askbot - en to hu translation catalogue (257 entries)

en: 
            Your answer to %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
hu: 
    <span class="strong big">Your answer to </span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">is saved and will be posted once you log in.</span>

en: <em>Note: please read <a href="%(url)s">read this</a> first.</em>
hu: <em>Megjegyzés: Előbb olvassa el <a href="%(url)s">ezt</a>.</em>

en: Access control settings
hu: Hozzáférési beállítások

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
hu: Kapcsolja be a bejelentkezés engedélyezéséhez a saját üzemeltetésű Wordpress oldal használatával

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
hu: Aktív e-mail ellenőrzés történik egy ellenőrzési kulcs e-mailben való elküldésével

en: Add link to the license page
hu: Link a licencoldalra

en: Allow asking questions anonymously
hu: Névtelen kérdésfeltevés engedélyezése

en: Allow only one account per email address
hu: Csak egy fiók engedélyezése e-mail címenként

en: Allow only registered user to access the forum
hu: Csak regisztrált felhasználók érhetik el a fórumot

en: Allow posting before logging in
hu: Beküldés engedélyezése bejelentkezés előtt

en: Allow posting questions by email
hu: Kérdések e-mailben való beküldésének engedélyezése

en: Allow swapping answer with question
hu: A válasz és a kérdés megcserélésének engedélyezése

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
hu: Mindig a helyi bejelentkezési űrlap megjelenítése és az „Askbot” gomb elrejtése.

en: Answered by me
hu: Válaszoltam

en: Are tags required?
hu: A címkék kötelezők?

en: Asked by me
hu: Kérdeztem

en: Associate Editor: minimum number of edits
hu: Társszerkesztő: szerkesztések minimális száma

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
hu: A következő címkék legalább egyike szükséges: %(tags)s

en: At least one of these tags will be required for any new or newly edited question. A mandatory tag may be wildcard, if the wildcard tags are active.
hu: Ezen címkék legalább egyike szükséges az új vagy újonnan szerkesztett kérdésekhez. A kötelező címke lehet helyettesítő karakter, ha a helyettesítő címkék be vannak kapcsolva.

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
hu: Figyelem: ennek bekapcsolása után mentse az adatbázist, és futtassa a következő felügyeleti parancsot a címkék globális átnevezéséhez: <code>python manage.py fix_question_tags</code>

en: Badge settings
hu: Plecsnibeállítások

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
hu: Ezen beállítás bekapcsolása előtt töltse ki az IMAP beállításokat a settings.py fájlban

en: Cannot change own status
hu: Saját állapotát nem módosíthatja

en: Cannot change status of another moderator
hu: Másik moderátor állapotát nem módosíthatja

en: Cannot change status to admin
hu: Saját állapotát nem módosíthatja adminná

en: Cannot turn other user to moderator
hu: Másik felhasználót nem tehet moderátorrá

en: Change status to
hu: Állapotváltoztatás:

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
hu: Jelölje be, ha nem szeretné felfedni valódi nevét ezen kérdés feltételekor

en: Check if you want to allow users start posting questions or answers before logging in. Enabling this may require adjustments in the user login system to check for pending posts every time the user logs in. The builtin Askbot login system supports this feature.
hu: Jelölje be, ha a felhasználók a bejelentkezés előtt is beküldhetnek kérdéseket vagy válaszokat. Bekapcsolása a felhasználói bejelentkezési rendszerben módosításokat igényelhet a függőben lévő bejegyzések kereséséhez a felhasználó bejelentkezésekor. A beépített Askbot bejelentkezési rendszer támogatja.

en: Check to disable the "sticky" behavior of the search query. This may be useful if you want to move the search bar away from the default position or do not like the default sticky behavior of the text search query.
hu: Jelölje be a keresési kifejezés „ragadós” viselkedésének kikapcsolásához. Ez akkor lehet hasznos, ha a keresősávot szeretné elmozgatni az alapértelmezett helyéről, vagy nem kedveli a keresési kifejezés alapértelmezett „ragadós” viselkedését.

