askbot - en to he_IL translation catalogue (200 entries)

en: 2 days ago
he_IL: לפני יומיים

en: Accept own answer
he_IL: קבל את תשובתך

en: Accept the best answer for %(question_count)d of your questions
he_IL: קבל את התשובה הנכונה ביותר ל%(question_count)d מתוך כלל שאלותך

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
he_IL: אימות דוא"ל נעשה ע"י שליחת קוד אימות לחשבון הדוא"ל שלך

en: Add link to the license page
he_IL: הוסף קישורים לדף הרשיון

en: Allow asking questions anonymously
he_IL: אפשר שליחת שאלות בצורה אנונימית

en: Allow posting questions by email
he_IL: <span class="strong big">אתה מוזמן לשלוח את שאלותך בצורה אנונימית</span>.בזמן שאתה שולח את הפוסט, אתה תועבר לדף הכניסה. שאלתך תשמר ותתפרסם רק לאחר שתכנס למערכת. תהליך הכניסה\ההרשמה הינו פשוט ואינו אורך הרבה זמן.

en: Allow swapping answer with question
he_IL: שלח את התשובה שלך

en: Anonymous
he_IL: אנונימי

en: Answer own question immediately
he_IL: שלח את התשובה

en: Answered by me
he_IL: התשובות שלי

en: Approved User
he_IL: משתמש מאושר

en: Asked by me
he_IL: השאלות שלי

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
he_IL: נדרש לפחות אחד מהתגים הבאים: %(tags)s

en: Badge settings
he_IL: הגדרות עיטורים

en: Base Settings
he_IL: הגדרות בסיסיות

en: Blocked User
he_IL: משתמש חסום

en: Cannot change own status
he_IL: אינך יכול לשנות את הסטאטוס שלך

en: Cannot change status of another moderator
he_IL: לא ניתן לשנות את הסטאטוס של עוד עורך

en: Cannot change status to admin
he_IL: לא ניתן לשנות סטאטוס למנהל

en: Cannot turn other user to moderator
he_IL: לא ניתן לשנות משמש אחר לעורך

en: Change status to
he_IL: שנה סטאטוס ל

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
he_IL: בחר אם אינך רוצה לחשוף את שמך כיוצר השאלה

en: Check to enable community wiki feature
he_IL: בחר בכדי לאשר וויקי קהילתי

en: City
he_IL: עיר

en: Comments and posts mentioning me
he_IL: הערות ופוסטים בהם אני מוזכר

en: Completed all user profile fields
he_IL: השלים את כל שדות הפרופיל

en: Country
he_IL: מדינה

en: Country field is required
he_IL: נדרש לבחור את המדינה

en: Current password
he_IL: הסיסמה הנוכחית

en: Daily
he_IL: יומי

en: Date of birth
he_IL: תאריך לידה

en: Delete comments posted by others
he_IL: מחק הערות שנכתבו ע"י אחרים

en: Delete questions and answers posted by others
he_IL: מחק שאלות ותשובות שנכתבו ע"י אחרים

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
he_IL: ממושמע: מס' מינימאלי של ניקוד-למעלה בשביל מחיקת פוסט

en: Downvote
he_IL: דרג למטה

en: Edit community wiki posts
he_IL: ערוך פוסטים ששיכים לוויקי הקהילתי

en: Editor
he_IL: עורך

en: Email and email alert settings
he_IL: הגדרות מייל והתראות מייל

en: Enter number of points to add or subtract
he_IL: הכנס את מספר הנקודות להוסיף או להפחית

en: Expert
he_IL: מומחה

en: Famous Question: minimum views
he_IL: שאלה מיוחדת:  מס' צפיות מינימאלי

en: First edit
he_IL: עריכה ראשונית

en: First retag
he_IL: תיוג מחדש

en: Flag offensive
he_IL: סמן כאינו-ראוי

en: Forum Moderator
he_IL: עורך הפורום

en: Full name of the license
he_IL: שם מלא של הרשיון

en: Good Answer
he_IL: תשובה טובה

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
he_IL: תשובה טובה: מס' מינימאלי של ניקוד לתשובה

