askbot - en to pl translation catalogue (423 entries)

en: 
                %(counter)s Answer
                 | 
                %(counter)s Answers
pl[0]: 
                %(counter)s Odpowiedź
pl[1]: 
                %(counter)s Odpowiedzi
pl[2]: 
                %(counter)s Odpowiedzi

en:  accept own answer to own questions
pl: akceptuj swoje odpowiedzi na własne pytania

en: %(count)s follower | %(count)s followers
pl[0]: %(count)s obserwator
pl[1]: %(count)s obserwatorów
pl[2]: %(count)s obserwatorów

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
pl[0]: %(hr)d godzinę temu
pl[1]: %(hr)d godziny temu
pl[2]: %(hr)d godzin temu

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
pl[0]: %(min)d minutę temu
pl[1]: %(min)d minuty temu
pl[2]: %(min)d minut temu

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
pl[0]: %(q_num)s pytanie
pl[1]: %(q_num)s pytania
pl[2]: %(q_num)s pytań

en: %(user)s has %(badges)s
pl: %(user)s ma %(badges)s

en: %(user_name)s's karma change log
pl: Historia zmian reputacji %(user_name)s

en: %(username)s's network is empty
pl: sieć %(username)s's jest pusta

en: %(username)s's profile
pl: %(username)s's profil

en: (cannot be changed)
pl: (nie może być zmienione)

en: (or select another login method above)
pl: (lub wybierz inną z wymienionych powyżej metod logowania)

en: (required)
pl: (wymagane)

en: **bold**
pl: **pogrubienie**

en: **bold** or __bold__
pl: **pogrubienie** lub __pogrubienie__

en: *italic* or _italic_
pl: *pochyły* lub _pochyły_

en: 2 days ago
pl: 2 dni temu

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
pl: <p>Wystapił problem z wysłaniem Twojego pytania, skontaktuj się z administratorem %(site)s</p>

en: <span class="count">%(cnt)s</span> Vote | <span class="count">%(cnt)s</span> Votes
pl[0]: <span class="count">%(cnt)s</span> Głos
pl[1]: <span class="count">%(cnt)s</span> Głosy
pl[2]: <span class="count">%(cnt)s</span> Głosów

en: <span class="count">%(counter)s</span> Badge | <span class="count">%(counter)s</span> Badges
pl[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Odznaka
pl[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Odznaki
pl[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Odznak

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
pl[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Pytanie
pl[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Pytania
pl[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Pytań

en: <span class="count">%(counter)s</span> Tag | <span class="count">%(counter)s</span> Tags
pl[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Tag
pl[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Tagi
pl[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Tagów

en: <span class='big strong'>Adjust frequency of email updates.</span> Receive updates on interesting questions by email, <strong><br/>help the community</strong> by answering questions of your colleagues. If you do not wish to receive emails - select 'no email' on all items below.<br/>Updates are only sent when there is any new activity on selected items.
pl: <span class='big strong'>Dostosuj częstotliwość powiadamiania emailem o zmianach.</span> Otrzymuj powiadomienia email o zmianach w interesujących Cię pytaniach, <strong><br/>wspomóż społeczność </strong> odpowiadając na pytania Twoich znajomych.  JeżeIi nie chcesz otrzymywać powiadomień emailem wybierz 'bez emaila' w odpowiednich polach.<br/>Powiadomienia są wysyłane tylko w przypadku nowych zmian.

en: <span class='strong big'>Please start posting your answer anonymously</span> - your answer will be saved within the current session and published after you log in or create a new account. Please try to give a <strong>substantial answer</strong>, for discussions, <strong>please use comments</strong> and <strong>please do remember to vote</strong> (after you log in)!
pl: <span class='strong big'>Proszę, zacznij odpowiadać na to pytanie anonimowo</span> - Twoja odpowiedź będzie zapisana na czas obecnej sesji i zostanie opublikowana tuż po zalogowaniu się lub utworzeniu nowego konta. Postaraj się udzielić <strong>wyczerpującej odpowiedzi</strong>, dla celów dyskusji, <strong>skorzystaj z komentarzy</strong> oraz <strong>pamiętaj o zagłosowaniu</strong> (po zalogowaniu się)!