en: Check to enable community wiki feature
hu: Jelölje be a közösségi wiki szolgáltatás bekapcsolásához

en: Choose email tag filter
hu: Válasszon e-mail címkeszűrőt

en: City
hu: Város

en: Civic Duty: minimum votes
hu: Közszolgálat: minimum szavazatok

en: Commentator: minimum comments
hu: Kommentátor: minimális hozzászólásszám

en: Comments and posts mentioning me
hu: Engem említő hozzászólások és bejegyzések

en: Common left sidebar
hu: Közös bal oldalsáv

en: Community badges
hu: Badge levels

en: Content License
hu: Tartalom licence

en: Country
hu: Ország

en: Country field is required
hu: Az Ország mező kötelező

en: Data entry and display rules
hu: Adatbeviteli és -megjelenítési szabályok

en: Date of birth
hu: Születési idő

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
hu: Napok száma az emlékeztetők küldésének megkezdéséig a megválaszolatlan kérdésekről

en: Days before starting to send reminders to accept an answer
hu: Napok száma az emlékeztetők küldésének megkezdéséig egy válasz elfogadásáról

en: Default max number of comments to display under posts
hu: A bejegyzések alatt megjelenítendő hozzászólások alapértelmezett maximális száma

en: Default notification frequency all questions
hu: Alapértelmezett értesítési gyakoriság minden kérdéshez

en: Default notification frequency for mentions                        and comments
hu: Alapértelmezett értesítési gyakoriság említésekhez és hozzászólásokhoz

en: Default notification frequency questions answered by the user
hu: Alapértelmezett értesítési gyakoriság a felhasználó által megválaszolt kérdésekhez

en: Default notification frequency questions asked by the user
hu: Alapértelmezett értesítési gyakoriság a felhasználó által feltett kérdésekhez

en: Default notification frequency questions individually                        selected by the user
hu: Alapértelmezett értesítési gyakoriság a felhasználó által egyenként kijelölt kérdésekhez

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
hu: Fegyelmezett: minimális felszavazások törölt bejegyzéshez

en: Do not make text query sticky in search
hu: Ne tegye ragadóssá a keresőkifejezést a keresésben

en: Email and email alert settings
hu: E-mail és e-mail értesítés beállításai

en: Email replies having fewer words than this number will be posted as comments instead of answers
hu: Az ezen számnál kevesebb szót tartalmazó e-mail válaszok hozzászólásként és nem válaszként lesznek beküldve

en: Email:
hu: E-mail:

en: Enable email alerts
hu: E-mail értesítések engedélyezése

en: Enable embedding videos.
hu: Videók beágyazásának engedélyezése.

en: Enable left sidebar
hu: Bal oldalsáv bekapcsolása

en: Enable posting answers and comments by email
hu: Válaszok és hozzászólások e-mailben való beküldésének engedélyezése

en: Enable recaptcha (keys below are required)
hu: Recaptcha engedélyezése (a lentebbi kulcsok szükségesek)

en: Enlightened Duty: minimum upvotes
hu: Megvilágosult szolgálat: minimum felszavazások

en: Enter number of points to add or subtract
hu: Írja be a hozzáadandó vagy kivonandó pontok számát

en: Enthusiast: minimum days
hu: Szakértő: minimális napok

en: Entire forum (tag filtered)
hu: Teljes fórum (címkére szűrt)

en: Facebook API key and Facebook secret allow to use Facebook Connect login method at your site. Please obtain these keys at <a href="%(url)s">facebook create app</a> site
hu: A Facebook API kulcs és a Facebook titkos kulcs lehetővé teszik a Facebook Connect bejelentkezési módszert az oldalon. Ezeket a kulcsokat a <a href="%(url)s">facebook app készítő</a> oldalon szerezheti be.

en: Facebook public API key
hu: Facebook nyilvános API kulcs

en: Facebook secret key
hu: Facebook titkos kulcs

en: Fake email for anonymous user
hu: Hamis e-mail a névtelen felhasználóknak

en: Famous Question: minimum views
hu: Híres kérdés: minimális megjelenítések

en: Favorite Question: minimum stars
hu: Kedvenc kérdés: minimális csillagszám

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
hu: Töltse ki az xml-rpc-re mutató Wordpress URL-lel, általában http://oldalam.hu/xmlrpc.php

en: Force lowercase the tags
hu: Címkék kisbetűsítésének kényszerítése

en: Format of tag list
hu: A címkelista formátuma

en: Full name of the license
hu: A licenc teljes neve

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
hu: Jó válasz: minimális felszavazások a válaszhoz

