askbot - en to it translation catalogue (800 entries)

en: 
            Your answer to %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
it: 
    <span class="strong big">La tua risposta alla domanda </span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">è stata memorizzata e verrà pubblicata non appena ti registrerai.</span>

en:  - to expand, or dig in by adding more tags and revising the query.
it: - per espandere, o raffinare la tua ricerca aggiungendo altri tag o modificando le parole chiave

en: " and more
it: " ed altro ancora

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
it[0]: %(hr)d ora fa
it[1]: %(hr)d ore fa

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
it[0]: %(min)d minuto fa
it[1]: %(min)d minuti fa

en: %(points)s points were added for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
it:  %(username)s ha guadagnato %(points)s punti reputazione per i suoi contributi alla domanda %(question_title)s

en: %(points)s points were subtracted for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
it:  %(username)s ha perso %(points)s punti reputazione per i suoi contributi alla domanda %(question_title)s

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
it[0]: %(q_num)s domanda
it[1]: %(q_num)s domande

en: %(site)s user name and password
it: Per favore inserisci username e password di %(site)s

en: %(user_name)s's karma change log
it: Registro dei punti reputazione di %(user_name)s

en: %(username)s gravatar image
it: Immagine gravatar per %(username)s

en: %(username)s karma is %(reputation)s
it: %(username)s ha %(reputation)s punti reputazione

en: %(username)s's current status is "%(status)s"
it: lo stato dell'utente %(username)s è "%(status)s"

en: %(username)s's profile
it: profilo dell'utente %(username)s

en: (%(comment_count)s comment) | the answer has been commented %(comment_count)s times
it[0]: (%(comment_count)s commento)
it[1]: (%(comment_count)s commenti)

en: (required)
it: (campo obbligatorio)

en: (this field is required)
it: (campo obbligatorio)

en: **bold** or __bold__
it: **grassetto** o __grassetto__

en: 2 days ago
it: 2 giorni fa

en: <em>Changed by moderator. Reason:</em> %(reason)s
it: <em>Modificato da un moderatore. Motivo:</em> %(reason)s

en: <p>Sorry, in order to post questions on %(site)s by email, please <a href="%(url)s">register first</a></p>
it: <p>Spiacenti, per inviare domande su %(site)s via email è necessario essere <a href="%(url)s">registrati</a></p>

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
it: <p>Spiacenti, c'è stato un errore nell'invio della tua domanda, vi preghiamo di contattare l'amministratore di %(site)s</p>

en: <p>Sorry, your question could not be posted due to insufficient privileges of your user account</p>
it: <p>Spiacenti, non è stato possibile inviare la tua domanda per insufficienza di privilegi del tuo account</p>

en: <span class="count">%(cnt)s</span> Vote | <span class="count">%(cnt)s</span> Votes
it[0]: <span class="count">%(cnt)s</span> Voto
it[1]: <span class="count">%(cnt)s</span> Voti

en: <span class="count">%(counter)s</span> Badge | <span class="count">%(counter)s</span> Badges
it[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Medaglia
it[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Medaglie

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
it[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Domanda
it[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Domande

en: >%(points)s points required to accept or unaccept  your own answer to your own question
it: Ti servono più di %(points)s punti per accettare o negare la risposta alla tua stessa domanda

en: >%(points)s points required to downvote
it: Serve avere più di %(points)s punti reputazione per poter votare contro

en: >%(points)s points required to upvote
it: Serve avere più di %(points)s punti reputazione per poter votare a favore

en: AOL screen name
it: Nome utente

en: Accept own answer
it: Accetta la tua riposta

en: Account recovery email sent
it: L'email per il recupero dell'account è stata inviata

en: Activate %(provider)s login
it: Attiva il login per %(provider)s

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
it: Attiva per permettere il login nel sito wordpress ospitato

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
it: La verifica dell'email è effettuata inviando una chiave all'indirizzo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add link to the license page
it: Aggiungi link alla pagina della licenza

en: All configuration options must be edited in the site settings.py file
it: Tutte le opzioni di configurazione devono essere modificate nel file settings.py

en: Allow account recovery by email
it: Consenti il recupero dell'account per email

en: Allow asking questions anonymously
it: Permetti di rispondere alle domande anonimamente

en: Allow editing user screen name
it: Permetti di modificare il nome utente visualizzato

en: Allow posting before logging in
it: Permetti di postare prima del login

en: Allow posting questions by email
it: Consenti di inviare domande per email

en: Allow swapping answer with question
it: Consenti di scambiare la domanda con la risposta

en: Allowed image file types are %(types)s
it: I tipi di file immagine consentiti sono %(types)s

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
it: Mostra sempre il campo per il login e nascondi il bottone "Askbot"

en: An email will be sent to the user with 'reply-to' field set to your email address. Please make sure that your address is entered correctly.
it: Verrà spedita all'utente un'e-mail utilizzando il tuo indirizzo come campo 'reply-to'. Assicurati che il tuo indirizzo sia inserito correttamente.

en: Anonymous
it: utente non registrato

en: Answer Your Own Question
it: Rispondi alla tua domanda

en: Answer accepted with %(num)s or more votes
it: La sua prima risposta è stata accettata con almeno %(num)s voti

en: Answer own question immediately
it: Rispondi alla tua domanda subito

en: Answer voted up %(num)s times
it: Risposta votata %(num)s volte

en: Answered a question more than %(days)s days later with at least %(votes)s votes
it: Ha risposto a una domanda vecchia di almeno %(days)s giorni ottenendo almeno %(votes)s voti

en: Answered by me
it: Risposta fornita da me

en: Answered own question with at least %(num)s up votes
it: Ha risposto da solo ad una sua domanda con almeno %(num)s voti

en: Approved User
it: Utente approvato

en: Asked a question and accepted an answer
it: Domanda inserita e risposta accettata

en: Asked a question with %(views)s views
it: Ha posto una domanda con %(views)s consultazioni

en: Asked by me
it: Chiesto da me

en: Asked first question with at least one up vote
it: Ha posto per la prima volta una domanda con almeno un voto

en: Associate Editor: minimum number of edits
it: Editore Assiciato: numero minimo di modifiche

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
it: Devi inserire almeno uno di questi tag: %(tags)s

en: At least one of these tags will be required for any new or newly edited question. A mandatory tag may be wildcard, if the wildcard tags are active.
it: Almeno uno di questi tag sarà richiesto per ogni domanda creata o modificata.Il tag obbligatorio può essere anche un wildcard, se i tag wilcard sono attivi.

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
it: Attenzione: dopo aver selezionato questa impostazione fai un backup del database ed esegui il comando <code>python manage.py fix_question_tags</code> per aggiornare i tag globalmente

en: Autobiographer
it: Autobiografo

en: Badge
it: Medaglia

en: Badge settings
it: Impostazioni del badge

en: Badges
it: Medaglie

en: Base Settings
it: Impostazioni base

en: Base URL for your Q&A forum, must start with http or https
it: URL base per il tuo forum Q&A (deve cominciare con http o https)

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
it: Prima di abilitare questa opzione, prima compila le impostazioni IMAP nelle impostazioni.file py

en: Blocked User
it: Utente bloccato

en: Blogger blog name
it: Nome del blog Blogger

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot change own status
it: Non è possibile cambiare il proprio stato

en: Cannot change status of another moderator
it: Non è possibile cambiare lo stato di un altro moderatore

en: Cannot change status to admin
it: Non è possibile cambiare il proprio stato ad amministratore

en: Cannot turn other user to moderator
it: Non è possibile rendere moderatore un altro utente

en: Change password
it: Cambia password

en: Change status to
it: Cambia lo stato a

en: Change your %(provider)s password
it: Cambia password di %(provider)s

en: Change your password
it: Cambia password

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
it: Controlla se non vuoi rivelare il tuo nome quando fai questa domanda

en: Check if you want to allow users start posting questions or answers before logging in. Enabling this may require adjustments in the user login system to check for pending posts every time the user logs in. The builtin Askbot login system supports this feature.
it: Seleziona se vuoi permettere agli utenti di inserire domande o risposte prima di fare login. Questa impostazione richiede una modifica nel sistema dei login per verificare se ci sono inserimenti in attesa ogni volta che un utente accede.Il sistema di login integrato in Askbot supporta questa funzionalità.

