askbot - en to pt_BR translation catalogue (1157 entries)

en: 
                %(counter)s Answer
                 | 
                %(counter)s Answers
pt_BR[0]: 
                %(counter)s Resposta
pt_BR[1]: 
                %(counter)s Respostas

en: 
            <span class='big strong'>Dear %(user_name)s</span>, we look forward to hearing your feedback. 
            Please type and send us your message below.
pt_BR: 
            <span class='big strong'>%(user_name)s</span>, estamos ansiosos para ouvir o seu feedback. 
            Envie sua mensagem no formulário abaixo.

en: 
            <span class='big strong'>Dear visitor</span>, we look forward to hearing your feedback.
            Please type and send us your message below.
pt_BR: 
            <span class='big strong'>Olá visitante</span>, estamos ansiosos para ouvir o seu feedback.
            Envie sua mensagem no formulário abaixo.

en: 
            Your answer to %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
pt_BR: 
    <span class="strong big">A questão </span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">foi gravada e será exibida no próximo login.</span>

en: 
    <p>The system was unable to process your message successfully, the reason being:<p>
pt_BR: 
    <p>Houve um erro ao processar a mensagem:<p>

en: 
    Hello, this is a %(site_title)s forum feedback message.
pt_BR: 
    Olá, este é um forum %(site_title)s de mensagem de retorno.

en:  - to expand, or dig in by adding more tags and revising the query.
pt_BR: -para expandir, ou aprofundar, por adicionar mais rótulos na revisão da consulta.

en:  accept own answer to own questions
pt_BR: aceitar a própria resposta nas questões próprias

en:  or
pt_BR: ou

en: " and "%s"
pt_BR: " e "%s"

en: " and more
pt_BR: " e mais

en: "Login now!"
pt_BR: "Acesse agora!"

en: %(count)s follower | %(count)s followers
pt_BR[0]: %(count)s seguidor
pt_BR[1]: %(count)s seguidores

en: %(days)d day | %(days)d days
pt_BR[0]: %(days)d dia
pt_BR[1]: %(days)d dias

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
pt_BR[0]: %(hr)d hora atrás
pt_BR[1]: %(hr)d horas atrás

en: %(item1)s and %(item2)s
pt_BR: %(item1)s e %(item2)s

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
pt_BR[0]: %(min)d minuto atrás
pt_BR[1]: %(min)d minutos atrás

en: %(points)s points were added for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
pt_BR: %(points)s pontos foram adicionados pela contribuição do %(username)s na pergunta %(question_title)s

en: %(points)s points were subtracted for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
pt_BR: %(points)s pontos foram subtraídos pela contribuição do %(username)s na pergunta %(question_title)s

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
pt_BR[0]: pergunta %(q_num)s
pt_BR[1]: perguntas %(q_num)s

en: %(question_count)d unanswered question about %(topics)s | %(question_count)d unanswered questions about %(topics)s
pt_BR[0]: %(question_count)d não respondida pergunta sobre %(topics)s
pt_BR[1]: %(question_count)d não respondidas perguntas sobre %(topics)s

en: %(question_count)d updated question about %(topics)s | %(question_count)d updated questions about %(topics)s
pt_BR[0]: %(question_count)d pergunta atualizada sobre %(topics)s
pt_BR[1]: %(question_count)d perguntas atualizadas sobre %(topics)s

en: %(site)s logo
pt_BR: %(site)s

en: %(site)s user name and password
pt_BR: %(site)s nome de usuário e senha

en: %(user)s has %(badges)s
pt_BR: %(user)s tem %(badges)s

en: %(user_name)s's karma change log
pt_BR: alterações de karma de %(user_name)s's

en: %(username)s gravatar image
pt_BR: %(username)s imagem gravatar

en: %(username)s karma is %(reputation)s
pt_BR: %(username)s Karma é %(reputation)s

en: %(username)s's current status is "%(status)s"
pt_BR: %(username)s's está "%(status)s"

en: %(username)s's network is empty
pt_BR: o network de %(username)s's está vazio

en: %(username)s's profile
pt_BR: perfil de %(username)s's

en: %(username)s's website is %(url)s
pt_BR: o website de %(username)s's é %(url)s

en: 'Approved' status means the same as regular user.
pt_BR: Status 'aprovado' significa o mesmo que um usuário regular.

en: (%(comment_count)s comment) | the answer has been commented %(comment_count)s times
pt_BR[0]: (%(comment_count)s comentário)
pt_BR[1]: resposta comentada %(comment_count)s vezes

en: (Please solve the captcha)
pt_BR: (resolva o captcha)

en: (cannot be changed)
pt_BR: (somente leitura)

en: (or select another login method above)
pt_BR: (ou selecione uma das alternativas abaixo)

en: (required)
pt_BR: (obrigatório)

en: (this field is required)
pt_BR: (este campo é obrigatório)

en: (to hear from us please enter a valid email or check the box below)
pt_BR: (para obter uma resposta, envie um email válido ou marque a opção abaixo)

en: **bold**
pt_BR: **negrito**

en: **bold** or __bold__
pt_BR: **negrito** ou __negrito__

en: *italic*
pt_BR: *itálico*

en: *italic* or _italic_
pt_BR: *itálico* ou _itálico_

en: , one of these is required
pt_BR: Um destes campos é obrigatório

en: 2 days ago
pt_BR: 2 dias atrás

en: <em>Changed by moderator. Reason:</em> %(reason)s
pt_BR: <em>Alterado pelo moderador. Motivo:</em> %(reason)s

en: <em>Note: please read <a href="%(url)s">read this</a> first.</em>
pt_BR: <em>Leia este  <a href="%(url)s">link</a> antes.</em>

en: <p>Sorry, in order to post questions on %(site)s by email, please <a href="%(url)s">register first</a></p>
pt_BR: <p>Para postar perguntas no site %(site)s por email, <a href="%(url)s">registre-se primeiro</a></p>

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
pt_BR: <p>Desculpe, ocorreu um problema ao postar sua pergunta. Contate o administrador  do site %(site)s</p>

en: <p>Sorry, your question could not be posted due to insufficient privileges of your user account</p>
pt_BR: <p>Sua pergunta não pode ser postada por insuficiência de privilégios da sua conta de usuário</p>

en: <span class="count">%(cnt)s</span> Vote | <span class="count">%(cnt)s</span> Votes
pt_BR[0]: <span class="count">%(cnt)s</span> Voto
pt_BR[1]: <span class="count">%(cnt)s</span> Votos

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
pt_BR[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Pergunta
pt_BR[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Perguntas

en: <strong>Here</strong> (once you log in) you will be able to sign up for the periodic email updates about this question.
pt_BR: <strong>Aqui</ strong> (quando estiver logado) você será capaz de se inscrever para receber alertas periódicos sobre essa pergunta.

en: <strong>To enable this function</strong>, please select option 'customize' in the "Site footer mode" above. Use this area to enter contents of the footer in the HTML format. When customizing the site footer (as well as the header and HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
pt_BR: <strong>Para ativar esta função</strong>, selecione a opção 'Personalizar' no "Modo rodapé do site" acima. Utilize esta área para inserir conteúdo HTML. Ao personalizar o rodapé do site (bem como o cabeçalho e o &lt;HEAD&gt; do HTML), utilize um serviço de validação de HTML para garantir que seu site funcione com todos os navegadores.

en: <strong>To use this function</strong>, check "Apply custom style sheet" option above. The CSS rules added in this window will be applied after the default style sheet rules. The custom style sheet will be served dynamically at url "&lt;forum url&gt;/custom.css", where the "&lt;forum url&gt; part depends (default is empty string) on the url configuration in your urls.py.
pt_BR: <strong>Para utilizar esta função </strong>, marque a opção  "Aplicar folha de estilos personalizada" acima. As regras de CSS acrescentadas nesta janela serão aplicadas após a folha de estilo padrão ser aplicada. A folha de estilos personalizada será servida dinamicamente na url "&lt;forum url&gt;/custom.css", onde a parte  "&lt;forum url&gt; depende (o padrão é vazio) da configuração da url em seu urls.py.

en: <strong>To use this option</strong>, check "Customize HTML &lt;HEAD&gt;" above. Contents of this box will be inserted into the &lt;HEAD&gt; portion of the HTML output, where elements such as &lt;script&gt;, &lt;link&gt;, &lt;meta&gt; may be added. Please, keep in mind that adding external javascript to the &lt;HEAD&gt; is not recommended because it slows loading of the pages. Instead, it will be more efficient to place links to the javascript files into the footer. <strong>Note:</strong> if you do use this setting, please test the site with the W3C HTML validator service.
pt_BR: <strong>Para utilizar esta função</strong>, marque "Personalizar o HTML &lt;HEAD&gt;" acima. O conteúdo desta caixa será inserido na porção do &lt;HEAD&gt; da saída do HTML, onde elementos tais como &lt;script&gt;, &lt;link&gt;, &lt;meta&gt; podem ser acrescentados. lembre-se que adicionar javascript externo ao &lt;HEAD&gt; não é recomendado por que retarda o carregamento das páginas. Em vez disso, será mais eficiente colocar os links para os arquivos javascript no rodapé. <strong>Nota:</strong> Se for usar esta configuração, teste o site com o validador  W3C HTML.

en: >%(points)s points required to accept or unaccept  your own answer to your own question
pt_BR: >%(points)s pontos são necessários para aceitar ou recusar sua própria resposta a sua pergunta

en: >%(points)s points required to downvote
pt_BR: >%(points)s pontos requeridos para voto contrário

en: >%(points)s points required to upvote
pt_BR: >%(points)s pontos requeridos para voto a favor

en: A small 16x16 or 32x32 pixel icon image used to distinguish your site in the browser user interface. Please find more information about favicon at <a href="%(favicon_info_url)s">this page</a>.
pt_BR: Uma imagem pequena de 16x16 ou 32x32 utilizada para diferenciar seu site na interface de usuário de seu navegador. Mais informações sobre favicon em  <a href="%(favicon_info_url)s">nesta página</a>.

en: ALL
pt_BR: TUDO

en: AOL screen name
pt_BR: nome de tela AOL

en: About %(site)s
pt_BR: Sobre %(site)s

en: Accept own answer
pt_BR: Aceitar a própria resposta

en: Accept the best answer for %(question_count)d of your questions
pt_BR: Aceitar a melhor resposta para %(question_count)d das suas perguntas

en: Access control settings
pt_BR: Configurações de controle de acesso

en: Account recovery email sent
pt_BR: E-mail de recuperação de conta enviado

en: Activate %(provider)s login
pt_BR: Ativar o login do %(provider)s

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
pt_BR: Ative para permitir o login com o site wordpress auto-hospedado

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
pt_BR: A verificação ativa do e-mails é feita enviando uma chave de verificação dentro do e-mail

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add custom javascript
pt_BR: Adicionar javascript personalizado

en: Add link to the license page
pt_BR: Adicionar um link para a página da licença

en: Administrators have privileges of normal users, but in addition they can assign/revoke any status to any user, and are exempt from the reputation limits.
pt_BR: Os administradores têm privilégios de usuários normais, mas, além disso, podem atribuir/revogar qualquer status para qualquer usuário, e são isentos dos limites de reputação.

en: Akismet key for spam detection
pt_BR: Chave Akismet para detecção de spam

en: Akismet spam protection
pt_BR: Proteção contra spam Akismet

en: All configuration options must be edited in the site settings.py file
pt_BR: Todas as configurações deve ser editadas no arquivo settings.py

en: Allow account recovery by email
pt_BR: Permitir a recuperação de conta por e-mail

en: Allow adding and removing login methods
pt_BR: Permitir adicionar e remover métodos de login

en: Allow asking questions anonymously
pt_BR: Permitir perguntar anonimamente

en: Allow editing user screen name
pt_BR: Permitir edição do nome de tela do usuário

en: Allow only registered user to access the forum
pt_BR: Permitir acesso ao fórum somente para usuários registrados

en: Allow posting before logging in
pt_BR: Permitir postar antes de fazer o login

en: Allow posting questions by email
pt_BR: Permitir postar perguntas por e-mail

en: Allow swapping answer with question
pt_BR: Permitir trocar a resposta pela pergunta

en: Allow users change own email addresses
pt_BR: Permitir que os usuários alterem o próprio email

en: Allowed image file types are %(types)s
pt_BR: Permitidos tipos de arquivo imagem são %(types)s

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
pt_BR: Sempre exibir o formulário de login local e ocultar o botão "AskBot".

en: An 88x38 pixel image that is used on the login screen for the password login button.
pt_BR: Uma imagem de 88x38 pixel utilizada na tela de login para o botão de senha do login.

en: An email will be sent to the user with 'reply-to' field set to your email address. Please make sure that your address is entered correctly.
pt_BR: Você receberá um e-mail para cada 'resposta'. Certifique-se de que o endereço de email foi digitado corretamente.

