password
fi: Uusi salasana

en: Please, enter your user name
fi: Lisää käyttäjänimi

en: Please, retype
fi: Kirjoita uudelleen

en: Please, subscribe for the following tags:
fi: Kirjoittaudu seuraavien tagien tilaajaksi:

en: Popular Question
fi: Suosittu kysymys

en: Popular Question: minimum views
fi: Suosittu kysymys: vähimmäismäärä katsomiskertoja

en: Posted %(num_comments)s comments
fi: Kirjoittanut %(num_comments)s kommenttia

en: Prefix for the email subject line
fi: Sähköpostin aihe-kentän etuliite

en: Privacy policy
fi: Yksityisyydensuoja

en: Profile
fi: Profiili

en: Pundit
fi: Asiantuntija

en: Q&A forum feedback
fi: Q&A-foorumin palaute

en: Q&A site logo
fi: Q&A-sivun logo

en: Question favorited by %(num)s users
fi: %(num)s:n käyttäjän lempikysymys

en: Question has no accepted answers
fi: Kysymyksellä ei ole hyväksyttyjä vastauksia

en: Question has no answers
fi: Ei vastauksia

en: Question tools
fi: Kysymystyökalut

en: Question voted up %(num)s times
fi: Kysymys saanut %(num)s positiivista ääntä

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions that I answered
fi: Omat vastaukseni

en: Questions that I asked
fi: Omat kysymykseni

en: Real name
fi: Nimi

en: Reasons
fi: Syyt

en: Recaptcha is a tool that helps distinguish real people from annoying spam robots. Please get this and a public key at the <a href="%(url)s">%(url)s</a>
fi: Recaptcha on työkalu todellisten ihmisten erottelemiseksi ärsyttävistä spam-roboteista.  Hae työkalu ja yleinen koodi täältä: <a href="%(url)s">%(url)s</a>

en: Recaptcha private key
fi: Recaptcha-palvelun yksityinen avain (private key)

en: Recaptcha public key
fi: Recaptcha-palvelun julkinen avain (public key)

en: Received at least %(votes)s upvote for an answer for the first time
fi: Vastaukselle vähintään %(votes)s positiivista ääntä ensimmäistä kertaa

en: Recover your %(site)s account
fi: Elvytä %(site)s-tilisi

en: Recover your account via email
fi: Elvytä tilisi sähköpostin kautta

en: Regexes to detect the link patterns
fi: Regexit linkkien säännönmukaisuuksien etsimiseen

en: Registered User
fi: Rekisteröity käyttäjä

en: Registered user
fi: Rekisteröity käyttäjä

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: Related questions
fi: Liittyvät kysymykset

en: Remove rel=nofollow from own homepage
fi: Poista rel=nofollow omalta kotisivultasi

en: Reopen own questions
fi: Avaa oma kysymys uudelleen

en: Reopen question
fi: Uudelleenavaa kysymys

en: Reopen this question
fi: Avaa tämä kysymys uudelleen

en: Reopen this question?
fi: Avaa tämä kysymys uudelleen?

en: Replace space in emailed tags with dash
fi: Korvaa väli väliviivalla sähköpostitse lähetetyissä tageissä

en: Reputation, Badges, Votes & Flags
fi: Maine, mitalit, äänet ja liputukset

en: Require email verification before allowing to post
fi: Vaadi sähköpostiosoitteen tarkistus ennen hyväksyntää

en: Retag
fi: Tagää uudelleen

en: Retag questions posted by other people
fi: Tagää muiden esittämiä kysymyksiä uudelleen

en: Revision history
fi: Historia

en: Save
fi: Tallenna

en: Save comment by pressing <Enter> key
fi: Tallenna kommentti painamalla  <Enter>iä.

en: Save edit
fi: Tallenna muokkaus

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
fi: Tallenna ja <a href="http://validator.w3.org/">validoi</a> tietoa-sivu

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
fi: Tallenna ja <a href="http://validator.w3.org/">käytä HTML validator -työkalua</a> ukk-sivulla tarkistaaksesi tekstisi.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
fi: Tallenna ja <a href="http://validator.w3.org/">käytä HTML validator -työkalua</a> yksityisyydensuoja-sivulla tarkistaaksesi tekstisi.

en: Scholar
fi: Oppinut

en: Screen Name
fi: Käyttäjäunnus

en: Screen name
fi: Käyttäjätunnus

en: Search tip:
fi: Hakuvinkki:

en: Search tips:
fi: Hakuvinkkejä:

en: Sections:
fi: Osiot:

en: Select skin
fi: Valitse pinnan teema

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
fi: Valitse, missä muodossa tagit näytetään - joko yksinkertaisena listana tai tagipilvenä

en: Self-Learner
fi: Itseoppija

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
fi: Itseoppija: vähimmäismäärä positiivisia ääniä vastaukselle

en: Send Feedback
fi: Lähetä

en: Send a new recovery key
fi: Lähetä uusi elvytyskoodi

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Send message to %(username)s
fi: Lähetä viesti käyttäjälle %(username)s

en: Send periodic reminders about unanswered questions
fi: Muistuta ajoittain vastaamattomista kysymyksistä

en: Send periodic reminders to accept the best answer
fi: Muistuta jaksoittain parhaan vastauksen hyväksymisestä

en: Settings included in %(name)s.
fi: Asetukset sisältyvät %(name)s:iin

en: Share this question on %(site)s
fi: Jaa kysymys sivulla %(site)s

en: Short name for the license
fi: Lisenssin lyhyt nimi

en: Short name for your Q&A forum
fi: Lyhyt nimi Q&A-foorumille

en: Show all UI functions to all users
fi: Näytä kaikki UI-toiminnot kaikille käyttäjille

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
fi: Käyttäjätunnus tai sähköposti

en: Show avatar block in sidebar
fi: Näytä avatar sivupalkissa

en: Show country
fi: Näytä maa

en: Show license clause in the site footer
fi: Näytä lisenssi sivun alareunassa

en: Show logo
fi: Näytä logo

en: Show meta information in sidebar
fi: Näytä metatietoa sivupalkissa

en: Show related questions in sidebar
fi: Näytä samaan asiaan liittyvät kysymykset sivupalkissa

en: Show tag list in sidebar
fi: Näytä tagilista sivuplakissa

en: Show tag list/cloud in sidebar
fi: Näytä tagilista/-pilvi sivupalkissa

en: Show tag selector in sidebar
fi: Näytä tagi-valikoija sivupalkissa

en: Sign in
fi: Kirjaudu sisään

en: Sign in with Yahoo
fi: Kirjaudu sisään Yahoon kautta

en: Sign in with your %(provider)s account
fi: Kirjaudu sisään %(provider)s:n tilillä

en: Signin with %(provider)s user name and password
fi: Kirjaudu sisään %(provider)s:n käyttäjänimellä ja salasanalla

en: Signup
fi: Sisäänkirjautuminen

en: Site
fi: Sivusto

en: Site Adminstrator
fi: Sivun ylläpitäjä

en: Site description for the search engines
fi: Sivuston kuvaus hakukonetta varten

en: Site favicon
fi: Sivun favicon

en: Site footer mode
fi: Sivun footerin moodi

en: Site title for the Q&A forum
fi: Q&A-foorumin sivun otsikko

en: Sites
fi: Sivustot

en: Skin media revision number
fi: Pinnan mediakertausnumero

en: So questions and answers can be edited like wiki pages by experienced users of this site and this improves the overall quality of the knowledge base content.
fi: Kokeneet käyttäjät voivat muokata vastauksia ja kysymyksiä kuten wikiä. Tämä nostaa sivuston laatua.