en: Check to disable the "sticky" behavior of the search query. This may be useful if you want to move the search bar away from the default position or do not like the default sticky behavior of the text search query.
it: Seleziona per disabilitare il comportamento "adesivo" della barra di ricerca. Questo può essere utile se vuoi spostare la barra di ricerca dalla sua posizione predefinita o non ti piace il comportamento adesivo predefinito della barra di ricerca.

en: Check to enable community wiki feature
it: Spunta per impostare come 'domanda comunitaria'

en: Check to enable greeting for anonymous user
it: Seleziona per abilitare i saluti agli utenti anonimi

en: Check to enable sharing of questions on Twitter
it: Seleziona per abilitare la condivisione delle domande su Twitter

en: Choose email tag filter
it: Scegli il tag filtro per l'email

en: Citizen Patrol
it: Sempre in guardia

en: City
it: Città

en: Civic Duty
it: Senso civico

en: Civic Duty: minimum votes
it: Senso Civico: votazioni minime

en: ClaimID user name
it: nome utente di ClaimID

en: Cleanup
it: Riparatore

en: Click to see if your %(provider)s signin still works for %(site_name)s
it: Clicca qua per verificare se i tuoi %(provider)s di accesso funzionano ancora per %(site_name)s

en: Close own questions
it: Chiudere le proprie domande

en: Close question
it: Chiudi domanda

en: Close questions asked by others
it: Chiudere domande poste da altri

en: Close reason:
it: Motivo della chiusura:

en: Close the question
it: Chiudi la domanda

en: Comma separated list of Q&A site keywords
it: Lista di parole chiave per il Q&A forum, separate da virgole

en: Commentator
it: Commentatore

en: Commentator: minimum comments
it: Commentatore: numero minimo di commenti

en: Comments and posts mentioning me
it: Commenti e post che mi citano

en: Community badges
it: Tipi di medaglie

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
it: Il tuo contributo a questa comunità, attraverso domande, risposte e voti, viene premiato con delle medaglie.

en: Completed all user profile fields
it: Ha completato tutti i campi del suo profilo utente

en: Congratulations, you are now an Administrator
it: Congratulazioni, ora sei un Amministratore

en: Congratulations, you have received a badge '%(badge_name)s'. Check out <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.
it: Congratulazioni, hai ricevuto la medaglia %(badge_name)s. Controlla il <a href="%(user_profile)s">tuo profilo</a>.

en: Connect your %(provider)s account to %(site_name)s
it: Collega il tuo account %(provider)s per %(site_name)s

en: Contributors
it: Utenti attivi

en: Copyright message to show in the footer
it: Messaggio di Copyright da mostrare in fondo alla pagina

en: Country
it: Paese

en: Country field is required
it: Il campo Stato è obbligatorio

en: Create a password-protected account
it: Crea un account protetto da password

en: Create login name and password
it: Scegli nome utente e password

en: Create password for %(provider)s
it: Crea una password per %(provider)s

en: Creative Commons Attribution Share Alike 3.0
it: Creative Commons Attribuzione Condividi allo stesso modo 3.0

en: Critic
it: Critico

en: Current password
it: Password corrente

en: Daily
it: Ogni giorno

en: Data entry and display rules
it: Impostazioni per la visualizzazione dei dati di Askbot

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
it: Giorni trascorsi prima di inviare promemoria riguardo domande non risposte

en: Days before starting to send reminders to accept an answer
it: Giorni trascorsi prima di inviare un promemoria  per accettare una risposta

en: Default max number of comments to display under posts
it: Numero massimo di commenti da mostrare sotto il post

en: Default notification frequency all questions
it: Frequenza di notifica news predefinita

en: Default notification frequency for mentions                        and comments
it: Frequenza predefinita per le notifiche per menzionare          ecommenti

en: Default notification frequency questions answered by the user
it: Frequenza predefinita di invio delle notifiche per risposte date dall'utente

en: Default notification frequency questions asked by the user
it: Frequenza predefinita della notifica delle domande fatte dagli utenti

en: Default notification frequency questions individually                        selected by the user
it: Frequenza predefinita di aggiornamento per le domande selezionate individualmente dall'utente

en: Default value:
it: Valore predefinito:

en: Default value: ""
it: Valore predefinito: ""

en: Default value: %s
it: Valore predefinito: %s

en: Delete comments posted by others
it: Cancellare commenti inviati da altri

en: Delete questions and answers posted by others
it: Cancellare domande e risposte inviate da altri

en: Deleted own post with %(votes)s or more downvotes
it: Ha cancellato un proprio post con un punteggio di %(votes)s o più

en: Deleted own post with %(votes)s or more upvotes
it: Ha cancellato un proprio post con un punteggio di %(votes)s o più

en: Did not find what you were looking for?
it: Non hai trovato quello che cercavi?

en: Disciplined
it: Ordinato

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
it: Moderato: voti positivi minimi per il post cancellato

en: Do not make text query sticky in search
it: Non rendere il campo di ricerca adesivo

en: Documentation
it: Documentazione

en: Downvote
it: Dare un voto negativo

en: Edit Site Settings
it: Modifica impostazioni del sito

en: Edit answer
it: Modifica risposta

en: Edit community wiki posts
it: Modificare le domande comunitarie

en: Edit posts authored by other people
it: Modificare i post scritti da altri utenti

en: Edit question
it: Modifica domanda

en: Edit user profile
it: Modifica profilo

en: Editor
it: Revisore

en: Email and email alert settings
it: Configurazione email ed avvisi tramite mail

en: Email subscription settings
it: E-mail di notifica

en: Email verified
it: E-mail verificata

en: Enable code-friendly Markdown
it: Abilita Markdown che supporta il codice

en: Enable recaptcha (keys below are required)
it: Abilita il recaptcha (le chiavi quà sotto sono necessarie)

en: Enlightened
it: Illuminato

en: Enlightened Duty: minimum upvotes
it: Dovere Illuminato: votazioni positive minime

en: Enter number of points to add or subtract
it: Inserisci un numero di punti da aggiungere o rimuovere

en: Enthusiast
it: Entusiasta

en: Enthusiast: minimum days
it: Entusiasta: numero minimo di giorni

en: Entire forum
it: Tutto il forum

en: Entire forum (tag filtered)
it: Tutto il forum (tag filtrati)

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
it: Errore nel caricamento del file. Contatta un amministratore.

