askbot - en to ru translation catalogue (1277 entries)

en: 
                %(counter)s Answer
                 | 
                %(counter)s Answers
ru[0]: 
                %(counter)s Ответ
ru[1]: 
                %(counter)s Ответа
ru[2]: 
                %(counter)s Ответов

en: 
            <span class='big strong'>Dear %(user_name)s</span>, we look forward to hearing your feedback. 
            Please type and send us your message below.
ru: 
            <span class='big strong'>Дорогой %(user_name)s</span>, мы с нетерпением ждем ваших отзывов.
            Пожалуйста напишите Ваш отзыв ниже.

en: 
            <span class='big strong'>Dear visitor</span>, we look forward to hearing your feedback.
            Please type and send us your message below.
ru: 
            <span class='big strong'>Дорогой гость</span>, мы с нетерпением ждем ваших отзывов.
            Пожалуйста напишите Ваш отзыв ниже.

en: 
            Your answer to %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
ru: 
    <span class="strong big">Ваш ответ на </span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">сохранён и будет опубликован, как только вы войдёте.</span>

en: 
    <p>The system was unable to process your message successfully, the reason being:<p>
ru: 
    <p>Система не смогла обработать Ваше сообщение по следующей причине:<p>

en: 
    <span class='big strong'>Your email address is now set to %%(email)s.</span> 
    Updates on the questions that you like most will be sent to this address. 
    Email notifications are sent once a day or less frequently - only when there 
    are any news.
ru: 
    <span class='big strong'>Ваш почтовый ящик изменен на %%(email)s.</span> 
    Обновления на наиболее понравившиеся Вам вопросы будут отправлены на этот адрес. Уведомления по электронной почте отправляются один раз в день или реже - только когда есть какие то новости.

en: 
    Hello, this is a %(site_title)s forum feedback message.
ru: 
    Привет, это сообщение форума %(site_title)s.

en:  - to expand, or dig in by adding more tags and revising the query.
ru: расширить или сузить при помощи добавления своих тэгов и пересмотра запросов

en:  accept own answer to own questions
ru: принять свой ответ на собственные вопросы

en:  or
ru: или

en: " and "%s"
ru: " и "%s"

en: " and more
ru: " и более

en: "Login now!"
ru: "Войти сейчас!"

en: %(count)s follower | %(count)s followers
ru[0]: %(count)s подписчик
ru[1]: %(count)s подписчика
ru[2]: %(count)s подписчиков

en: %(days)d day | %(days)d days
ru[0]: %(days)d день
ru[1]: %(days)d дня
ru[2]: %(days)d дней

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
ru[0]: %(hr)d час назад
ru[1]: %(hr)d часов назад
ru[2]: %(hr)d часа назад

en: %(item1)s and %(item2)s
ru: %(item1)s и %(item2)s

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
ru[0]: %(min)d минуту назад
ru[1]: %(min)d минут назад
ru[2]: %(min)d минуты назад

en: %(new)s new flagged posts
ru: %(new)s новых неуместных сообщений

en: %(new)s new flagged posts and %(seen)s previous
ru: %(new)s новых помеченых сообщений и %(seen)s предыдущих

en: %(points)s points were added for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
ru: %(points)s было добавлено за вклад %(username)s к вопросу %(question_title)s

en: %(points)s points were subtracted for %(username)s's contribution to question %(question_title)s
ru: %(points)s было отобрано у %(username)s's за участие в вопросе %(question_title)s

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
ru[0]: %(q_num)s вопрос
ru[1]: %(q_num)s вопроса
ru[2]: %(q_num)s вопросов

en: %(question_count)d unanswered question about %(topics)s | %(question_count)d unanswered questions about %(topics)s
ru[0]: %(question_count)d неотвеченный вопрос на тему %(topics)s
ru[1]: %(question_count)d неотвеченных вопроса на тему %(topics)s
ru[2]: %(question_count)d неотвеченных вопросов на тему %(topics)s

en: %(question_count)d updated question about %(topics)s | %(question_count)d updated questions about %(topics)s
ru[0]: %(question_count)d вопрос обновлен в %(topics)s
ru[1]: %(question_count)d вопросы обновлены в %(topics)s
ru[2]: %(question_count)d вопросы обновлены в %(topics)s