en: <strong>Here</strong> (once you log in) you will be able to sign up for the periodic email updates about this question.
pl: <strong>Tutaj</strong> (po zalogowaniu) będziesz mógł się zapisać do listy osób otrzymujących okresowe powiadomienia o tym pytaniu.

en: >%(points)s points required to upvote
pl: >%(points)s puntków wymagane do oddania głosu pozytywnego

en: ALL
pl: Wszystkie

en: AOL screen name
pl: Nazwa użytkownika AOL

en: Account recovery email sent
pl: Wysłano email z linkiem do odzyskiwania hasła

en: Akismet key for spam detection
pl: Klucz Akismet

en: Answer | Answers
pl[0]: Odpwiedź
pl[1]: Odpowiedzi
pl[2]: Odpowiedzi

en: Answer Your Own Question
pl: Odpowiedz na swoje pytanie

en: Answer voted up %(num)s times
pl: Odpowiedź otrzymała %(num)s głosów pozytywnych

en: Answered by me
pl: Moje odpowiedzi

en: Ask Your Question
pl: Zadaj pytanie

en: Asked
pl: Zadane

en: Asked by me
pl: Moje pytania

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
pl: Co najmniej jeden z następujących tagów jest wymagany: %(tags)s

en: Badge
pl: Odznaka

en: Badge "%(name)s"
pl: Odznaka "%(name)s"

en: Badge settings
pl: Ustawienia odznak

en: Badges
pl: Odznaki

en: Be the first one to answer this question!
pl: Bądź pierwszym, który odpowie na to pytanie!

en: Before you ask - please make sure to search for a similar question. You can search questions by their title or tags.
pl: Zanim jednak zadasz pytanie, sprawdź proszę czy już ktoś nie zadał podobnego pytania. Pytań możesz szukać po ich tytułach lub etykietach/tagach.

en: Blogger blog name
pl: Nazwa bloga na Bloggerze

en: Cannot change own status
pl: Nie możesz zmienić własnego statusu

en: Cannot change status of another moderator
pl: Nie można zmienić statusu innego moderatora

en: Cannot change status to admin
pl: Nie można zmienić statusu administratora

en: Change Email
pl: Zmień Email

en: Change avatar
pl: Zmień avatar

en: Change password
pl: Zmień hasło

en: Change status to
pl: Zmień status na

en: Change your password
pl: Zmień hasło

en: Check to enable community wiki feature
pl: Odblokuj wiki społecznościowe

en: Check to enable sharing of questions on Google+
pl: Zaznacz aby udostępniać pytania także na Google+

en: Check to enable sharing of questions on Identi.ca
pl: Zaznacz aby udostępniać pytania także na Identi.ca

en: Choose a screen name
pl: Wybierz nazwę użytkownika

en: Choose email tag filter
pl: Wybierz filtrów tagów

en: Choose your favorite service below to sign in using secure OpenID or similar technology. Your external service password always stays confidential and you don't have to rememeber or create another one.
pl: Wybierz swoją preferowaną metodę logowania z wykorzystaniem technologii OpenID lub innej, podobnej. Twoje hasło w serwisie zewnętrznym jest poufne i nie musisz zapamiętywać kolejnego.

en: City
pl: Miasto

en: ClaimID user name
pl: Nazwa użytkownika ClaimID

en: Close own questions
pl: Zamknij swoje pytanie

en: Commentator
pl: Komentator

en: Commentator: minimum comments
pl: Komanetator: minimalna liczba komentarzy

en: Comments and posts mentioning me
pl: Komentarze i posty wspominające mnie

en: Congratulations, you are now an Administrator
pl: Gratulacje, jesteś teraz Administratorem

en: Congratulations, you have received a badge '%(badge_name)s'. Check out <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.
pl: Gratulacje, otrzymałeś odznakę '%(badge_name)s'. Sprawdź <a href="%(user_profile)s">swój profil</a>.

en: Contributors
pl: Aktywni użytkownicy

en: Country
pl: Kraj

en: Country field is required
pl: Kraj jest wymagany

en: Create a password-protected account
pl: Stwórz chronione hasłem konto użytkownika

en: Date of birth
pl: Data urodzenia

en: Did not find what you were looking for?
pl: Nie znalazłeś rozwiązania dla swojego problemu?