en: Good Question: minimum upvotes for the question
hu: Jó kérdés: minimális felszavazások a kérdéshez

en: Google Analytics key
hu: Google Analytics kulcs

en: Google site verification key
hu: Google oldalellenőrző kulcs

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
hu: Nagyszerű válasz: minimális felszavazások a válaszhoz

en: Great Question: minimum upvotes for the question
hu: Remek kérdés: minimális felszavazások a kérdéshez

en: Guru: minimum upvotes
hu: Guru: minimum felszavazások

en: HTML for the left sidebar
hu: A bal oldalsáv HTML tartalma

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
hu: Milyen gyakran küldjön emlékeztetőket a válaszok elfogadásáról (napok száma az emlékeztetők közt)

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
hu: Milyen gyakran küldjön emlékeztetőket a megválaszolatlan kérdésekről (napok száma az emlékeztetők közt)

en: I don't want to give my email or receive a response:
hu: Nem szeretném megadni az e-mail címem, vagy választ kapni:

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
hu: Ha nincs bejelölve, akkor a hozzászólások szerkesztéséhez nem lesz időkorlát beállítva

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
hu: Ha szeretné %(username)s állapotát módosítani, akkor értelmes lehetőséget válasszon.

en: Individual question feed
hu: Egyedi kérdések hírforrás

en: Individually selected
hu: Önállóan kijelölt

en: Keys for external services
hu: Kulcsok külső szolgáltatásokhoz

en: LDAP Server EMAIL field name
hu: LDAP kiszolgáló EMAIL mezőjének neve

en: LDAP login configuration
hu: LDAP bejelentkezés beállítása

en: License homepage
hu: Licenc honlapja

en: License logo image
hu: Licenclogó kép

en: Limit time to edit comments
hu: Hozzászólások szerkesztési idejének korlátozása

en: LinkedIn consumer key
hu: LinkedIn fogyasztói kulcs

en: LinkedIn consumer secret
hu: LinkedIn fogyasztói titkos kulcs

en: Login provider setings
hu: Bejelentkezésszolgáltató beállításai

en: Logout
hu: Sign out

en: Mandatory tags
hu: Kötelező címkék

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
hu: A megválaszolatlan kérdésekről küldött emlékeztetők maximális száma

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
hu: A legjobb válasz elfogadásáról küldött emlékeztetők maximális száma

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
hu: Maximális hozzászóláshossz, < %(max_len)s kell legyen

en: Maximum length of tag (number of characters)
hu: A címkék maximális hossza karakterben

en: Maximum number of news entries in an email alert
hu: Az új bejegyzések maximális száma egy e-mail értesítésben

en: Maximum number of tags per question
hu: Címkék maximális száma kérdésenként

en: Message text
hu: Üzenet szövege

en: Minimum length of answer body (number of characters)
hu: A választörzs minimális hossza karakterben

en: Minimum length of question body (number of characters)
hu: A kérdéstörzs minimális hossza karakterben

en: Minimum length of search term for Ajax search
hu: Keresőkifejezés minimális hossza az Ajax kereséshez

en: Minimum length of title (number of characters)
hu: A cím minimális hossza karakterben

en: Minutes allowed to edit a comment
hu: Hozzászólások szerkesztésére engedélyezett idő percben

en: Must match the corresponding database backend setting
hu: Meg kell egyeznie a megfelelő adatbázis-háttérprogram beállításával

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_accept_answer_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
hu: MEGJEGYZÉS: ezen szolgáltatás használatához a „send_accept_answer_reminders” menedzsmentparancs futtatására van szükség (például megfelelő gyakoriságú cron feladatként)

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_unanswered_question_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
hu: MEGJEGYZÉS: ezen szolgáltatás használatához a „send_unanswered_question_reminders” menedzsmentparancs futtatására van szükség (például megfelelő gyakoriságú cron feladatként)

en: Necromancer: minimum delay in days
hu: Holtidéző: minimum késés napokban

en: Necromancer: minimum upvotes
hu: Holtidéző: minimum felszavazások

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
hu: Szép válasz: minimális felszavazások a válaszhoz