en: Sorry you ran out of votes for today
fi: Valitettavasti sinulla ei ole enää ääniä käytettävissä tälle päivälle

en: Sorry your account appears to be blocked
fi: Valitettavasti tilisi näyttää olevan lukittu

en: Sorry your account appears to be suspended
fi: Valitettavasti tilisi näyttää olevan jäähyllä

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
fi: Valitettavasti anonyymit käyttäjät eivät voi muokata kommentteja

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
fi: Valitettavasti anonyymit käyttäjät eivät voi ladata tiedostoja

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
fi: Säännöt näyttävät juuri muuttuneen - et voi enää kysyä anonyymisti.  Ole hyvä ja klikkaa "paljasta henkilöllisyys" -ruutua tai päivitä sivu ja yritä muokata kysymystä uudelleen.

en: Sorry, blocked users cannot upload files
fi: Valitettavasti lukitut käyttäjät eivät voi ladata tiedostoja

en: Sorry, but anonymous users cannot accept answers
fi: Valitettavasti anonyymit käyttäjät eivät voi hyväksyä vastausta

en: Sorry, but anonymous users cannot access the inbox
fi: Valitettavasti anonyymit käyttäjät eivät voi käyttää inboxia

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
fi: Valitettavasti tämä toiminto ei ole anonyymien vieraiden käytettävissä

en: Sorry, but only post owners or moderators can edit comments
fi: Valitettavasti vain merkintöjen kirjoittajat ja moderaattorit voivat muokata kommentteja

en: Sorry, cannot delete your question since it has an upvoted answer posted by someone else | Sorry, cannot delete your question since it has some upvoted answers posted by other users
fi[0]: Valitettavasti et voi poistaa kysymystäsi, sillä jonkun muun vastaus kysymykseen on saanut positiivisia ääniä
fi[1]: Valitettavasti et voi postaa kysymystäsi, sillä muiden vastaukset kysymykseen ovat saaneet positiivisia ääniä

en: Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minute from posting | Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minutes from posting
fi[0]: Valitettavasti kommentteja (viimeisintä lukuun ottamatta) voi muokata vain %(minutes)s minuutin ajan julkaisemisen jälkeen
fi[1]: Valitettavasti kommentteja (viimeisintä lukuun ottamatta) voi muokata vain %(minutes)s minuutin ajan julkaisemisen jälkeen

en: Sorry, could not find the page you requested.
fi: Sivua ei löytynyt.

en: Sorry, only administrators, moderators or post owners with reputation > %(min_rep)s can reopen questions.
fi: Valitettavasti vain ylläpitäjät ja moderaattorit, tai merkintöjen kirjoittajat, joilla on vähintään > %(min_rep)s:n maine, voivat avata kysymyksiä uudelleen.

en: Sorry, only moderators or original author of the question  - %(username)s - can accept or unaccept the best answer
fi: Valitettavasti vain moderaattorit tai kysymyksen alkuperäinen esittäjä - %(username)s - voivat hyväksyä tai hylätä parhaan vastauksen

en: Sorry, only moderators, site administrators and post owners can edit deleted posts
fi: Valitettavasti vain moderaattorit, ylläpitäjät ja merkintöjen kirjoittavat voivat muokata poistettuja merkintöjä

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
fi: Vain tämän nimettömän kysymyksen kysyjä voi paljastaa henkilöllisyytensä - ole hyvä ja klikkaa ruutua uudelleen

en: Sorry, only question owners, site administrators and moderators can retag deleted questions
fi: Valitettavasti vain kysymysten kysyjät, ylläpitäjät ja moderaattorit voivat tagätä poistettuja kysymyksiä uudelleen

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi sulkea kysymyksiä

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi poistaa kommenttia

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi poistaa merkintöjä

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi muokata merkintöjä

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi tagätä kysymyksiä uudelleen

en: Sorry, since your account is suspended you can comment only your own posts
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, ja voit kommentoida vain omia merkintöjäsi

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, ja voit poistaa vain omia kommenttejasi

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, ja voit poistaa vain omia merkintöjäsi

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, ja voit muokata vain omia merkintöjäsi

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, ja voit tagätä vain omia kysymyksiäsi uudelleen

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, etkä voi sulkea kysymyksiä

en: Sorry, something is not right here...
fi: Anteeksi, jotain on mennyt pieleen...

en: Sorry, suspended users cannot upload files
fi: Valitettavasti jäähyllä olevat käyttäjät eivät voi ladata tiedostoja

en: Sorry, the answer you are looking for is no longer available, because the parent question has been removed
fi: Valitettavasti etsimäsi vastaus ei ole enää saatavilla, sillä sitä edeltävä kysymys on poistettu

en: Sorry, the comment you are looking for has been deleted and is no longer accessible
fi: Valitettavasti etsimäsi kommentti on poistettu eikä ole enää saatavilla

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent answer has been removed
fi: Valitettavasti etsimäsi kommentti ei ole enää saatavilla, sillä alkuperäinen vastaus on poistettu

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent question has been removed
fi: Valitettavasti etsimäsi kommentti ei ole enää saatavilla, sillä alkuperäinen kysymys on poistettu

en: Sorry, this account recovery key has expired or is invalid
fi: Valitettavasti tilin elvytyskoodi on väärä tai ei ole enää voimassa

en: Sorry, this answer has been removed and is no longer accessible
fi: Valitettavasti tämä vastaus on poistettu eikä ole enää saatavilla

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
fi: Valitettavasti tämä kysymys on poistettu, eikä ole enää saatavilla

en: Sorry, to close other people' posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen sulkeaksesi muiden merkintöjä

en: Sorry, to close own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen sulkeaksesi oman kysymyksesi

en: Sorry, to comment any post a minimum reputation of %(min_rep)s points is required. You can still comment your own posts and answers to your questions
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s pisteen maineen voidaksesi kommentoida merkintöjä.  Voit kuitenkin kommentoida omia merkintöjäsi ja omiin kysymyksiisi esittämiäsi vastauksia

en: Sorry, to delete comments reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen voidaksesi poistaa kommentteja

en: Sorry, to edit other people's posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen muokataksesi muiden kirjoittamia merkintöjä

en: Sorry, to edit wiki posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen muokataksesi wiki-merkintöjä

en: Sorry, to reopen own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään  %(min_rep)s:n maineen avataksesi oman kysymyksesi uudelleen

en: Sorry, to retag questions a minimum reputation of %(min_rep)s is required
fi: Valitettavasti tarvitset vähintään %(min_rep)s:n maineen tagätäksesi kysymyksiä uudelleen

en: Sorry, we don't have this email address in the database
fi: Anteeksi, tätä sähköpostiosoitetta ei ole tietokannassamme

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot delete comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
fi: Valitettavasti et ole kirjautunut sisään, etkä voi poistaa kommentteja. Ole hyvä ja <a href="%(sign_in_url)s">kirjaudu sisään</a>.