en: Edit answer
pl: Edytuj odpowiedź

en: Edit community wiki posts
pl: Edytuj wpis wiki społecznościowego

en: Edit question
pl: Edytuj pytanie

en: Edit user profile
pl: Edytuj profil użytkownika

en: Email subscription settings
pl: Ustawienia subskrypcji emailowej

en: Email verified
pl: Email potwierdzony

en: Enable Akismet spam detection(keys below are required)
pl: Włącz wykrywanie spamu za pomocą Akismet (pola na klucze znajdują się poniżej)

en: Enable email alerts
pl: Włącz powiadomienia przez email

en: Enable posting answers and comments by email
pl: Włącz pytania i odpowiedzi przez email

en: Enter number of points to add or subtract
pl: Wpisz liczbę punktów, które chcesz dodać lub odjąć

en: Entire forum
pl: Całe forum

en: Entire forum (tag filtered)
pl: Całe forum (filtr tagów)

en: FOLLOWED
pl: Obserwowane

en: Flickr user name
pl: Nazwa użytkownika Flickr

en: Follow
pl: Obserwuj

en: Followed by %(count)s person | Followed by %(count)s people
pl[0]: Obserwowane przez %(count)s osobę
pl[1]: Obserwowane przez %(count)s osoby
pl[2]: Obserwowane przez %(count)s osób

en: Following
pl: Obserwuj

en: For example, if you ask an interesting question or give a helpful answer, your input will be upvoted. On the other hand if the answer is misleading - it will be downvoted. Each vote in favor will generate <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> points, each vote against will subtract <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> points. There is a limit of <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> points that can be accumulated for a question or answer per day. The table below explains reputation point requirements for each type of moderation task.
pl: Na przykład, jeśli zadasz ciekawe pytanie lub udzielisz pomocnej odpowiedzi, możesz otrzymać pozytywne głosy od innych użytkowników. Z drugiej strony, jeśli odpowiedź będzie niewłaściwa, to może otrzymać głos negatywny. Każdy głos pozytywny to <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> dodatkowych punktów, zaś głos negatywny to <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> punktów ujemnych. Jedno pytanie lub odpowiedź może otrzymać maksymalnie <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> punktów dziennie. Poniżej przedstawione zostały minimalne wymagania związane z liczbą punktów i uprawnieniami moderacyjnymi:

en: Frequently Asked Questions
pl: Najczęściej Zadawane Pytania

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
pl: Dobra Odpowiedź: minimalna ilość pozytywnych głosów na odpowiedź

en: Good Question: minimum upvotes for the question
pl: Dobre Pytanie: minimalna ilość pozytywnych głosów na pytanie

en: Google Analytics key
pl: Klucz Google Analytics

en: Graph of user karma
pl: Wykres reputacji użytkownika

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
pl: Wspaniała Odpowiedź: minimalna ilość pozytywnych głosów na odpowiedź

en: Great Question: minimum upvotes for the question
pl: Wspaniałe Pytanie: minimalna ilość pozytywnych głosów na pytanie

en: How does karma system work?
pl: Jak działa system reputacji?

en: How to change my picture (gravatar) and what is gravatar?
pl: Jak zmienić moje zdjęcie (gravatar) i co to jest gravatar?

en: Ignored tags
pl: Ignorowane tagi

en: Individually selected
pl: Indywidualnie wybrane

en: Individually selected questions
pl: Indywidualnie wybrane pytania

en: Interesting tags
pl: Interesujące tagi

en: Internal server error
pl: Wewnętrzny błąd serwera

en: Last updated
pl: Ostatnia zmiana

en: LiveJournal blog name
pl: Nazwa bloga w LiveJournal

en: Login or email
pl: Login lub email

en: Login/Signup to Post
pl: Zaloguj/zarejestruj się aby dodać wpis

en: Markdown basics
pl: Podstawy Markdown

en: Message text
pl: Treść wiadomości

en: New password
pl: Nowe hasło

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
pl: Niezła Odpowiedź: minimalna ilość pozytywnych głosów na odpowiedź

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
pl: Niezłe Pytanie: minimalna ilość pozytywnych głosów na pytanie

en: No email
pl: Brak email

en: No questions here.
pl: Brak pytań.

en: Nothing found
pl: Nic nie znaleziono

en: Nothing found.
pl: Nic nie znaleziono.