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
hu: Szép kérdés: minimális felszavazások a kérdéshez

en: Notable Question: minimum views
hu: Fontos kérdés: minimális megjelenítések

en: Number of questions to list by default
hu: Alapesetben felsorolandó kérdések száma

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
hu: Szerezze be a <a href="%(url)s">Google Analytics</a> oldalon, ha a Google Analytics használatával szeretné monitorozni oldalát

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
hu: Az e-mailben küldött értesítések gyakoriságának megadása: említések és hozzászólások.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
hu: Az e-mailben küldött értesítések gyakoriságának megadása: a felhasználó által megválaszolt kérdésekhez.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
hu: Az e-mailben küldött értesítések gyakoriságának megadása: a felhasználó által feltett kérdésekhez.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
hu: Az e-mailben küldött értesítések gyakoriságának megadása: a felhasználó által egyedileg kijelölt kérdésekhez.

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
hu: Az e-mailben küldött értesítések gyakoriságának megadása: minden kérdéshez.

en: Peer Pressure: minimum downvotes for deleted post
hu: Partnernyomás: minimális leszavazások törölt bejegyzéshez

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
hu: Jelölje be a „Nem szeretném megadni az e-mail címem” mezőt.

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
hu: Regisztrálja fórumát az <a href="%(url)s">identi.ca alkalmazások oldalán</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
hu: Regisztrálja fórumát a <a href="%(url)s">LinkedIn fejlesztői oldalán</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
hu: Regisztrálja fórumát a <a href="%(url)s">twitter alkalmazások oldalán</a>

en: Popular Question: minimum views
hu: Népszerű kérdés: minimális megjelenítések

en: Prefix for the email subject line
hu: Az e-mail tárgysorának előtagja

en: Profile
hu: Profil

en: Real name
hu: Valódi név

en: Recaptcha is a tool that helps distinguish real people from annoying spam robots. Please get this and a public key at the <a href="%(url)s">%(url)s</a>
hu: A Recaptcha segítségével megkülönböztetheti a valódi embereket az idegesítő spam robotoktól. Szerezze be ezt és a nyilvános kulcsot a <a href="%(url)s">%(url)s</a> oldalon

en: Recaptcha private key
hu: Recaptcha titkos kulcs

en: Recaptcha public key
hu: Recaptcha nyilvános kulcs

en: Replace space in emailed tags with dash
hu: Szóköz cseréje az e-mailezett címkékben kötőjelre

en: Reply by email hostname
hu: Válasz az e-mail gépneve alapján

en: Require email verification before allowing to post
hu: E-mail ellenőrzés megkövetelése a bejegyzés engedélyezése előtt

en: Save comment by pressing <Enter> key
hu: Hozzászólás mentése az Enter megnyomásával

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
hu: Mentse, majd a <a href="http://validator.w3.org/">HTML ellenőrzővel</a> ellenőrizze a névjegy oldal tartalmát.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
hu: Mentse, majd a <a href="http://validator.w3.org/">HTML ellenőrzővel</a> ellenőrizze a GyIK oldal tartalmát.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
hu: Mentse, majd a <a href="http://validator.w3.org/">HTML ellenőrzővel</a> ellenőrizze az Adatkezelési irányelvek oldal tartalmát.

en: Screen name
hu: Megjelenő név

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
hu: Válassza ki a címkék megjelenítési formátumát: egyszerű lista vagy címkefelhő

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
hu: Autodidakta: minimum válaszfelszavazások

en: Send periodic reminders about unanswered questions
hu: Rendszeres emlékeztetők küldése megválaszolatlan kérdésekről

en: Send periodic reminders to accept the best answer
hu: Rendszeres emlékeztetők küldése a legjobb válasz elfogadásához

en: Short name for the license
hu: A licenc rövid neve

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
hu: Alternatív bejelentkezésszolgáltató gombok megjelenítése a „Regisztráció” oldalon

en: Show country
hu: Ország megjelenítése

en: Show license clause in the site footer
hu: Licencfeltételek megjelenítése az oldal láblécében

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
hu: Elnézést, a szabályok megváltoztak - már nem lehet névtelenül kérdezni. Jelölje be a „személyazonosság felfedése” négyzetet, vagy töltse újra ezt az oldalt és próbálja újra szerkeszteni a kérdést.