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Answer | Answers
pt_BR[0]: Resposta
pt_BR[1]: Respostas

en: Answer Your Own Question
pt_BR: Responda Sua Própria Pergunta

en: Answer accepted with %(num)s or more votes
pt_BR: Resposta aceita com %(num)s ou mais votos

en: Answer own question immediately
pt_BR: Responda a própria pergunta imediatamente

en: Answer to:
pt_BR: Perguntar para:

en: Answer voted up %(num)s times
pt_BR: Resposta votada até %(num)s vezes

en: Answered a question more than %(days)s days later with at least %(votes)s votes
pt_BR: Respondeu uma pergunta com %(days)s dias depois com, no mínimo, %(votes)s votos

en: Answered by me
pt_BR: Respondida(s) por mim

en: Answered own question with at least %(num)s up votes
pt_BR: Respondeu a própria pergunta com pelo menos %(num)s de votos

en: Apply custom style sheet (CSS)
pt_BR: Aplicar folha de estilo personalizado (CSS)

en: Approved User
pt_BR: Usuário aprovado

en: Are tags required?
pt_BR: São rótulos necessários?

en: Ask Your Question
pt_BR: Faça Sua Pergunta

en: Asked
pt_BR: Respondeu

en: Asked a question and accepted an answer
pt_BR: Fez uma pergunta e aceitou uma resposta

en: Asked a question with %(views)s views
pt_BR: Fez uma pergunta com %(views)s visualizações

en: Asked by me
pt_BR: Perguntada(s) por mim

en: Asked first question with at least one up vote
pt_BR: Fez a primeira pergunta com pelo menos até um voto

en: Associate Editor
pt_BR: Editor associado

en: Associate Editor: minimum number of edits
pt_BR: Editor associado: número mínimo de edições

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
pt_BR: Pelo menos uma das seguintes tags é obrigatória: %(tags)s

en: At least one of these tags will be required for any new or newly edited question. A mandatory tag may be wildcard, if the wildcard tags are active.
pt_BR: Ao menos um destas tags será necessária para cada pergunta nova ou pergunta editada. Uma tag obrigatória pode ser um coringa, se as tags coringas estiverem ativas.

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
pt_BR: Cuidado: depois de marcar esta opção, faça um backup do banco de dados e execute o comando de administração <code>python manage.py fix_question_tags</code> para renomear as tags globalmente.

en: Autobiographer
pt_BR: Autobiografia

en: Badge settings
pt_BR: Configurar insígnias/

en: Base Settings
pt_BR: Configurações de base

en: Base URL for your Q&A forum, must start with http or https
pt_BR: Base URL para seu forum Perguntas e Respostas, deve iniciar com http ou https

en: Base url of MathJax deployment
pt_BR: URL de base da implantação do MathJax

en: Be the first one to answer this question!
pt_BR: Seja o primeiro a responder esta pergunta!

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
pt_BR: Antes de ativar esta configuração - preencha as configurações do IMAP no arquivo settings.py

en: Before you ask - please make sure to search for a similar question. You can search questions by their title or tags.
pt_BR: Antes que você pergunte - por favor, certifique-se de procurar uma pergunta semelhante. Você pode procurar por perguntas por seus títulos ou rótulos.

en: Blocked User
pt_BR: Usuário bloqueado

en: Blogger blog name
pt_BR: nome do blog Blogger

en: Bootstrap mode
pt_BR: modo Bootstrap

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cannot change own status
pt_BR: Não pode alterar o próprio estado

en: Cannot change status of another moderator
pt_BR: Não é possível alterar o status de outro moderador

en: Cannot change status to admin
pt_BR: Não é possível alterar o status para administrador

en: Cannot turn other user to moderator
pt_BR: Não é possível tornar outro usuário moderador

en: Change Email
pt_BR: Alterar Email

en: Change avatar
pt_BR: alterar o avatar

en: Change password
pt_BR: Alterar senha

en: Change status to
pt_BR: Mudar status para

en: Change your %(provider)s password
pt_BR: Altere sua %(provider)s senha

en: Change your password
pt_BR: Alterar sua senha

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
pt_BR: Marque se você não quer revelar seu nome ao fazer esta pergunta

en: Check if you want to allow users start posting questions or answers before logging in. Enabling this may require adjustments in the user login system to check for pending posts every time the user logs in. The builtin Askbot login system supports this feature.
pt_BR: Marque se desejar permitir que os usuários comecem a postar perguntas ou respostas antes de fazer o login. Ativar este recurso pode exigir ajustes no sistema de login do usuário para verificar posts pendentes a cada vez que o usuário faz o login. O sistema interno de login do AskBot permite este recurso.

en: Check if you want to change appearance of your form by adding custom style sheet rules (please see the next item)
pt_BR: Marque se desejar muda a aparência de seu formulário ao adicionar regras de folhas de estilo personalizadas (veja o próximo item)

en: Check if you want to show logo in the forum header or uncheck in the case you do not want the logo to appear in the default location
pt_BR: Marque se desejar mostrar o logo no cabeçalho do forum ou desmarque no caso de não querer que o logotipo apareça na posição padrão

en: Check to disable the "sticky" behavior of the search query. This may be useful if you want to move the search bar away from the default position or do not like the default sticky behavior of the text search query.
pt_BR: Marque para desativar o comportamento "pegajoso" da consulta de pesquisa. Pode ser útil se desejar afastar a barra de pesquisa da posição padrão ou não gostar do comportamento pegajoso do texto da pesquisa da consulta.

en: Check to enable community wiki feature
pt_BR: Marque para permitir o recurso do wiki da comunidade

en: Check to enable greeting for anonymous user
pt_BR: Marcar para ativar saudações para usuário anônimo

en: Check to enable javascript that you can enter in the next field
pt_BR: Verifique para ativar o javascript que você pode entrar no campo ao lado

en: Check to enable sharing of questions on Facebook
pt_BR: Marque para ativar compartilhamento de perguntas no Facebook

en: Check to enable sharing of questions on Google+
pt_BR: Marque para ativar compartilhamento de perguntas no Google+

en: Check to enable sharing of questions on Identi.ca
pt_BR: Marque para ativar compartilhamento de perguntas no Identi.ca

en: Check to enable sharing of questions on LinkedIn
pt_BR: Marque para ativar compartilhamento de perguntas no LinkedIn

en: Check to enable sharing of questions on Twitter
pt_BR: Marque para ativar compartilhamento de perguntas no Twitter

en: Choose a screen name
pt_BR: Escolha um nome para exibição

en: Choose email tag filter
pt_BR: Escolha o filtro de tags de e-mail

en: Choose new Default
pt_BR: Escolha um novo padrão

en: Citizen Patrol
pt_BR: Patrulha cidadão

en: City
pt_BR: Cidade

en: Civic Duty
pt_BR: Dever cívico

en: Civic Duty: minimum votes
pt_BR: Dever cívico: mínimo de votos

en: ClaimID user name
pt_BR: Nome de usuário ClaimD

en: Cleanup
pt_BR: limpeza

en: Click on one of the icons below to add a new login method or re-validate an existing one.
pt_BR: Clique em um dos ícones abaixo para criar uma alternativa de login ou revalidar uma existente.

en: Click to see if your %(provider)s signin still works for %(site_name)s
pt_BR: Clique para ver se seu %(provider)s login ainda funciona para %(site_name)s

en: Close own questions
pt_BR: Fechar questões próprias

en: Close question
pt_BR: Encerrar pergunta

en: Close questions asked by others
pt_BR: Fechar perguntas feitas por outros

en: Close reason:
pt_BR: Motivo:

en: Close the question
pt_BR: Encerrar a pergunta

en: Comma separated list of Q&A site keywords
pt_BR: Listas separadas por vírgula das palavras-chave de Perguntas e Respostas

en: Commentator
pt_BR: Comentador

en: Commentator: minimum comments
pt_BR: Palpiteiro: mínimo de comentários

en: Comments and posts mentioning me
pt_BR: Comentários e posts me mencionando

en: Common left sidebar
pt_BR: Barra lateral esquerda comum

en: Community badges
pt_BR: Níveis de badge

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
pt_BR: A comunidade premia suas perguntas, respostas e votos.

en: Completed all user profile fields
pt_BR: Completado todos os campos do perfil de usuário

en: Congratulations, you are now an Administrator
pt_BR: Parabéns, você é agora um Administrador

en: Congratulations, you have received a badge '%(badge_name)s'. Check out <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.
pt_BR: Parabéns, você recebeu a medalha '%(badge_name)s'. Confira em <a href="%(user_profile)s">seu perfil</a>.

en: Connect your %(provider)s account to %(site_name)s
pt_BR: Conectar sua %(provider)s conta para %(site_name)s

en: Content License
pt_BR: Licença de Conteúdo

en: Content on this site is licensed under a %(license)s
pt_BR: O conteúdo deste site está sob a licença %(license)s

en: Contributors
pt_BR: Contribuidores

en: Copyright message to show in the footer
pt_BR: Mensagem de Direitos Autorais para exibir no rodapé

en: Country
pt_BR: País

en: Country field is required
pt_BR: Campo País é necessário

en: Create a password-protected account
pt_BR: Criar uma conta protegida por senha

en: Create login name and password
pt_BR: Criar login e senha

en: Create password for %(provider)s
pt_BR: Criar senha para %(provider)s

en: Created a tag used by %(num)s questions
pt_BR: Criou uma etiqueta por %(num)s perguntas

en: Critic
pt_BR: Crítico

en: Current password
pt_BR: senha atual

en: Custom footer (HTML format)
pt_BR: Rodapé personalizado (formato HTML)

en: Custom header additions
pt_BR: Adições personalizadas do cabeçalho

en: Custom javascript
pt_BR: Javascript personalizado

en: Custom portion of the HTML <HEAD>
pt_BR: Parte personalizada do <HEAD> HTML

en: Custom sidebar footer
pt_BR: Rodapé da barra lateral personalizado

en: Custom sidebar header
pt_BR: Cabeçalho personalizado da barra lateral

en: Custom style sheet (CSS)
pt_BR: Folha de estilo personalizado (CSS)

en: Customize HTML <HEAD>
pt_BR: Personalizar o <HEAD> em HTML

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Data entry and display rules
pt_BR: Entrada de datas e regras de exibição

en: Data rules & Formatting
pt_BR: Regras de dados e Formatação

en: Date of birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
pt_BR: Dias antes de começar a mandar lembretes sobre perguntas sem respostas

en: Days before starting to send reminders to accept an answer
pt_BR: Dias antes de começar a enviar lembretes para aceitar uma resposta

en: Default Gravatar icon type
pt_BR: Ícone padrão tipo Gravatar

en: Default avatar for users
pt_BR: Avatar padrão para usuários

en: Default max number of comments to display under posts
pt_BR: Número máximo padrão de comentários a exibir sob os posts

en: Default notification frequency all questions
pt_BR: Frequência padrão de notificação de todas as perguntas

en: Default notification frequency for mentions                        and comments
pt_BR: Frequência padrão de notificação para menções e comentários

en: Default notification frequency questions answered by the user
pt_BR: Frequência padrão de notificação de perguntas respondidas pelo usuário

en: Default notification frequency questions asked by the user
pt_BR: Frequência padrão de notificação de perguntas feitas pelo usuário

en: Default notification frequency questions individually                        selected by the user
pt_BR: Frequência padrão de notificação de perguntas selecionadas individualmente pelo usuário

en: Default value:
pt_BR: Valor padrão:

en: Default value: ""
pt_BR: Valor padrão:""

en: Default value: %s
pt_BR: Valor padrão: %s

en: Delete These
pt_BR: excluir Estes

en: Delete comments posted by others
pt_BR: Excluir comentários postados por outros

en: Delete questions and answers posted by others
pt_BR: Excluir perguntas e respostas postados por outros

en: Deleted own post with %(votes)s or more downvotes
pt_BR: Excluído o próprio post com %(votes)s ou mais downvotes

en: Deleted own post with %(votes)s or more upvotes
pt_BR: Excluído o próprio post com %(votes)s ou mais upvotes

en: Despite that, each question and answer can be commented – 
        the comments are good for the limited discussions.
pt_BR: Aléjm disso, cada pergunta e resposta pode ser comentada -
         os comentários são ideias para pequenas discussões.

en: Did not find what you were looking for?
pt_BR: Não encontrou o que procurava?

en: Disciplined
pt_BR: Disciplinado

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
pt_BR: Disciplinada: mínimo de votos positivos para apagar mensagem

en: Do not make text query sticky in search
pt_BR: Não guardar o texto da busca na pesquisa

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Downvote
pt_BR: Voto desfavorável

en: Edit Site Settings
pt_BR: Editar configurações do site

en: Edit answer
pt_BR: Editar resposta

en: Edit community wiki posts
pt_BR: Editar mensagens da comunidade wiki

en: Edit posts authored by other people
pt_BR: Editar mensagens autorizadas por outras pessoas

en: Edit question
pt_BR: Editar pergunta

en: Edit user profile
pt_BR: Edição de perfil do usuário

en: Edited %(num)s entries
pt_BR: Editado %(num)s entradas

en: Email and email alert settings
pt_BR: Configuração de e-mail e de alertas de e-mail

en: Email replies having fewer words than this number will be posted as comments instead of answers
pt_BR: Respostas enviadas por e-mail com menos palavras do que este número serão postadas como comentário

en: Email subscription settings
pt_BR: Configuração de assinaturas de email

en: Email verified
pt_BR: Email verificado

en: Enable Akismet spam detection(keys below are required)
pt_BR: Ativar detecção de spam Akismet (teclas abaixo são obrigatórias)

en: Enable autolinking with specific patterns
pt_BR: Ativar autolink com padrões específicos

en: Enable code-friendly Markdown
pt_BR: Ativar o código amigável Markdown

en: Enable email alerts
pt_BR: Habilitar alertas via email

en: Enable embedding videos.
pt_BR: Habilitar o envio de vídeos

en: Enable left sidebar
pt_BR: Ativar a barra lateral esquerda

en: Enable posting answers and comments by email
pt_BR: Habilitar o envio de repostas e comentários por email

en: Enable recaptcha (keys below are required)
pt_BR: Permitir recaptcha (as chaves abaixo são necessárias)

en: Enjoy.
pt_BR: Divirta-se.

