askbot - en to ja translation catalogue (488 entries)

en: 
                %(counter)s Answer
                 | 
                %(counter)s Answers
ja[0]: 
                %(counter)s 個の回答

en:  or
ja:  または

en: "Login now!"
ja: "いますぐログイン！"

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
ja[0]: %(hr)d 時間前

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
ja[0]: %(min)d 分前

en: %(site)s logo
ja: %(site)s のロゴ

en: %(user_name)s's karma change log
ja: %(user_name)s のカルマの変更ログ

en: %(username)s's website is %(url)s
ja: %(username)s のウェブサイトは %(url)s です

en: (cannot be changed)
ja: (変更できません)

en: (required)
ja: （必須）

en: (this field is required)
ja: （このフィールドは必須）

en: **bold**
ja: **太字**

en: **bold** or __bold__
ja: **太文字** もしくは __太文字__

en: *italic*
ja: *斜体*

en: *italic* or _italic_
ja: *斜体* または _斜体_

en: 2 days ago
ja: 二日前

en: <span class="count">%(counter)s</span> Badge | <span class="count">%(counter)s</span> Badges
ja[0]: <span class="count">%(counter)s</span> 個のバッジ

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
ja[0]: <span class="count">%(counter)s</span> 個の質問

en: <span class="count">%(counter)s</span> Tag | <span class="count">%(counter)s</span> Tags
ja[0]: <span class="count">%(counter)s</span> 個のタグ

en: ALL
ja: すべて

en: AOL screen name
ja: AOL 画面名

en: About %(site)s
ja: %(site)s について

en: Access control settings
ja: ユーザーログイン

en: Add
ja: 追加する

en: Allow swapping answer with question
ja: 回答を投稿する

en: Answer | Answers
ja[0]: 回答

en: Answer Your Own Question
ja: あなた自身の質問に回答する

en: Answered by me
ja: 自分からの回答

en: Asked by me
ja: 自分からの質問

en: Asked first question with at least one up vote
ja: 質問を最初に尋ねつつ少なくとも一つの上げ投票した

en: Associate Editor
ja: 見習い編集者

en: Autobiographer
ja: 自伝作家

en: Background color for answers
ja: 回答の背景色

en: Background color for answers = 0
ja: 回答 = 0 の背景色

en: Background color for answers = MAX
ja: 回答 = MAX の背景色

en: Background color for views
ja: 表示数の背景色

en: Background color for views = 0
ja: 表示数 = 0 の背景色

en: Background color for views = MAX
ja: 表示数 = MAX の背景色

en: Background color for votes
ja: 投票の背景色

en: Background color for votes = 0
ja: 投票 = 0 の背景色

en: Background color for votes = MAX
ja: 投票 = MAX の背景色

en: Badge
ja: バッジ

en: Badges
ja: バッジ

en: Base Settings
ja: 基本設定

en: Be the first one to answer this question!
ja: この質問の最初の回答になれます！

en: Blogger blog name
ja: Blogger ブログ名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change avatar
ja: アバターを変更する

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Change your %(provider)s password
ja: %(provider)s のパスワードを変更する

en: Change your password
ja: パスワードを変更する

en: Choose email tag filter
ja: 電子メールタグフィルターを選択してください

en: Citizen Patrol
ja: 市民パトロール

en: City
ja: 都市

en: Civic Duty
ja: 市民の義務

en: ClaimID user name
ja: ClaimID ユーザー名

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Close own questions
ja: 質問を閉じる

en: Close question
ja: 質問を閉鎖する

en: Close reason:
ja: クローズ理由:

en: Close the question
ja: 質問を閉鎖する

en: Commentator
ja: 解説者

en: Community badges
ja: バッジレベル

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
ja: 質問と回答が高く投票されると、Q&amp;Aコミュニティーへの貢献がさまざまなバッジで認定されます。

en: Completed all user profile fields
ja: ユーザープロファイルをすべて入力した

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Country
ja: 国

en: Country field is required
ja: 国フィールドが必要です

en: Create login name and password
ja: ログイン名とパスワードを作成する

en: Create password for %(provider)s
ja: %(provider)s のパスワードを作成する

en: Created a tag used by %(num)s questions
ja: %(num)s 個の質問により使用されているタグを作成しました

en: Critic
ja: 批評家

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Daily
ja: デイリー

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Default value:
ja: 初期値:

en: Default value: ""
ja: 初期値: ""

en: Default value: %s
ja: 初期値: %s

en: Delete These
ja: これらを削除する

en: Did not find what you were looking for?
ja: 探していた物は見付かりませんか？

en: Disciplined
ja: 規律的

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Downvote
ja: 下げ投票

en: Edit Group Settings
ja: グループ設定を編集する

en: Edit Site Settings
ja: サイト設定を編集する

en: Edit answer
ja: 回答を編集する

en: Edit question
ja: 質問を編集する

en: Edit user profile
ja: ユーザープロファイルを編集する

en: Edited %(num)s entries
ja: %(num)s 個の項目を編集しました

en: Editor
ja: 編集者

en: Email changed
ja: 電子メールは変更されました

en: Email not changed
ja: 電子メールは変更されませんでした

en: Email subscription settings
ja: メール登録設定

en: Email verified
ja: 電子メールは確証されました

en: Enlightened
ja: よくわかっていらっしゃる

en: Enthusiast
ja: 熱心な人

en: Entire forum
ja: フォーラムに入る

en: Entire forum (tag filtered)
ja: フォーラム全体（タグでフィルターされた）

en: Expert
ja: 熟練者

en: FAQ
ja: よくある質問（FAQ）

en: Facebook secret key
ja: Facebook 秘密鍵

en: Famous Question: minimum views
ja: 有名な質問: 最少表示

en: Favorite Question
ja: お気に入りの質問

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Feedback site URL
ja: フィードバックサイト URL

en: First downvote
ja: 最初の下げ投票

en: First edit
ja: 最初の編集

en: First flagged post
ja: フラグを最初にポストした

en: First retag
ja: 最初にタグを付け替えた

en: First rollback
ja: 初めて巻き戻した

en: First upvote
ja: 最初の上げ投票

en: Flag offensive
ja: 攻撃的のフラグを立てる

en: Flickr user name
ja: Flickr ユーザー名

en: Followed by %(count)s person | Followed by %(count)s people
ja[0]: %(count)s 人にフォローされています

en: Following %(count)s person | Following %(count)s people
ja[0]: %(count)s 人をフォローしています

en: Foreground color for answers
ja: 回答の文字色

en: Foreground color for answers = 0
ja: 回答 = 0 の文字色

en: Foreground color for answers = MAX
ja: 回答 = MAX の文字色

en: Foreground color for views
ja: 表示数の文字色

en: Foreground color for views = 0
ja: 表示数 = 0 の文字色

en: Foreground color for views = MAX
ja: 表示数 = MAX の文字色

en: Foreground color for votes
ja: 投票の文字色

en: Foreground color for votes = 0
ja: 投票 = 0 の文字色

en: Foreground color for votes = MAX
ja: 投票 = MAX の文字色

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Full name of the license
ja: ライセンスの完全名

en: Give us your feedback!
ja: あなたのフィードバックをください！

en: Goal of this site is...
ja: このサイトのゴールは...