en: Good Question
he_IL: שאלה טובה

en: Good Question: minimum upvotes for the question
he_IL: שאלה טובה: מס' מינימאלי של ניקוד לשאלה

en: Great Answer
he_IL: תשובה מצויינת

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
he_IL: תשובה מצויינת: מס' מינימאלי של ניקוד לתשובה

en: Great Question
he_IL: שאלה מצויינת

en: Great Question: minimum upvotes for the question
he_IL: שאלה מצויינת: מס' מינימאלי של ניקוד לשאלה

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
he_IL: באיזה תדירות לשלוח תזכורת אודות שאלות שממתינות לתשובה (מס' ימים)

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
he_IL: אם ברצונך לשנות את הסאטוס של %(username)s, כל השאר בדיקה.

en: Instantly
he_IL: מיידי

en: License homepage
he_IL: דף הרשיון

en: License logo image
he_IL: תמונת הלוגו של הרשיון

en: Limit time to edit comments
he_IL: הגבלת זמן לעריכת הערות

en: Lock posts
he_IL: נעילת פוסטים

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
he_IL: מקסימום תזכורות לשלוח אודות שאלות שממתינות לתשובה

en: Maximum daily reputation gain per user
he_IL: מספר מקסימאלי של מוניטין שמשתמש יכול לצבור במשך יום אחד

en: Message text
he_IL: תוכן ההודעה

en: Minutes allowed to edit a comment
he_IL: מספר הדקות שבהם יתאפשר עריכת הערה

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
he_IL: תשובה יפה: מס' מינימאלי של ניקוד לתשובה

en: Nice Question
he_IL: שאלה יפה

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
he_IL: שאלה יפה: מס' מינימאלי של ניקוד לשאלה

en: Notable Question: minimum views
he_IL: שאלה משמעותית:  מס' צפיות מינימאלי

en: Number of questions to list by default
he_IL: מספר השאלות להצגה כברירת מחדל

en: Organizer
he_IL: סדרן

en: Password:
he_IL: סיסמה

en: Passwords did not match
he_IL: הסיסמאות שהוכנסו אינם תואמות

en: Please add one or more login methods.
he_IL: בבקשה הוסף אחד או יותר אפשרויות כניסה למערכת

en: Please click any of the icons below to sign in
he_IL: נא לחץ על האיקון המצאים בכדי להתחבר למערכת

en: Please login to post
he_IL: בבקשה התחבר בכדי לכתוב פוסטים

en: Please, enter your new password
he_IL: נא הכנס סיסמה חדשה

en: Please, enter your password
he_IL: נא הכנס סיסמא

en: Please, enter your user name
he_IL: נא הכנס את שם המשתמש שלך

en: Popular Question
he_IL: שאלה פופולארית

en: Popular Question: minimum views
he_IL: שאלה פופולארית: מס' צפיות מינימאלי

en: Prefix for the email subject line
he_IL: הקדמה לשורת הכותרת במייל

en: Profile
he_IL: פרופיל

en: Real name
he_IL: שמך

en: Registered User
he_IL: משתמש רשום

en: Require email verification before allowing to post
he_IL: נדרש אימות דוא"ל לפני

en: Retag questions posted by other people
he_IL: תייג מחדש שאלות שנכתבו ע"י אחרים

en: Save comment by pressing <Enter> key
he_IL: לשליחת ההערה לחץ על מקש האנטר

en: Screen name
he_IL: שם משתמש

en: Short name for the license
he_IL: שם מקוצר של הרשיון

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
he_IL: הצג אפשרויות הרשמה חלופיות בדף ההרשמה

en: Show country
he_IL: הראה מדינה

en: Site
he_IL: אתר

en: Site Adminstrator
he_IL: מנהל האתר

en: Sorry your account appears to be blocked
he_IL: מצטערים, החשבון שלך באתר חסום

en: Sorry your account appears to be suspended
he_IL: מצטערים, החשבון שלך באתר מושהה