en: Expert
it: Esperto

en: Facebook API key and Facebook secret allow to use Facebook Connect login method at your site. Please obtain these keys at <a href="%(url)s">facebook create app</a> site
it: La Facebook API key ed il Facebook secret ti permettono di usare  Facebook Connect per i login al tuo sito. Per favore ottieni queste chiavi presso la pagina <a href="%(url)s">facebook create app</a>

en: Facebook public API key
it: Facebook API key

en: Fake email for anonymous user
it: Email fasulla per gli utenti non registrati

en: Famous Question
it: Domande famose

en: Famous Question: minimum views
it: Domanda famosa: visualizzazioni minime

en: Favorite Question
it: Domanda apprezzata

en: Favorite Question: minimum stars
it: Domanda apprezzata: numero minimo di stellette

en: Feedback
it: Contatti

en: Feedback site URL
it: URL di un sito esterno per i contatti

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
it: Inserisci l'url dell'xml-rpc di wordpress, di solito questo è http://miosito.com/xmlrpc.php

en: First answer was accepted with %(num)s or more votes
it: La sua prima risposta è stata accettata con almeno %(num)s voti

en: First downvote
it: Primo voto negativo

en: First edit
it: Prima revisione

en: First flagged post
it: Ha segnalato un post come inappropriato

en: First retag
it: Ha ritaggato una domanda per la prima volta

en: First rollback
it: Ha annullato una revisione per la prima volta

en: First upvote
it: Primo voto positivo

en: Flag offensive
it: Segnalare come inappropriato

en: Flickr user name
it: nome utente Flickr

en: Following the link above will help us verify your email address.
it: Cliccando sul collegamento qui sopra, verificherai il tuo indirizzo e-mail.

en: For example, if you ask an interesting question or give a helpful answer, your input will be upvoted. On the other hand if the answer is misleading - it will be downvoted. Each vote in favor will generate <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> points, each vote against will subtract <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> points. There is a limit of <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> points that can be accumulated for a question or answer per day. The table below explains reputation point requirements for each type of moderation task.
it: Per esempio, se poni una domanda interessante o dai una risposta utile, gli utenti ti daranno dei voti positivi. D'altro canto, se la risposta è sbagliata, gli utenti ti daranno dei voti negativi. Ogni voto a tuo favore ti procura <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> punti reputazione; ogni voto contro di te ti fa perdere <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> punti reputazione. Puoi guadagnare un massimo di <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> punti al giorno per ogni tua domanda o risposta. Nella tabella qui sotto trovi quanti punti reputazione sono necessari per ogni tipo di potere di moderazione.

en: Force lowercase the tags
it: Forza tag con lettere minuscole

en: Format of tag list
it: Formato della lista dei tag

en: Forum Moderator
it: Moderatore del forum

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: Full name of the license
it: Nome completo della licenza

en: Gain for accepting best answer
it: Guadagno per aver accettato una migliore risposta

en: Gain for post owner on canceled downvote
it: Guadagno per il proprietario del post in caso di annullamento di un voto negativo

en: Gain for receiving an upvote
it: Guadagno per aver ricevuto un voto positivo

en: Gain for the author of accepted answer
it: Guadagno per l'autore di una risposta accettata

en: Gain for voter on canceling downvote
it: Guadagno per un votante in caso di annullamento del proprio voto negativo

en: Give us your feedback!
it: Dicci cosa pensi di questo sito!

en: Goal of this site is...
it: Lo scopo di questo sito è di creare una comunità dedita allo scambio di idee e alla creazione di contenuti il più possibile utili alla comunità stessa.

en: Good Answer
it: Ottima risposta

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
it: Buona Risposta: voti positivi minimi per la risposta

en: Good Question
it: Ottima domanda

en: Good Question: minimum upvotes for the question
it: Buona Domanda: messaggi positivi minimi per la domanda

en: Google Analytics key
it: Chiave Google Analytics

en: Google site verification key
it: Site verification key di Google

en: Great Answer
it: Risposta eccezionale

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
it: Ottima Risposta: voti positivi minimi per la risposta

en: Great Question
it: Domanda eccezionale

en: Great Question: minimum upvotes for the question
it: Grande Domanda: voti positivi minimi per la domanda

en: Greetings from the Q&A forum
it: Benvenuto sul forum Q&A

en: Group settings: %(name)s
it: Impostazioni per i gruppi: %(name)s

en: Guru: minimum upvotes
it: Guru: votazioni positive minime

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
it: Quanto spesso

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
it: Quanto spesso inviare i promemoria riguardo alle domande senza risposta

en: If checked, all forum functions will be shown to users, regardless of their reputation. However to use those functions, moderation rules, reputation and other limits will still apply.
it: Se selezionato, tutte le funzionalità del forum verranno mostrate agli utenti, anche se non hanno reputazione sufficiente per utilizzarle. In ogni caso, i vincoli di reputazione necessari per utilizzarle rimangono validi.

en: If left empty, a simple internal feedback form will be used instead
it: Se lasciato vuoto, verrà usata una pagina interna per i contatti

en: If this approach is not for you, we respect your choice.
it: Se questo approccio non fa per te, rispettiamo la tua scelta.

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
it: Se non selezionato, non ci sarà un limite di tempo per modificare i commenti

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
it: Se desideri cambiare lo stato di %(username)s, per piacere fai una selezione sensata.

en: If you wish, please add, remove or re-validate your login methods
it: Se desideri, aggiungi, rimuovi o rivalida i tuoi metodi di login

en: Ignored tags
it: Tag ignorati

en: Individual question feed
it: Feed di un'unica domanda

en: Individually selected
it: Selezionato individualmente

en: Individually selected questions
it: Domande selezionate individualmente

en: Instantly
it: Immediatamente

en: Interesting tags
it: Tag preferiti

en: Karma loss and gain rules
it: Regole relative all'ottenimento e cessione di punti reputazione

en: Keys for external services
it: Chiave per servizi esterni

en: Left 10 comments with score of 10 or more
it: Ha lasciato 10 commenti con punteggio 10 o più

en: License homepage
it: Home page della licenza

en: License logo image
it: Immagine di logo della licenza

en: Limit time to edit comments
it: Limita il tempo per modificare i commenti

en: LinkedIn consumer key
it: Il codice utente di LinkedIn

en: LinkedIn consumer secret
it: Codice segreto di LinkedIn

en: LiveJournal blog name
it: Nome del blog LiveJournal

en: Livesettings are disabled for this site.
it: I Livesettings sono disabilitati per questo sito.

en: Lock posts
it: Bloccare posts

en: Login method %(provider_name)s does not exist
it: Il metodo di accesso %(provider_name)s non esiste

en: Login provider setings
it: Impostazioni del login

en: Loss for author whose answer was "un-accepted"
it: Perdita per l'autore nel caso una risposta passi da accettata a non accettata

en: Loss for giving a downvote
it: Perdita in caso di assegnamento di un voto negativo

en: Loss for owner of post that was downvoted
it: Perdita per l'autore nel caso il post venga votato negativamente

en: Loss for owner of post that was flagged 3 times per same revision
it: Perdita per l'autore nel caso il post venga flaggato 3 volte per la stessa revisione

en: Loss for owner of post that was flagged 5 times per same revision
it: Perdita per l'autore nel caso il post venga flaggato 5 volte per la stessa revisione

en: Loss for owner of post that was flagged offensive
it: Perdita per l'autore di un post in caso di flag inappropriato

en: Loss for post owner when upvote is canceled
it: Perdita per l'autore nel caso un voto positivo venga annullato

en: Loss for voter for canceling of answer acceptance
it: Perdita per un votante in caso di cancellazione di una risposta accettata

en: Mandatory tags
it: Tag obbligatori

en: Markup in posts
it: Markup nei post

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
it: Numero massimo di promemoria da inviare riguardo alle domande non risposte

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
it: Numero massimo di promemoria da inviare per accettare la miglior risposta