en: Good Answer
ja: 良い回答

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
ja: 良い回答: 回答に対する最少上げ投票

en: Good Question
ja: 良い質問

en: Good Question: minimum upvotes for the question
ja: 良い質問: 質問に対する最少上げ投票

en: Gravatar
ja: グラバター

en: Great Answer
ja: 偉大な回答

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
ja: 優秀な回答: 回答に対する最少上げ投票

en: Great Question
ja: 偉大な質問

en: Great Question: minimum upvotes for the question
ja: 優秀な質問: 質問に対する最少上げ投票

en: Greetings from the Q&A forum
ja: Q&amp;Aフォーマルからのおしらせです

en: Group settings: %(name)s
ja: グループ設定: %(name)s

en: Guru
ja: 導師

en: HTML color name or hex value
ja: HTML カラー名または16進値

en: Help
ja: ヘルプ

en: Home
ja: ホーム

en: Ignored tags
ja: 表示しないタグ

en: Individually selected
ja: 個人的に選択された

en: Individually selected questions
ja: 個人的に選択した質問

en: Instantly
ja: すぐに

en: Interesting tags
ja: 興味あるタグ

en: Keys for external services
ja: 外部サービスのキー

en: LinkedIn consumer key
ja: LinkedIn 消費者キー

en: LinkedIn consumer secret
ja: LinkedIn 消費者シークレット

en: LiveJournal blog name
ja: LiveJournal ブログ名

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logout
ja: ログアウト

en: Main
ja: メイン

en: Message sent
ja: メッセージが送信されました

en: Message text
ja: メッセージ文

en: Necromancer
ja: ネクロマンサー

en: Nice Answer
ja: 素晴らしい回答

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
ja: 素晴らしい回答: 回答に対する最少上げ投票

en: Nice Question
ja: ナイス質問

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
ja: 素晴らしい質問: 質問に対する最少上げ投票

en: No email
ja: メール無し

en: No questions here.
ja: ここに質問がありません。

en: Notable Question
ja: 卓越した質問

en: Notable Question: minimum views
ja: 重要な質問: 最少表示

en: Nothing found
ja: 何もみつからない

en: Nothing found.
ja: 何も見付かりませんでした

en: OK to close
ja: 閉鎖を確定する

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
ja: 古いパスワードは誤りです。正しいパスワードを入力してください。

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
ja: OpenID %(openid_url)s が無効です

en: OpenID url
ja: OpenID URL

en: Organizer
ja: オーガナイザー

en: Password
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード：

en: Peer Pressure
ja: 同僚からのプレッシャー

en: Please login to post
ja: 投稿するにはログインしてください

en: Please sign in here:
ja: ここにサインしてください：

en: Please, post your question!
ja: ぜひ、質問を投稿しましょう！

en: Popular Question
ja: 人気の質問

en: Popular Question: minimum views
ja: 一般的な質問: 最少質問

en: Posted %(num_comments)s comments
ja: %(num_comments)s 個のコメントを投稿しました

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Profile
ja: プロファイル

en: Pundit
ja: 評論家

en: Q&A forum feedback
ja: QAフォーラムフィードバック

en: Q&A site logo
ja: Q&A サイトロゴ

en: Question favorited by %(num)s users
ja: %(num)s 人のユーザーにより気に入られている質問

en: Question page sidebar
ja: タグ

en: Questions
ja: 質問

en: Questions that I answered
ja: 回答した質問

en: Questions that I asked
ja: 尋ねた質問

en: Real name
ja: 実名

en: Reasons
ja: 理由

en: Registered User
ja: 登録ユーザー

en: Registered user
ja: 登録ユーザー

en: Registration
ja: 登録

en: Related questions
ja: 関係した質問

en: Reopen question
ja: 再開された質問

en: Reopen this question
ja: この質問を再開する

en: Reopen this question?
ja: この質問を再び開きますか？

en: Revision history
ja: 更新履歴

en: Save
ja: 保存

en: Save Email
ja: 電子メールを保存する

en: Save edit
ja: 編集を保存する

en: Save your email address
ja: 電子メールアドレスを保存する

en: Scholar
ja: 学者

en: Screen Name
ja: スクリーン名

en: Screen name
ja: スクリーン名

en: Self-Learner
ja: 自己学習者

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
ja: 自己学習者: 最少回答上げ投票

en: Send Feedback
ja: フィードバックを送る

en: Send message
ja: メッセージの送信

en: Show country
ja: 国の表示

en: Sign in
ja: サインイン

en: Signup
ja: サインアップする

en: Site
ja: サイト

en: Sites
ja: サイト

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
ja: 申し訳ございませんが、匿名の訪問者はこの機能を利用できません

en: Sorry, could not find the page you requested.
ja: 残念ながら、リクエストされたページは見つかりません。

en: Sort by &raquo;
ja: &raquo; により並び替える

en: Stellar Question
ja: スター質問

en: Student
ja: 生徒

en: Supporter
ja: サポーター

en: Tag list
ja: タグリスト

en: Taxonomist
ja: 体系学者

en: Teacher
ja: 教師

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
ja: 教師: 回答に対する最少上げ投票

en: Technorati user name
ja: Technorati ユーザー名

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
ja: Q&amp;Aフォーラムに登録いただきありがとうございます！

en: Thanks for the feedback!
ja: ご意見ありがとうございます！

en: There are no unanswered questions here
ja: ここに未回答の質問がありません。

en: This might have happened for the following reasons:
ja: これはもしかしたらつぎのような理由でおこったかもしれない：

en: Title
ja: 表題

en: Toggle the real time Markdown editor preview
ja: リアルタイムMarkdown編集プレビューをトグルする

en: Twitter consumer key
ja: Twitter 消費者キー

en: Twitter consumer secret
ja: Twitter 消費者シークレット

en: Update
ja: 更新する

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload New Image
ja: 新しい画像をアップロードする