en: Enlightened
pt_BR: Esclarecido

en: Enlightened Duty: minimum upvotes
pt_BR: Dever iluminado: mínimo de votos

en: Enter number of points to add or subtract
pt_BR: Digite o número de pontos para adicionar ou subtrair

en: Enter valid regular expressions for the patters, one per line. For example to detect a bug pattern like #bug123, use the following regex: #bug(\d+). The numbers captured by the pattern in the parentheses will be transferred to the link url template. Please look up more information about regular expressions elsewhere.
pt_BR: Insira uma expressão regular válida para os padrões, uma por linha. Por exemplo, para detectar um padrão de bug tipo #bug123, utilize a seguinte expressão regular: #bug(\d+). Os números capturados pelo padrão dentro dos parênteses serão transferidos para o modelo de url do link. Consulte sobre expressões regulares em documentação apropriada.

en: Enthusiast
pt_BR: Entusiasta

en: Enthusiast: minimum days
pt_BR: Entusiasta: mínimo de dias

en: Entire forum
pt_BR: Fórum inteiro

en: Entire forum (tag filtered)
pt_BR: Forum inteiro (filtrada por tag)

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
pt_BR: Erro ao atualizar o arquivo. Por favor entre em contato com o administrador do site. Obrigado.

en: Expert
pt_BR: Especialista

en: External Services
pt_BR: Serviços externos

en: FOLLOWED
pt_BR: SEGUINDO

en: Facebook API key and Facebook secret allow to use Facebook Connect login method at your site. Please obtain these keys at <a href="%(url)s">facebook create app</a> site
pt_BR: A chave Facebook API e o segredo Facebook permitem utilizar o método de login Facebook Connect no seu site. Obtenha estas chaves no site <a href="%(url)s">facebook create app</a>

en: Facebook public API key
pt_BR: Chave do Facebook public API

en: Facebook secret key
pt_BR: Chave secreta Facebook

en: Fake email for anonymous user
pt_BR: E-mail falso para usuário anônimo

en: Famous Question
pt_BR: Pergunta famosa

en: Famous Question: minimum views
pt_BR: Pergunta Famosa: mínimo de visualizações

en: Favorite Question
pt_BR: Pergunta favorita

en: Favorite Question: minimum stars
pt_BR: Pergunta favorita: mínimo de estrelas

en: Feedback site URL
pt_BR: URL do site de feedback

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
pt_BR: Preencha com a url para xml-rpc do wordpress, normalmente http://meusite.com/xmlrpc.php

en: First answer was accepted with %(num)s or more votes
pt_BR: Primeira resposta foi aceitada com %(num)s ou mais votos

en: First downvote
pt_BR: Primeiro downvote

en: First edit
pt_BR: Primeira edição

en: First flagged post
pt_BR: Primeiro post sinalizado

en: First retag
pt_BR: Primeira reetiqueta

en: First rollback
pt_BR: Primeiro rollback

en: First upvote
pt_BR: Primeiro upvote

en: Flag offensive
pt_BR: Sinalizar teor ofensivo

en: Flickr user name
pt_BR: nome de usuário Flickr

en: Follow
pt_BR: Seguir

en: Followed by %(count)s person | Followed by %(count)s people
pt_BR[0]: Seguido por %(count)s pessoa
pt_BR[1]: Seguido por %(count)s pessoas

en: Following
pt_BR: Seguindo

en: Following %(count)s person | Following %(count)s people
pt_BR[0]: Seguindo %(count)s pessoa
pt_BR[1]: Seguindo %(count)s pessoas

en: Following the link above will help us verify your email address.
pt_BR: Seguindo o link abaixo irá nos ajudar a verificar seu endereço de e-mail

en: Footer is the bottom portion of the content, which is common to all pages. You can disable, customize, or use the default footer.
pt_BR: O rodapé é a parte de baixo do conteúdo, que é comum a todas as páginas. Você pode desativar, personalizar, ou utilizar um rodapé padrão.

en: Force lowercase the tags
pt_BR: Forçar caixa baixa para as tags

en: Format of tag list
pt_BR: Formato da lista de tags

en: Forum Moderator
pt_BR: Moderador do Forum

en: Frequently Asked Questions
pt_BR: Perguntas Mais Frequentes

en: Full name of the license
pt_BR: Nome completo da licença

en: Gain for accepting best answer
pt_BR: Ganho por aceitar a melhor resposta

en: Gain for post owner on canceled downvote
pt_BR: Ganho para o proprietário da mensagem cancelada por voto desfavorável

en: Gain for receiving an upvote
pt_BR: Ganho por receber um voto a favor

en: Gain for the author of accepted answer
pt_BR: Ganho para o autor da resposta aceita

en: Gain for voter on canceling downvote
pt_BR: Ganho para votante no cancelamento do voto desfavorável

en: Give us your feedback!
pt_BR: Deixe seu feedback!

en: Goal of this site is...
pt_BR: O objetivo deste site é...

en: Good Answer
pt_BR: Resposta boa

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
pt_BR: Resposta Boa: mínimo de votos positivos para a resposta

en: Good Question
pt_BR: Pergunta boa

en: Good Question: minimum upvotes for the question
pt_BR: Pergunta Boa: mínimo de votos positivos para a questão

en: Google Analytics key
pt_BR: Chave do Google Analytics

en: Google site verification key
pt_BR: Chave de verificação do site do Google

en: Graph of user karma
pt_BR: Grafico de karma do usuário

en: Great Answer
pt_BR: Resposta grande

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
pt_BR: Resposta Ótima: mínimo de votos positivos para a resposta

en: Great Question
pt_BR: Pergunta grande

en: Great Question: minimum upvotes for the question
pt_BR: Pergunta Ótima: mínimo de votos positivos para a questão

en: Greetings from the Q&A forum
pt_BR: Saudações do forum Perguntas e Respostas

en: Group settings: %(name)s
pt_BR: Grupo de configurações: %(name)s

en: Guru
pt_BR: guru

en: Guru: minimum upvotes
pt_BR: Guru: mínimo de votos

en: HTML for the left sidebar
pt_BR: HTML para a barra lateral esquerda

en: Hash to update the media revision number automatically.
pt_BR: Hash para atualizar o número de revisão de mídia automaticamente.

en: Header is the bar at the top of the content that contains user info and site links, and is common to all pages. Use this area to enter contents of the headerin the HTML format.   When customizing the site header (as well as footer and the HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
pt_BR: O cabeçalho é a barra em cima do conteúdo com informações do usuário e links do site, e é comum a todas as páginas do site. Utilize esta área para inserir conteúdo no cabeçalho no formato HTML. Ao personalizar o cabeçalho do site (assim como o rodapé e o  &lt;HEAD&gt; HTML), utilize o serviço de validação do HTML e garanta que seu conteúdo é válido para todos os browsers.

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Here are your current login methods
pt_BR: Estes são os métodos de login disponíveis

en: Here, please enter url templates for the patterns entered in the previous setting, also one entry per line. <strong>Make sure that number of lines in this setting and the previous one are the same</strong> For example template https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 together with the pattern shown above and the entry in the post #123 will produce link to the bug 123 in the redhat bug tracker.
pt_BR: Insira o modelo de url para os padrões digitados na configuração anterior, uma por linha. <strong>Garanta que o número de linhas nesta configuração e na anterior seja o mesmo</strong>. Por exemplo, o modelo https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 junto com o padrão mostrado acima e a entrada do post #123 produzirá um link para o bug 123 no sistema de bugs da redhat.

en: How does karma system work?
pt_BR: Como funciona o sistema de karmaw

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
pt_BR: Frequência para enviar lembretes de aceitar respostas (em dias entre os lembretes enviados).

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
pt_BR: Frequência para enviar lembretes de perguntas sem resposta (em dias entre os lembretes enviados).

en: How to change my picture (gravatar) and what is gravatar?
pt_BR: Como mudar a minha imagem (gravatar), e o que é gravatar?

en: However, you still may be logged in to your OpenID provider. Please logout of your provider if you wish to do so.
pt_BR: No entanto, você ainda pode se conectar  através do seu provedor de OpenID. Caso queira efetue um novo login.

en: I don't want to give my email or receive a response:
pt_BR: Não quero fornecer meu e-mail ou receber uma resposta:

en: If checked, all forum functions will be shown to users, regardless of their reputation. However to use those functions, moderation rules, reputation and other limits will still apply.
pt_BR: Quando marcada, todas as funções dos fóruns serão mostradas para todos os usuários, independente das reputações. Todavia, para utilizar estas funções, as regras de moderação, reputação e outros limites ainda serão aplicadas.

en: If checked, underscore characters will not trigger italic or bold formatting - bold and italic text can still be marked up with asterisks. Note that "MathJax support" implicitly turns this feature on, because underscores are heavily used in LaTeX input.
pt_BR: Quando marcado, o caractere de sublinhado não iniciará a formatação itálica ou negrita - texto em negrito e itálico pode ser marcados com asteriscos. Note que o suporte  "MathJax" ativa este recurso implicitamente, porque os sublinhados são usados com frequência nas entradas em LaTex.

en: If left empty, a simple internal feedback form will be used instead
pt_BR: Se deixado vazio, será utilizado um formulário de feedback simples

en: If this approach is not for you, we respect your choice.
pt_BR: Se essa abordagem não é para você, nós respeitamos a sua opinião.

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
pt_BR: Se desmarcado, não haverá tempo limite para editar comentários

en: If you believe that this message was sent in mistake - 
    no further action is needed. Just ignore this email, we apologize
    for any inconvenience
pt_BR: Se você acha que esta mensagem comtém alguma falha apenas ignore-a.

en: If you enable this feature, <a href="%(url)s">mathjax</a> must be installed on your server in its own directory.
pt_BR: Ao ativar este recurso, o <a href="%(url)s">mathjax</a> deve ser instalado no seu servidor em seu próprio diretório.

en: If you enable this feature, the application  will be able to detect patterns and auto link to URLs
pt_BR: Ao ativar este recurso, a aplicação será capaz de detectar padrões e vincular automaticamente a URLS

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
pt_BR: Se você deseja mudar o status de %(username)s, por favor, faça uma seleção significativa.

en: If you wish, please add, remove or re-validate your login methods
pt_BR: Se você quiser, por favor adicionar, remover ou revalidar seus métodos de login

en: Ignored tags
pt_BR: Tags ignoradas

en: Individual question feed
pt_BR: inserção de pergunta individual

en: Individually selected
pt_BR: Selecionados individualmente

en: Individually selected questions
pt_BR: Perguntas selecionadas individualmente

en: Instantly
pt_BR: Isistentemente

en: Interesting tags
pt_BR: Tags interessantes

en: Internal server error
pt_BR: Erro interno

en: It's a good idea to make sure that your existing login methods still work, or add a new one. Please click any of the icons below to check/change or add new login methods.
pt_BR: É importante verificar se o método de login atual está funcionando corretamente, ou adicionar uma forma alternativa. Clique em um dos ícones abaixo para criar alternativas de login

en: Karma loss and gain rules
pt_BR: Regras de sucesso e falha do Karma

en: Karma system allows users to earn rights to perform a variety of moderation tasks
pt_BR: O sistema de karma permite que os usuários possam executar várias tarefas de moderação

en: Karma thresholds
pt_BR: limiares de Karma

en: Keys for external services
pt_BR: Chaves para serviços externos

en: Last updated
pt_BR: Última atualização

en: Left 10 comments with score of 10 or more
pt_BR: Deixou 10 comentários com pontuação de 10 ou mais

en: License homepage
pt_BR: Homepage da licença

en: License logo image
pt_BR: Imagem da logo da licença

en: Limit how many avatars will be displayed on the sidebar
pt_BR: Limite do número de avatares a exibir na barra lateral

en: Limit time to edit comments
pt_BR: Tempo limite para editar comentários

en: LinkedIn consumer key
pt_BR: Chave LinkedIn consumer

en: LinkedIn consumer secret
pt_BR: Chave secreta LinkedIn consumer

en: LiveJournal blog name
pt_BR: nome do blog LiveJournal

en: Livesettings are disabled for this site.
pt_BR: Livesettings foram desativados neste site.

en: Lock posts
pt_BR: Bloquear mensagens

en: Login failed, please try again
pt_BR: Falha ao efetuar login, tente novamente.

en: Login method %(provider_name)s does not exist
pt_BR: Método de login %(provider_name)s não existe

en: Login or email
pt_BR: Login ou email

en: Login provider setings
pt_BR: configuração do provedor de login

en: Login, Users & Communication
pt_BR: Login, Usuários e Comunicação

en: Login/Signup to Answer
pt_BR: Efetue login para responder

en: Login/Signup to Post
pt_BR: Faça o login para Postar

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Loss for author whose answer was "un-accepted"
pt_BR: Perda para o autor cuja resposta era "não aceita"

en: Loss for giving a downvote
pt_BR: Perda por dar um voto desfavorável

en: Loss for owner of post that was downvoted
pt_BR: Perda para o dono da mensagem que teve voto desfavorável

en: Loss for owner of post that was flagged 3 times per same revision
pt_BR: Perda para o dono da mensagem que foi sinalizada 3 vezes pela mesma revisão

en: Loss for owner of post that was flagged 5 times per same revision
pt_BR: Perda para o dono da mensagem que foi sinalizada 5 vezes pela mesma revisão

en: Loss for owner of post that was flagged offensive
pt_BR: Perda para o proprietário da mensagem que era sinalizada como teor ofensivo

en: Loss for post owner when upvote is canceled
pt_BR: Perder para o dono da mensagem quando o voto favorável é cancelado

en: Loss for voter for canceling of answer acceptance
pt_BR: Perda para o votante por cancelar a aceitação da resposta

en: Main
pt_BR: Principal

en: Main page sidebar
pt_BR: Barra lateral da página principal

en: Mandatory tags
pt_BR: Tags obrigatórios

en: Markup in posts
pt_BR: Marcação em posts

en: Mathjax support (rendering of LaTeX)
pt_BR: Suporte Mathjax (renderização de LaTex)