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
pl: Stare hasło jest nieprawidłowe.                     Proszę, podaj właściwe hasło.

en: OpenID url
pl: adres OpenID

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
pl: Opcja do określenia częstotliwości przysyłania powiadomień emailem: Pytanie indywidualnie wybrane przez użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: Password <i>(please retype)</i>
pl: Hasło <i>(powtórz)</i>

en: Please always feel free to ask your question!
pl: Pamiętaj, że zawsze możesz zadać swoje pytanie!

en: Please ask your question here
pl: Zadaj swoje pytanie

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
pl: Proszę unikaj pytań, które nie dotyczą naszej społeczności, są subiektywne i sporne.

en: Please click any of the icons below to sign in
pl: Aby się zalogować, kliknij jedną z ikon poniżej

en: Please enter your %(username_token)s
pl: Podaj proszę Twój %(username_token)s

en: Please enter your <span>user name</span>, then sign in
pl: Podaj swoją <span>nazwę użytkownika</spam>, a następnie zaloguj się

en: Please follow some questions or follow some users.
pl: Oznacz kilka pytań jako obserwowane lub obserwuj aktywność niektórych użytkowników.

en: Please select the avatars that you would like to delete.
pl: Wybierz avatary do skasowania

en: Please, retype
pl: Potwórz

en: Please, sign in
pl: Zaloguj się

en: Please, subscribe for the following tags:
pl: Zasubskrybuj następujące tagi:

en: Popular Question: minimum views
pl: Popularne Pytanie: minimalna liczba odsłon

en: Post Your Answer
pl: Odpowiedz

en: Privacy policy
pl: Polityka prywatności

en: Profile
pl: Profil

en: Profile - User's Karma
pl: Profil - reputacja użytkownika

en: Question has no accepted answers
pl: Pytanie nie ma zaakceptowanej odpowiedzi

en: Question has no answers
pl: Pytanie nie ma odpowiedzi

en: Question tools
pl: Narzędzia

en: Question voted up %(num)s times
pl: Pytanie otrzymało %(num)s głosów pozytywnych

en: Questions
pl: Pytania

en: Questions that I answered
pl: Pytania, na które odpowiedziałem

en: Questions that I asked
pl: Pytania, które zadałem

en: Real name
pl: Prawdziwe imię

en: Related questions
pl: Powiązane pytania

en: Reopen own questions
pl: Otwórz ponownie swoje pytanie

en: Reopen question
pl: Otwórz ponownie pytanie

en: Reopen this question
pl: Otwórz ponownie  to pytanie

en: Reopen this question?
pl: Otworzyć ponownie to pytanie?

en: Reputation, Badges, Votes & Flags
pl: Reputacja, Odznaki, Głosy i Flagi

en: Retag question
pl: Przetaguj pytanie

en: Revision history
pl: Historia zmian

en: Save edit
pl: Zapisz edycję

en: Screen name
pl: Pseudonim

en: Seen
pl: Widziane

en: Show country
pl: Pokaż kraj

en: Sign in
pl: Zaloguj się

en: Sign in with Yahoo
pl: Zaloguj się z Yahoo

en: Sorry your account appears to be blocked
pl: Twoje konto jest zablokowane

en: Sorry your account appears to be suspended
pl: Twoje konto jest zawieszone

en: Sorry, anonymous users cannot vote
pl: Anonimowi użytkownicy nie mogą głosować

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
pl: Niezalogowani użytkownicy nie mogą używać tej funkcji

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
pl: Nie możesz zatwierdzać najlepszych odpowiedzi ponieważ Twoje konto jest zablokowane