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
he_IL: מצטערים, משתמש אנונימי אני יכול לערוך הערות

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
he_IL: מצטערים, משתמש אנונימי אני יכול להעלות קבצים

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
he_IL: מצטערים, כפי הנראה הגדרות האתר השתנו כעת - זה בלתי אפשרי לשאול בצורה אנונימית. נא לבחור ב "חשוף זהות", או רענן את הדף וערוך את השאלה שוב.

en: Sorry, blocked users cannot upload files
he_IL: מצטערים, משתמשים חסומים אינם יכולים להעלות קבצים

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
he_IL: מצטערים, משתמש שאינו רשום אינו יכול לגשת לכאן

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
he_IL: מצטערים, רק יוצר השאלה האנונימית יכול לחשוף את זהותו, נא הסר את הבחירה

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך חסום, אינך מאושר לסגור שאלות

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך חסום, אינך מאושר למחוק הערות

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך חסום אינך יכול למחוק פוסטים

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
he_IL: מצטערים, אינך יכול לערוך פוסטים היות וחשבונך חסום

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך חסום, אינך מאושר לתייג שאלות

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך חסום, הינך מאושר למחוק הערות שנוצרו על ידך בלבד

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך מושהה, הינך יכול למחוק רק פוסטים שנוצרו על ידך

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך מושהה הינך יכול לערוך רק את הפוסטים שלך

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך מושהה, הינך מאושר לתייג שאלות שנוצרו על ידך בלבד

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
he_IL: מצטערים, היות וחשבונך מושהה, אינך מאושר לסגור שאלות

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
he_IL: מצטערים, השאלה הזאת נמחקה מהמערכת ואינה ניתנת לגישה

en: Sorry, we don't have this email address in the database
he_IL: מצטערים, כתובת המייל שהוכנסה אינה נמצאת במאגרי המידע שלנו

en: Student
he_IL: תלמיד

en: Subject line
he_IL: שורת כותרת

en: Suspended User
he_IL: משתמש מושהה

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
he_IL: מורה: מס' מינימאלי של ניקוד לתשובה

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
he_IL: כתוב כאן אודות האתר (html foramt)

en: To enable this setting, check the previous one
he_IL: בכדי לאפשר לך לשנות את ההגדרה הזאת, נא בחר את ההגדרה הקודמת

en: Upload files
he_IL: העלה קבצים

en: Upload your icon
he_IL: העלה את האיקון

en: Upvote
he_IL: דרג למעלה

en: Use license logo
he_IL: השתמש בלוגו של הרשיון

en: Use wildcard tags
he_IL: תגיות

en: Username:
he_IL: בחר שם משתמש

en: Users do not accrue reputation for anonymous questions and their identity is not revealed until they change their mind
he_IL: משתמשים אינם יכולים לצבור מוניטין על שאלות אנונימיות, והזהות שלהם אינה נחשפת עד שהמשתמש ישנה זאת בעצמו.

en: Very active in one tag
he_IL: פעיל מאד בתג מסויים

en: Website
he_IL: אתר

en: Weekly
he_IL: שבועי

en: What should "unanswered question" mean?
he_IL: מהי שאלה ללא תשובה ?