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
pt_BR: Número máximo de lembretes a enviar sobre perguntas sem respostas

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
pt_BR: Número máximo de lembretes a enviar sobre aceitar a melhor resposta

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
pt_BR: Tamanho máximo dos comentários, deve ser < %(max_len)s

en: Maximum daily reputation gain per user
pt_BR: Máximo ganho de reputação diária por usuário

en: Maximum length of tag (number of characters)
pt_BR: Tamanho máximo do tag (em quantidade de caracteres)

en: Maximum number of flags per user per day
pt_BR: Número máximo de sinalizadores por usuário por dia

en: Maximum number of news entries in an email alert
pt_BR: Número máximo de novas entradas em um e-mail de alerta

en: Maximum number of tags per question
pt_BR: Número máximo de tags por pergunta

en: Mentions and comment responses
pt_BR: Menciona respostas e comentários

en: Message sent
pt_BR: Mensagem enviada

en: Message text
pt_BR: Texto da mensagem

en: Minimum allowed length for screen name
pt_BR: Tamanho mínimo permitido para o nome de tela

en: Minimum days to accept an answer, if it has not been accepted by the question poster
pt_BR: Número mínimo de dias para aceitar uma resposta, se já não tiver sido aceita por quem perguntou.

en: Minimum length of answer body (number of characters)
pt_BR: Tamanho mínimo do corpo da resposta (em quantidade de caracteres)

en: Minimum length of question body (number of characters)
pt_BR: Tamanho mínimo do corpo da pergunta (em quantidade de caracteres)

en: Minimum length of search term for Ajax search
pt_BR: Tamanho mínimo do termo de busca para pesquisa Ajax

en: Minimum length of title (number of characters)
pt_BR: Tamanho máximo do título (em quantidade de caracteres)

en: Minutes allowed to edit a comment
pt_BR: Nº de minutos permitidos para editar comentários

en: Moderators have the same privileges as administrators, but cannot add or remove user status of 'moderator' or 'administrator'.
pt_BR: Moderadores têm os mesmos privilégios que os administradores, mas não pode adicionar ou remover status dos "moderadores" ou "administradores".

en: Must match the corresponding database backend setting
pt_BR: Deve corresponder à configuração do banco de dados

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_accept_answer_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
pt_BR: NOTA: para utilizar este recurso, é necessário executar o comando de administração "enviar lembretes de aceitar respostas". (por exemplo, através de um cron job - com uma frequência apropriada)

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_unanswered_question_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
pt_BR: NOTA: para utilizar este recurso, é necessário executar o comando de administração "enviar lembretes de perguntas sem resposta". (por exemplo, através de um cron job - com uma frequência apropriada)

en: Name for the Anonymous user
pt_BR: Nome para o usuário anônimo

en: Necromancer
pt_BR: necromante

en: Necromancer: minimum delay in days
pt_BR: Necromancer: atraso mínimo em dias

en: Necromancer: minimum upvotes
pt_BR: Necromancer: mínimo de votos

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: New users must wait %(days)s before answering their own question.  You can post an answer %(left)s
pt_BR: Novos usuários devem esperar %(days)s antes de responderem suas próprias questões. 
    Você pode postar uma resposta em %(left)s

en: Nice Answer
pt_BR: Resposta agradável

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
pt_BR: Resposta Razoável: mínimo de votos positivos para a resposta

en: Nice Question
pt_BR: Pergunta agradável

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
pt_BR: Pergunta Razoável: mínimo de votos positivos para a questão

en: No email
pt_BR: nenhum e-mail

en: No questions here.
pt_BR: Nenhuma pergunta

en: None
pt_BR: nenhum

en: Notable Question
pt_BR: Pergunta notável

en: Notable Question: minimum views
pt_BR: Pergunta Notável: mínimo de visualizações

en: Note - <strong>MathJax is not included with askbot</strong> - you should deploy it yourself, preferably at a separate domain and enter url pointing to the "mathjax" directory (for example: http://mysite.com/mathjax)
pt_BR: Nota - <strong>MathJax não vem com o askbot</strong> - você deve instalá-lo por conta própria, preferivelmente em um domínio separado e inserir o url apontando para o diretório "mathjax" (por exemplo: http://mysite.com/mathjax)

en: Note: to really enable %(provider)s login some additional parameters will need to be set in the "External keys" section
pt_BR: Nota: para ativar realmente o login  %(provider)s será necessário definir alguns parâmetros adicionais na seção "Chaves externas".

en: Nothing found
pt_BR: Nenhum resultado

en: Nothing found.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado.

en: Number of days required before answering own question
pt_BR: Número de dias necessários antes de responder a própria pergunta

en: Number of days to allow canceling votes
pt_BR: Número de dias para permitir o cancelamento de votos

en: Number of flags required to automatically delete posts
pt_BR: Número de sinalizadores necessários para automaticamente excluir posts

en: Number of flags required to automatically hide posts
pt_BR: Número de sinalizadores necessários para automaticamente ocultar posts

en: Number of questions to list by default
pt_BR: Número padrão de perguntas a listar

en: Number of votes a user can cast per day
pt_BR: Número de votos que um usuário pode lançar por dia

en: OK to close
pt_BR: OK para fechar

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
pt_BR: Consiga no site <a href="%(url)s">Google Analytics</a>, se desejar utilizar o Google Analytics para monitorar seu site

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
pt_BR: Senha antiga está incorreta.                   Favor informar a senha correta.

en: Oops, apologies - there was some error
pt_BR: Oops, desculpe - houve algum erro

en: Oops, sorry - there was some error - please try again
pt_BR: Oops, desculpe - houve algum erro - por favor tente novamente

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
pt_BR: AbriID %(openid_url)s é inválido

en: OpenID url
pt_BR: AbrirID url

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
pt_BR: Opção para definir a frequência dos e-mails de atualização: Menções e comentários

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
pt_BR: Opção para definir a frequência dos e-mails de atualização para : Perguntas respondidas pelo usuário.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
pt_BR: Opção para definir a frequência dos e-mails de atualização: Perguntas feitas pelo usuário.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
pt_BR: Opção para definir a frequência de e-mails de atualização para: Perguntas selecionadas individualmente pelo usuário.

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
pt_BR: Opção para definir a frequência dos e-mails de atualização: todas as perguntas.

en: Organizer
pt_BR: Organizador

en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password <i>(please retype)</i>
pt_BR: Senha <i>(novamente)</i>

en: Password login button
pt_BR: Botão senha de login

en: Password:
pt_BR: Senha

en: Passwords did not match
pt_BR: Senhas não encontradas

en: Peer Pressure
pt_BR: Igualar a pressão

en: Peer Pressure: minimum downvotes for deleted post
pt_BR: Pressão do grupo: mínimo de votos negativos para apagar mensagem

en: Please accept the best answer for these questions:
pt_BR: Por favor, aceite a melhor resposta para estas perguntas:

en: Please accept the best answer for this question:
pt_BR: Por favor, aceite a melhor resposta para esta pergunta:

en: Please add a more permanent login method by clicking one of the icons below, to avoid logging in via email each time.
pt_BR: Crie uma forma mais simples de fazer login no sistema, para não precisar digitar o endereço de email.

en: Please add one or more login methods.
pt_BR: Por favor, adicione um ou mais métodos de login

en: Please always feel free to ask your question!
pt_BR: Sinta-se a vontade para fazer sua pergunta!

en: Please ask your question here
pt_BR: Faça sua pergunta aqui

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
pt_BR: Por favor, evite fazer perguntas que não sejam relevantes a esta comunidade, muito subjetivas ou argumentativas demais.

en: Please check your email and visit the enclosed link to re-connect to your account
pt_BR: Verifique sua caixa de entrada e clique no link contido na mensagem para acessar sua conta

en: Please check your email and visit the enclosed link.
pt_BR: Por favor verifique seu e-mail e visite o link em anexo

en: Please choose password > %(len)s characters
pt_BR: Por favor, escolha sua senha > %(len)s caracteres

en: Please click any of the icons below to sign in
pt_BR: Por favor, clique em qualquer ícone abaixo para entrar no

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
pt_BR[0]: Corrija o erro abaixo
pt_BR[1]: Corrija os erros abaixo

en: Please enter your %(username_token)s
pt_BR: Por favor entre seu %(username_token)s

en: Please enter your <span>user name</span>, then sign in
pt_BR: Insira seu <span>user name</span> e clique em sign in

en: Please follow some questions or follow some users.
pt_BR: Siga algumas perguntas ou usuários.

en: Please log in to answer questions
pt_BR: Faça o login para responder ás perguntas

en: Please log in to use %s
pt_BR: Faça login para utilizar %s

en: Please login to post
pt_BR: Por favor, login para post

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
pt_BR: Marque o campo "Não quero fornecer meu e-mail".

en: Please note: %(app_name)s requires javascript to work properly, please enable javascript in your browser, <a href="%(noscript_url)s">here is how</a>
pt_BR: Obs: %(app_name)s requer javascript para funcionar corretamente, habilite o javascript no seu navegador, <a href="%(noscript_url)s">saiva como</a>

en: Please read and type in the two words below to help us prevent automated account creation.
pt_BR: Por favor, leia e digite as duas palavras abaixo para nos ajudar a evitar a criação de contas automáticas.

en: Please register by clicking on any of the icons below
pt_BR: Por favor cadastre-se clicando em qualquer um dos ícones abaixo

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
pt_BR: Registre seu fórum no <a href="%(url)s">site de aplicações do ident.ca</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
pt_BR: Registre seu fórum no <a href="%(url)s">site de desenvolvedores do LinkedIn</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
pt_BR: Registre seu fórum no <a href="%(url)s">site de aplicações do Twitter</a>

en: Please select the avatars that you would like to delete.
pt_BR: Por favor, selecione os avatares que você gostaria de apagar.

en: Please sign in here:
pt_BR: Favor conecte-se aqui:

en: Please sign in to subscribe for: %(tags)s
pt_BR: Acesse para subscrever para: %(tags)s

en: Please sign in to vote
pt_BR: Favor conecte-se para votar

en: Please vote when you find helpful information,
        it really helps the %(app_name)s community.
pt_BR: É importante votar sempre que achar a informação relevante,⏎ isto ajuda a comunidade %(app_name)s.

en: Please wait a second! Your account is recovered, but ...
pt_BR: Por favor, espere um segundo! Sua conta está recuperada, mas...

en: Please, enter your email address below and obtain a new key
pt_BR: Por favor, insira seu endereço de e-mail abaixo e obter uma nova chave

en: Please, enter your email address below to recover your account
pt_BR: Por favor, insira seu endereço de e-mail abaixo para recuperar sua conta

en: Please, enter your new password
pt_BR: Por favor, entre com sua nova senha

en: Please, enter your password
pt_BR: Por favor, entre com sua senha

en: Please, enter your user name
pt_BR: Por favor, entre seu nome de usuário

en: Please, retype
pt_BR: Por favor, redigite

en: Please, sign in
pt_BR: Efetue login

en: Please, subscribe for the following tags:
pt_BR: Favor inscrever-se para as seguintes tags:

en: Popular Question
pt_BR: Pergunta popular

en: Popular Question: minimum views
pt_BR: Pergunta Popular: mínimo de visualizações

en: Post Your Answer
pt_BR: Envie Sua Resposta

en: Posted %(num_comments)s comments
pt_BR: Postado %(num_comments)s comentários

en: Prefix for the email subject line
pt_BR: Prefixo para a linha de assunto dos e-mails

en: Privacy policy
pt_BR: Política de privacidade

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile - User's Karma
pt_BR: Perfil - Karmas do Usuário

en: Pundit
pt_BR: Pândita

en: Q&A forum feedback
pt_BR: comentários forum Perguntas e Respostas

en: Q&A site logo
pt_BR: Logotipo do site Perguntas e Respostas

en: Question favorited by %(num)s users
pt_BR: Pergunta favorita por %(num)s usuários

en: Question has no accepted answers
pt_BR: Pergunta não tem respostas aceita

en: Question has no answers
pt_BR: Pergunta não tem respostas

en: Question tools
pt_BR: Ferramentas

en: Question voted up %(num)s times
pt_BR: Pergunta votada até %(num)s vezes

en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Questions that I answered
pt_BR: Perguntas que eu respondi

en: Questions that I asked
pt_BR: Perguntas que eu fiz

en: Real name
pt_BR: Nome real

en: Reasons
pt_BR: Rasões

en: Recaptcha is a tool that helps distinguish real people from annoying spam robots. Please get this and a public key at the <a href="%(url)s">%(url)s</a>
pt_BR: Recaptcha é uma ferramenta que ajuda a distinguir pessoas verdadeiras de robots de spam. Obtenha esta e uma chave pública em  <a href="%(url)s">%(url)s</a>

en: Recaptcha private key
pt_BR: Chave privativa recaptcha

en: Recaptcha public key
pt_BR: Chave pública recaptcha

en: Received at least %(votes)s upvote for an answer for the first time
pt_BR: Recebido pelo menos %(votes)s upvote para uma resposta, pela primeira vez

en: Recover your %(site)s account
pt_BR: Recuperar sua %(site)s conta

en: Recover your account via email
pt_BR: Recupere sua conta por e-mail

en: Regexes to detect the link patterns
pt_BR: Expressões regulares para detectar o link padrão

en: Registered User
pt_BR: Usuário registrado

en: Registered user
pt_BR: Usuário cadastrado

en: Registration
pt_BR: registro

en: Related questions
pt_BR: Perguntas semelhantes

en: Remove rel=nofollow from own homepage
pt_BR: Remover rel=nofollow da própria página inicial

en: Reopen own questions
pt_BR: Reabrir questões próprias

en: Reopen question
pt_BR: Reabrir pergunta

en: Reopen this question
pt_BR: Reabrir esta pergunta

en: Reopen this question?
pt_BR: Deseja reabrir esta pergunta?