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
pl: Nie możesz zatwierdzać najlepszych odpowiedzi ponieważ Twoje konto jest zawieszone

en: Sorry, you cannot vote for your own posts
pl: Nie możesz głosować na własne wpisy

en: Sort by &raquo;
pl: Sortuj wg &raquo;

en: Sort by »
pl: Sortuj wg »

en: Stats
pl: Statystyki

en: Stop Email
pl: Wyłącz Email

en: Subject line
pl: Temat

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: Subscribe for tags
pl: Zasubskrybuj tagi

en: Subtract
pl: Odejmij

en: Tags
pl: Tagi

en: Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tag can be used. | Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tags can be used.
pl[0]: Tagi to krótkie słowa kluczowe nie zawierające spacji. Można podać do %(max_tags)d tag.
pl[1]: Tagi to krótkie słowa kluczowe nie zawierające spacji. Można podać do %(max_tags)d tagi.
pl[2]: Tagi to krótkie słowa kluczowe nie zawierające spacji. Można podać do %(max_tags)d tagów.

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
pl: Nauczyciel: minimalna ilość pozytywnych głosów na odpowiedź

en: Technorati user name
pl: Nazwa użytkownika Technorati

en: The login password combination was not correct
pl: Login lub hasło nieprawidłowe

en: There are no unanswered questions here
pl: Brak pytań, które nie mają żadnej odpowiedzi

en: Tips
pl: Wskazówki

en: To get an Akismet key please visit <a href="%(url)s">Akismet site</a>
pl: Aby uzyskać klucz Akismet przejdź na <a href="%(url)s">stronę Akismet</a>

en: UNANSWERED
pl: Bez Odpowiedzi

en: Unfollow
pl: Nie obserwuj

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Upload
pl: Wgraj

en: User profile
pl: Profil użytkownika

en: User reputation changed
pl: Reputacja użytkownika została zmieniona

en: User settings
pl: Ustawienia użytkownika

en: User status changed
pl: Status użytkownika został zmieniony

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Validate email
pl: Sprawdź email

en: Verisign user name
pl: Nazwa użytkownika Verisign

en: Vidoop user name
pl: Nazwa użytkownika Vidoop

en: Voted %(num)s times
pl: Otrzymało %(num)s głosów

en: Website
pl: Strona WWW

en: What kinds of questions can I ask here?
pl: Jakiego rodzaju pytania mogę tu zadawać?

en: What kinds of questions should be avoided?
pl: Jakich rodzajów pytań unikać?

en: What should I avoid in my answers?
pl: Czego powinienem unikać w moich odpowiedziach?

en: When a question or answer is upvoted, the user who posted them will gain some points, which are called \"karma points\". These points serve as a rough measure of the community trust to him/her. Various moderation tasks are gradually assigned to the users based on those points.
pl: Kiedy pytanie lub odpowiedź otrzyma głos pozytywny to autorowi zostaną przyznane punkty, które nazywamy "punktami reputacji". Punkty te pozwalają "mierzyć" zaufanie społeczności do użytkownika. Wraz z punktami stopniowo przyznawane są również różne uprawnienia związane z moderacją forum.

en: Who moderates this community?
pl: Kto moderuje naszą społecznością?

en: WordPress blog name
pl: Nazwa bloga WordPress

en: You have flagged this question before and cannot do it more than once
pl: Już wcześniej oznaczyłeś to pytanie

en: Your answer
pl: Twoja odpowiedź

en: Your current avatar:
pl: Twój obecny avatar:

en: Your current reputation is %(reputation)s points
pl: Twoja obecna reputacja to %(reputation)s punktów

en: Your email <i>(never shared)</i>
pl: Twój email <i>(nie udostępniamy go nikomu)</i>

en: Your karma change log.
pl: Historia zmian Twojej reputacji

en: Your message:
pl: Twoja wiadomość:

en: Your network is empty. Would you like to follow someone? - Just visit their profiles and click "follow"
pl: Twoja sieć jest pusta. Chcesz kogoś dołączyć? - Odwiedź czyjś profil i kliknij "obserwuj"

en: Your new password saved
pl: Zapisano hasło

en: [closed]
pl: [zamknięte]

en: [deleted]
pl: [usunięte]

en: about
pl: infromacje

en: accepted answer
pl: zaakceptowano odpowiedź

en: active
pl: aktywne

en: activity
pl: aktywność

en: add
pl: dodaj

en: add comments
pl: dodaj komentarz

en: all
pl: wszystkie

en: answer | answers
pl[0]: odpow.
pl[1]: odpow.
pl[2]: odpow.