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
he_IL: שאלת את השאלה הזו כאנונימי, אם הינך רוצה לחשוף את זהותך כשואל השאלה, בחר את התיבה הזאת.

en: Your account details are:
he_IL: פרטי החשבון שלך הם:

en: Your message:
he_IL: ההודעה שלך:

en: Your name (optional):
he_IL: שמך (לא חובה):

en: Your new password saved
he_IL: סיסמתך החדש נשמרה

en: active
he_IL: פעיל

en: administrator
he_IL: מנהל

en: all
he_IL: הכל

en: approved
he_IL: מאושר

en: ask anonymously
he_IL: שאלה אנונימית

en: blocked
he_IL: נחסם

en: bronze
he_IL: ארד

en: by activity
he_IL: פעילות

en: by answers
he_IL: תשובות

en: by date
he_IL: תאריך

en: by relevance
he_IL: רלוונטי

en: by votes
he_IL: הצבעות

en: changes saved
he_IL: השינויים נשמרו

en: click to see least voted questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות עם המספר המועט ביותר של הצבעות

en: click to see most relevant questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות הכי רלוונטיות

en: click to see most voted questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות עם הספר הרב ביותר של הצבעות

en: click to see the least answered questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות שנענו לאחרונה

en: click to see the least recently updated questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות שהתעדכנו לאחרונה

en: click to see the most answered questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות עם מירב התשובות

en: click to see the newest questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות החדשות ביותר

en: click to see the oldest questions
he_IL: לחץ כאן כדי לראות את השאלות הישנות ביותר

en: cloud
he_IL: ענן

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
he_IL: וויקי קהילתי (לא ניתן ניקוד, ואחרים יכולים לערוך את השאלה)

en: content
he_IL: תוכן

en: daily
he_IL: יומי

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
he_IL[0]: כל תג חייב להיות קצר מאות %(max_chars)d
he_IL[1]: כל תג חייב להיות קצר מ %(max_chars)d אותיות

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
he_IL: הכנס תיאור קצר של העריכה (לדוגמא: תיקון איות, שיפור הנוסח וכד') (אופציונלי)

en: gold
he_IL: זהב

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
he_IL: אם אתה בוחר באפשרות של וויקי קהילתי, השאלה והתשובה לא מזכה בנקודות, ושם יוצר השאלה לא יוצג

en: in two days
he_IL: מחרתיים

en: inactive
he_IL: לא-פעיל

en: list
he_IL: תגיות

en: moderator
he_IL: עורך

en: most relevant questions
he_IL: השאלות הכי רלוונטיות

en: new question
he_IL: שאלה חדשה

en: newest
he_IL: החדשים ביותר

en: okay, let's try!
he_IL: בסדר, בא ננסה!

en: oldest
he_IL: הישנים ביותר

en: password is required
he_IL: נדרשת סיסמה

en: please choose one of the options above
he_IL: נא לבחור אחד מהאפשרויות הבאות

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
he_IL[0]: נא הוסף תג %(tag_count)d או פחות
he_IL[1]: נא הוסף %(tag_count)d תגים או פחות

en: please, retype your password
he_IL: נא הקלד מחדש את סיסמתך

en: recent user activity
he_IL: פעילות המשתמש לאחרונה

en: relevance
he_IL: רלוונטי

en: reveal identity
he_IL: חשוף זהות

en: select country
he_IL: בחר מדינה

en: silver
he_IL: כסף

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
he_IL: מצטערים, יש לנו כרגע קשיים טכניים

en: suspended
he_IL: מושהה

en: tags
he_IL: תיוג

en: tags are required
he_IL: חובה לתייג את השאלה

en: this email has already been registered, please use another one
he_IL: חשבון המייל הזה רשום אצלנו כבר, נא השתמש במייל אחר

en: this field is required
he_IL: חובה למלא

en: title
he_IL: כותרת

en: tomorrow
he_IL: מחר

en: unanswered
he_IL: לא-נענו

en: update summary:
he_IL: עדכן תקציר:

en: user profile
he_IL: פרופיל משתמש

en: watched
he_IL: נצפו

en: weekly
he_IL: שבועי

en: which one?
he_IL: איזה אחד?

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
he_IL: לא מוצג, משמש רק בכדי לחשב גיל

en: yesterday
he_IL: אתמול