en: Replace space in emailed tags with dash
pt_BR: Substituir espaços em tags de e-mail por travessões

en: Reply by email hostname
pt_BR: Responder por hostname do e-mail

en: Reputation, Badges, Votes & Flags
pt_BR: Reputação, Insígnias, Votos e Sinalizadores

en: Require email verification before allowing to post
pt_BR: Pedir para a verificar o e-mail antes de autorizar a postar

en: Retag
pt_BR: Alterar tag

en: Retag questions posted by other people
pt_BR: Retag perguntas postadas por outras pessoas

en: Revision history
pt_BR: Histórico de revisão

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save comment by pressing <Enter> key
pt_BR: Salvar comentários com a tecla <Enter>

en: Save edit
pt_BR: Salvar

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
pt_BR: Salve, e depois <a href="http://validator.w3.org/">utilize o validador HTML</a> na página "sobre" para verificar sua entrada.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
pt_BR: Salve, e depois <a href="http://validator.w3.org/">utilize o validador HTML</a> na página "faq" para verificar sua entrada.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
pt_BR: Salve, e depois <a href="http://validator.w3.org/">utilize o validador HTML</a> na página "privacidade" para verificar sua entrada.

en: Scholar
pt_BR: Estudioso

en: Screen Name
pt_BR: Nome para exibição

en: Screen name
pt_BR: Apelido

en: Search tip:
pt_BR: Dica:

en: Search tips:
pt_BR: Dicas de pesquisa:

en: Sections:
pt_BR: Seções:

en: Select skin
pt_BR: Selecione o skin

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
pt_BR: Selecione o formato para mostrar as tags, seja uma lista simples ou uma nuvem de tags

en: Self-Learner
pt_BR: Auto-Aprendiz

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
pt_BR: Autodidata: mínimo de votos positivos para a resposta

en: Send Feedback
pt_BR: Enviar Feedback

en: Send a new recovery key
pt_BR: Enviar uma nova chave de recuperação

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Send message to %(username)s
pt_BR: Enviar mensagem para %(username)s

en: Send periodic reminders about unanswered questions
pt_BR: Enviar lembretes periódicos sobre perguntas sem respostas

en: Send periodic reminders to accept the best answer
pt_BR: Enviar lembretes periódicos para aceitar a melhor resposta

en: Settings included in %(name)s.
pt_BR: Configurações incluídas em  %(name)s.

en: Share this question on %(site)s
pt_BR: Compartilhe esta pergunta %(site)s

en: Short name for the license
pt_BR: Nome abreviado da licença

en: Short name for your Q&A forum
pt_BR: Seu nome curto para forum Perguntas e Respostas

en: Show all UI functions to all users
pt_BR: Mostrar todas as funções da Interface do Usuário para todos os usuários

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
pt_BR: Mostrar provedores de login alternativos na página de senha do "Login"

en: Show avatar block in sidebar
pt_BR: Mostrar bloco avatar na barra lateral

en: Show country
pt_BR: Mostrar país

en: Show license clause in the site footer
pt_BR: Mostrar o texto da licença no rodapé do site

en: Show logo
pt_BR: Mostrar logotipo

en: Show meta information in sidebar
pt_BR: Mostrar informação meta na barra lateral

en: Show related questions in sidebar
pt_BR: Mostrar perguntas relacionadas na barra lateral

en: Show tag list in sidebar
pt_BR: Mostrar a lista de etiqueta na barra lateral

en: Show tag list/cloud in sidebar
pt_BR: Mostrar lista de etiqueta/nuvem na barra lateral

en: Show tag selector in sidebar
pt_BR: Mostrar seletor de tags na barra lateral

en: Sign in
pt_BR: Entrar

en: Sign in with Yahoo
pt_BR: Fazer login no Yahoo

en: Sign in with your %(provider)s account
pt_BR: Entre com sua %(provider)s conta

en: Signin with %(provider)s user name and password
pt_BR: Login com %(provider)s nome de usuário e senha

en: Signup
pt_BR: Cadastre-se

en: Sincerely,
    Q&A Forum Administrator
pt_BR: Obrigado,
    Administrador

en: Site
pt_BR: site

en: Site Adminstrator
pt_BR: Administrador do Site

en: Site description for the search engines
pt_BR: Descrição do site para a pesquisa motor

en: Site favicon
pt_BR: Favicon do site

en: Site footer mode
pt_BR: Modo rodapé do site

en: Site title for the Q&A forum
pt_BR: Título do site para forum Perguntas e Respostas

en: Skin media revision number
pt_BR: Número de revisão da mídia de skin

en: So questions and answers can be edited like wiki pages by experienced users of this site and this improves the overall quality of the knowledge base content.
pt_BR: Tanto perguntas quanto respostas podem ser editadas como páginas wiki por usuários experientes deste site, e isso melhora a qualidade geral da base de conhecimento.

en: Sorry you ran out of votes for today
pt_BR: Desculpe, você ficou sem votos para hoje

en: Sorry your account appears to be blocked
pt_BR: Sua conta parece estar bloqueada

en: Sorry your account appears to be suspended
pt_BR: Sua conta parece estar suspensa

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
pt_BR: Usuários anônimos não podem editar comentários

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
pt_BR: Usuários anônimos não podem gravar arquivos

en: Sorry, anonymous users cannot vote
pt_BR: Apenas usuários cadastrados podem votar

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
pt_BR: Desculpe, aparentemente mudaram as regras - não é mais possível perguntar de forma anônima. Por favor, marque a caixa "revelar a identidade" ou recarregue esta página e tente editar novamente a questão.

en: Sorry, blocked users cannot upload files
pt_BR: Usuários bloqueados não podem fazer upload de arquivos

en: Sorry, but anonymous users cannot accept answers
pt_BR: Desculpe, mas usuários anônimos não podem aceitar respostas

en: Sorry, but anonymous users cannot access the inbox
pt_BR: Desculpe, mas usuários anônimos não podem acessar a caixa de entrada

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
pt_BR: Desculpe, mas os visitantes anônimos não podem acessar esta função

en: Sorry, but only post owners or moderators can edit comments
pt_BR: Somente o dono da mensagem ou moderadores podem editar comentários

en: Sorry, cannot delete your question since it has an upvoted answer posted by someone else | Sorry, cannot delete your question since it has some upvoted answers posted by other users
pt_BR[0]: Desculpe, não foi possível remover sua pergunta já que ela já tem um resposta votada enviada por outro usuário
pt_BR[1]: Desculpe, não foi possível remover sua pergunta já que ela já tem algumas respostas votadas enviadas por outros usuários

en: Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minute from posting | Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minutes from posting
pt_BR[0]: Cometários  (com exceção do último) podem ser editados somente antes de %(minutes)s minuto da postagem
pt_BR[1]: Cometários  (com exceção do último) podem ser editados somente antes de %(minutes)s minutos da postagem

en: Sorry, could not find the page you requested.
pt_BR: Desculpe, a página requisita não foi localizada.

en: Sorry, only administrators, moderators or post owners with reputation > %(min_rep)s can reopen questions.
pt_BR: Desculpe, somente administradores, moderadores ou donos de postagens  com reputação > %(min_rep)s podem reabrir perguntas.

en: Sorry, only moderators or original author of the question  - %(username)s - can accept or unaccept the best answer
pt_BR: Somente moderadores ou o autor original da pergunta - %(username)s - pode aceitar ou recusar a melhor resposta

en: Sorry, only moderators, site administrators and post owners can edit deleted posts
pt_BR: Somente moderadores, administradores do site e o proprietário do post podem editar posts excluídos

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
pt_BR: Desculpe, apenas o proprietário da questão anônima pode revelar sua identidade, por favor, desmarque a caixa

en: Sorry, only question owners, site administrators and moderators can retag deleted questions
pt_BR: Desculpe, somente donos de perguntas, administradores do site e moderadores podem alterar tags de perguntas removidas

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está bloqueado, você não pode fechar perguntas

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está bloqueada, você não pode excluir comentário

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está bloqueada, você não pode excluir posts

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
pt_BR: Por estar com a conta bloqueada, você só poderá editar suas próprias postagens

en: Sorry, since your account is blocked you cannot flag posts as offensive
pt_BR: devido ao bloqueio de sua conta, você não pode marcar um conteúdo como ofensivo

en: Sorry, since your account is blocked you cannot remove flags
pt_BR: devido ao bloqueio de sua conta, você não pode remover marcações

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está bloqueada, você não pode reetiquetar perguntas

en: Sorry, since your account is suspended you can comment only your own posts
pt_BR: Por estar com a conta suspensa, você só poderá comentar suas próprias postagens

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
pt_BR: Desculpe, como a sua conta está suspensa, você pode excluir somente seus comentários

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está suspensa você pode remover somente suas próprias postagens

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
pt_BR: Por estar com a conta suspensa, você só poderá editar suas próprias postagens

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está suspensa, você pode alterar tags de somente suas próprias perguntas

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
pt_BR: Desculpe, já que sua conta está suspensa, você não pode fechar perguntas

en: Sorry, something is not right here...
pt_BR: Desculpe, algo não está certo aqui...

en: Sorry, suspended users cannot upload files
pt_BR: Usuários suspensos não podem fazer upload de arquivos

en: Sorry, the answer you are looking for is no longer available, because the parent question has been removed
pt_BR: Desculpe, a reposta que você está procurando não está mais disponível porque a pergunta pai foi removida

en: Sorry, the comment you are looking for has been deleted and is no longer accessible
pt_BR: Desculpe, o comentário que você está procurando foi excluído e não está mais acessível

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent answer has been removed
pt_BR: Desculpa, o comentário que você está procurando não está mais acessível porque a resposta pai foi removida

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent question has been removed
pt_BR: Desculpe, o comentário que você está procurando não está mais acessível porque  a pergunta pai foi removida

en: Sorry, this account recovery key has expired or is invalid
pt_BR: Desculpe, esta chave de recuperação de conta expirou ou é inválida

en: Sorry, this answer has been removed and is no longer accessible
pt_BR: Desculpe, esta resposta foi removida e não está mais acessível

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
pt_BR: Desculpe, esta pergunta foi excluída e não está mais acessível

en: Sorry, to close other people' posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para fechar as postagens de outras pessoas, um mínimo de reputação de %(min_rep)s é necessário

en: Sorry, to close own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para fechar sua própria pergunta, um mínimo de reputação de %(min_rep)s é necessário

en: Sorry, to comment any post a minimum reputation of %(min_rep)s points is required. You can still comment your own posts and answers to your questions
pt_BR: Para comentar qualquer postagem, é necessário um mínimo de  %(min_rep)s pontos de reputação. Você ainda pode comentar suas próprias postagens e respostas a suas perguntas

en: Sorry, to delete comments reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para excluir comentários, reputação de %(min_rep)s é requerido

en: Sorry, to edit other people's posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Para editar postagens de outras pessoas, é necessário um mínimo de  %(min_rep)s pontos de reputação.

en: Sorry, to edit wiki posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Para editar postagens do wiki, é necessário um mínimo de  %(min_rep)s pontos de reputação.

en: Sorry, to flag posts as offensive a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para sinalizar postagens como ofensivas, um mínimo de reputação de %(min_rep)s é necessário.

en: Sorry, to reopen own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para reabrir sua própria pergunta, um mínimo de reputação de %(min_rep)s é necessário

en: Sorry, to retag questions a minimum reputation of %(min_rep)s is required
pt_BR: Desculpe, para remarcar perguntas um mínimo de %(min_rep)s de reputação é necessário

en: Sorry, we don't have this email address in the database
pt_BR: Desculpe, não temos este endereço de e-mail em nosso banco de dados

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot delete comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
pt_BR: Desculpe, parece que você está desconectado e não pode remover comentários. Por favor, <a href="%(sign_in_url)s">faça seu login</a>.