en: answered
pl: odpowiedź

en: answered a question
pl: udzielono odpowiedzi

en: answered question
pl: zadano pytanie

en: approved
pl: zatwierdzone

en: ask a question interesting to this community
pl: zadaj pytanie które będzie interesujące dla tej społeczności

en: ask anonymously
pl: zapytaj anonimowo

en: asked
pl: zadane

en: asked a question
pl: zadano pytanie

en: back
pl: powrót

en: back to previous page
pl: powrót do poprzedniej strony

en: badges
pl: odznaki

en: badges:
pl: odznaki:

en: basic HTML tags are also supported
pl: dopuszczalne są podstawowe znaczniki HTML

en: be clear and concise
pl: pisz jasno i zwięźle

en: blocked
pl: zablokowane

en: by activity
pl: wg aktywności

en: by answers
pl: wg odpowiedzi

en: by date
pl: wg daty

en: by name
pl: wg nazw

en: by popularity
pl: wg popularności

en: by relevance
pl: wg trafności

en: by username
pl: wg nazw użytkownika

en: by votes
pl: wg głosów

en: canceled vote
pl: odwołano głos

en: change avatar
pl: zmień avatar

en: change picture
pl: zmień obrazek

en: click to follow this question
pl: kliknij aby obserwować to pytanie

en: click to hide/show revision
pl: kliknij aby ukryć/pokazać zmiany

en: click to see least voted questions
pl: kliknij aby zobaczyć pytania z najmniejszą liczbą głosów

en: click to see most relevant questions
pl: kliknij aby zobaczyć najbardziej pasujące pytania

en: click to see most voted questions
pl: kliknij aby zobaczyć pytania z największą liczbą głosów

en: click to see the least answered questions
pl: kliknij aby zobaczyć pytania z najmniejszą liczbą odpowiedzi

en: click to see the least recently updated questions
pl: kliknij aby zobaczyć najdawniej zmieniane pytania

en: click to see the most answered questions
pl: kliknij aby zobaczyć pytania z największą liczbą odpowiedzi

en: click to see the most recently updated questions
pl: kliknij aby zobaczyć ostatnio zmieniane pytania

en: click to see the newest questions
pl: kliknij aby zobaczyć najnowsze pytania

en: click to see the oldest questions
pl: kliknij aby zobaczyć najstarsze pytania

en: click to unfollow this question
pl: kliknij aby przestać obserwować to pytanie

en: close
pl: zamknij

en: cloud
pl: chmura

en: commented answer
pl: skomentowano odpowiedź

en: commented question
pl: skomentowano pytanie

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
pl: wiki społecznościowe (punkty reputacji nie są przyznawane, a pozostali mogą edytować ten wpis wiki)

en: completed user profile
pl: uzupełniono profil użytkownika

en: content
pl: zawartość

en: daily
pl: codziennie

en: delete
pl: skasuj

en: delete any comment
pl: usuwaj komenatrze

en: delete avatar
pl: skasuj avatar

en: deleted answer
pl: skasowano odpowiedź

en: deleted question
pl: skasowano pytanie

en: dismiss
pl: usuń

en: downvote
pl: oddaj głos negatywny

en: duplicate question
pl: duplikat

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
pl[0]: Tagi muszą być krótsze niż %(max_chars)d znak
pl[1]: Tagi muszą być krótsze niż %(max_chars)d znaków
pl[2]: Tagi muszą być krótsze niż %(max_chars)d znaków

en: edit
pl: edytuj

en: edit any answer
pl: edytuj treść innych użytkowników

en: edit community wiki questions
pl: edytuj pytanie wiki społecznościowego

en: edit profile
pl: edytuj profil

en: edited answer
pl: edytowano odpowiedź

en: edited by email
pl: edytowana drogą emailową

en: edited question
pl: edytowano pytanie

en: email subscription settings
pl: ustawienia subskrypcji emailowej

en: email the updates
pl: powiadamiaj o zmianach emailem

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
pl: krótkie podsumowanie zmian (np.: poprawiono literówki, dodano informacje)

