askbot - en to pt translation catalogue (355 entries)

en:  or
pt:  ou

en: " and "%s"
pt: " e "%s"

en: " and more
pt: " e mais

en: %(days)d day | %(days)d days
pt[0]: %(days)d dia
pt[1]: %(days)d dias

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
pt[0]: %(q_num)s questão
pt[1]: %(q_num)s questões

en: %(username)s's profile
pt: Perfil de %(username)s

en: (%(comment_count)s comment) | the answer has been commented %(comment_count)s times
pt[0]: (%(comment_count)s comentário)
pt[1]: a resposta foi comentada %(comment_count)s vezes

en: (required)
pt: (necessário)

en: (this field is required)
pt: (este campo é obrigatório)

en: **bold**
pt: **negrito**

en: **bold** or __bold__
pt: **negrito** ou __negrito__

en: *italic*
pt: *ítálico*

en: *italic* or _italic_
pt: *ítálico* ou _ítálico_

en: 2 days ago
pt: 2 dias atrás

en: ALL
pt: TODAS

en: AOL screen name
pt: Nome AOL

en: Add
pt: Adicionar

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Answer to:
pt: Responder a:

en: Answered by me
pt: As minhas respostas

en: Approved User
pt: Utilizador aprovado

en: Asked by me
pt: As minhas questões

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
pt: É necessária, pelo menos, uma das seguintes tags: %(tags)s

en: Badge settings
pt: definições de medalhas

en: Base Settings
pt: Definições base

en: Blocked User
pt: Utilizador bloqueado

en: Blogger blog name
pt: Nome do blogue Blogger

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot change own status
pt: Não pode alterar o seu estado

en: Cannot change status of another moderator
pt: Não pode alterar o estado de outro moderador

en: Cannot change status to admin
pt: Não pode alterar o estado para administrador

en: Cannot turn other user to moderator
pt: Não pode transformar outro utilizador em moderador

en: Change avatar
pt: Alterar "avatar"

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Change status to
pt: Alterar estado para

en: Change your %(provider)s password
pt: Altera a senha %(provider)s

en: Change your password
pt: Alterar a sua senha

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
pt: Assinale se não quiser revelar o seu nome ao fazer esta questão

en: Choose email tag filter
pt: Escolha o filtro de endereço eletrónico

en: City
pt: Cidade

en: ClaimID user name
pt: Utilizador ClaimID

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Close own questions
pt: Fechar as suas questões

en: Close question
pt: Fechar questão

en: Close the question
pt: Fechar a questão

en: Commentator
pt: Comentador

en: Commentator: minimum comments
pt: Comentador: mínimo de comentários

en: Comments and posts mentioning me
pt: Os meus comentários e mensagens

en: Contributors
pt: Contribuintes

en: Country
pt: País

en: Country field is required
pt: O campo país é obrigatório

en: Current password
pt: Senha atual

en: Daily
pt: Diariamente

en: Date of birth
pt: Data de nascimento

en: Default value:
pt: Valor padrão:

en: Default value: ""
pt: Valor padrão: ""

en: Default value: %s
pt: Valor padrão: %s

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
pt: Disciplinado: número mínimo de votos para apagar entrada

en: Documentation
pt: Documentação

en: Edit answer
pt: Editar resposta

en: Edit community wiki posts
pt: Editar mensagens do wiki comunitário

en: Edit question
pt: Editar questão

en: Edit user profile
pt: Editar perfil de utilizador

en: Email and email alert settings
pt: Definições de endereço eletrónico e alertas

en: Email:
pt: Endereço eletrónico:

en: Enlightened
pt: Iluminado

en: Enter number of points to add or subtract
pt: Indique o número de pontos a adicionar ou remover

en: Enthusiast: minimum days
pt: Entusiasta: mínimo de dias

en: Entire forum
pt: Todo o fórum

en: Entire forum (tag filtered)
pt: Todo o fórum (filtrar por tag)

en: External Services
pt: Serviços externos

en: Feedback
pt: Comentários

en: First edit
pt: Primeira edição

en: Flickr user name
pt: Utilizador Flickr

en: Forum Moderator
pt: Moderador do fórum

en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas frequentes

en: Good Answer
pt: Boa resposta

en: Good Question
pt: Boa questão

en: Great Answer
pt: Ótima resposta

en: Great Question
pt: Ótima questão

en: Group settings: %(name)s
pt: Definições do grupo: %(name)s

en: Home
pt: Página inicial

en: I don't want to give my email or receive a response:
pt: Não quero indicar o endereço eletrónico nem receber uma resposta:

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
pt: Se pretende alterar o estado de %(username)s, faça uma seleção significativa.

en: Ignored tags
pt: Tags ignoradas

en: Individually selected
pt: Selecionadas individualmente

en: Instantly
pt: Imediatamente

en: Interesting tags
pt: Tags interessantes

en: LiveJournal blog name
pt: Nome do blogue LiveJournal

en: Lock posts
pt: Bloquear mensagens

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Main
pt: Principal

en: Main page sidebar
pt: Barra lateral da página principal

en: Message sent
pt: Mensagem enviada

en: Message text
pt: Texto da mensagem

en: New password
pt: Nova senha

en: Nice Answer
pt: Resposta aceitável

en: Nice Question
pt: Questão aceitável

en: None
pt: Nada

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Nothing found.
pt: Nada encontrado.

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
pt: A senha antiga está incorreta. Por favor, indique a senha correta.

en: OpenID url
pt: URL OpenID

en: Organizer
pt: Organizador

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Password
pt: Senha

en: Password:
pt: Senha:

en: Passwords did not match
pt: As senhas não são iguais

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
pt[0]: Por favor, corrija o erro indicado.
pt[1]: Por favor, corrija os erros indicados.

en: Please enter your %(username_token)s
pt: Por favor, indique o seu %(username_token)s

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
pt: Assinale o campo "Não quero indicar o endereço eletrónico".

en: Please, enter your new password
pt: Por favor, indique a sua nova senha

en: Please, enter your password
pt: Por favor, indique a sua senha

en: Please, enter your user name
pt: Por favor, indique o seu nome de utilizador

en: Prefix for the email subject line
pt: Prefixo para a linha de assunto nas mensagens

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Profile
pt: Perfil

en: Question has no accepted answers
pt: A questão não tem respostas aceites

en: Question has no answers
pt: A questão não tem respostas

en: Questions
pt: Questões

en: Questions that I answered
pt: Questões que eu coloquei

en: Questions that I asked
pt: Questões que eu respondi

en: Real name
pt: Nome real

en: Reasons
pt: Motivos

en: Registered User
pt: Utilizador registado

en: Registered user
pt: Utilizador registado

en: Related questions
pt: Questões relacionadas

en: Reopen own questions
pt: Reabrir as suas questões

en: Retag
pt: Nova tag

en: Save
pt: Gravar

en: Save edit
pt: Gravar edição

en: Scholar
pt: Escolar

en: Screen Name
pt: Nome a exibir

en: Screen name
pt: Nome a exibir

en: Sections:
pt: Secções:

en: Select skin
pt: Selecione o tema

en: Send Feedback
pt: Enviar comentários

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Send message to %(username)s
pt: Enviar mensagem a %(username)s

en: Show country
pt: Mostrar país

en: Show logo
pt: Mostrar logotipo

en: Sign in
pt: Iniciar sessão

en: Sign in with Yahoo
pt: Iniciar sessão com Yahoo

en: Site
pt: Sítio

en: Site Adminstrator
pt: Adminictrador do sítio

en: Site favicon
pt: "Favicon" do sítio

en: Sites
pt: Sítios

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
pt: Desculpe, mas visitantes anónimos não podem aceder a esta função

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
pt: Desculpe, mas só o criador da questão anónima pode revelar a identidade. Por favor, desmarque a caixa

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Student
pt: Estudante

en: Subject line
pt: Linha de assunto

en: Subtract
pt: Subtrair

en: Supporter
pt: Apoiante

en: Suspended User
pt: Utilizador suspenso

en: Teacher
pt: Professor

en: Technorati user name
pt: Utilizador Technorati

en: Title
pt: Título

en: Update
pt: Atualizar

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload New Image
pt: Enviar nova imagem

en: Upload files
pt: Enviar ficheiros

en: Upload your icon
pt: Enviar o seu ícone

en: Uploaded Avatar
pt: Avatar enviado

en: User profile
pt: Perfil do utilizador

en: User settings
pt: Definições do utilizador

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Users
pt: Utlizadores

en: Validate email
pt: Validae endereço

en: Verisign user name
pt: Utilizador Verisign

en: Vidoop user name
pt: Utilizador Vidoop

en: Watched User
pt: Utilizador monitorizado

en: Website
pt: Sítio web

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: WordPress blog name
pt: Nome do blogue Wordpress