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot post comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
fi: Valitettavasti et ole kirjautunut sisään, etkä voi lisätä kommentteja.  Ole hyvä ja <a href="%(sign_in_url)s">kirjaudu sisään</a>.

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
fi: Valitettavasti tilisi on lukittu, etkä voi hyväksyä tai hylätä parhaita vastauksia

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
fi: Valitettavasti tilisi on jäähyllä, etkä voi hyväksyä tai hylätä parhaita vastauksia

en: Sorry, you will be able to accept this answer only after %(will_be_able_at)s
fi: Valitettavasti voit hyväksyä tämän vastauksen vasta %(will_be_able_at)s:n jälkeen

en: Sort by &raquo;
fi: Lajittele &raquo;

en: Sort by »
fi: Lajittele &raquo;

en: Spam was detected on your post, sorry for if this is a mistake
fi: Sähköpostistasi löydettiin roskapostia, anteeksi, jos huomio oli virheellinen

en: Static Content, URLS & UI
fi: Pysyvä sisältö, URL:t & UI

en: Stats
fi: Tilastot

en: Stellar Question
fi: Tähtikysymys

en: Stellar Question: minimum stars
fi: Asiallinen kysymys: vähimmäismäärä tähtiä

en: Still have questions?
fi: Vieläkin kysymyksiä?

en: Still have trouble signing in?
fi: Ongelmia sisäänkirjautumisessa?

en: Student
fi: Opiskelija

en: Subject line
fi: Aihe

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribe for tags
fi: Tee tagitilaus

en: Subtract
fi: Vähennä

en: Successfully deleted the requested avatars.
fi: Avatarien poistaminen onnistui

en: Successfully updated your avatar.
fi: Avatarin päivittäminen onnistui

en: Successfully uploaded a new avatar.
fi: Uuden avatarin lisääminen onnistui

en: Supporter
fi: Tukija

en: Suspended User
fi: Käyttäjä jäähyllä

en: Suspended users can only edit or delete their own posts.
fi: Jäähyllä olevat käyttäjät voivat muokata tai poistaa vain omia merkintöjään.

en: Tag subscription was canceled (<a href="%(url)s">undo</a>).
fi: Tagitilaus peruttiin (<a href="%(url)s">peru</a>).

en: Tagged
fi: Tagätty

en: Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tag can be used. | Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tags can be used.
fi[0]: Tagit ovat lyhyitä avainsanoja ilman välejä. Voit käyttää enintään %(max_tags)d tagiä.
fi[1]: Tagit ovat lyhyitä avainsanoja ilman välejä. Voit käyttää enintään %(max_tags)d tagiä.

en: Tags help to keep the content better organized and searchable
fi: Tagit pitävät sisällön paremmin järjesteltynä ja helpottavat merkintöjen etsimistä aiheittain

en: Taxonomist
fi: Taksonomi

en: Taxonomist: minimum tag use count
fi: Taksonomi: vähimmäismäärä tagien käyttökertoja

en: Teacher
fi: Opettaja

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
fi: Opettaja: vähimmäismäärä positiivisia ääniä vastaukselle

en: Technorati user name
fi: Technorati-käyttäjänimi

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
fi: Teksti sivuston tietoa-sivua varten (HTML-muodossa)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
fi: Kysymys- ja vastausfoorumin UKK-sivun teksti (html-muodossa)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
fi: Teksti yksityisyyttä koskevaa sivua varten (HTML-muodossa)

en: Text shown in the greeting message shown to the anonymous user
fi: Tervehdysviestin sisältö näytetään anonyymille käyttäjälle

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
fi: Kiitos Q&A-foorumille rekisteröitymisestä!

en: Thank you for using %(app_name)s, here is how it works.
fi: Kiitos, että käytät sovellusta %(app_name)s! Se toimii näin.

en: Thanks for the feedback!
fi: Kiitos palautteestasi!

en: The login password combination was not correct
fi: Salasanayhdistelmä väärin

en: The question has been closed for the following reason <b>"%(close_reason)s"</b> <i>by
fi: Kysymys on suljettu seuraavasta syystä: <b>"%(close_reason)s"</b> <i>by

en: The short answer is: <strong>you</strong>.
fi: Lyhyt vastaus on: <strong>sinä</strong>.

en: There are no unanswered questions here
fi: Ei vastaamattomia kysymyksiä

en: This key helps google index your site please obtain is at <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>
fi: Tämä koodi auttaa Googlea luetteloimaan sivusi - voit hakea sen täältä: <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>

en: This might have happened for the following reasons:
fi: Tämä saattoi tapahtua seuraavista syistä:

en: This option allows you to set the default avatar type for email addresses without associated gravatar images.  For more information, please visit <a href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">this page</a>.
fi: Tämän valinnan avulla voit asettaa jonkin avatar-tyypin vakioksi sähköpostiosoitteille, joilla ei ole gravatar-ikonia.  Etsi lisätietoa <a href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">täältä</a>.

en: This post has been deleted and can be seen only by post owners, site administrators and moderators
fi: Tämä merkintä on poistettu, ja näkyy vain merkinnän kirjoittajalle sekä sivun ylläpitäjille ja moderaattoreille

en: This post is a wiki.
            Anyone with karma &gt;%(wiki_min_rep)s is welcome to improve it.
fi: Tämä viesti on wiki.
    Käyttäjät, joilla on mainepisteitä yli &gt;%(wiki_min_rep)s voivat parantaa sitä.

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
fi: Tämä asetus koskee sähköpostitse kysyttyjen kysymysten aihe-kenttään kirjoitettuja tagejä.

en: This setting takes default from the django settingEMAIL_SUBJECT_PREFIX. A value entered here will overridethe default.
fi: Vakioasetus django-asetuksen EMAIL_SUBJECT_PREFIX mukaan.  Tähän kenttään kirjoitettu arvo korvaa vakioasetuksen.