en: flag offensive
pl: oznacz jako obraźliwe

en: follow %(alias)s
pl: obserwuj %(alias)s

en: followed questions
pl: obserwowane pytania

en: give an answer interesting to this community
pl: udziel odpowiedzi która będzie interesująca dla tej społeczności

en: give feedback
pl: uwagi mile widzane

en: help
pl: pomoc

en: hide preview
pl: ukryj podgląd

en: inactive
pl: nieaktywne

en: inbox
pl: skrzynka

en: instantly
pl: natychmiast

en: karma
pl: reputacja

en: karma:
pl: reputacja:

en: last seen
pl: ostatni raz widziany

en: least voted
pl: najmniej głosów

en: list
pl: lista

en: manage login methods
pl: zarządzaj sposobami logowania

en: mark as new
pl: oznacz jako nowe

en: mark as seen
pl: oznacz jak widziane

en: mark this answer as correct (click again to undo)
pl: zaznacz odpowiedź jako prawidłową

en: marked best answer
pl: wybrano najlepszą odpowiedź

en: marked offensive
pl: zaznaczono jako obraźliwe

en: member since
pl: zarejestrowany od

en: mentioned in the post
pl: wspomniano w poście

en: moderation
pl: moderacja

en: most relevant questions
pl: najbardziej pasujące pytania

en: most voted
pl: najwięcej głosów

en: most voted answers will be shown first
pl: odpowiedź z największą ilością głosów będzie wyświetlona jako pierwsza

en: network
pl: sieć

en: new
pl: nowe

en: new question
pl: nowe pytanie

en: newest
pl: najnowsze

en: no
pl: brak

en: no email
pl: bez emaila

en: none
pl: żadne

en: not a real question
pl: to nie jest pytanie

en: numbered list:
pl: lista numerowana:

en: okay, let's try!
pl: ok, spróbujmy!

en: oldest
pl: najstarsze

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
pl[0]: jedna brązowa odznaka
pl[1]: %(count)d brązowe odznaki
pl[2]: %(count)d brązowych odznak

en: one gold badge | %(count)d gold badges
pl[0]: jedna złota odznaka
pl[1]: %(count)d złote odznaki
pl[2]: %(count)d złotych odznak

en: one silver badge | %(count)d silver badges
pl[0]: jedna srebrna odznaka
pl[1]: %(count)d srebrne odznaki
pl[2]: %(count)d srebrnych odznak

en: open and close own questions
pl: otwieraj i zamykaj swoje pytania

en: or enter your <span>user name and password</span>, then sign in
pl: lub podaj <span>nazwę użytkownika i hasło</span>, a następnie zaloguj się.

en: overview
pl: informacje

en: page %(num)s
pl: strona %(num)s

en: permanent link
pl: permalink

en: please choose one of the options above
pl: wybierz jedną z powyższych opcji

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
pl[0]: użyj nie więcej niż %(tag_count)d tag
pl[1]: użyj nie więcej niż %(tag_count)d tagów
pl[2]: użyj nie więcej niż %(tag_count)d tagów

en: post a comment
pl: skomentuj

en: posted
pl: wysłane

en: privacy policy
pl: polityka prywatności

en: profile - email subscriptions
pl: profil - subskrypcje email

en: profile - favorite questions
pl: profil - ulubione pytania

en: profile - recent activity
pl: profil - ostatnia aktywność

en: profile - responses
pl: profil - odpowiedzi

en: profile - votes
pl: profil - głosy

en: provide enough details
pl: podaj odpowiednią ilość szczegółów

en: question contains offensive or malicious remarks
pl: pytanie zawiera obraźliwe lub złośliwe uwagi

en: question is not relevant or outdated
pl: pytanie jest nieodpowiednie lub "przeterminowane"

en: question is off-topic or not relevant
pl: pytanie nie na temat lub nieodpowiednie