en: Upload files
ja: ファイルをアップロードする

en: Upload your icon
ja: アイコンのアップロード

en: Uploaded Avatar
ja: アップロードされたアバター

en: Upvote
ja: 上げ投票

en: Use LDAP authentication for the password login
ja: パスワードログインに LDAP 認証を使用する

en: Use wildcard tags
ja: タグ

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: User profile
ja: ユーザープロファイル

en: User reputation changed
ja: ユーザーの評判を変更しました

en: User settings
ja: ユーザーログイン

en: User status changed
ja: ユーザーの状態が変わりました

en: Username:
ja: ユーザ名：

en: Users
ja: ユーザー

en: Validate email
ja: 電子メールを有効にする

en: Verisign user name
ja: Verisign ユーザー名

en: Vidoop user name
ja: Vidoop ユーザー名

en: Voted %(num)s times
ja: %(num)s 回投票しました

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weekly
ja: ウイークリー

en: Welcome %(username)s,
ja: ようこそ %(username)s、

en: Welcome,
ja: ようこそ、

en: What kinds of questions can I ask here?
ja: ここでどんな質問をしてよいのか？

en: When:
ja: 時間:

en: Who moderates this community?
ja: このコミュニティーをだれがモデレートしているのか？

en: Why other people can edit my questions/answers?
ja: なぜ他のひとが私の質問や回答を編集できるのですか？

en: Why use and modify tags?
ja: なぜタグをつかったり、修正するのですか？

en: WordPress blog name
ja: WordPress ブログ名

en: Your account details are:
ja: アカウントの詳細：

en: Your current avatar:
ja: 現在のアバター:

en: Your karma change log.
ja: あなたのカルマの変更ログ

en: Your message:
ja: メッセージ：

en: Your new password saved
ja: 新しいパスワードが保存されました

en: [closed]
ja: [閉鎖されました]

en: [deleted]
ja: [削除されました]

en: about
ja: 概要

en: account/
ja: アカウント/

en: add avatar
ja: アバターを追加する

en: add comments
ja: コメントを加える

en: administrator
ja: 管理者

en: age
ja: 年齢

en: age unit
ja: 歳

en: all
ja: すべて

en: answer | answers
ja[0]: 回答

en: answer/
ja: 回答/

en: answered
ja: 回答日

en: answers/
ja: 回答/

en: ask anonymously
ja: 匿名で質問する

en: asked
ja: 質問日

en: back
ja: もどる

en: back to home page
ja: ホームに戻る

en: back to previous page
ja: 以前のページに戻る

en: badges
ja: バッジ

en: badges:
ja: バッジ:

en: basic HTML tags are also supported
ja: 基本HTMLタグもサポートしています

en: be clear and concise
ja: 明確で正確な質問を

en: bronze
ja: 銅賞

en: by activity
ja: 活動

en: by answers
ja: 回答

en: by date
ja: 日付

en: by name
ja: 名前順

en: by popularity
ja: 人気順

en: by username
ja: ユーザー名順

en: canceled vote
ja: キャンセルされた投票

en: change picture
ja: 写真を変更する

en: changes saved
ja: 変更が保存されました

en: close
ja: 閉鎖する

en: cloud
ja: クラウド

en: commented answer
ja: コメント付き回答

en: commented question
ja: コメント付き質問

en: complete/
ja: 完了/

en: completed user profile
ja: 完全なユーザプロファイル

en: content
ja: 内容

en: current number of votes
ja: 現在の投票数

en: current page
ja: 現在のページ

en: daily
ja: デイリー

en: delete
ja: 削除する

en: delete avatar
ja: アバターを削除する

en: delete post
ja: コメントを投稿する

en: delete this comment
ja: このコメントを削除する

en: deleted answer
ja: 削除された回答

en: deleted question
ja: 削除された質問

en: downvoted
ja: 下げ

en: duplicate question
ja: 重複した質問

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
ja[0]: 各タグは %(max_chars)d 文字未満でなければいけません