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot post comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
pt_BR: Desculpe, você parece está desconectado e não pode postar comentários. Favor <a href="%(sign_in_url)s">Conecte-se</a>

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
pt_BR: Você não pode aceitar ou recusar melhores respostas por que sua conta está bloqueada

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
pt_BR: Você não pode aceitar ou recusar melhores respostas por que sua conta está suspensa

en: Sorry, you cannot vote for your own posts
pt_BR: Não é permitido votar as próprias questões

en: Sorry, you have exhausted the maximum number of %(max_flags_per_day)s offensive flags per day.
pt_BR: Você alcançou o limite diário de %(max_flags_per_day)s marcações por dia.

en: Sorry, you will be able to accept this answer only after %(will_be_able_at)s
pt_BR: Você poderá aceitar esta resposta somente após %(will_be_able_at)s

en: Sorry, your account appears to be blocked and you cannot make new posts until this issue is resolved. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
pt_BR: Sua conta parece estar bloqueada e você não pode postar no site até que este problema seja resolvido. Entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema.

en: Sorry, your account appears to be suspended and you cannot make new posts until this issue is resolved. You can, however edit your existing posts. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
pt_BR: Sua conta parece estar suspensa e você não pode inserir novos posts no site até que este problema seja resolvido. No entanto você pode alterar os posts existentes. Entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema.

en: Sorry, your account appears to be suspended and you cannot remove flags. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
pt_BR: sua conta parece estar suspensa e você não pode remover marcações. Entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema.

en: Sort by &raquo;
pt_BR: Ordenar por &raquo;

en: Sort by »
pt_BR: Ordenado por »

en: Spam was detected on your post, sorry for if this is a mistake
pt_BR: Spam foi detectado em seu post, desculpe, pois se este é um erro

en: Static Content, URLS & UI
pt_BR: Conteúdo estático, URLS e Interface do Usuário

en: Stats
pt_BR: Status

en: Stellar Question
pt_BR: Pergunta estelar

en: Stellar Question: minimum stars
pt_BR: Pergunta galáctica: minimo de estrelas

en: Still have questions?
pt_BR: Continua com dúvidas?

en: Still have trouble signing in?
pt_BR: Ainda têm dificuldade para acessar?

en: Stop Email
pt_BR: Cancelar Email

en: Student
pt_BR: Estudante

en: Subject line
pt_BR: Linha de assunto

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Subscribe for tags
pt_BR: Inscrever para tags

en: Subtract
pt_BR: Subtrair

en: Successfully deleted the requested avatars.
pt_BR: Excluídos com sucesso os avatares solicitados

en: Successfully updated your avatar.
pt_BR: carregado com sucesso seu avatar

en: Successfully uploaded a new avatar.
pt_BR: carregado com sucesso um novo avatar

en: Supporter
pt_BR: Suporte

en: Suspended User
pt_BR: Usuário suspenso

en: Suspended users can only edit or delete their own posts.
pt_BR: Usuários suspensos podem editar ou excluir apenas seus próprios posts.

en: Tag subscription was canceled (<a href="%(url)s">undo</a>).
pt_BR: Subscrição de etiqueta foi cancelada (<a href="%(url)s">desfazer</a>)

en: Tagged
pt_BR: Rótulos

en: Tags
pt_BR: Rótulos

en: Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tag can be used. | Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tags can be used.
pt_BR[0]: Tags são palavras-chave, sem espaços. Até %(max_tags)d  tags podem ser usadas.
pt_BR[1]: Tags são palavras-chave curtas, sem espaços. Até %(max_tags)d tags podem ser usadas.

en: Tags help to keep the content better organized and searchable
pt_BR: Tags ajudam a manter o conteúdo melhor organizado e pesquisável

en: Taxonomist
pt_BR: Taxonomista

en: Taxonomist: minimum tag use count
pt_BR: Taxonomista: contagem mínima de utilização de tags

en: Teacher
pt_BR: Professor

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
pt_BR: Professor: mínimo de votos positivos para a resposta

en: Technorati user name
pt_BR: Nome de usuário Technorati

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
pt_BR: Texto para a página Sobre do fórum de Perguntas e Respostas (formato html)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
pt_BR: Texto para a página FAQ do fórum de Perguntas e Respostas (formato html)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
pt_BR: Texto para a página Privacy Policy do fórum de Perguntas e Respostas (formato html)

en: Text shown in the greeting message shown to the anonymous user
pt_BR: Texto mostrado na mensagem de saudação do usuário anônimo

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
pt_BR: Obrigado por se registrar em nosso forum de Perguntas e Respostas

en: Thank you for using %(app_name)s, here is how it works.
pt_BR: Obrigado por escolher %(app_name)s, veja como funciona.

en: Thanks for the feedback!
pt_BR: Obrigado pelo comentário!

en: The login password combination was not correct
pt_BR: a combinação de senha e login não estão corretos

en: The question has been closed for the following reason <b>"%(close_reason)s"</b> <i>by
pt_BR: A questão foi encerrada pois <b>"%(close_reason)s"</b> <i>por

en: The short answer is: <strong>you</strong>.
pt_BR: A melhor resposta é: <strong>você</strong>.

en: There are no unanswered questions here
pt_BR: Não existem perguntas sem resposta

en: This key helps google index your site please obtain is at <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>
pt_BR: Esta chave ajuda o google a indexar seu site. Consiga em índices do google <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">site de ferramentas para webmasters do google </a>

en: This might have happened for the following reasons:
pt_BR: Isto pode ter ocorrido pelas seguintes rasões:

en: This option allows you to set the default avatar type for email addresses without associated gravatar images.  For more information, please visit <a href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">this page</a>.
pt_BR: Esta opção permite definir o tipo padrão dos avatares para endereços de e-mail sem associação com imagens gravatar. Para mais informações , visite<a  href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">esta página</a>.

en: This post has been deleted and can be seen only by post owners, site administrators and moderators
pt_BR: Este post foi excluído e só pode ser visto pelo proprietário, administrador do site e moderadores.

en: This post is a wiki.
            Anyone with karma &gt;%(wiki_min_rep)s is welcome to improve it.
pt_BR: Este post é um wiki.
            Qualquer usuário que possuir karma &gt;%(wiki_min_rep)s poderá aperfeiçoá-lo.

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
pt_BR: Esta configuração aplica-se a tags escritas na linha de assunto de perguntas feitas por e-mail

en: This setting takes default from the django settingEMAIL_SUBJECT_PREFIX. A value entered here will overridethe default.
pt_BR: Esta configuração obtém o padrão da configuração EMAIL_SUBJECT_PREFIX do django. Um valor inserido aqui sobrescreverá o padrão.

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
pt_BR: Esta configuração ajudará a importar dados de outros fóruns tais como o zendesk, quando a importação automática de dados falhar em detectar a pergunta original corretamente.

en: This site is for asking and answering questions, not for open-ended discussions.
pt_BR: Este site é para fazer e responder perguntas, não para discussões abertas.

en: This website is moderated by the users.
pt_BR: Este site é moderado pelos usuários.

en: Threshold for warning about remaining daily votes
pt_BR: Limite para aviso sobre votos diários restantes

en: Tips
pt_BR: Dicas

en: Title
pt_BR: Título

en: To change the avatar image, select new file, then submit this whole form.
pt_BR: Para alterar o avatar, selecione um novo arquivo de imagem, e submeta o formulário

en: To change the logo, select new file, then submit this whole form.
pt_BR: Para alterar o logotipo, selecione o novo arquivo, então submeta este formulário inteiro.

en: To change your password - please enter the new one twice, then submit
pt_BR: Para alterar a senha atual - insira uma nova senha duas vezes

en: To enable this setting, check the previous one
pt_BR: Para ativar este recurso, marque o anterior

en: To enable, go to Settings->Writing->Remote Publishing and check the box for XML-RPC
pt_BR: para ativar, vá para Configurações ->Escrita->Publicação remota e marque a caixa para XML-RPC

en: To get an Akismet key please visit <a href="%(url)s">Akismet site</a>
pt_BR: Para obter uma chave Akismet, por favor visite <a href="%(url)s">site Akismet</a>

en: To make use of the Forum, please follow the link below:
pt_BR: Para fazer uso do Forum, por favor siga o link abaixo:

en: To register, do I need to create new password?
pt_BR: O cadastro é obrigatório?

en: Toggle the real time Markdown editor preview
pt_BR: Exibir previw em tempo real do editor Markdown

en: Twitter consumer key
pt_BR: Chave Twitter consumer

en: Twitter consumer secret
pt_BR: Chave secreta Twitter consumer

en: Type or paste plain javascript that you would like to run on your site. Link to the script will be inserted at the bottom of the HTML output and will be served at the url "&lt;forum url&gt;/custom.js". Please, bear in mind that your javascript code may break other functionalities of the site and that the behavior may not be consistent across different browsers (<strong>to enable your custom code</strong>, check "Add custom javascript" option above).
pt_BR: Digite ou cole javascript que deseja executar no seu site. Um link para o script será inserido no fim da saída HTML e será servido na url "&lt;forum url&gt;/custom.js". Lembre-se que seu código javascript pode quebrar outras funcionalidades do site e este comportamento pode não estar consistente ao variar os navegadores  (<strong>para ativar o modo personalizado</strong>, marque a opção  "Adicionar javascript personalizado" acima).

en: UNANSWERED
pt_BR: NÃO RESPONDIDAS

en: URL of the official page with all the license legal clauses
pt_BR: URL da página oficial com todas as cláusulas legais

en: URLS, keywords & greetings
pt_BR: URLS, palavras-chave e saudações

en: URLs for autolinking
pt_BR: URLs para autolinks

en: Uncheck this if you want to hide the avatar block from the sidebar
pt_BR: Desmarque esta se desejar ocultar o bloco avatar da barra lateral.

en: Uncheck this if you want to hide the list of related questions.
pt_BR: Desmarque se desejar ocultar a lista de perguntas relacionadas.

en: Uncheck this if you want to hide the meta information about the question (post date, views, last updated).
pt_BR: Desmarque se desejar ocultar a meta-informação sobre a pergunta(data da postagem, visualizações, última atualização).

en: Uncheck this if you want to hide the options for choosing interesting and ignored tags
pt_BR: Desmarque se desejar ocultar as opções para escolher tags interessantes e ignoradas

en: Uncheck this if you want to hide the tag cloud or tag list from the sidebar
pt_BR: Desmarque se desejar ocultar a nuvem de tags da barra lateral

en: Uncheck this if you want to hide the tag list from the sidebar
pt_BR: Desmarque se desejar ocultar a lista de tags da barra lateral.

en: Uncollapse all
pt_BR: Desmembrar todos

en: Unfollow
pt_BR: Deixar de seguir

en: Unfortunately, there was some problem when connecting to %(provider)s, please try again or use another provider
pt_BR: Infelizmente, ocorreu algum problema enquanto conectava a %(provider)s, favor tente novamente ou use outro fornecedor

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Upload New Image
pt_BR: Enviar uma Nova Imagem

en: Upload files
pt_BR: Gravar arquivos

en: Upload your icon
pt_BR: Carregar seu ícone

en: Uploaded Avatar
pt_BR: Avatar enviado

en: Upvote
pt_BR: Voto favorável

en: Use HTML to format the message
pt_BR: Use HTML para formatar a mensagem

en: Use LDAP authentication for the password login
pt_BR: Utilizar autenticação LDAP para o login com senha

en: Use automatic avatars from gravatar.com
pt_BR: Utilizar o avatar automático do site gravatar.com

en: Use license logo
pt_BR: Utilizar a logo da licença

en: Use this area to enter content at the BOTTOM of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar header), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
pt_BR: Utilize esta área para inserir conteúdo embaixo da barra lateral no formato HTML. Ao utilizar esta opção (bem como o cabeçalho da barra lateral), utilize o serviço de validação HTML para garantir que sua entrada é válida e funciona com todos os navegadores.

en: Use this area to enter content at the LEFT sidebarin HTML format.  When using this option, please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
pt_BR: Utilize esta área para editar o conteúdo no formato HTML. Quando utilizar este método, utilize e serviço de validação HTML para assegurar que a marcação esteja válida para todos os navegadores.

en: Use this area to enter content at the TOP of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar footer), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
pt_BR: Utilize esta área para inserir conteúdo no topo da barra lateral no formato HTML. Ao utilizar esta opção (bem como o rodapé da barra lateral), utilize o serviço de validação HTML para garantir que sua entrada é válida e funciona com todos os navegadores.

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
pt_BR: Utilize esta configuração para controlar o gravatar para usuários sem e-mail

en: Use wildcard tags
pt_BR: Utilizar tags coringa

en: User login
pt_BR: Nome de usuário

en: User profile
pt_BR: Perfil

en: User profile sidebar
pt_BR: Barra lateral do perfil do usuário

en: User registration
pt_BR: Cadastro de usuário

en: User reputation changed
pt_BR: Reputação alterada

en: User settings
pt_BR: Configurações do usuário

en: User status changed
pt_BR: Status alterado

en: User's current reputation is %(reputation)s points
pt_BR: A reputação deste usuário é de %(reputation)s pontos

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: Users
pt_BR: Pessoa

en: Users do not accrue reputation for anonymous questions and their identity is not revealed until they change their mind
pt_BR: Os usuários não aumentam sua reputação com perguntas anônimas e sua identidade não é revelada até que mudem de opinião.

en: Validate email
pt_BR: Validar email

en: Verisign user name
pt_BR: Nome de usuário Verisign

en: Very active in one tag
pt_BR: Muito ativo em uma etiqueta

en: Vidoop user name
pt_BR: Nome de usuário Vidoop

en: View offensive flags
pt_BR: Ver sinalizadores de teor ofensivo

en: Visited site every day for %(num)s days in a row
pt_BR: Site visitado todos os dias por %(num)s dias consecutivos

en: Vote and flag limits
pt_BR: Limites de voto e de sinalizador

en: Voted %(num)s times
pt_BR: Votado %(num)s vezes

en: Voting in %(app_name)s helps to select best answers and thank most helpful users.
pt_BR: Quando voce vota utilizando %(app_name)s, ajuda a filtrar as melhores respostas e a agradecer os usuários mais úteis.

en: Watched User
pt_BR: Usuário assistido

en: We encourage everyone to use “question” space for asking and “answer” for answering.
pt_BR: Nós encorajamos a todos que façam perguntas e respondam aos demais.

en: We look forward to hearing your feedback! Please, give it next time :)
pt_BR: Estamos ansioos para ouvir seu comentário! Por favor, dê ele da próxima vez :)

en: Website
pt_BR: Site

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Welcome %(username)s,
pt_BR: Bem vindo %(username)s,

en: Welcome! Please set email address (important!) in your profile and adjust screen name, if necessary.
pt_BR: Bem-vindo! Favor defina o endereço de email (importante) no seu perfil e ajuste o apelido, se necessário.

en: Welcome,
pt_BR: Bem vindo,

en: What kinds of questions can I ask here?
pt_BR: Que tipo de perguntas posso gazer aqui?