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
fi: Tämä asetus helpottaa tietojen siirtämistä muilta palstoilta, kuten zendeskistä, jos automaattinen tiedonsiirtojärjestelmä ei huomaa alkuperäistä kysymystä oikein.

en: This site is for asking and answering questions, not for open-ended discussions.
fi: Tämä sivu on kysymyksiä ja vastauksia varten, ei avoimille keskusteluille.

en: This website is moderated by the users.
fi: Tätä sivua hallinnoivat käyttäjät itse.

en: Threshold for warning about remaining daily votes
fi: Kynnys jäljellä olevista päivittäisistä äänistä muistuttamiseen

en: Title
fi: Nimi

en: To change the avatar image, select new file, then submit this whole form.
fi: Vaihtaaksesi avatarin kuvaketta, valitse uusi tiedosto ja lähetä sitten tämä koko sivu.

en: To change the logo, select new file, then submit this whole form.
fi: Vaihtaaksesi logoa, valitse uusi tiedosto ja lähetä sitten koko tämä lomake.

en: To change your password - please enter the new one twice, then submit
fi: Vaihtaaksesi salasanaasi kirjoita uusi salasanasi kahdesti ja klikkaa sitten 'lähetä'

en: To enable this setting, check the previous one
fi: Salli asetus klikkaamalla edellistä ruutua

en: To enable, go to Settings->Writing->Remote Publishing and check the box for XML-RPC
fi: Salliaksesi tämän, mene Asetuksiin (Settings) -> Kirjoittaminen (Writing) -> Etäjulkaiseminen (Remote Publishing) ja klikkaa XML-PRC -ruutua

en: To get an Akismet key please visit <a href="%(url)s">Akismet site</a>
fi: Voit hakea Akismet-koodin Akismetin nettisivulta: <a href="%(url)s">Akismet site</a>

en: To make use of the Forum, please follow the link below:
fi: Käyttääksesi tätä foorumia, klikkaa seuraavaa linkkiä:

en: To register, do I need to create new password?
fi: Tarvitseeko minun luoda erillinen tunnus jotta voin rekisteröityä?

en: Toggle the real time Markdown editor preview
fi: Reaaliaikainen Markdown-muokkain päälle/pois

en: Twitter consumer key
fi: Twitterin käyttäjän koodi

en: Twitter consumer secret
fi: Twitterin Consumer secret -avain

en: Type or paste plain javascript that you would like to run on your site. Link to the script will be inserted at the bottom of the HTML output and will be served at the url "&lt;forum url&gt;/custom.js". Please, bear in mind that your javascript code may break other functionalities of the site and that the behavior may not be consistent across different browsers (<strong>to enable your custom code</strong>, check "Add custom javascript" option above).
fi: Kirjoita tai liitä javascriptiä, jonka haluaisit suoritettavan omalla sivullasi. Linkki scriptiin lisätään HTML-outputin loppuun ja sen palvelin toimii URL:ssä  "&lt;forum url&gt;/custom.js". Muista, että javascript-koodisi saattaa vaurioittaa sivun muita toimintoja, eikä välttämättä käyttäydy samalla lailla kaikissa selaimissa (<strong>salliaksesi oman koodin</strong>, klikkaa raksi "Lisää oma javascriptisi" -ruutuun yllä.)

en: UNANSWERED
fi: VASTAAMATTOMAT

en: URL of the official page with all the license legal clauses
fi: Virallisen, kaikki lupaan liittyvät lainkohdat sisältävän sivun URL

en: URLS, keywords & greetings
fi: URL:t, avainsanat & tervehdykset

en: URLs for autolinking
fi: Automaattisen linkittämisen URL:t

en: Uncheck this if you want to hide the avatar block from the sidebar
fi: Älä klikkaa tätä ruutua, jos haluat piilottaa avatarin sivupalkista

en: Uncheck this if you want to hide the list of related questions.
fi: Jätä tämä ruutu tyhjäksi, jos haluat piilottaa listan samaan asiaan liittyvistä kysymyksistä.

en: Uncheck this if you want to hide the meta information about the question (post date, views, last updated).
fi: Jätä tämä ruutu tyhjäksi, jos haluat piilottaa kysymyksen metatiedot (päivämäärän, katsomiskerrat, viimeisen päivityksen päivämäärän).

en: Uncheck this if you want to hide the options for choosing interesting and ignored tags
fi: Jätä tämä ruutu tyhjäksi, jos haluat piilottaa kiinnostavien ja unohdettujen tagien valitsemisasetuksen

en: Uncheck this if you want to hide the tag cloud or tag list from the sidebar
fi: Jätä tämä ruutu tyhjäksi, jos haluat piilottaa tagipilven tai -listan sivupalkista

en: Uncheck this if you want to hide the tag list from the sidebar
fi: Jätä tämä ruutu tyhjäksi, jos haluat piilottaa tagilistan sivupalkista

en: Uncollapse all
fi: Luhista kaikki

en: Unfollow
fi: Lopeta seuraaminen

en: Unfortunately, there was some problem when connecting to %(provider)s, please try again or use another provider
fi: Ikävä kyllä %(provider)s:iin yhdistäessä kohdattiin ongelma, yritä uudelleen tai käytä toista palveluntarjoajaa

en: Update
fi: Päivitä

en: Upload
fi: Lisää

en: Upload New Image
fi: Lataa kuva

en: Upload files
fi: Lähetä tiedostoja

en: Upload your icon
fi: Lataa kuvasi

en: Upload your stackexchange dump .zip file, then wait until
            the data import completes. This process may take several minutes.
            Please note that feedback will be printed in plain text.
fi: Lataa stackexchange dump .zip-tiedosto ja odota sitten, kunnes kaikki tiedot on siirretty. Tämä saattaa kestää useita minuutteja.
    Huomaa, että palaute kirjoitetaan tavallisena tekstinä.

en: Uploaded Avatar
fi: Ladattu avatar

en: Upvote
fi: Positiivinen ääni

en: Use HTML to format the message
fi: Käytä HTML:ää viestin muotoilemiseen

en: Use LDAP authentication for the password login
fi: Käytä LDAP-todennusta sisäänkirjautumiseen

en: Use automatic avatars from gravatar.com
fi: Käytä automaattisia avatareja osoitteesta gravatar.com

en: Use license logo
fi: Käytä lisenssin logoa

en: Use this area to enter content at the BOTTOM of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar header), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
fi: Käytä tätä kirjoittaaksesi sisältöä sivupalkin alaosaan HTML-muodossa.  Kun käytät tätä valintaa (samoin kuin sivupalkin yläosa-työkalua), käytä HTML-varmistuspalvelua varmistaaksesi että koodisi on oikein kirjoitettua ja toimii hyvin kaikissa selaimissa.

en: Use this area to enter content at the LEFT sidebarin HTML format.  When using this option, please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
fi: Käytä tätä kenttää lisätäksesi sisältöä VASEMPAAN sivupalkkiin HTML-muodossa. Jos käytät tätä toimintoa, käytä HTML-tarkistuspalvelua varmistaaksesi, että koodisi on oikein kirjoitettua ja toimii kaikissa selaimissa.

en: Use this area to enter content at the TOP of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar footer), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
fi: Käytä tätä kirjoittaaksesi sisältöä sivupalkin yläosaan HTML-muodossa.  Kun käytät tätä valintaa (samoin kuin sivupalkin alaosa-työkalua), käytä HTML-varmistuspalvelua varmistaaksesi että koodisi on oikein kirjoitettua ja toimii hyvin kaikissa selaimissa.

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
fi: Käytä tätä asetusta kontrolloidaksesi sähköpostittoman käyttäjän gravataria

en: Use wildcard tags
fi: Käytä jokerimerkki -tagejä.