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
it: La lunghezza massima del commento deve essere < %(max_len)s

en: Maximum daily reputation gain per user
it: Massima reputazione ottenibile da un utente giornamente

en: Maximum length of tag (number of characters)
it: Massima lunghezza di un tag (numero di caratteri)

en: Maximum number of flags per user per day
it: Massimo numero di post che un utente può segnare come inappropriati ogni giorno

en: Maximum number of news entries in an email alert
it: Massimo numero di news in un avviso tramite mail

en: Maximum number of tags per question
it: Massimo numero di tag per domanda

en: Mentions and comment responses
it: Citazioni e risposte ai miei commenti

en: Message sent
it: Messaggio spedito

en: Message text
it: Messaggio

en: Minimum allowed length for screen name
it: Lunghezza minima per il nome utente visualizzato

en: Minimum length of search term for Ajax search
it: Lunghezza minima dei termini di ricerca per la ricerca Ajax

en: Minutes allowed to edit a comment
it: Minuti concessi per modificare un commento

en: Must match the corresponding database backend setting
it: Deve corrispondere all'analoga impostazione backend del database

en: Name for the Anonymous user
it: Nome per gli utenti anonimi

en: Necromancer
it: Negromante

en: Necromancer: minimum delay in days
it: Necromante: ritardo minimo in giorni

en: Necromancer: minimum upvotes
it: Negromante

en: Nice Answer
it: Buona risposta

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
it: Bella risposta: minimi voti positivi per la risposta

en: Nice Question
it: Buona domanda

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
it: Bella Domanda: voti positivi minimi per la domanda

en: No email
it: Mai

en: Notable Question
it: Domanda notevole

en: Notable Question: minimum views
it: Domanda notevole: visualizzazioni minime

en: Note: to really enable %(provider)s login some additional parameters will need to be set in the "External keys" section
it: Nota: per abilitare veramente il login per %(provider)s devi aggiungere dei paramentri nella sezione "Chiavi esterne"

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Nothing found.
it: Nessun utente trovato

en: Number of days required before answering own question
it: Numero di giorni richiesti per rispondere alla propria domanda

en: Number of days to allow canceling votes
it: Numero di giorni per consentire di cancellare voti

en: Number of flags required to automatically delete posts
it: Numero di segnalazioni come inappropriato dopo il quale il post viene cancellato automaticamente

en: Number of flags required to automatically hide posts
it: Numero di segnalazioni come inappropriato dopo il quale il post viene nascosto automaticamente

en: Number of questions to list by default
it: Numero di domande da mostrare di default

en: Number of votes a user can cast per day
it: Massimo numero di voti che un utente può dare ogni giorno

en: OK to close
it: Chiudi

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
it: Ottieni un account <a href="%(url)s">Google Analytics</a>, se vuoi utilizzare Google Analytics per monitorare il tuo sito web

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
it: La vecchia password non è corretta. Per favore inserisci la password corretta.

en: Oops, sorry - there was some error - please try again
it: Oops! C'è stato un errore, per favore riprova

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
it: L'OpenID %(openid_url)s non è valido

en: OpenID url
it: url OpenID:

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
it: Opzione per definire la frequenza degli aggiornamenti email per: Menzionati e commenti.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
it: Opzione per definire la frequenza degli aggiornamenti email per: Domande risposte da utente.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
it: Opzione per definire la frequenza degli aggiornamenti per email per: Domande chieste dall'utente

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
it: Opzione per definire la frequenza di aggiornamenti email per: Domande individuali, selezionati dall'utente.

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
it: Opzione per determinare la frequenza di email autovalutate

en: Organizer
it: Organizzatore

en: Passwords did not match
it: Le password non corrispondono

en: Peer Pressure
it: Sotto pressione

en: Peer Pressure: minimum downvotes for deleted post
it: Pressione tra pari: voti negativi minimi per i contenuti cancellati

en: Please accept the best answer for these questions:
it: Per favore accetta la migliore risposta per queste domande:

en: Please accept the best answer for this question:
it: Per favore accetta la migliore risposta per questa domanda:

en: Please add one or more login methods.
it: Aggiungi uno o più metodi di accesso

en: Please always feel free to ask your question!
it: Ricorda, puoi sempre porre tu stesso una domanda!

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
it: Evita domande che sono troppo vaghe, polemiche o poco interessanti per gli altri

en: Please choose password > %(len)s characters
it: Scegli una password con un numero di caratteri > %(len)s

en: Please click any of the icons below to sign in
it: Per accedere clicca su qualsiasi delle seguenti icone

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
it[0]: Per favore correggi l'errore sottostante
it[1]: Per favore correggi gli errori sottostanti

en: Please enter your %(username_token)s
it: Per favore inserisci il tuo %(username_token)s

en: Please log in to answer questions
it: Accedi per rispondere alle domande

en: Please login to post
it: Accedi o registrati per inserire domande

en: Please read and type in the two words below to help us prevent automated account creation.
it: Riscrivi le due parole che leggi qui sotto. Questo serve a impedire la creazione automatizzata di nuovi account.

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
it: Per favore registra il tuo forum a <a href"%(url)s">Identi.ca

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
it: Per favore, registra il tuo form a <a href="%(url)s">sito di sviluppo di LinkedIn

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
it: Per favore registra il tuo form a <a href="%(url)s">sito dell'applicazione twitter</a>

en: Please sign in here:
it: Puoi accedere al tuo account da qui:

en: Please sign in to subscribe for: %(tags)s
it: Accedi per sottoscrivere i tag: %(tags)s

en: Please sign in to vote
it: Accedi per votare

en: Please wait a second! Your account is recovered, but ...
it: Un momento! Il tuo account è stato recuperato, ma...

en: Please, enter your new password
it: Per favore inserisci la tua nuova password

en: Please, enter your password
it: Per favore inserisci la tua password

en: Please, enter your user name
it: Per favore inserisci il tuo username

en: Popular Question
it: Domanda gettonata

en: Popular Question: minimum views
it: Domanda Gettonata: visualizzazioni minime

en: Prefix for the email subject line
it: Prefisso per l'oggetto delle email

en: Privacy policy
it: Regole per la privacy

en: Profile
it: Profilo

en: Pundit
it: Sapientone

en: Q&A forum feedback
it: Contatti forum Q&A

en: Q&A site logo
it: Logo del forum Q&A

en: Question has no accepted answers
it: La domanda non ha risposte accettate

en: Question has no answers
it: La domanda non ha risposte

en: Question voted up %(num)s times
it: Domanda votata %(num)s volte

en: Questions
it: Domande

en: Questions that I answered
it: Domande a cui ho risposto

en: Questions that I asked
it: Domande poste da me

en: Real name
it: Nome reale

en: Reasons
it: Motivo:

en: Recaptcha is a tool that helps distinguish real people from annoying spam robots. Please get this and a public key at the <a href="%(url)s">%(url)s</a>
it: Recaptcha è un tool che aiuta a distinguere persone reali da fastidisosi spam robots. Per favore ottieni questa ed una chiave pubblica all'indirizzo <a href="%(url)s">recaptcha.net</a>

en: Recaptcha private key
it: Chiave privata Recaptcha

en: Recaptcha public key
it: Chiave pubblica Recaptcha

en: Recover your %(site)s account
it: Recupera la password su %(site)s

en: Registered User
it: Utente registrato

en: Registered user
it: Utente registrato

en: Related questions
it: Domande simili

en: Reopen own questions
it: Riaprire le proprie domande

en: Reopen question
it: Riapri domanda

en: Reopen this question
it: Riapri questa domanda

en: Reopen this question?
it: Riapri questa domanda?

en: Replace space in emailed tags with dash
it: Sostituisci lo spazio nei tag delle email con un trattino

en: Require email verification before allowing to post
it: Richiede la verifica dell'indirizzo email prima di consentire la pubblicazione di post

en: Retag
it: Modifica tag

en: Retag questions posted by other people
it: Ritaggare domande inviate da altri utenti

en: Revision history
it: Storia delle modifiche

en: Save
it: Salva

en: Save comment by pressing <Enter> key
it: Salva i commenti premendo <Enter>

en: Save edit
it: Salva modifica

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
it: Salva, poi <a href="http://validator.w3.org/">utilizza il validatore HTML<a> sulla pagina "about" per controllare il tuo input.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
it: Salva, poi <a href="http://validator.w3.org/">utilizza il validatore HTML<a> sulla pagina "about" per controllare il tuo input.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
it: Salva, poi <a href="http://validator.w3.org/">utilizza il validatore HTML<a> sulla pagina "about" per controllare il tuo input.