en: What kinds of questions should be avoided?
pt_BR: Que tipo de perguntas devem ser evitadas?

en: What should "unanswered question" mean?
pt_BR: O que significaria "pergunta sem resposta"?

en: What should I avoid in my answers?
pt_BR: O que devo evitar nas minhas respostas?

en: When a question or answer is upvoted, the user who posted them will gain some points, which are called \"karma points\". These points serve as a rough measure of the community trust to him/her. Various moderation tasks are gradually assigned to the users based on those points.
pt_BR: Quando uma pergunta ou resposta é aprovada, o usuário que postou vai ganhar alguns pontos, que são chamados de \"pontos de karma\". Esses pontos servem como uma medida aproximada da confiança da comunidade nas interações do usuário. Várias tarefas de moderação são atribuídas aos usuários com base nesses pontos.

en: When a search engine crawler will see a rel=nofollow attribute on a link - the link will not count towards the rank of the users personal site.
pt_BR: Quando um rastejador de um motor de busca enxergar rel=nofollow em um link - o link não contará para o rank dos sites pessoais dos usuários.

en: When:
pt_BR: Em:

en: Who moderates this community?
pt_BR: Quem modera esta comunidade?

en: Why other people can edit my questions/answers?
pt_BR: Porque outras pessoas podem editar minhas perguntas/respostas?

en: Why use and modify tags?
pt_BR: Por que usar e modificar tags?

en: Wildcard tags can be used to follow or ignore many tags at once, a valid wildcard tag has a single wildcard at the very end
pt_BR: Tags coringa podem ser utilizadas para seguir ou ignorar várias tags de uma só vez. Uma tag coringa válida contém o coringa no final.

en: Will be set automatically but you can modify it if necessary.
pt_BR: Será definido automaticamente, mas você pode modificá-lo se necessário.

en: Will be set automatically, it is not necesary to modify manually.
pt_BR: Será definido automaticamente, não é necessário modificar manualmente.

en: WordPress blog name
pt_BR: nome do blog WordPress

en: You can expand your search by
pt_BR: Você pode expandir sua pesquisa

en: You don't have a method to log in right now, please add one or more by clicking any of the icons below.
pt_BR: Você não possui um método para fazer login, adicione um método clicando em um dos icones abaixo

en: You don't have permission to edit values.
pt_BR: Sem permissão para editar valores.

en: You have %(votes_left)s votes left for today
pt_BR: Você tem %(votes_left)s votos deixado para hoje

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
pt_BR: Você fez essa pergunta de forma anônima, se você decidir revelar sua identidade, por favor, marque esta caixa.

en: You have flagged this question before and cannot do it more than once
pt_BR: A pergunta só pode ser marcada uma vez

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
pt_BR: Você não possui avatares para excluir. Faça o <a href="%(avatar_change_url)s">upload</a> agora.

en: You have successfully logged out
pt_BR: Obrigado por utilizar este serviço

en: You haven't uploaded an avatar yet. Please upload one now.
pt_BR: Você não enviou um avatar ainda. Por favor, envie um agora.

en: Your %(provider)s login works fine
pt_BR: Seu %(provider)s login funciona bem

en: Your account details are:
pt_BR: Detalhes de sua conte é:

en: Your answer
pt_BR: Sua responsta

en: Your current avatar:
pt_BR: Seu atual avatar:

en: Your current reputation is %(reputation)s points
pt_BR: Sua reputação é de %(reputation)s pontos

en: Your email <i>(never shared)</i>
pt_BR: Email <i>(não será divulgado)</i>

en: Your karma change log.
pt_BR: O seu log de alterações de karma.

en: Your message:
pt_BR: A sua mensagem:

en: Your name (optional):
pt_BR: Seu nome (opcional):

en: Your network is empty. Would you like to follow someone? - Just visit their profiles and click "follow"
pt_BR: Seu network está vazio. Caso queira seguir alguém, acesso o perfil e clique em "seguir"

en: Your new password saved
pt_BR: Sua nova senha foi salva

en: Your question 
            %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
pt_BR: <span class="strong big">A questão </span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">foi gravada e será exibida no próximo login.</span>

en: Your subscription is saved, but email address %(email)s needs to be validated, please see <a href="%(details_url)s">more details here</a>
pt_BR: Sua inscrição foi enviada e um email foi enviadopara %(email)s, saiba mais clicando <a href="%(details_url)s">aqui</a>

en: Your tag subscription was saved, thanks!
pt_BR: Sua etiqueta subscrita foi salvo, obrigado!

en: Your user name (<i>required</i>)
pt_BR: Seu nome de usuário(<i>required</i>)

en: [closed]
pt_BR: [fechado]

en: [deleted]
pt_BR: [excluído]

en: about
pt_BR: sobre

en: about/
pt_BR: about /

en: accepted answer
pt_BR: resposta aceita

en: account/
pt_BR: conta/

en: active
pt_BR: ativo

en: activity
pt_BR: atividade

en: add
pt_BR: adicionar

en: add avatar
pt_BR: adicione o avatar

en: add comments
pt_BR: comentar

en: add tags and a query to focus your search
pt_BR: adiciona tags e uma pergunta para dar foco à sua pesquisa

en: administrator
pt_BR: administrador

en: age
pt_BR: idade

en: all
pt_BR: todos

en: allowed file types are '%(file_types)s'
pt_BR: os tipos de arquivos permitidos são '%(file_types)s'

en: anonymous user
pt_BR: usuário anônimo

en: answer | answers
pt_BR[0]: resposta
pt_BR[1]: respostas

en: answer/
pt_BR: responder/

en: answered
pt_BR: respondeu

en: answered a question
pt_BR: respondeu uma questão

en: answered question
pt_BR: pergunta respondida

en: answers/
pt_BR: respostas /

en: approved
pt_BR: aprovado

en: ask a question interesting to this community
pt_BR: faça uma pergunta interessante para a comunidade

en: ask anonymously
pt_BR: perguntar anonimamente

en: ask/
pt_BR: perguntar /

en: asked
pt_BR: perguntou

en: asked a question
pt_BR: perguntou

en: back
pt_BR: retornar

en: back to home page
pt_BR: home

en: back to previous page
pt_BR: página anterior

en: badges/
pt_BR: insígnias/

en: basic HTML tags are also supported
pt_BR: rótulos básicos de HTML também são suportados

en: be clear and concise
pt_BR: seja claro e conciso

en: blocked
pt_BR: bloqueado

en: bronze badge: often given as a special honor
pt_BR: bronze badge: muitas vezes dado pelo grau de relevância

en: by activity
pt_BR: por atividade

en: by answers
pt_BR: por respostas

en: by date
pt_BR: por data

en: by name
pt_BR: por nome

en: by popularity
pt_BR: popularidade

en: by relevance
pt_BR: por relevância

en: by username
pt_BR: por nome de usuário

en: by votes
pt_BR: por votos

en: canceled vote
pt_BR: voto cancelado

en: cannot be deleted
pt_BR: não pode ser excluído

en: cannot remove non-existing flag
pt_BR: marcador inexistente

en: change avatar
pt_BR: mude o avatar

en: change picture
pt_BR: alterar imagem

en: changes saved
pt_BR: alterações salvas

en: click to follow this question
pt_BR: clique para seguir esta pergunta

en: click to hide/show revision
pt_BR: cliqe para exibir/ocultar a revisão

en: click to see least voted questions
pt_BR: clique para ver as perguntas menos votadas

en: click to see most relevant questions
pt_BR: clique para ver perguntas mais relevantes

en: click to see most voted questions
pt_BR: clique para ver as perguntas mais votadas

en: click to see the least answered questions
pt_BR: clique para ver as perguntas menos respondidas

en: click to see the least recently updated questions
pt_BR: clique para ver as perguntas menos atualizadas recentemente

en: click to see the most answered questions
pt_BR: clique para ver as perguntas mais respondidas

en: click to see the most recently updated questions
pt_BR: clique para ver as perguntas mais atualizadas recentemente

en: click to see the newest questions
pt_BR: clique para ver as perguntas mais recentes

en: click to see the oldest questions
pt_BR: clique para ver as perguntas antigas

en: click to unfollow this question
pt_BR: clique para deixar de seguir esta pergunta

en: close
pt_BR: encerrar

en: close date %(closed_at)s
pt_BR: em %(closed_at)s

en: close/
pt_BR: fechar /

en: cloud
pt_BR: nuvem

en: coldest
pt_BR: mais frio

en: commented answer
pt_BR: resposta comentada

en: commented question
pt_BR: pergunta comentada

en: comments and answers to others questions
pt_BR: comentários e respostas a outras perguntas

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
pt_BR: wiki comunitária (karma não é concedido e muitos outros podem editar a wiki)

en: complete/
pt_BR: completo/

en: completed user profile
pt_BR: perfil de usuário completado

en: content
pt_BR: conteúdo

en: current number of votes
pt_BR: quantidade atual de votos

en: current page
pt_BR: página atual

en: daily
pt_BR: diário

en: delete
pt_BR: apagar

en: delete any comment
pt_BR: excluir todos os comentários

en: delete avatar
pt_BR: apagar o avatar

en: delete post
pt_BR: excluir post

en: delete this comment
pt_BR: remover comentário

en: delete, if you like
pt_BR: pode excluir se desejar

en: deleted answer
pt_BR: resposta excluída

en: deleted question
pt_BR: pergunta excluída

en: dismiss
pt_BR: cancelar

en: downvote
pt_BR: down

en: downvoted
pt_BR: não votado

en: duplicate question
pt_BR: pergunta duplicada

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
pt_BR[0]: cada tag deve ter menos de %(max_chars)d caractere
pt_BR[1]: cada tag deve ter menos de %(max_chars)d caracteres

en: each tag must be shorter that %(max_chars)s character | each tag must be shorter than %(max_chars)s characters
pt_BR[0]: cada tag deve ter no máximo %(max_chars)s caracteres
pt_BR[1]: cada tag deve ter no máximo %(max_chars)s caracteres

en: edit
pt_BR: ediatar

en: edit any answer
pt_BR: editar qualquer resposta

en: edit community wiki questions
pt_BR: editar wiki da comunidade

en: edit profile
pt_BR: editar perfil

en: edit/
pt_BR: editar /

en: edited answer
pt_BR: resposta editada

en: edited by email
pt_BR: enviado por email

en: edited question
pt_BR: pergunta editada

en: email address is required
pt_BR: endereço de e-mail é necessário

en: email subscription settings
pt_BR: configuração de assinatura de e-mail

en: email the updates
pt_BR: enviar email com as atualizações

en: email update frequency has been set to daily
pt_BR: frequência de atualização de e-mail foi configurada para diária

en: email update sent to user
pt_BR: atualizar e-mail enviado para o usuário

en: email updates canceled
pt_BR: atualizações por email canceladas

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
pt_BR: insira um breve resumo de sua revisão (por exemplo, correção de ortografia, gramática, melhorou estilo, este campo é opcional)

en: faq/
pt_BR: faq /

en: flag offensive
pt_BR: marcador ofensivo

en: follow %(alias)s
pt_BR: siga %(alias)s

en: followed questions
pt_BR: perguntas que está seguindo

en: followers and followed users
pt_BR: seguidores e usuários seguidos

en: following %(alias)s
pt_BR: seguindo %(alias)s

en: forum responses (%(re_count)s)
pt_BR: (%(re_count)s) respostas no fórum

en: give an answer interesting to this community
pt_BR: dê uma resposta interessante para a comunidade

en: give feedback
pt_BR: feedback

en: gold
pt_BR: ouro

en: gold badge: the highest honor and is very rare
pt_BR: gold badge: a maior desejada e muito rara

en: help
pt_BR: ajuda

en: help/
pt_BR: ajuda/

en: hide preview
pt_BR: ocultar previw

en: hottest
pt_BR: mais quente

en: i-names are not supported
pt_BR: Os nomes não são suportados

en: ident.ca consumer key
pt_BR: Chave ident.ca consumer

en: ident.ca consumer secret
pt_BR: Chave secreta ident.ca consumer

en: identicon
pt_BR: identificador

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
pt_BR: se você acredita esta página realmente exista,

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
pt_BR: se você escolher a opção de wiki comunitária, a pergunta e a resposta não geram pontos e o nome do autor não será mostrado

en: ignored
pt_BR: ignorada

en: image
pt_BR: imagem

en: in %(hr)d hour | in %(hr)d hours
pt_BR[0]: em %(hr)d hora
pt_BR[1]: em %(hr)d horas

en: in %(min)d min | in %(min)d mins
pt_BR[0]: em %(min)d minuto
pt_BR[1]: em %(min)d minutos

en: in two days
pt_BR: em dois dias

en: inactive
pt_BR: inativo

en: inbox
pt_BR: caixa de entrada

en: initial version
pt_BR: versão inicial

en: instantly
pt_BR: imediatamente

en: interesting
pt_BR: Interessante

en: is a <strong>question and answer</strong> site - <strong>it is not a discussion group</strong>. Please avoid holding debates in your answers as they tend to dilute the essense of questions and answers. For the brief discussions please use commenting facility.
pt_BR: é um site de <strong>perguntas e respostas</strong> - <strong>não um grupo de discussão</strong>. Evite formar debates em suas respostas já que tendem a virar pontos de vista. Para este tipo de discussão utilize o campo de comentários.