en: received badge
pl: otrzymano odznakę

en: recent
pl: ostatnie

en: recent user activity
pl: ostatnia aktywność użytkownika

en: remove flag
pl: usuń oznaczenie

en: remove offensive flag
pl: usuń oznaczenie

en: reopen
pl: otwórz ponownie

en: report this problem
pl: zgłoś ten problem

en: reset author
pl: zresetuj autora

en: reset tags
pl: zresetuj tagi

en: retag
pl: przetaguj

en: retag other's questions
pl: zmieniaj pytaniom tagi

en: retagged
pl: przetagowane

en: revision %(number)s
pl: wersja %(number)s

en: see all questions
pl: zobacz wszystkie pytania

en: see all tags
pl: zobacz wszystkie tagi

en: see frequently asked questions
pl: sprawdź w najczęściej zadawanych pytaniach

en: see latest questions
pl: zobacz ostatnie pytania

en: see people sorted by name
pl: zobacz użytkowników posortowanych wg imion

en: see people who joined most recently
pl: zobacz ostatnio zarejestrowanych użytkowników

en: see people who joined the site first
pl: zobacz pierwszych użytkowników

en: see people with the highest reputation
pl: zobacz użytkowników z najwyższą reputacją

en: see tags
pl: zobacz tagi

en: see unanswered questions
pl: zobacz pytania bez odpowiedzi

en: seen
pl: widziane

en: select country
pl: wybierz kraj

en: select:
pl: zaznacz:

en: selected favorite
pl: wybrano ulubione

en: settings
pl: ustawienia

en: show preview
pl: zobacz podgląd

en: sign out
pl: wyloguj

en: sorry, but older votes cannot be revoked
pl: starsze głosy nie mogą być odwołane

en: sorry, file uploading requires karma >%(min_rep)s
pl: aby wgrać plik musisz mieć reputację co najmniej %(min_rep)s

en: sorry, there is no such user name
pl: nie ma takiego użytkownika

en: sorted alphabetically
pl: posortowane alfabetycznie

en: source
pl: źródło

en: spam or advertising
pl: spam lub reklama

en: start over
pl: od nowa

en: subscribe to rss feed
pl: zapisz się do kanału RSS

en: subscribe to this question rss feed
pl: zapisz się do kanału RSS dla tego pytania

en: subscriptions
pl: subskrypcje

en: suspended
pl: zawieszone

en: swap with question
pl: zmień na pytanie

en: tags
pl: tagi

en: tags are required
pl: tagi są wymagane

en: tags:
pl: tagi:

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
pl: ta odpowiedź otrzymała %(answer_score)s głosów

en: the question is answered, right answer was accepted
pl: pytanie ma zaakceptowaną odpowiedź

en: this answer has been selected as correct
pl: ta odpowiedź została oznaczona jako prawidłowa

en: this email has already been registered, please use another one
pl: ten email jest już zarejestrowany, użyj innego

en: this post is marked as community wiki
pl: Ten wpis wchodzi w skład wiki społecznościowego

en: times
pl: razy

en: title
pl: tytuł

en: todays unused votes
pl: liczba niewykorzystanych
    głosów na dziś

en: too subjective and argumentative
pl: pytanie zbyt subiektywne

en: unanswered
pl: bez odpowiedzi

en: undelete
pl: przywróć skasowane

en: unfollow %(alias)s
pl: nie obserwuj %(alias)s

en: update profile
pl: aktualizuj profil

en: update summary:
pl: uaktualnij streszczenie:

en: updated
pl: edytowane

en: updated tags
pl: uaktualniono tagi

en: upvote
pl: oddaj głos pozytywny

en: user karma
pl: reputacja użytkownika

en: user profile
pl: profil użytkownika

en: user profile overview
pl: podgląd profilu użytkownika

en: users
pl: użytkownicy

en: view | views
pl[0]: odsłona
pl[1]: odsłony
pl[2]: odsłon

en: vote | votes
pl[0]: głos
pl[1]: głosy
pl[2]: głosów

en: votes
pl: głosy

en: votes left
pl: pozostało głosów

en: watched
pl: obserwowane

en: website
pl: strona www

en: weekly
pl: co tydzień

en: which one?
pl: który?

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
pl: nie będzie wyświetlana, używane tylko w celu wyliczeniu wieki, formar: RRRR-MM-DD