en: Scholar
it: Studioso

en: Screen Name
it: Nome visualizzato

en: Screen name
it: Nome utente

en: Search tip:
it: Suggerimenti per la ricerca:

en: Search tips:
it: Consigli per la ricerca:

en: Select skin
it: Scegli skin

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
it: Seleziona il formato con cui mostrare i tag: lista semplice o come una nuvola di tag

en: Self-Learner
it: Autodidatta

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
it: Autodidatta: votazioni positive minime alle risposte

en: Send Feedback
it: Invia

en: Send message
it: Spedisci messaggio

en: Send message to %(username)s
it: Spedisci messaggio a %(username)s

en: Send periodic reminders about unanswered questions
it: Non ci sono domande senza risposte

en: Send periodic reminders to accept the best answer
it: Manda promemoria periodici per accettare la risposta migliore

en: Settings included in %(name)s.
it: Impostazioni incluse in %(name)s.

en: Short name for the license
it: Nome breve per la licenza

en: Short name for your Q&A forum
it: Nome breve per il tuo forum Q&A

en: Show all UI functions to all users
it: Mostra tutte le funzionalità a tutti gli utenti

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
it: Mostra un bottone alternativo per il login nella pagina "Iscriviti"

en: Show country
it: Mostra paese

en: Show license clause in the site footer
it: Mostra le clausole di licenza nel footer del sito

en: Show related questions in sidebar
it: Mostra domande simili nella barra laterale

en: Sign in with Yahoo
it: Accedi tramite Yahoo

en: Sign in with your %(provider)s account
it: Accedi tramite il tuo account %(provider)s

en: Signin with %(provider)s user name and password
it: Accedi usando nome utente e password di %(provider)s

en: Signup
it: Accedi

en: Site
it: Sito

en: Site Adminstrator
it: Amministratore del sito

en: Site description for the search engines
it: Descrizione del sito per i motori di ricerca

en: Site title for the Q&A forum
it: Titolo del sito per il Q&A forum

en: Sites
it: Siti

en: Skin media revision number
it: Numero di revisione dei media della skin

en: So questions and answers can be edited like wiki pages by experienced users of this site and this improves the overall quality of the knowledge base content.
it: Perciò domande e risposte possono essere modificate come pagine di uno wiki dagli utenti più esperti; questo contribuisce a migliorare la qualità totale dei contenuti in questo sito.

en: Sorry you ran out of votes for today
it: hai superato il massimo giornaliero di voti consentiti

en: Sorry your account appears to be blocked
it: Mi spiace, il tuo account è stato bloccato

en: Sorry your account appears to be suspended
it: Mi spiace, il tuo account è stato sospeso

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
it: Mi spiace, gli utenti non registrati non possono modificare i commenti.

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
it: Mi spiace, gli utenti non registrati non possono caricare file.

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
it: Spiacenti, sembra che le regole siano cambiate e che non è più possibile porre domande anonime. Controlla il box "rivela identità" oppure ricarica questa pagina e prova a modificare la domanda ancora

en: Sorry, blocked users cannot upload files
it: Mi spiace, gli utenti bloccati non possono caricare files

en: Sorry, but anonymous users cannot accept answers
it: mi spiace, devi essere registrato per accettare una risposta

en: Sorry, but anonymous users cannot access the inbox
it: Spiacenti, gli utenti anonimi non possono accedere ai messaggi in arrivo

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
it: Mi spiace, ma devi essere registrato per usare questa funzionalità

en: Sorry, but only post owners or moderators can edit comments
it: Mi spiace, solo gli autori, i moderatori e gli amministratori  possono modificare i commenti

en: Sorry, cannot delete your question since it has an upvoted answer posted by someone else | Sorry, cannot delete your question since it has some upvoted answers posted by other users
it[0]: Mi spiace, non puoi cancellare la tua domanda perché qualcun altro ha fornito una risposta con voti a favore
it[1]: Mi spiace, non puoi cancellare la tua domanda perché qualcun altro ha fornito delle risposte con voti a favore

en: Sorry, could not find the page you requested.
it: Pagina non trovata

en: Sorry, only administrators, moderators or post owners with reputation > %(min_rep)s can reopen questions.
it: Mi spiace, solo amministratori, moderatori e autori con più di %(min_rep)s punti reputazione possono riaprire domande.

en: Sorry, only moderators or original author of the question  - %(username)s - can accept or unaccept the best answer
it: Mi spiace, solo il moderatore o l'autore della domanda, %(username)s, può accettare la risposta migliore

en: Sorry, only moderators, site administrators and post owners can edit deleted posts
it: Mi spiace, solo l'autore, i moderatori e gli amministratori possono modificare un post cancellato.

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
it: Spiacenti, solo il proprietario della domanda anonima può rivelare la sua identità, per favore togli la spunta dal campo

en: Sorry, only question owners, site administrators and moderators can retag deleted questions
it: Mi spiace, solo gli autori, i moderatori e gli amministratori  possono cambiare i tag di una domanda cancellata

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
it: Mi spiace, non puoi chiudere domande perché il tuo account è stato bloccato

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
it: Mi spiace, non puoi cancellare commenti perché il tuo account è stato bloccato.

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
it: Mi spiace, non puoi cancellare post perché il tuo account è blocato

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
it: Mi spiace, non puoi modificare alcun post perché il tuo account è stato bloccato

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
it: Mi spiace, non puoi cambiare i tag perché il tuo account è stato bloccato.

en: Sorry, since your account is suspended you can comment only your own posts
it: Mi spiace, visto che il tuo account è sospeso puoi commentare solo i tuoi post

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
it: Mi spiace, puoi cancellare solo i tuoi commenti perché il tuo account è sospeso.

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
it: Mi spiace, puoi cancellare solo i tuoi post perché il tuo account è sospeso

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
it: Mi spiace, puoi modificare solo i tuoi post perché il tuo account è sospeso

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
it: Mi spiace, puoi cambiare i tag solo alle tue domande perché il tuo account è sospeso.

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
it: Mi spiace, non puoi chiudere domande perché il tuo account è sospeso

en: Sorry, something is not right here...
it: Mi spiace, qualcosa non va qui...

en: Sorry, suspended users cannot upload files
it: Mi spiace, gli utenti sospesi non possono caricare files

en: Sorry, the answer you are looking for is no longer available, because the parent question has been removed
it: Spiacenti, la risposta che stai cercando non è più disponibile, perché la domanda è stata rimossa

en: Sorry, the comment you are looking for has been deleted and is no longer accessible
it: Mi spiace, questo commento è stata cancellato e non è più accessibile

en: Sorry, this account recovery key has expired or is invalid
it: Spiacenti, la chiave di recupero dell'account è scaduto o invalida

en: Sorry, this answer has been removed and is no longer accessible
it: Mi spiace, questa domanda è stata cancellata e non è più accessibile

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
it: Mi spiace, questa domanda è stata cancellata e non è più accessibile

en: Sorry, to close other people' posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, per chiudere post altrui servono almeno %(min_rep)s punti reputazione.

en: Sorry, to close own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, per chiudere una tua domanda servono almeno %(min_rep)s punti reputazione.

en: Sorry, to comment any post a minimum reputation of %(min_rep)s points is required. You can still comment your own posts and answers to your questions
it: Mi spiace, puoi commentare solo i tuoi post e le risposte alle tue domande. Per commentare gli altri post serve avere almeno %(min_rep)s punti reputazione.

en: Sorry, to delete comments reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, servono almeno %(min_rep)s punti reputazione per cancellare commenti.

en: Sorry, to edit other people's posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, per modificare i post altrui servono almeno %(min_rep)s punti reputazione

en: Sorry, to edit wiki posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, per modificare i post appartenenti allo wiki servono almeno %(min_rep)s punti reputazione

en: Sorry, to reopen own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, per riaprire una tua domanda devi avere almeno %(min_rep)s punti reputazione.

en: Sorry, to retag questions a minimum reputation of %(min_rep)s is required
it: Mi spiace, servono almeno %(min_rep)s punti reputazione per cambiare i tag di una domanda

en: Sorry, we don't have this email address in the database
it: Spiacenti, non abbiamo questo indirizzo email nel database

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot delete comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
it: Gli utenti non registrati non possono cancellare commenti. <a href="%(sign_in_url)s">Accedi o registrati</a>.