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
pt: Colocou esta questão de forma anónima. Se mudar de ideia e quiser revelar sua identidade, por favor, marque esta caixa.

en: You have successfully logged out
pt: A sessão foi terminada

en: Your account details are:
pt: Os detalhes da conta são:

en: Your answer
pt: A sua resposta

en: Your current avatar:
pt: O seu "avatar":

en: Your message:
pt: A sua mensagem:

en: Your name (optional):
pt: O seu nome (opcional):

en: [closed]
pt: [fechada]

en: [deleted]
pt: [eliminada]

en: about
pt: sobre

en: about/
pt: sobre/

en: account/
pt: conta/

en: active
pt: ativa

en: activity
pt: atividade

en: add
pt: adicionar

en: add avatar
pt: adicionar "avatar"

en: add comments
pt: adicionar comentários

en: administrator
pt: administrador

en: age
pt: idade

en: all
pt: todas

en: anonymous user
pt: utilizador anónimo

en: answer | answers
pt[0]: resposta
pt[1]: respostas

en: answer/
pt: responder/

en: answered a question
pt: respondeu uma questão

en: answers/
pt: respostas/

en: approved
pt: aprovado

en: ask anonymously
pt: perguntar anonimamente

en: ask/
pt: perguntar/

en: asked a question
pt: colocou uma questão

en: back
pt: recuar

en: back to home page
pt: voltar à página inicial

en: back to previous page
pt: voltar à página anterior

en: badges/
pt: medalhas/

en: blocked
pt: bloqueado

en: by activity
pt: por atividade

en: by answers
pt: por respostas

en: by date
pt: por data

en: by name
pt: por nome

en: by popularity
pt: por popularidade

en: by relevance
pt: por relevância

en: by username
pt: por utilizador

en: by votes
pt: por votos

en: canceled vote
pt: voto cancelado

en: cannot be deleted
pt: não pode ser eliminado

en: change avatar
pt: alterar "avatar"

en: change picture
pt: alterar imagem

en: click to see least voted questions
pt: clique para ver as questões menos votadas

en: click to see most relevant questions
pt: clique para ver as questões mais relevantes

en: click to see most voted questions
pt: clique para ver as questões mais votadas

en: click to see the least answered questions
pt: clique para ver as questões com menos respostas

en: click to see the least recently updated questions
pt: clique para ver as questões não atualizadas recentemente

en: click to see the most answered questions
pt: clique para ver as questões mais respondidas

en: click to see the most recently updated questions
pt: clique para ver as questões atualizadas recentemente

en: click to see the newest questions
pt: clique para ver as questões mais recentes

en: click to see the oldest questions
pt: clique para ver as questões mais antigas

en: close
pt: fechar

en: close/
pt: fechar/

en: cloud
pt: nuvem

en: coldest
pt: mais frias

en: commented answer
pt: resposta comentada

en: commented question
pt: questão comentada

en: content
pt: conteúdo

en: current page
pt: página atual

en: daily
pt: diariamente

en: delete
pt: eliminar

en: deleted answer
pt: resposta eliminada

en: deleted question
pt: questão eliminada

en: dismiss
pt: rejeitar

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
pt[0]: cada tag deve ter menos de %(max_chars)d carácter
pt[1]: cada tag deve ter menos de %(max_chars)d caracteres

en: edit
pt: editar

en: edit profile
pt: editar perfil

en: edit/
pt: editar/

en: edited answer
pt: resposta editada

en: edited question
pt: questão editada

en: feedback/
pt: comentários/

en: give feedback
pt: enviar comentários

en: gold
pt: ouro

en: hottest
pt: mais quentes

en: ignored
pt: ignorada

en: image
pt: imagem

en: in %(hr)d hour | in %(hr)d hours
pt[0]: em %(hr)d hora
pt[1]: em %(hr)d horas