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: User profile
fi: Profiili

en: User profile sidebar
fi: Käyttäjäprofiilin sivupalkki

en: User reputation changed
fi: Käyttäjän mainetta muutettu

en: User settings
fi: Käyttäjän asetukset

en: User status changed
fi: Käyttäjän statusta muutettu

en: User's current reputation is %(reputation)s points
fi: Käyttäjän nykyinen maine on %(reputation)s pistettä

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users do not accrue reputation for anonymous questions and their identity is not revealed until they change their mind
fi: Anonyymien kysymysten kysyjille ei kerry mainetta käyttäjinä, ja heidän henkilöllisyyttänsä ei paljasteta ennen kuin he muuttavat mieltään.

en: Validate email
fi: Tarkistuta sähköpostiosoite

en: Verisign user name
fi: Verisign-käyttäjänimi

en: Very active in one tag
fi: Aktiivinen yhden tagin alla

en: Vidoop user name
fi: Vidoop-käyttäjänimi

en: View offensive flags
fi: Näytä loukkaavaksi liputetut merkinnät

en: Visited site every day for %(num)s days in a row
fi: Käynyt sivulla joka päivä %(num)s päivää peräkkäin

en: Vote and flag limits
fi: Ääni- ja liputuskiintiöt

en: Voted %(num)s times
fi: Äänestetty %(num)s kertaa

en: Voting in %(app_name)s helps to select best answers and thank most helpful users.
fi: Äänestäminen sovelluksessa %(app_name)s auttaa parhaiden vastausten valitsemisessa ja hyödyllisimpien käyttäjien palkitsemisessa.

en: Watched User
fi: Seurattu käyttäjä

en: We encourage everyone to use “question” space for asking and “answer” for answering.
fi: Kaikkien tulisi käyttää "kysymys"-kenttää kysymisten esittämiseen ja "vastaus"-kenttää vastaamiseen.

en: We look forward to hearing your feedback! Please, give it next time :)
fi: Odotamme palautettasi, annathan palautetta ensi kerralla! :)

en: Website
fi: Nettisivu

en: Weekly
fi: Viikottain

en: Welcome %(username)s,
fi: Tervetuloa %(username)s,

en: Welcome! Please set email address (important!) in your profile and adjust screen name, if necessary.
fi: Tervetuloa! Ole hyvä ja aseta sähköpostiosoite profiiliisi (tärkeää!) ja vaihda ruutunimeä, jos niin on tarpeen.

en: Welcome,
fi: Tervetuloa,

en: What kinds of questions can I ask here?
fi: Minkälaisia kysymyksiä voin kysyä täällä?

en: What should "unanswered question" mean?
fi: Mitä "vastaamattomien kysymysten" tulisi tarkoittaa?

en: What should I avoid in my answers?
fi: Mitä minun pitäisi välttää vastauksissani?

en: When a search engine crawler will see a rel=nofollow attribute on a link - the link will not count towards the rank of the users personal site.
fi: Kun hakukone näkee rel=nofollow -viittauksen linkissä, linkkiä ei lasketa mukaan käyttäjän oman sivun sijoitukseen

en: When:
fi: Milloin

en: Who moderates this community?
fi: Kuka vastaa sivusta?

en: Why other people can edit my questions/answers?
fi: Miksi muut voivat muokata kysymyksiäni tai vastauksiani?

en: Why use and modify tags?
fi: Miksi käyttää ja muokata tageja?

en: Wildcard tags can be used to follow or ignore many tags at once, a valid wildcard tag has a single wildcard at the very end
fi: Jokerimerkki -tagien avulla voi seurata tai jättää huomiotta monta tagiä kerralla. Jokerimerkki tulee laittaa tagin loppuun.

en: Will be set automatically but you can modify it if necessary.
fi: Asetetaan automaattisesti, mutta voit muokata sitä, jos se on tarpeen.

en: Will be set automatically, it is not necesary to modify manually.
fi: Asetetaan automaattisesti, ei tarvetta muokata manuaalisesti.

en: WordPress blog name
fi: WordPress-blogin nimi

en: You can expand your search by
fi: Voit laajentaa hakuasi seuraavasti

en: You don't have a method to log in right now, please add one or more by clicking any of the icons below.
fi: Sinulla ei tällä hetkellä ole tapaa kirjautua sisään, ole hyvä, ja lisää yksi tai useampi sisäänkirjautumistapa klikkaamalla mitä tahansa alla olevista kuvakkeista

en: You don't have permission to edit values.
fi: Ei oikeuksia

en: You have %(votes_left)s votes left for today
fi: Sinulla on %(votes_left)s ääntä jäljellä tälle päivälle

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
fi: Olet kysynyt kysymyksen anonyymisti - jos päätät paljastaa henkilöllisyytesi, klikkaa tätä ruutua.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
fi: Sinulla ei ole poistettavia avatareja. Ole hyvä ja  <a href="%(avatar_change_url)s">lisää avatar</a> nyt.

en: You have successfully logged out
fi: Uloskirjautuminen onnistui

en: You haven't uploaded an avatar yet. Please upload one now.
fi: Et ole vielä ladannut avataria. Lisää avatar nyt.

en: Your %(provider)s login works fine
fi: %(provider)s-sisäänkirjautumisesi toimii hyvin

en: Your account details are:
fi: Tunnuksen tiedot:

en: Your answer
fi: Vastauksesi

en: Your current avatar:
fi: Nykyinen avatarisi:

en: Your current reputation is %(reputation)s points
fi: Maineesi on tällä hetkellä %(reputation)s pistettä

en: Your karma change log.
fi: Mainepisteiden muutokset.

en: Your message:
fi: Viestisi:

en: Your name (optional):
fi: Nimesi (vapaaehtoinen):

en: Your network is empty. Would you like to follow someone? - Just visit their profiles and click "follow"
fi: Verkostosi on tyhjä. Haluaisitko seurata jotakuta? Käy jonkun profiilissa ja klikkaa "seuraa"!

en: Your new password saved
fi: Uusi salasanasi on tallennettu

en: Your question 
            %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
fi: <span class="strong big">Kysymyksesi</span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">on tallennettu ja julkaistaan, kun kirjaudut sisään.</span>

en: Your tag subscription was saved, thanks!
fi: Kiitos! Tagitilauksesi on nyt tallennettu.