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
hu: Elnézést, névtelen látogatók nem érhetik el ezt a funkciót

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
hu: Elnézést, csak a névtelen kérdés tulajdonosa fedheti fel a személyazonosságát, törölje a négyzetet

en: Stellar Question: minimum stars
hu: Bámulatos kérdés: minimális csillagszám

en: Subject line
hu: Tárgy

en: Subject line is expected in the format: [tag1, tag2, tag3,...] question title
hu: A tárgyat [címke1, címke2, címke3, ...] kérdés cím formátumban kell megadni

en: Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tag can be used. | Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tags can be used.
hu[0]: A címkék rövid, szóközök nélküli kulcsszavak. Legfeljebb %(max_tags)d címke használható.
hu[1]: A címkék rövid, szóközök nélküli kulcsszavak. Legfeljebb %(max_tags)d címke használható.

en: Taxonomist: minimum tag use count
hu: Taxonómus: minimális címkehasználat száma

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
hu: Tanár: minimális felszavazások a válaszhoz

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
hu: A Q&A fórum Névjegy oldalának szövege (HTML formátumban)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
hu: A Q&A fórum GyIK oldalának szövege (HTML formátumban)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
hu: A Q&A fórum Adatkezelési irányelvek oldalának szövege (HTML formátumban)

en: The title is too long, maximum allowed size is %d bytes
hu: A cím túl hosszú, a legnagyobb engedélyezett méret %d bájt

en: The title is too long, maximum allowed size is %d characters
hu: A cím túl hosszú, a legnagyobb engedélyezett méret %d karakter

en: This key helps google index your site please obtain is at <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>
hu: Ez a kulcs segíti a Google-t az oldal indexelésében. Beszerezheti a <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">Google Webmestereszközök oldaláról</a>

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
hu: Ez a beállítás az e-mailben feltett kérdések tárgysorába írt címkékre vonatkozik

en: This setting takes default from the django settingEMAIL_SUBJECT_PREFIX. A value entered here will overridethe default.
hu: Ez a beállítás az EMAIL_SUBJECT_PREFIX Django-beállításból veszi az alapértelmezett értéket. Az itt megadott érték felülbírálja az alapértelmezést.

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
hu: Ez segíti az adatok importálását más fórumokból, mint például a zendesk, amikor az automatikus adatimportálás nem ismeri fel helyesen az eredeti kérdést.

en: To enable this feature make sure lamson is running
hu: Ezen szolgáltatás bekapcsolásához győződjön meg róla, hogy a lamson fut-e

en: To enable this setting, check the previous one
hu: Az engedélyezéséhez engedélyezze az előző beállítást

en: Twitter consumer key
hu: Twitter fogyasztói kulcs

en: Twitter consumer secret
hu: Twitter fogyasztói titkos kulcs

en: URL of the official page with all the license legal clauses
hu: A licenc összes jogi feltételét tartalmazó hivatalos oldal URL-címe

en: Use LDAP authentication for the password login
hu: LDAP hitelesítés használata a jelszavas bejelentkezéshez

en: Use license logo
hu: Licenclogó használata

en: Use this area to enter content at the LEFT sidebarin HTML format.  When using this option, please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
hu: Itt megadhatja a BAL oldalsáv tartalmát HTML formátumban. Ezen lehetőség használatakor használja a HTML ellenőrző szolgáltatást, hogy a bevitt tartalom érvényes és minden böngészőben működő legyen.

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
hu: Ezen beállítással vezérelheti a gravatart az e-mail cím nélküli felhasználóknak

en: Use wildcard tags
hu: Helyettesítő címkék használata

en: Users
hu: People

en: Users do not accrue reputation for anonymous questions and their identity is not revealed until they change their mind
hu: A felhasználók hírneve nem növekszik a névtelen kérdésekért és személyazonosságuk nem kerül felfedésre, amíg nem gondolják meg magukat.

en: Website
hu: Weboldal

en: What should "unanswered question" mean?
hu: Mit jelentsen a „megválaszolatlan kérdés”?

en: Wildcard tags can be used to follow or ignore many tags at once, a valid wildcard tag has a single wildcard at the very end
hu: A helyettesítő címkék sok címke követésére vagy figyelmen kívül hagyására használhatók, az érvényes helyettesítő címke legvégén egy helyettesítő karakter áll