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot post comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
it: Gli utenti non registrati non possono lasciare commenti. <a href="%(sign_in_url)s">Accedi o registrati</a>.

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
it: Mi spiace, non puoi accettare risposte perché il tuo account è stato bloccato

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
it: Mi spiace, non puoi accettare risposte perché il tuo account è sospeso

en: Stellar Question
it: Domanda stellare

en: Stellar Question: minimum stars
it: Domanda stellare: numero minimo di stellette

en: Still have questions?
it: Hai altre domande?

en: Student
it: Studente

en: Subject line
it: Oggetto

en: Subtract
it: Sottrai

en: Supporter
it: Sostenitore

en: Suspended User
it: Utente sospeso

en: Taxonomist
it: Tassonomista

en: Taxonomist: minimum tag use count
it: Tassonomista: numero minimo di tag

en: Teacher
it: Insegnante

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
it: Insegnante: voti positivi minimi per la risposta

en: Technorati user name
it: nome utente di Technorati

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
it: Testo della pagina About del Q&A forum (formato html)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
it: Testo della pagina About del Q&A forum (formato html)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
it: Testo della pagina Privacy Policy del Q&A forum (formato html)

en: Text shown in the greeting message shown to the anonymous user
it: Testo mostrato nel benvenuto agli utenti anonimi

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
it: Grazie per esserti registrato sul nostro forum Q&A!

en: Thanks for the feedback!
it: Grazie per il tuo messaggio!

en: The login password combination was not correct
it: La password non è corretta

en: The short answer is: <strong>you</strong>.
it: In breve: <strong>tu</strong>.

en: There are no unanswered questions here
it: Non ci sono domande senza risposte

en: This key helps google index your site please obtain is at <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>
it: Questa chiave aiuta google ad indicizzare il tuo sito. Per favore ottienila presso gli <a href="%(url)s hl=%(lang)s">strumenti per i webmaster di Google</a>

en: This might have happened for the following reasons:
it: Possibili motivi:

en: This post has been deleted and can be seen only by post owners, site administrators and moderators
it: Questo post è stato cancellato e può essere consultato solo dall'autore, dai moderatori e dagli amministratori

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
it: Queste impostazioni si applicano ai tag scritti nel campo oggetto della domanda risoltaper email

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
it: Questa impostazione aiuterà ad importare i dati da altri forum come zendesk, quando l'importazione automatica dei dati non riesce ad identificare correttamente la domanda originale.

en: This website is moderated by the users.
it: Questo sito è moderato dai suoi utenti.

en: Threshold for warning about remaining daily votes
it: Soglia per avvertire del numero di voti rimanenti

en: Title
it: Titolo

en: To change the logo, select new file, then submit this whole form.
it: Per cambiare il logo, seleziona il nuovo file, poi salva le impostazioni

en: To enable this setting, check the previous one
it: Per abilitare questa impostazione devi selezionare la precedente

en: To enable, go to Settings->Writing->Remote Publishing and check the box for XML-RPC
it: Per abilitarlo, vai in Impostazioni->Scrittura->Pubblicazione Remota e seleziona la casella per XML-RPC

en: To make use of the Forum, please follow the link below:
it: Per utilizzare il forum, clicca sul collegamento qui sotto:

en: To register, do I need to create new password?
it: Devo scegliere una password per registrarmi?

en: Toggle the real time Markdown editor preview
it: attiva/disattiva l'anteprima del codice Markdown

en: Twitter consumer key
it: Il codice utente di Twitter

en: Twitter consumer secret
it: Il codice segreto dell'utente di Twitter

en: URL of the official page with all the license legal clauses
it: URL della pagina ufficiale del testo della licenza

en: Uncheck this if you want to hide the list of related questions.
it: Non selezionare questa impostazione se vuoi nascondere la lista di domande collegate.

en: Uncollapse all
it: Espandi tutti

en: Update
it: Conferma

en: Upload files
it: Caricare files

en: Upload your icon
it: Carica la tua icona

en: Upvote
it: Dare un voto positivo

en: Use HTML to format the message
it: Usa l'HTML per formattare il messaggio

en: Use LDAP authentication for the password login
it: Usa l'autenticazione LDAP per le passwird

en: Use license logo
it: Usa il logo della licenza

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
it: Utilizza questi settaggi per controllare il gravatar per utenti senza email

en: Use wildcard tags
it: Usa tag multipli

en: User login
it: Accesso utente

en: User profile sidebar
it: Profilo utente

en: User reputation changed
it: La reputazione dell'utente è stata modificata

en: User settings
it: Impostazioni degli utenti

en: User status changed
it: Lo stato dell'utente è stato modificato

en: User's current reputation is %(reputation)s points
it: Questo utente ha %(reputation)s punti reputazione

en: Username:
it: Nome utente:

en: Users
it: Utenti

en: Validate email
it: Verifica e-mail

en: Verisign user name
it: nome utente Verisign

en: Very active in one tag
it: Molto attivo in domande con lo stesso tag

en: Vidoop user name
it: nome utente di Vidoop

en: View offensive flags
it: Visualizzare i flag inappropriati

en: Voted %(num)s times
it: Votata almeno %(num)s volte

en: Watched User
it: Utente in prova

en: We look forward to hearing your feedback! Please, give it next time :)
it: Siamo curiosi di sentire la tua opinione! Sarà per la prossima volta :)

en: Website
it: Sito web

en: Weekly
it: Ogni settimana

en: Welcome! Please set email address (important!) in your profile and adjust screen name, if necessary.
it: Benvenuto! Inserisci l'indirizzo email (importante!) nel tuo profilo e modifica il tuo nome pubblico, se necessario.

en: What kinds of questions can I ask here?
it: Che tipo di domande posso porre qui?

en: What should "unanswered question" mean?
it: Cosa dovrebbe significare "domande senza risposta"?

en: What should I avoid in my answers?
it: Cosa devo evitare nelle risposte?

en: When:
it: Quando:

en: Who moderates this community?
it: Chi sono i moderatori?

en: Why other people can edit my questions/answers?
it: Perché le altre persone possono modificare quello che scrivo?

en: Why use and modify tags?
it: Perché usare e modificare i tag?

en: Wildcard tags can be used to follow or ignore many tags at once, a valid wildcard tag has a single wildcard at the very end
it: I tag wildcards possono essere usati per selezionare o ignorare più tag insieme, un tag wildcard valido ha una wildcard singola alla fine

en: WordPress blog name
it: Nome del blog Wordpress

en: You can expand your search by
it: puoi espandere la tua ricerca

en: You don't have permission to edit values.
it: Non hai i permessi per modificare i valori.

en: You have %(votes_left)s votes left for today
it: Puoi votare ancora %(votes_left)s volte oggi

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
it: Hai posto questa domanda in modo anonimo. se decidi di rivelare la tua identità, per favore seleziona questo campo.