en: Your user name (<i>required</i>)
fi: Käyttäjätunnuksesi (<i>pakollinen</i>)

en: [closed]
fi: [suljettu]

en: [deleted]
fi: [poistettu]

en: about
fi: tietoa sivustosta

en: about/
fi: sivusta/

en: account/
fi: tili/

en: active
fi: aktiivinen

en: activity
fi: toiminta

en: add
fi: lisää

en: add avatar
fi: lisää avatar

en: add comments
fi: lisää kommentteja

en: add tags and a query to focus your search
fi: lisää tageja ja hakusanoja täsmentääksesi hakuasi

en: administrator
fi: ylläpitäjä

en: age
fi: ikä

en: all
fi: kaikki

en: allowed file types are '%(file_types)s'
fi: hyväksytyt tiedostotyypit ovat '%(file_types)s'

en: anonymous user
fi: anonyymi käyttäjä

en: answer | answers
fi[0]: vastaus
fi[1]: vastausta

en: answer/
fi: vastaa/

en: answered
fi: vastattu

en: answered a question
fi: vastasi

en: answers/
fi: vastaukset/

en: approved
fi: hyväksytty

en: ask anonymously
fi: kysy anonyymisti

en: ask/
fi: kysy/

en: asked
fi: kysytty

en: asked a question
fi: esitti kysymyksen

en: back
fi: takaisin

en: back to home page
fi: takaisin kotisivulle

en: back to previous page
fi: takaisin edelliselle sivulle

en: badges
fi: mitalit

en: badges/
fi: mitalit/

en: badges:
fi: mitalit:

en: basic HTML tags are also supported
fi: yksinkertaisia HTML-tagejä tuetaan

en: be clear and concise
fi: ole selkeä ja täsmällinen

en: blocked
fi: lukittu

en: bronze
fi: pronssi

en: bronze badge: often given as a special honor
fi: pronssimitali: annetaan usein erikoiskunniana

en: by activity
fi: päivitetty

en: by answers
fi: vastaukset

en: by date
fi: päivämäärä

en: by name
fi: nimen mukaan

en: by popularity
fi: suosituksen mukaan

en: by relevance
fi: oleellisuus

en: by username
fi: käyttäjänimen mukaan

en: by votes
fi: äänet

en: canceled vote
fi: perui äänen

en: cannot be deleted
fi: ei voida poistaa

en: cannot remove non-existing flag
fi: olematonta liputusta ei voi poistaa

en: change avatar
fi: Tagää kysymys uudelleen

en: change picture
fi: vaihda kuva

en: changes saved
fi: muutokset talletettu

en: click to follow this question
fi: klikkaa seurataksesi tätä kysymystä

en: click to hide/show revision
fi: klikkaa piilottaaksesi/näyttääksesi revision

en: click to see least voted questions
fi: klikkaa nähdäksesi vähiten äänestetyt kysymykset

en: click to see most relevant questions
fi: klikkaa nähdäksesi relevanteimmat kysymykset

en: click to see most voted questions
fi: klikkaa nähdäksesi äänestetyimmät kysymykset

en: click to see the least answered questions
fi: klikkaa nähdäksesi kysymykset, joihin on vastattu vähiten

en: click to see the least recently updated questions
fi: klikkaa nähdäksesi vanhimmat päivitetyt kysymykset

en: click to see the most answered questions
fi: klikkaa nähdäksesi kysymykset, joihin on vastattu eniten

en: click to see the most recently updated questions
fi: klikkaa nähdäksesi viimeksi päivitetyt kysymykset

en: click to see the newest questions
fi: klikkaa nähdäksesi uusimmat kysymykset

en: click to see the oldest questions
fi: klikkaa nähdäksesi vanhimmat kysymykset

en: click to unfollow this question
fi: klikkaa lopettaaksesi tämän kysymyksen seuraaminen

en: close
fi: sulje

en: close date %(closed_at)s
fi: sulkemispäivä %(closed_at)s

en: close/
fi: sulje/

en: cloud
fi: pilvi

en: coldest
fi: kylmin

en: commented answer
fi: kommentoi vastausta

en: commented question
fi: kommentoi kysymystä

en: comments and answers to others questions
fi: kommentteja ja vastauksia muihin kysymyksiin

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
fi: Yhteisöwiki (mainepisteitä ei annta & muut voivat muokata viestiä)

en: complete-oauth/
fi: taysi-oauth/

en: complete/
fi: valmis/

en: completed user profile
fi: täydensi käyttäjäprofiilin

en: content
fi: sisältö

en: current number of votes
fi: äänien määrä nyt

en: current page
fi: nykyinen sivu

en: daily
fi: päivittäin

en: delete
fi: poista

en: delete any comment
fi: poista kommentteja

en: delete avatar
fi: poista avatar

en: delete post
fi: kommentoi

en: delete this comment
fi: poista kommentti

en: delete, if you like
fi: halutessasi poista

en: deleted answer
fi: poisti vastauksen

en: deleted question
fi: poisti kysymyksen

en: dismiss
fi: hylkää

en: downvote
fi: poista-aani

en: downvoted
fi: saanut negatiivisia ääniä

en: duplicate question
fi: toistettu kysymys

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
fi[0]: jokaisen tagin tulee olla vähintään <span class="hidden">%(max_chars)d</span>yhden merkin pituinen
fi[1]: jokaisen tagin tulee olla vähintään %(max_chars)d merkin pituinen

en: each tag must be shorter that %(max_chars)s character | each tag must be shorter than %(max_chars)s characters
fi[0]: tagi saa olla enintään %(max_chars)s merkin pituinen
fi[1]: tagi saa olla enintään %(max_chars)s merkin pituinen

en: edit
fi: muokkaa

en: edit any answer
fi: muokkaa vastauksia

en: edit community wiki questions
fi: muokkaa yhteisöwikin kysymyksiä

en: edit profile
fi: muokkaa profiilia

en: edit/
fi: muokkaa/

en: edited answer
fi: muokkasi vastausta

en: edited question
fi: muokkasi kysymystä

en: email address is required
fi: sähköpostiosoite vaaditaan

en: email subscription settings
fi: sähköpostin tilausasetukset

en: email the updates
fi: lähetä päivitykset sähköpostitse

en: email update frequency has been set to daily
fi: sähköpostien päivitysväli on vaihdettu päivittäiseksi

en: email update sent to user
fi: sähköpostipäivitys lähetettiin käyttäjälle

en: email updates canceled
fi: sähköpostipäivitykset peruttu

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
fi: kirjoita lyhyt yhteenveto mitä teit (esim. kirjotusvirheiden korjaus, paranneltiin tekstisijoittelua, jne. Ei pakollinen.)

en: faq
fi: ukk

en: faq/
fi: ukk/

en: feedback/
fi: palaute/

en: flag offensive
fi: liputa loukkaavaksi

en: follow %(alias)s
fi: seuraa %(alias)s:ta

en: followed questions
fi: seurattavat kysymykset

en: followers and followed users
fi: seuraajat ja seuratut käyttäjät

en: following %(alias)s
fi: seurataan %(alias)s:ta

en: forum responses (%(re_count)s)
fi: foorumivastaukset (%(re_count)s)

en: give feedback
fi: anna palautetta

en: gold
fi: kulta

en: gold badge: the highest honor and is very rare
fi: kultamitali: korkein kunnia, erittäin harvinainen

en: help
fi: apua

en: help/
fi: apua/

en: hide preview
fi: piilota esikatselu

en: hottest
fi: kuumin

en: i-names are not supported
fi: i-nimet eivät ole tuetut

en: ident.ca consumer key
fi: ident.ca:n käyttäjän koodi

en: ident.ca consumer secret
fi: ident.ca:n käyttäjän salaisuus

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
fi: jos uskot, että tämä 404-virhe on aiheeton, ole hyvä