en: in %(min)d min | in %(min)d mins
pt[0]: em %(min)d minuto
pt[1]: em %(min)d minutos

en: inactive
pt: inativa

en: inbox
pt: caixa de entrada

en: initial version
pt: versão inicial

en: instantly
pt: imediatamente

en: least voted
pt: menos votadas

en: link
pt: ligação

en: list
pt: lista

en: location
pt: localização

en: mark as new
pt: marcar como nova

en: mark as seen
pt: marcar como vista

en: marked best answer
pt: marcada como melhor resposta

en: marked offensive
pt: assinalada como ofensiva

en: markread/
pt: marcar como lida/

en: messages/
pt: mensagens/

en: moderation
pt: moderação

en: moderator
pt: moderador

en: most relevant questions
pt: questões mais relevantes

en: most voted
pt: mais votadas

en: network
pt: rede

en: new
pt: nova

en: new question
pt: nova questão

en: newest
pt: recentes

en: next page
pt: página seguinte

en: no email
pt: sem endereço eletrónico

en: none
pt: nada

en: numbered list:
pt: lista numerada:

en: okay, let's try!
pt: pronto, vamos tentar!

en: oldest
pt: antigas

en: on %(date)s
pt: em %(date)s

en: or
pt: ou

en: overview
pt: resumo

en: password is required
pt: a senha é obrigatória

en: please choose one of the options above
pt: por favor, escolha uma das opções acima

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
pt[0]: por favor, utilize %(tag_count)d tag ou menos
pt[1]: por favor, utilize %(tag_count)d tags ou menos

en: please, retype your password
pt: por favor, indique novamente a senha

en: previous
pt: anterior

en: privacy policy
pt: política de privacidade

en: privacy/
pt: privacidade/

en: provider
pt: fornecedor

en: question/
pt: questão/

en: questions/
pt: questões/

en: real name
pt: nome real

en: recent
pt: recentes

en: recover/
pt: recuperar/

en: register/
pt: registar/

en: relevance
pt: relevantes

en: remove
pt: remover

en: reopen
pt: reabrir

en: reopen/
pt: reabrir/

en: report this problem
pt: reportar este problema

en: responses for %(username)s
pt: respostas de %(username)s

en: retag/
pt: alterar tag/

en: retagged
pt: nova tag

en: reveal identity
pt: revelar identidade

en: revisions/
pt: revisões/

en: see all questions
pt: ver todas as questões

en: see all tags
pt: ver todas as tags

en: see latest questions
pt: ver as últimas questões

en: see tags
pt: ver tags

en: seen
pt: a questão foi vista

en: select country
pt: selecione o país

en: settings
pt: definições

en: show preview
pt: mostrar antevisão

en: signin/
pt: iniciar sessão/

en: signout/
pt: sair da sessão/

en: silver
pt: prata

en: subscribe to rss feed
pt: subscrever a fonte RSS

en: subscribe to this question rss feed
pt: subscrever a esta questão via RSS

en: subscribe-for-tags/
pt: subscrever por tags/

en: subscriptions
pt: subscrições

en: subscriptions/
pt: subscrições/

en: suspended
pt: suspenso

en: tags are required
pt: As tags são obrigatórias

en: text
pt: texto

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
pt: a resposta foi votada %(answer_score)s vezes

en: this answer has been selected as correct
pt: esta resposta foi escolhida como correta

en: this email has already been registered, please use another one
pt: este endereço eletrónico já está registado. Por favor, utilize outro.

en: this field is required
pt: este campo é obrigatório

en: times
pt: vezes

en: title
pt: título

en: tomorrow
pt: amanhã

en: unanswered
pt: não respondidas

en: undelete
pt: recuperar

en: update profile
pt: atualizar perfil

en: update summary:
pt: atualizar resumo:

en: updated tags
pt: tags atualizadas

en: upload/
pt: enviar/

en: user name is required
pt: o nome de utilizador é obrigatório

en: users
pt: pessoas

en: users/
pt: utilizadores/

en: vote | votes
pt[0]: voto
pt[1]: votos

en: votes
pt: votos

en: watched
pt: monitorizado

en: weekly
pt: semanalmente

en: which one?
pt: qual?

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
pt: não será mostrado. Utilizado para calcular a idade no formato: AAAA-MM-DD

en: yesterday
pt: ontem