en: edit
ja: 編集する

en: edit community wiki questions
ja: コミュニティー wiki 質問を編集する

en: edit profile
ja: プロファイルを編集する

en: edit/
ja: 編集/

en: edited answer
ja: 編集された回答

en: edited question
ja: 編集された質問

en: email
ja: メールアドレス

en: email address is required
ja: 電子メールアドレスは必須です

en: email update frequency has been set to daily
ja: メール更新頻度が日刊に設定されました。

en: email update sent to user
ja: 電子メールアップデートをユーザに送信

en: email updates canceled
ja: メール更新がキャンセルされました

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
ja: あなたのリビジョンの要約サマリ（たとえば、スペル修正、文法修正、スタイル改善など。ここオプションです。）を入力してください

en: faq
ja: よくある質問

en: favorite
ja: お気に入り

en: feedback/
ja: フィードバック/

en: flag offensive
ja: 侮辱的と印を付ける

en: give feedback
ja: フィードバックする

en: gold
ja: 金賞

en: help
ja: ヘルプ

en: hide preview
ja: プレビューを隠す

en: hottest
ja: ホット

en: ident.ca consumer key
ja: ident.ca 消費者キー

en: ident.ca consumer secret
ja: ident.ca 消費者シークレット

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
ja: このエラー404がおこらないとを信じるなら、

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
ja: コミュニティー wikiオプションを選択した場合、質問と回答はポイントを生成せず、作者名は表示されない

en: ignored
ja: 無視

en: image
ja: 画像

en: inbox
ja: 受信箱

en: initial version
ja: 最初のバージョン

en: interesting
ja: 興味深い

en: karma
ja: カルマ

en: karma:
ja: カルマ:

en: last seen
ja: 最終活動

en: latest questions
ja: 最近の質問

en: learn more about Markdown
ja: Markdown記法についてさらに学ぶ

en: link
ja: リンク

en: list
ja: タグ

en: location
ja: 場所

en: login to post question info
ja: <span class="strong big">You are welcome to start submitting your question anonymously</span>. When you submit the post, you will be redirected to the login/signup page. Your question will be saved in the current session and will be published after you log in. Login/signup process is very simple. Login takes about 30 seconds, initial signup takes a minute or less.

en: logout/
ja: ログアウト/

en: manage login methods
ja: ログイン方法を管理する

en: mark as new
ja: 新規にする

en: mark as seen
ja: 既読にする

en: marked best answer
ja: ベストアンサー印

en: marked offensive
ja: 不快印

en: messages/
ja: メッセージ/

en: moderator
ja: 調停者

en: most voted
ja: 注目の質問

en: most voted answers will be shown first
ja: もっとも投票された回答が最初に表示されます

en: network
ja: ネットワーク

en: new
ja: 新規

en: new question
ja: あたらしい質問

en: newest
ja: 最新

en: newest answers will be shown first
ja: 最新の回答が最初に表示されます

en: next page
ja: 次のページ

en: no email
ja: 電子メール無し

en: none
ja: なし

en: numbered list:
ja: 数字付きリスト

en: off
ja: オフ

en: okay, let's try!
ja: よし、はじめよう！

en: oldest
ja: 登録順

en: oldest answers will be shown first
ja: 最古の回答が最初に表示されます

en: once you sign in you will be able to subscribe for any updates here
ja: <span class='strong'>Here</span> (once you log in) you will be able to sign up for the periodic email updates about this question.

en: or
ja: もしくは

en: overview
ja: 概略

en: password is required
ja: パスワードは必須です

en: permanent link
ja: リンク

en: please choose one of the options above
ja: 上記から一つ選択してください

en: please enter a descriptive title for your question
ja: 質問の記述的なタイトルを入力してください

en: please enter a valid email address
ja: 有効な電子メールアドレスを入力してください

en: please select one of the options above
ja: 上のオプションのどれかを選択してください

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
ja[0]: %(tag_count)d 個未満のタグを使用してください

en: please, retype your password
ja: 確認用パスワードを入力してください

en: posted
ja: 投稿日

en: previous
ja: 以前の

en: privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: profile - email subscriptions
ja: プロファイル：メール登録など