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
hu: Ezt a kérdést névtelenül tette fel, ha fel szeretné fedni személyazonosságát, akkor jelölje be ezt a négyzetet.

en: Your message:
hu: Az üzenete:

en: Your name (optional):
hu: Az Ön neve (elhagyható):

en: Your question 
            %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
hu: <span class="strong big">Your question</span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">is saved and will be posted once you log in.</span>

en: about/
hu: nevjegy/

en: account/
hu: fiok/

en: administrator
hu: adminisztrátor

en: answer/
hu: valasz/

en: answers/
hu: valaszok/

en: approved
hu: jóváhagyva

en: ask anonymously
hu: kérdés névtelenül

en: ask/
hu: kerdes/

en: badges/
hu: plecsnik/

en: blocked
hu: blokkolva

en: by activity
hu: activity

en: by answers
hu: answers

en: by date
hu: date

en: by relevance
hu: relevance

en: by votes
hu: votes

en: close/
hu: lezaras/

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
hu: közösségi wiki (nem jár érte karma és sokan mások is szerkeszthetik a wikioldalakat)

en: content
hu: tartalom

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
hu[0]: minden címkének %(max_chars)d karakternél rövidebbnek kell lennie
hu[1]: minden címkének %(max_chars)d karakternél rövidebbnek kell lennie

en: edit/
hu: szerkesztes/

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
hu: írja be a változat rövid összefoglalását (például: helyesírás vagy nyelvhelyesség javítva, stílus javítva - ez a mező elhagyható)

en: faq/
hu: gyik/

en: feedback/
hu: visszajelzes/

en: help/
hu: sugo/

en: ident.ca consumer key
hu: ident.ca fogyasztói kulcs

en: ident.ca consumer secret
hu: ident.ca fogyasztói titkos kulcs

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
hu: ha a közösségi wiki lehetőséget választja, akkor a kérdés és a válasz nem eredményez pontokat, és a szerző neve nem jelenik meg

en: markread/
hu: olvasott/

en: messages/
hu: uzenetek/

en: moderator
hu: moderátor

en: no %(sitename)s email please, thanks
hu: nem kérek %(sitename)s e-maileket, köszönöm

en: okay, let's try!
hu: rendben, próbáljuk ki!

en: permanent link
hu: link

en: please choose one of the options above
hu: válasszon a fenti lehetőségek közül

en: please enter a descriptive title for your question
hu: adjon kifejező címet a kérdésnek

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
hu[0]: legfeljebb %(tag_count)d címkét használjon
hu[1]: legfeljebb %(tag_count)d címkét használjon

en: privacy/
hu: adatvedelem/

en: question/
hu: kerdes/

en: questions
hu: kerdesek

en: questions/
hu: kerdesek/

en: reopen/
hu: ujranyitas/

en: retag/
hu: atcimkezes/

en: reveal identity
hu: személyazonosság felfedése

en: revisions/
hu: reviziok/

en: select country
hu: válasszon országot

en: subscribe-for-tags/
hu: feliratkozas-cimkekre/

en: subscriptions/
hu: feliratkozasok/

en: suspended
hu: felfüggesztve

en: tags
hu: címkék

en: tags are required
hu: a címkék kötelezők

en: tags/
hu: cimkek/

en: this email has already been registered, please use another one
hu: ez az e-mail cím már regisztrálva van, másikat adjon meg

en: title
hu: cím

en: title must be > %d character | title must be > %d characters
hu[0]: a címnek %d karakternél hosszabbnak kell lennie
hu[1]: a címnek %d karakternél hosszabbnak kell lennie

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
hu: Ennek bekapcsolásához ki kell töltenie a Wordpress xml-rpc beállítását lentebb

en: update summary:
hu: frissítés összegzése:

en: upload/
hu: feltoltes/

en: users
hu: people

en: users/
hu: felhasznalok/

en: users/update_has_custom_avatar/
hu: felhasznalok/frissites-egyeni-avatar/

en: watched
hu: megfigyelve

en: which one?
hu: melyik?

en: widgets/
hu: widgetek/

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
hu: nem jelenik meg, a kor kiszámításához kell, formátum: ÉÉÉÉ-HH-NN