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
fi: jos valitset yhteisön muokattavissa olevan asetuksen, kysymykset ja vastaukset eivät anna pisteitä kirjoittajalle eikä kirjoittajan nimeä näy

en: ignored
fi: jätetty huomioitta

en: image
fi: kuva

en: in %(hr)d hour | in %(hr)d hours
fi[0]: %(hr)d:ssa tunnissa
fi[1]: %(hr)d:ssa tunnissa

en: in %(min)d min | in %(min)d mins
fi[0]: %(min)d:ssä minuutissa
fi[1]: %(min)d:ssä minuutissa

en: in two days
fi: kahdessa päivässä

en: inactive
fi: inaktiivinen

en: inbox
fi: viestit

en: initial version
fi: ensimmäinen versio

en: instantly
fi: välittömästi

en: interesting
fi: kiinnostava

en: karma
fi: mainepisteet

en: karma:
fi: mainepisteet:

en: last seen
fi: nähty viimeksi

en: last used
fi: viimeksi käytetty

en: learn more about Markdown
fi: opi lisää Markdownista

en: least voted
fi: vähiten äänestetty

en: link
fi: linkki

en: list
fi: lista

en: location
fi: paikka

en: logout/
fi: kirjaudu-ulos/

en: manage login methods
fi: hallinnoi sisäänkirjautumistapoja

en: mark as new
fi: merkitse uudeksi

en: mark as seen
fi: merkitse nähdyksi

en: mark this answer as correct (click again to undo)
fi: merkkaa tämä vastaus oikeaksi (klikkaa uudelleen peruaksesi)

en: marked best answer
fi: merkitty parhaaksi vastaukseksi

en: marked offensive
fi: merkitsi loukkaavaksi

en: markread/
fi: merkkaa-luetuksi/

en: maximum upload file size is %(file_size)sK
fi: Ladattavan tiedoston enimmäiskoko on %(file_size)sK

en: mentioned in the post
fi: mainittu postauksessa

en: messages/
fi: viestit/

en: moderate this user
fi: hallitse tätä käyttäjää

en: moderate user
fi: hallitse käyttäjää

en: moderation
fi: ylläpito

en: moderator
fi: moderaattori

en: most relevant questions
fi: Relevanteimmat kysymykset

en: most voted
fi: eniten äänestetty

en: most voted answers will be shown first
fi: eniten ääniä saaneet vastaukset näytetään ensin

en: network
fi: verkosto

en: new
fi: uusi

en: new question
fi: uusi kysymys

en: newest
fi: uusin

en: newest answers will be shown first
fi: uusimmat vastaukset näytetään ensin

en: next page
fi: seuraava sivu

en: no email
fi: ei sähköpostia

en: no flags for this entry
fi: tällä merkinnällä ei ole liputuksia

en: no new responses yet
fi: ei vastauksia

en: none
fi: ei mitään

en: not a real question
fi: ei oikea kysymys

en: numbered list:
fi: numeroitu lista:

en: okay, let's try!
fi: OK, kokeillaan!

en: oldest
fi: vanhin

en: oldest answers will be shown first
fi: vanhimmat vastaukset näytetään ensin

en: on %(date)s
fi: %(date)s

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
fi[0]: yksi pronssimitali
fi[1]: %(count)d pronssimitali

en: one gold badge | %(count)d gold badges
fi[0]: yksi kultamitali
fi[1]: %(count)d kultamitalia

en: one silver badge | %(count)d silver badges
fi[0]: yksi hopeamitali
fi[1]: %(count)d hopeamitali

en: open and close own questions
fi: avaa ja sulje omia kysymyksiä

en: or
fi: tai

en: or create a new user name and password here
fi: tai luo uusi käyttäjänimi ja salasana täällä

en: overview
fi: yhteenveto

en: password is required
fi: salasana vaaditaan

en: permanent link
fi: linkki

en: please choose one of the options above
fi: valitse yksi yllä olevista

en: please enter a valid email address
fi: syötä toimiva sähköpostiosoite

en: please report the error to the site administrators if you wish
fi: halutessasi voit raportoida tästä virheestä ylläpidolle

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
fi[0]: käytä vähintään <span class="hidden">%(tag_count)d</span>yhtä tagia
fi[1]: käytä vähintään %(tag_count)d tagia

en: please use %(tag_count)s tag | please use %(tag_count)s tags or less
fi[0]: käytä %(tag_count)s tagiä
fi[1]: käytä enintään %(tag_count)s tagiä

en: please use at least some alphabetic characters in the user name
fi: käytä ainakin yhtä aakkosta käyttäjänimessä

en: please use up to %(tag_count)s tags, less than %(max_chars)s characters each
fi: käytä enintään %(tag_count)s tagiä, kukin enintään %(max_chars)s merkin pituinen

en: please, retype your password
fi: anna salasana uudestaan

en: posted
fi: lisätty

en: previous
fi: edellinen

en: privacy policy
fi: yksityisyydensuoja

en: privacy/
fi: yksityisyys/

en: profile - email subscriptions
fi: profiili - sähköpostitilaukset

en: profile - favorite questions
fi: profiili - suosikkikysymykset

en: profile - recent activity
fi: profiili - viimeisimmät

en: profile - responses
fi: profiili - vastaukset

en: profile - votes
fi: profiili - äänet

en: provider
fi: palveluntarjoaja

en: question contains offensive or malicious remarks
fi: kysymys sisältää loukkaavia tai ilkeitä asioita

en: question is not relevant or outdated
fi: kysymys ei ole asiaankuuluva tai se ei ole enää ajankohtainen

en: question is off-topic or not relevant
fi: kysymys ei kuulu aihealueeseemme tai ei ole olennainen

en: question/
fi: kysymys/

en: questions
fi: kysymykset

en: questions that user is following
fi: kysymykset, joita käyttäjä seuraa

en: questions/
fi: kysymykset/

en: real name
fi: nimi

en: recent
fi: äskettäiset

en: recent user activity
fi: viimeisimmät

en: recover your account via email
fi: elvytä tilisi sähköpostin kautta

en: register/
fi: rekisteroidy/

en: relevance
fi: merkitys

en: reminder about accepting the best answer sent
fi: Muistutus parhaan vastauksen hyväksymisestä lähetetty

en: reminder about unanswered questions sent
fi: muistutus vastaamattomasta kysymyksestä lähetetty

en: remove
fi: poista

en: remove flag
fi: poista liputus

en: reopen
fi: avaa uudelleen

en: reopen/
fi: avaa-uudelleen/

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
fi: merkkaa loukkaavaksi (sisältää esim. roskapostia, mainostusta tai loukkaavaa tekstiä)