en: last used
pt_BR: usado pela última vez

en: learn more about Markdown
pt_BR: saiba mais sobre o Mard

en: least voted
pt_BR: menos votado

en: list
pt_BR: lista

en: location
pt_BR: local

en: logout/
pt_BR: sair /

en: manage login methods
pt_BR: gerenciar formatos de login

en: mark as new
pt_BR: marcar como novo

en: mark as seen
pt_BR: marcar como visto

en: mark this answer as correct (click again to undo)
pt_BR: marcar resposta correta (clique novamente para desmarcar)

en: marked best answer
pt_BR: marcado a melhor resposta

en: marked offensive
pt_BR: ofenciva marcada

en: markread/
pt_BR: marcar como lida/

en: maximum upload file size is %(file_size)sK
pt_BR: o tamanho máximo do arquivo a gravar é %(file_size)sK

en: member since
pt_BR: membro desde

en: mentioned in the post
pt_BR: mencionado no post

en: messages/
pt_BR: mensagens/

en: moderate this user
pt_BR: moderar este usuário

en: moderate user
pt_BR: moderar usuário

en: moderation
pt_BR: moderação

en: moderator
pt_BR: moderador

en: monsterid
pt_BR: id mostro

en: most relevant questions
pt_BR: perguntas mais relevantes

en: most voted
pt_BR: mais votado

en: most voted answers will be shown first
pt_BR: resposta mais votadas serão exibidas primeiro

en: mystery-man
pt_BR: mistério do homem

en: new
pt_BR: novo

en: new question
pt_BR: nova pergunta

en: newest
pt_BR: mais recente

en: newest answers will be shown first
pt_BR: resposta mais novas serão exibidas primeiro

en: next page
pt_BR: próxima

en: no
pt_BR: não

en: no email
pt_BR: nenhum e-mail

en: no flags for this entry
pt_BR: não existem marcadores para este registro

en: no new responses yet
pt_BR: nenhuma nova resposta

en: none
pt_BR: nenhum

en: not a real question
pt_BR: não é uma questão verdadeira

en: numbered list:
pt_BR: lista ordenada:

en: okay, let's try!
pt_BR: ok, vamos tentar!

en: oldest
pt_BR: mais antiga

en: oldest answers will be shown first
pt_BR: respostas mais antigas serão exibidas primeiro

en: on %(date)s
pt_BR: em %(date)s

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
pt_BR[0]: um crachál de bronze
pt_BR[1]: %(count)d crachás de bronze

en: one gold badge | %(count)d gold badges
pt_BR[0]: um crachá de ouro
pt_BR[1]: %(count)d crachás de ouro

en: one silver badge | %(count)d silver badges
pt_BR[0]: um crachá de prata
pt_BR[1]: %(count)d crachás de prata

en: open and close own questions
pt_BR: abrir e fechar as próprias perguntas

en: or
pt_BR: ou

en: or create a new user name and password here
pt_BR: ou criar um novo nome de usuário e senha aqui

en: or enter your <span>user name and password</span>, then sign in
pt_BR: ou informe seu <span>nome de usuário e senha</span>

en: page %(num)s
pt_BR: página %(num)s

en: password is required
pt_BR: senha é necessária

en: permanent link
pt_BR: link permanente

en: please choose one of the options above
pt_BR: por favor, escolha uma das opções acima

en: please enter a valid email address
pt_BR: por favor entre um endereço de e-mail válido

en: please report the error to the site administrators if you wish
pt_BR: reporte este erro para o administrador do site

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
pt_BR[0]: por favor, use %(tag_count)d tags ou menos
pt_BR[1]: por favor, use %(tag_count)d tags ou menos

en: please use %(tag_count)s tag | please use %(tag_count)s tags or less
pt_BR[0]: insira %(tag_count)s tag
pt_BR[1]: insira %(tag_count)s tags ou menos

en: please use at least some alphabetic characters in the user name
pt_BR: o nome de usuário deve conter caracteres alfanuméricos

en: please use up to %(tag_count)s tags, less than %(max_chars)s characters each
pt_BR: insira ao menos %(tag_count)s tags, com até %(max_chars)s caracteres cada

en: please, retype your password
pt_BR: por favor, redigite sua senha

en: post a comment
pt_BR: faça um comentário

en: posted
pt_BR: postou

en: previous
pt_BR: anterior

en: privacy policy
pt_BR: política de privacidade

en: privacy/
pt_BR: privacidade /

en: profile - email subscriptions
pt_BR: perfil - assinaturas de e-mail

en: profile - favorite questions
pt_BR: perfil - perguntas favoritas

en: profile - recent activity
pt_BR: perfil - atividade recente

en: profile - responses
pt_BR: perfil - respostas

en: profile - votes
pt_BR: perfil - votos

en: provide enough details
pt_BR: forneça mais detalhes

en: provider
pt_BR: provedor

en: question contains offensive or malicious remarks
pt_BR: questões contém comentários ofensivos ou maliciosos

en: question is not relevant or outdated
pt_BR: questão não é relevante ou desatualizada

en: question is off-topic or not relevant
pt_BR: a pergunta é fora de contexto ou não relevante

en: question/
pt_BR: perguntar/

en: questions
pt_BR: perguntas

en: questions that user is following
pt_BR: perguntas que o usuário está seguindo

en: questions/
pt_BR: perguntas /

en: real name
pt_BR: nome real

en: received badge
pt_BR: badge recebida

en: recent
pt_BR: recente

en: recent user activity
pt_BR: atividade recente do usuário

en: recover your account via email
pt_BR: recupere sua conta por e-mail

en: recover/
pt_BR: recuperar/

en: register/
pt_BR: registrar/

en: relevance
pt_BR: relevância

en: reminder about accepting the best answer sent
pt_BR: lembrete sobre aceitar a melhor resposta enviada

en: reminder about unanswered questions sent
pt_BR: lembrete sobre perguntas sem resposta enviado

en: remove
pt_BR: removeer

en: remove flag
pt_BR: remover a bandeira

en: remove offensive flag
pt_BR: remover marcação ofensiva

en: reopen
pt_BR: reabrir

en: reopen/
pt_BR: reabrir /

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
pt_BR: report conteúdo ofensivo (contendo spam, anúncio, mensagem maliciosa, etc.)

en: report this problem
pt_BR: reportar este problema

en: reset author
pt_BR: limpar autor

en: reset tags
pt_BR: reiniciar tags

en: resetting author
pt_BR: limpar autor

en: resetting tags
pt_BR: reiniciando tags

en: responses for %(username)s
pt_BR: respostas para %(username)s

en: retag
pt_BR: alterar tag

en: retag other's questions
pt_BR: alterar tag de perguntas de outro

en: retag/
pt_BR: alterar tags/

en: retagged
pt_BR: arrumei

en: retro
pt_BR: de volta

en: return to OpenID login
pt_BR: retornar para o login do OpenID

en: reveal identity
pt_BR: revelar a identidade

en: revision %(number)s
pt_BR: revisão %(number)s

en: revisions/
pt_BR: revisões /

en: see all questions
pt_BR: visualizar todas as perguntas

en: see all tags
pt_BR: Ver todas as tags

en: see frequently asked questions
pt_BR: visualizar perguntas mais frequentes

en: see latest questions
pt_BR: visualizar últimas perguntas

en: see people sorted by name
pt_BR: ordenado por nome

en: see people who joined most recently
pt_BR: visualizar os mais novos membros

en: see people who joined the site first
pt_BR: visualizar os mais antigos

en: see people with the highest reputation
pt_BR: visualizar as pessoas com maior reputação

en: see questions tagged '%(tag)s'
pt_BR: visualizar questões marcadas com '%(tag)s'

en: see tags
pt_BR: ver tags

en: see unanswered questions
pt_BR: exibir perguntas não respondidas

en: see your followed questions
pt_BR: exibir questões que está seguindo

en: select country
pt_BR: selecionar país

en: select:
pt_BR: selecionar

en: selected favorite
pt_BR: favorito selecionado

en: settings
pt_BR: configurações

en: show preview
pt_BR: preview

en: sign out
pt_BR: sair

en: signin/
pt_BR: entrar/

en: signout/
pt_BR: sair/

en: signup/
pt_BR: inscrição

en: silver
pt_BR: prata

en: silver badge: occasionally awarded for the very high quality contributions
pt_BR: silver badge: ocasionalmente concedido para as contribuições com alta relevância

en: sorry, but older votes cannot be revoked
pt_BR: votos antigos não podem ser revogados

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
pt_BR: Desculpe, senhas digitadas não coincidem, por favor tente novamente

en: sorry, file uploading requires karma >%(min_rep)s
pt_BR: Para efetuar um upload é necessário possuir um karma maior que %(min_rep)s

en: sorry, there is no such user name
pt_BR: usuário inválido

en: sorry, there is no user with this name
pt_BR: desculpe, não há usuário com este nome

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
pt_BR: desculpe, este nome não é permitido, por favor escolha outro

en: sorry, this name is taken, please choose another
pt_BR: desculpe, este nome já tem, por favor escolha outro

en: sorry, we have a serious error - user name is taken by several users
pt_BR: Desculpe, mas tem um erro grave - nome de usuário é usado por vários usuários

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
pt_BR: parece que temos algumas dificuldades técnicas

en: sorted alphabetically
pt_BR: ordenar alfabeticamente

en: sorted by frequency of tag use
pt_BR: Ordenado por frequência de uso da tag

en: source
pt_BR: fonte

en: spam or advertising
pt_BR: spam ou publicidade

en: start over
pt_BR: começar novamente

en: starting over
pt_BR: começar novamente

en: subscribe to rss feed
pt_BR: inscreva-se para receber o feed rss

en: subscribe to the questions feed
pt_BR: Inscreva-se para receber o feed de perguntas

en: subscribe to this question rss feed
pt_BR: receba o feed rss desta pergunta

en: subscribe-for-tags/
pt_BR: inscrever-por-tags/

en: subscriptions
pt_BR: assinaturas

en: subscriptions/
pt_BR: inscrições/

en: suspended
pt_BR: suspenso

en: swap with question
pt_BR: últimas perguntas

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
pt_BR: um log de erro foi gerado, o erro será corrigido o mais breve possível

en: tag editors receive special awards from the community
pt_BR: editores de tags recebem prêmios especiais da comunidade

en: tags are required
pt_BR: tags são necessárias

en: tags:
pt_BR: rótulos:

en: text
pt_BR: texto

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
pt_BR: a resposta foi votada %(answer_score)s vezes

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
pt_BR: esta página está protegida ou você não posui permissão para acessá-la, veja

en: the question is answered, right answer was accepted
pt_BR: a questão foi respondida, a resposta certa foi aceita

en: this answer has been selected as correct
pt_BR: melhor resposta

en: this email has already been registered, please use another one
pt_BR: este e-mail já foi registrado, por favor use outro

en: this email is already used by someone else, please choose another
pt_BR: este e-mail já esta sendo usado por outra pessoa, por favor escolha outro

en: this field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: this post is marked as community wiki
pt_BR: este post está marcado como wiki comunitário

en: this question or answer has been deleted;
pt_BR: esta questão ou resposta foi removida;

en: thumb down
pt_BR: reprovado

en: thumb up
pt_BR: aprovado

en: times
pt_BR: vezes

en: title
pt_BR: título

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
pt_BR: para ativar este recurso, você deve preencher a configuração do  wordpress xml-rpc abaixo

en: todays unused votes
pt_BR: votos não computados de hoje

en: tomorrow
pt_BR: amanhã

en: too localized
pt_BR: também localizada

en: too subjective and argumentative
pt_BR: muito subjetivo e argumentativo

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
pt_BR: tente dar uma resposta em vez de se envolver em uma discussão

en: unanswered
pt_BR: sem resposta

en: undelete
pt_BR: restaurar

en: unfollow %(alias)s
pt_BR: deixe de seguir %(alias)s

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
pt_BR: até 5 tags, menos do que 20 caracteres cada

en: update profile
pt_BR: atualizar perfil

en: update summary:
pt_BR: atualizar resumo:

en: updated
pt_BR: atualizou

en: updated tags
pt_BR: etiquetas atualizadas

en: upvote
pt_BR: up

en: upvoted
pt_BR: votado

en: url has error - please check it;
pt_BR: erro no endereço url - verifique e tente novamente;

en: user has voted up this many times
pt_BR: muitas aprovações

en: user karma
pt_BR: karma

en: user name can only consist of letters, empty space and underscore
pt_BR: nome de usuário pode somente consiste de letras, espaço vazio e sublinhado

en: user name is required
pt_BR: nome de usuário é necessário

en: user profile
pt_BR: perfil do usuário

en: user profile overview
pt_BR: visão geral do perfil do usuário

en: user received this badge: | users received this badge:
pt_BR[0]: usuário ganhou esta badge:
pt_BR[1]: usuários ganharam esta badge:

en: user vote record
pt_BR: registro de votos do usuário

en: user voted down this many times
pt_BR: muitas reprovações

en: users
pt_BR: pessoa

en: users favorite questions
pt_BR: perguntas favoritas do usuário

en: users/
pt_BR: usuários/

en: users/update_has_custom_avatar/
pt_BR: usuários/update_has_custom_avatar/

en: view | views
pt_BR[0]: visualização
pt_BR[1]: visualizações

en: vote | votes
pt_BR[0]: voto
pt_BR[1]: votos

en: votes
pt_BR: votos

en: votes left
pt_BR: votos restantes

en: watched
pt_BR: assistido

en: weekly
pt_BR: semanal

en: which one?
pt_BR: qual?

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
pt_BR: não será mostrado, usado para calcular a idade formato: AAAA-MM-DD

en: with %(author_name)s's contributions
pt_BR: com %(author_name)s's contribuições

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: you don't have the permission to remove all flags
pt_BR: você não possui permissão para remover todas os marcadres

en: you have %(response_count)s new response | you have %(response_count)s new responses
pt_BR[0]: você recebeu %(response_count)s nova resposta
pt_BR[1]: você recebeu %(response_count)s novas respostas