en: Your %(provider)s login works fine
it: Il tuo accesso tramite %(provider)s funziona correttamente

en: Your account details are:
it: Il tuo account è:

en: Your answer
it: La tua risposta

en: Your current reputation is %(reputation)s points
it: Hai %(reputation)s punti reputazione

en: Your karma change log.
it: Registro dei tuoi punti reputazione

en: Your message:
it: Il tuo messaggio:

en: Your new password saved
it: Nuova password salvata

en: Your question 
            %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
it: <span class="strong big">La tua domanda</span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">è stata memorizzata e verrà pubblicata non appena ti registrerai.</span>

en: Your tag subscription was saved, thanks!
it: La tua registrazione al tag è stata salvata. grazie!

en: Your user name (<i>required</i>)
it: Il tuo username (<i>required</i>)

en: [closed]
it: [chiusa]

en: [deleted]
it: [cancellata]

en: about
it: informazioni su Askbot

en: active
it: attive

en: activity
it: attività

en: add comments
it: aggiungere commenti

en: add tags and a query to focus your search
it: aggiungi tag e parole chiave per restringere il campo

en: administrator
it: Amministratore

en: age
it: età

en: all
it: tutte

en: allowed file types are '%(file_types)s'
it: i tipi di file consentiti sono: '%(file_types)s'

en: answer/
it: rispondi/

en: answered
it: risposto il

en: answered a question
it: ha risposto a una domanda

en: answers/
it: risposte/

en: approved
it: approvato

en: ask anonymously
it: chiedi come utente anonimo

en: ask/
it: chiedi/

en: asked
it: chiesto il

en: asked a question
it: ha posto una domanda

en: back
it: indietro

en: back to home page
it: torna alla home page

en: back to previous page
it: torna alla pagina precedente

en: badges
it: medaglie

en: basic HTML tags are also supported
it: sono supportati anche alcuni semplici tag HTML

en: be clear and concise
it: sii chiaro e conciso

en: blocked
it: bloccato

en: bronze
it: bronzo

en: bronze badge: often given as a special honor
it: Medaglie di bronzo: date anche come riconoscimento speciale

en: by activity
it: per attività

en: by answers
it: per risposte

en: by date
it: per data

en: by name
it: per nome

en: by popularity
it: per numero di voti

en: by relevance
it: per rilevanza

en: by username
it: per nome

en: by votes
it: per voti

en: canceled vote
it: ha annullato un voto

en: change picture
it: cambia immagine

en: changes saved
it: i cambiamenti sono stati salvati

en: click to hide/show revision
it: clicca per mostrare/nascondere le modifiche

en: click to see least voted questions
it: clicca per vedere le domande meno votate

en: click to see most relevant questions
it: clicca qui se vuoi vedere le domande più rilevanti

en: click to see most voted questions
it: clicca qui per vedere le domande più votate

en: click to see the least answered questions
it: clicca qui per vedere l'ultima domanda risposta

en: click to see the least recently updated questions
it: clicca qui per vedere le domande modificate meno recentemente

en: click to see the most answered questions
it: clicca qui per vedere le domande più risposte

en: click to see the most recently updated questions
it: clicca qui per vedere le domande modificate più di recente

en: click to see the newest questions
it: clicca qui per vedere le domande più nuove

en: click to see the oldest questions
it: clicca qui per vedere le domande più vecchie

en: close
it: chiudi

en: close date %(closed_at)s
it: data di chiusura %(closed_at)s

en: close/
it: chiudi/

en: coldest
it: meno attive

en: commented answer
it: ha commentato una risposta

en: commented question
it: ha commentato una domanda

en: comments and answers to others questions
it: commenti e risposte a domande

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
it: wiki della comunità (il karma non è ricompensato & molti altri possono modificare le pagine del wiki)

en: completed user profile
it: ha completato il suo profilo utente

en: content
it: contenuto

en: current number of votes
it: numero attuale di voti

en: current page
it: pagina corrente

en: daily
it: ogni giorno

en: delete
it: cancella

en: delete this comment
it: cancella questo commento

en: deleted answer
it: ha cancellato una risposta

en: deleted question
it: ha cancellato una domanda

en: downvote
it: votare contro

en: downvoted
it: ha dato un voto positivo

en: duplicate question
it: la domanda è già stata posta

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
it[0]: ogni tag deve essere più corto di %(max_chars)d carattere
it[1]: ogni tag deve essere più corto di %(max_chars)d caratteri

en: edit
it: modifica

en: edit community wiki questions
it: modificare le 'domande comunitarie'

en: edit profile
it: modifica profilo

en: edit/
it: modifica/

en: edited answer
it: ha modificato una risposta

en: edited question
it: ha modificato una domanda

en: email address is required
it: l'indirizzo e-mail è obbligatorio

en: email subscription settings
it: impostazioni notifiche via e-mail

en: email update frequency has been set to daily
it: la frequenza delle notifiche via e-mail è stata impostata a 'ogni giorno'

en: email update sent to user
it: aggiornamento via mail inviato all'utente

en: email updates canceled
it: notifiche via e-mail cancellate

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
it: inserisci una breve descrizione della tua modifica (ad esempio, corretta l'ortografia, migliorato lo stile. Questo campo è opzionale)

en: faq
it: domande frequenti

en: feedback/
it: contatti/

en: flag offensive
it: segnala come offensivo

en: give feedback
it: contatti

en: gold
it: oro

en: hide preview
it: nascondi anteprima

en: hottest
it: più attive

en: i-names are not supported
it: i-names non sono supportati

en: ident.ca consumer key
it: codice utente di ident.ca

en: ident.ca consumer secret
it: codice utente di identi.ca

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
it: se credi che questo messaggio di errore 404 sia inappropriato,

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
it: se scegli l'opzione 'domanda comunitaria', le domanda e le risposte non genereranno punti ed il nome dell'autore non verrà mostrato

en: ignored
it: ignorate

en: image
it: immagine

en: in %(hr)d hour | in %(hr)d hours
it[0]: %(hr)d ora fa
it[1]: %(hr)d ore fa

en: in %(min)d min | in %(min)d mins
it[0]: %(min)d minuto fa
it[1]: %(min)d minuti fa

en: in two days
it: tra due giorni

en: inactive
it: inattive

en: initial version
it: versione iniziale

en: instantly
it: immediatamente

en: interesting
it: interessanti

en: last seen
it: ultimo accesso

en: learn more about Markdown
it: informazioni su Markdown

en: least voted
it: meno votate

en: link
it: collegamento

en: list
it: lista

en: location
it: residenza

en: marked best answer
it: ha accettato una risposta

en: marked offensive
it: ha segnalato come inappropriata

en: markread/
it: segnacomeletto/

en: maximum upload file size is %(file_size)sK
it: la dimensione massima di file caricabile è %(file_size)sK

en: mentioned in the post
it: menzionato nel post

en: messages/
it: messaggi/

en: moderate this user
it: modera questo utente

en: moderate user
it: modera utente

en: moderation
it: modera

en: moderator
it: moderatore

en: most relevant questions
it: la domanda più rilevante

en: most voted
it: più votate

en: most voted answers will be shown first
it: mostra prima le risposte più votate

en: new question
it: nuova domanda

en: newest
it: più recenti

en: newest answers will be shown first
it: mostra prima le risposte più nuove

en: next page
it: pagina successiva

en: no email
it: mai

en: no new responses yet
it: nessuna nuova risposta

en: not a real question
it: non è una domanda

en: numbered list:
it: lista numerata:

en: okay, let's try!
it: okay, proviamo!