en: profile - favorite questions
ja: プロファイル：お気に入りの質問

en: profile - recent activity
ja: プロファイル：最近の活動

en: profile - responses
ja: プロファイル：応答

en: profile - votes
ja: プロファイル：投票

en: question is off-topic or not relevant
ja: 質問が場違いもしくは無関係です。

en: question/
ja: 質問/

en: questions/
ja: 質問/

en: real name
ja: 実名

en: recent
ja: 新規登録順

en: recent user activity
ja: 最近のユーザの活動

en: register/
ja: 登録/

en: relevance
ja: 関連

en: remove
ja: 削除する

en: remove flag
ja: フラグを削除する

en: remove flags
ja: フラグを削除する

en: reopen
ja: 再度開く

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
ja: 侮辱的とレポートする （例：SPAMが含まれる、広告的、悪意のあるテキスト、などなど）

en: report this problem
ja: この問題をレポートする

en: retagged
ja: 再度タグ付け

en: return to OpenID login
ja: OpenID ログインに戻る

en: revision
ja: 改訂

en: revision %(number)s
ja: 版数 %(number)s

en: revisions/
ja: 版数/

en: see all questions
ja: すべての質問をみる

en: see all tags
ja: すべてのタグをみる

en: see frequently asked questions
ja: 良くある質問をみましょう

en: see latest questions
ja: 最新の質問をみる

en: see tags
ja: タグをみる

en: seen
ja: 既読

en: select country
ja: 国を選択してください

en: select revision
ja: 改訂を選択する

en: selected favorite
ja: 選択されたお気に入り

en: settings
ja: 設定

en: show preview
ja: プレビューを表示する

en: signin/
ja: サインイン/

en: signout/
ja: サインアウト/

en: signup/
ja: サインアップ/

en: silver
ja: 銀賞

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
ja: 申し訳ありませんが、入力したパスワードは一致しませんでした。再度入力してください。

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
ja: 申し訳ございません、この名前は許可されていません。他のをお選びください

en: sorry, this name is taken, please choose another
ja: 申し訳ございません、この名前はすでに取られています。他のをお選びください

en: spam or advertising
ja: スパムもしくは広告

en: subscribe to the questions feed
ja: 質問フィードを購読する

en: subscriptions
ja: 購読

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
ja: システムエラーログが記録されました、エラーはできる限り速やかに修正されるでしょう

en: tags
ja: タグ

en: tags are required
ja: タグが必須です

en: tags/
ja: タグ/

en: text
ja: テキスト

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
ja: 開こうとしたページは保護されているか、十分なポイントをもっていません、

en: the question is answered, right answer was accepted
ja: 質問は回答され、正当な回答が受け入れられました

en: this answer has been selected as correct
ja: この回答が妥当であると選ばれました

en: this email has already been registered, please use another one
ja: このメールアドレスは登録済みです、ほかのものを使って下さい

en: this email is already used by someone else, please choose another
ja: 電子メールはすでに誰か別人につかわれています。他のをお選びください。

en: this field is required
ja: このフィールドは必須です

en: this question or answer has been deleted;
ja: この質問もしくは回答は削除されました；

en: thumb down
ja: （ ´ _ゝ｀）

en: thumb up
ja: イイネ

en: times
ja: 回

en: title
ja: タイトル

en: todays unused votes
ja: 今日の使われてない投票

en: too subjective and argumentative
ja: 主観的で論争的すぎます

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
ja: 議論にかみ合うよりむしろ、回答をあたえるようにしてみましょう

en: unanswered
ja: 未回答

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
ja: ５タグまで、２０文字未満

en: update profile
ja: プロファイルを更新する

en: update summary:
ja: サマリーを更新：

en: updated
ja: 更新日

en: updated tags
ja: 更新されたタグ

en: upload/
ja: アップロード/

en: upvoted
ja: 上げ

en: url has error - please check it;
ja: URLがエラーを含んでいます。。確認して下さい；

en: user name is required
ja: ユーザ名は必須です

en: user profile
ja: ユーザプロファイル

en: user profile overview
ja: ユーザプロファイル概略

en: users
ja: ユーザー

en: users favorite questions
ja: ユーザのお気に入りの質問

en: users/
ja: ユーザ

en: view | views
ja[0]: 表示

en: vote | votes
ja[0]: 投票

en: vote/
ja: 投票/

en: votes
ja: 投票

en: votes left
ja: 消え去った投票

en: weekly
ja: ウイークリー

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
ja: 表示されません、年齢の計算に利用します、型式：YYYY-MM-DD

en: yesterday
ja: 昨日

en: your email needs to be validated see %(details_url)s
ja: Your email needs to be validated. Please see details <a id='validate_email_alert' href='%(details_url)s'>here</a>.