en: report this problem
fi: raportoi tästä ongelmasta

en: reset author
fi: nollaa tekijä

en: reset tags
fi: nollaa tagit

en: resetting author
fi: nollataan

en: resetting tags
fi: nollataan tagit

en: responses for %(username)s
fi: vastauksia käyttäjälle %(username)s

en: retag
fi: tagää uudelleen

en: retag other's questions
fi: tagää muiden kysymyksiä uudelleen

en: retag/
fi: tagaa-uudelleen/

en: retagged
fi: tagätty uudelleen

en: return to OpenID login
fi: palaa OpenID-palvelun kirjautumiseen

en: reveal identity
fi: paljasta henkilöllisyys

en: revision %(number)s
fi: %(number)s tarkistuskertaa

en: revisions/
fi: tarkistukset/

en: see all questions
fi: näytä kaikki kysymykset

en: see all tags
fi: näytä kaikki tagit

en: see frequently asked questions
fi: katso usein kysytyt kysymykset

en: see latest questions
fi: katso uusimmat kysymykset

en: see people sorted by name
fi: katso nimen mukaan lajiteltuna

en: see people who joined most recently
fi: katso viimeiseksi liittyneitä

en: see people who joined the site first
fi: katso ensin liittyneitä

en: see people with the highest reputation
fi: katso maineikkaimpia käyttäjiä

en: see questions tagged '%(tag)s'
fi: katso kysymyksiä, joilla on tagi '%(tag)s'

en: see tags
fi: Tagit

en: see unanswered questions
fi: näytä vastaamattomat kysymykset

en: see your followed questions
fi: katso seuraamiasi kysymyksiä

en: seen
fi: nähty

en: select country
fi: valitse maa

en: select:
fi: valitse:

en: selected favorite
fi: valitsi suosikiksi

en: settings
fi: asetukset

en: show preview
fi: näytä esikatselu

en: signin/
fi: kirjautuminen/

en: signout/
fi: poistu/

en: signup/
fi: luo-tunnus/

en: silver
fi: hopea

en: silver badge: occasionally awarded for the very high quality contributions
fi: hopeamitali: myönnetään erittäin korkealaatuisesta panoksesta

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
fi: lisäämäsi salasanat eivät vastanneet toisiaan, yritä uudelleen

en: sorry, there is no user with this name
fi: käyttäjää ei ole tällä nimellä

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
fi: tämä nimi ei ole sallittu

en: sorry, this name is taken, please choose another
fi: tämä nimi on jo käytössä

en: sorry, we have a serious error - user name is taken by several users
fi: Anteeksi, vakava virhe on tapahtunut - useampi käyttäjä on ottanut saman käyttäjänimen

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
fi: anteeksi, meillä näyttää olevan teknisiä vaikeuksia

en: sorted alphabetically
fi: aakkosjärjestyksessä

en: sorted by frequency of tag use
fi: taginkäytön mukaan

en: source
fi: lähde

en: spam or advertising
fi: roskapostia tai mainostusta

en: start over
fi: aloita alusta

en: starting over
fi: aloitetaan alusta

en: subscribe to rss feed
fi: tilaa RSS-syöte

en: subscribe to the questions feed
fi: Kirjoittaudu kysymyssyötteen tilaajaksi

en: subscribe to this question rss feed
fi: kirjoittaudu tämän kysymyksen RSS-syötteen tilaajaksi

en: subscribe-for-tags/
fi: kirjoittaudu-tagien-tilaajaksi/

en: subscriptions
fi: tilaukset

en: subscriptions/
fi: Tilaukset

en: suspended
fi: jäähyllä

en: swap with question
fi: vaihda paikkaa kysymyksen kanssa

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
fi: järjestelmävirhe on lisätty logeihimme, virhe korjataan mahdollisimman pian

en: tag editors receive special awards from the community
fi: tagien muokkaajat saavat erikoispalkintoja yhteisöltä

en: tags
fi: tagit

en: tags are required
fi: tagit ovat pakollisia

en: tags/
fi: tagit/

en: text
fi: teksti

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
fi: Tämä vastaus on saanut %(answer_score)s ääntä

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
fi: sivu jota yritit käyttää on suojattu tai sinulla ei ole tarpeeksi ääniä, katso

en: the question is answered, right answer was accepted
fi: kysymykseen on vastattu, vastaus on hyväksytty

en: this answer has been selected as correct
fi: tämä vastaus on valittu oikeaksi

en: this email has already been registered, please use another one
fi: sähköpostiosoite on jo tietokannassa - ole hyvä ja käytä toista sähköpostiosoitetta

en: this email is already used by someone else, please choose another
fi: tämä sähköpostiosoite on jo käytössä

en: this field is required
fi: vaadittu kenttä

en: this post is marked as community wiki
fi: tämä merkintä on merkitty yhteisöwikiksi

en: this question or answer has been deleted;
fi: kysymys tai vastaus on poistettu;

en: thumb down
fi: peukalo alaspäin

en: thumb up
fi: peukalo pystyyn

en: times
fi: kertaa

en: title
fi: otsikko

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
fi: aktivoidaksesi tämän, täytä wordpress xml-rpc -asetus alla

en: todays unused votes
fi: tämän päivän käyttämättömät äänet

en: tomorrow
fi: huomenna

en: too localized
fi: liian paikallinen

en: too subjective and argumentative
fi: liian subjektiivinen tai väittelynhaluinen

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
fi: yritä ennemmin vastata kysymykseen kuin uppoutua keskusteluun

en: unanswered
fi: vastaamattomat

en: undelete
fi: palauta

en: unfollow %(alias)s
fi: lopeta %(alias)s:n seuraaminen

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
fi: Enintään 5 tagiä, kukin enintään 20 merkin pituinen

en: update profile
fi: päivitä profiili

en: update summary:
fi: yhteenveto päivityksistä:

en: updated
fi: päivitetty

en: updated tags
fi: päivitetyt tagit

en: upload/
fi: laheta/

en: upvote
fi: lisaa-aani

en: upvoted
fi: saanut positiivisia ääniä

en: url has error - please check it;
fi: URL-osoitteessa on virhe;

en: user has voted up this many times
fi: käyttäjä on äänestänyt tätä monta kertaa

en: user name can only consist of letters, empty space and underscore
fi: käyttäjänimi voi koostua aakkosista (a-z), välilyönneistä ( ) ja alaviivoista (_)

en: user name is required
fi: käyttäjänimi on pakollinen

en: user profile
fi: käyttäjäprofiili

en: user profile overview
fi: käyttäjäprofiilin yhteenveto

en: user received this badge: | users received this badge:
fi[0]: käyttäjä sai tämän mitalin:
fi[1]: käyttäjää sai tämän mitalin:

en: user vote record
fi: äänihistoria

en: user voted down this many times
fi: käyttäjällä näin monta negatiivista ääntä

en: users
fi: käyttäjät

en: users favorite questions
fi: käyttäjien suosikit

en: users/
fi: kayttajat/

en: users/update_has_custom_avatar/
fi: käyttäjät/päivityksellä_oma_avatar/

en: view | views
fi[0]: katsottu
fi[1]: katsottu

en: vote | votes
fi[0]: ääni
fi[1]: ääntä

en: votes
fi: äänet

en: votes left
fi: ääntä jäljellä

en: watched
fi: katsottu

en: weekly
fi: viikottain

en: which one?
fi: mikä?

en: widgets/
fi: widgetit/

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
fi: ei näytetä, käytetään iän laskemiseen, muoto: VVVV-KK-PP

en: with %(author_name)s's contributions
fi: käyttäjän %(author_name)s panoksen kanssa

en: yesterday
fi: eilen

en: you don't have the permission to remove all flags
fi: sinulla ei ole lupaa poistaa kaikkia liputuksia