en: oldest
it: meno recenti

en: oldest answers will be shown first
it: mostra prima le risposte più vecchie

en: on %(date)s
it: il %(date)s

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
it[0]: una medaglia di bronzo
it[1]: %(count)d medaglie di bronzo

en: one silver badge | %(count)d silver badges
it[0]: una medaglia d'argento
it[1]: %(count)d medaglie d'argento

en: open and close own questions
it: aprire e chiudere le proprie domande

en: or
it: oppure

en: overview
it: dettagli

en: password is required
it: la password è obbligatoria

en: permanent link
it: link permanente

en: please choose one of the options above
it: per favore scegli una delle opzioni soprariportate

en: please enter a valid email address
it: inserisci un indirizzo e-mail valido

en: please report the error to the site administrators if you wish
it: puoi segnalare tu stesso questo errore agli amministratori del sito

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
it[0]: per favore usa un numero uguale o inferiore a %(tag_count)d tag
it[1]: per favore usa un numero uguale o inferiore a %(tag_count)d tags

en: please, retype your password
it: per favore, digita di nuovo la password

en: posted
it: scritto il

en: previous
it: precedente

en: privacy policy
it: privacy

en: profile - email subscriptions
it: profilo utente &mdash; notifiche via e-mail

en: profile - favorite questions
it: profilo utente &mdash; domande preferite

en: profile - recent activity
it: profilo utente &mdash; attività recente

en: profile - responses
it: profilo utente &mdash; risposte

en: profile - votes
it: profilo utente &mdash; voti

en: question contains offensive or malicious remarks
it: la domanda contiene commenti offensivi o maligni

en: question is not relevant or outdated
it: la domanda non è pertinente o è obsoleta

en: question is off-topic or not relevant
it: la domanda è off-topic o non rilevante

en: question/
it: domanda/

en: questions/
it: domande/

en: real name
it: nome vero

en: recent
it: più recenti

en: recent user activity
it: attività recente

en: recover/
it: recupera/

en: register/
it: registrati/

en: relevance
it: rilevanza

en: reminder about accepting the best answer sent
it: notifica quando la risposta viene considerata la migliore

en: reminder about unanswered questions sent
it: notifica le domande inviate che non hanno avuto risposta

en: reopen
it: riapri

en: reopen/
it: riapri/

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
it: segnala questo messaggio come offensivo (spam, pubblicità, insulti...)

en: report this problem
it: per favore segnala questo problema

en: reset author
it: azzera autore

en: reset tags
it: azzera i tag

en: resetting author
it: azzerando l'autore

en: resetting tags
it: azzerando i tag

en: responses for %(username)s
it: risposte per %(username)s

en: retag
it: modifica i tag

en: retag other's questions
it: modificare i tag delle domande altrui

en: retagged
it: ritaggata

en: return to OpenID login
it: torna al login OpenID

en: reveal identity
it: rivela l'identità

en: revisions/
it: revisioni/

en: see all questions
it: vedi tutte le domande

en: see all tags
it: vedi tutti i tag

en: see frequently asked questions
it: vedi le domande frequenti

en: see latest questions
it: vedi le domande recenti

en: see questions tagged '%(tag)s'
it: vedi domande con i tag '%(tag)s'

en: see tags
it: vedi i tag

en: see unanswered questions
it: vedi domande senza risposta

en: select country
it: scegli lo Stato

en: selected favorite
it: ha scelto un tag preferito

en: settings
it: impostazioni

en: show preview
it: mostra anteprima

en: silver
it: argento

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
it: le due password non coincidono, riprova

en: sorry, there is no user with this name
it: mi spiace, questo nome utente è già in uso

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
it: mi spiace, questo nome utente non è consentito, scegline un altro

en: sorry, this name is taken, please choose another
it: mi spiace, questo nome utente è in uso, scegline un altro

en: sorry, we have a serious error - user name is taken by several users
it: mi spiace, c'è un errore imprevisto &mdash; questo nome utente è già in uso da più di un utente

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
it: Mi spiace, ci sono dei problemi tecnici

en: sorted alphabetically
it: ordina i tag alfabeticamente

en: sorted by frequency of tag use
it: ordina i tag per frequenza d'uso

en: spam or advertising
it: spam o pubblicità

en: start over
it: ricomincia da capo

en: starting over
it: ricominciando da capo

en: subscribe to the questions feed
it: sottoscrivi al feed delle domande

en: subscribe-for-tags/
it: iscrivi-per-tag/

en: subscriptions
it: notifiche

en: subscriptions/
it: iscrizioni/

en: suspended
it: sospeso

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
it: questo errore è stato registrato, sarà risolto al più presto possibile

en: tag editors receive special awards from the community
it: sarai premiato con delle medaglie per il buon uso dei tag

en: tags
it: tag

en: tags are required
it: i tag sono obbligatori

en: tags/
it: tag/

en: text
it: testo

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
it: questa risposta ha ricevuto %(answer_score)s voti

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
it: la pagina che stai cercando di visitare è protetta oppure non hai sufficienti punti reputazione, vedi

en: the question is answered, right answer was accepted
it: la domanda è già stata posta e una risposta corretta è stata accettata.

en: this answer has been selected as correct
it: questa risposta è stata accettata dall'autore

en: this email has already been registered, please use another one
it: questa email è già stata registrata, per favore utilizzane un'altra

en: this email is already used by someone else, please choose another
it: questa e-mail è già in uso, scegline un'altra

en: this field is required
it: campo obbligatorio

en: this question or answer has been deleted;
it: questa domanda o risposta è stata cancellata;

en: thumb down
it: pollice in giù

en: thumb up
it: pollice su

en: times
it: volte

en: title
it: titolo

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
it: per attivare questa funzione devi compilare le impostazioni xml-rpc di wordpress quà sotto

en: todays unused votes
it: voti rimanenti per oggi

en: tomorrow
it: domani

en: too localized
it: troppo specifica

en: too subjective and argumentative
it: troppo soggettiva e polemica

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
it: cerca di dare una risposta, non di iniziare una discussione

en: unanswered
it: senza risposta

en: undelete
it: riattiva domanda

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
it: fino a 5 tag, ognuno lungo al massimo 20 caratteri

en: update profile
it: aggiorna profilo

en: update summary:
it: aggiorna il sommario:

en: updated
it: modificato

en: updated tags
it: ha aggiornato i tag

en: upvote
it: votare a favore

en: upvoted
it: ha dato un voto positivo

en: url has error - please check it;
it: l'indirizzo è errato &mdash; controllalo;

en: user has voted up this many times
it: l'utente ha dato questo numero di voti a favore

en: user name can only consist of letters, empty space and underscore
it: il nome utente può contenere solo lettere, spazi, e _trattini_bassi_

en: user name is required
it: il nome utente è obbligatorio

en: user profile
it: profilo utente

en: user profile overview
it: profilo

en: user received this badge: | users received this badge:
it[0]: utente ha guadagnato questa medaglia:
it[1]: utenti hanno guadagnato questa medaglia:

en: user vote record
it: elenco dei voti dati

en: user voted down this many times
it: l'utente ha dato questo numero di voti contro

en: users
it: utenti

en: users favorite questions
it: domande preferite

en: users/
it: utenti/

en: users/update_has_custom_avatar/
it: utenti/aggiornamenti_ha_avatar_personalizzzato

en: view | views
it[0]: consultazione
it[1]: consultazioni

en: vote | votes
it[0]: voto
it[1]: voti

en: votes
it: voti

en: votes left
it: voti rimanenti

en: watched
it: osservato

en: weekly
it: ogni settimana

en: which one?
it: quale?

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
it: non verrà mostrata, utilizzato per calcolare l'età, formato: YYYY-MM-DD

en: with %(author_name)s's contributions
it: contenenti messaggi di %(author_name)s

en: yesterday
it: ieri