en: %(seen)s flagged posts
ru: %(seen)s неуместных сообщений

en: %(site)s logo
ru: %(site)s логотип

en: %(site)s user name and password
ru: имя пользователя и пароль на %(site)s

en: %(user)s has %(badges)s
ru: У пользователя %(user)s - %(badges)s наград

en: %(user_name)s's karma change log
ru: История изменения репутации для %(user_name)s

en: %(username)s gravatar image
ru: %(username)s Gravatar

en: %(username)s karma is %(reputation)s
ru: Репутация пользователя %(username)s равна %(reputation)s

en: %(username)s's current status is "%(status)s"
ru: %(username)s's текущий статус "%(status)s"

en: %(username)s's network is empty
ru: %(username)s's сеть пуста

en: %(username)s's profile
ru: Профиль пользователя %(username)s

en: %(username)s's website is %(url)s
ru: сайт %(username)s это %(url)s

en: 'Approved' status means the same as regular user.
ru: 'Подтвержденный' подразумевает такой же статус как обычный пользователь.

en: (%(comment_count)s comment) | the answer has been commented %(comment_count)s times
ru[0]: (%(comment_count)s комментарий)
ru[1]: этот ответ комментировали %(comment_count)s раза
ru[2]: этот ответ комментировали %(comment_count)s раз

en: (Please solve the captcha)
ru: (Пожалуйста введити капчу)

en: (cannot be changed)
ru: (не может быть изменено)

en: (or select another login method above)
ru: (или выберите один из методов входа выше)

en: (required)
ru: (обязательно)

en: (this field is required)
ru: (это поле обязательно)

en: (to hear from us please enter a valid email or check the box below)
ru: (чтобы получать от нас уведомления введите правильный email-адрес или отметьте переключатель ниже)

en: **bold**
ru: **жирный шрифт**

en: **bold** or __bold__
ru: **жирный шрифт** или __жирный шрифт__

en: *italic*
ru: *курсив*

en: *italic* or _italic_
ru: *курсив* или _курсив_

en: , one of these is required
ru: , один из этих тэгов необходим

en: 2 days ago
ru: 2 дня назад

en: <em>Changed by moderator. Reason:</em> %(reason)s
ru: <em>Изменено модератором. Причина:</em> %(reason)s

en: <em>Note: please read <a href="%(url)s">read this</a> first.</em>
ru: <em>Примечание: пожалуйста, для начала<a href="%(url)s">прочтите это</a>.</em>

en: <em>Warning:</em> if your database is not empty, please back it up
            before attempting this operation.
ru: <em>Внимание:</em> если ваша база данных не пуста , пожалуйста сделайте резервную копию перед тем как подтверждать эту операцию.

en: <p>Dear %(name)s,</p><p>The following question has been updated %(sitename)s</p> | <p>Dear %(name)s,</p><p>The following %(num)d questions have been updated on %(sitename)s:</p>
ru[0]: <p>Уважаемый %(name)s,</p><p>Следующий вопрос был обновлен на %(sitename)s</p>
ru[1]: <p>Уважаемый %(name)s,</p><p>Следующие %(num)d вопроса были обновлены на %(sitename)s:</p>
ru[2]: <p>Уважаемый %(name)s,</p><p>Следующие %(num)d вопросов были обновлены на %(sitename)s:</p>

en: <p>Sorry, in order to post questions on %(site)s by email, please <a href="%(url)s">register first</a></p>
ru: <p>Извините, чтобы отправлять вопросы на сайт %(site)s через E-mail, пожалуйста <a href="%(url)s">сначала зарегистрируйтесь</a></p>

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
ru: <p>Извините, произошла ошибка при добавлении вашего вопроса, пожалуйста свяжитесь с администратором сайта %(site)s</p>

en: <p>Sorry, your question could not be posted due to insufficient privileges of your user account</p>
ru: <p>Извините, ваш вопрос невозможно добавить, поскольку у вашей учетной записи недостаточно прав</p>

en: <p>The picture that appears on the users profiles is called <strong>gravatar</strong> (which means <strong>g</strong>lobally <strong>r</strong>ecognized <strong>avatar</strong>).</p><p>Here is how it works: a <strong>cryptographic key</strong> (unbreakable code) is calculated from your email address. You upload your picture (or your favorite alter ego image) the website <a href='http://gravatar.com'><strong>gravatar.com</strong></a> from where we later retreive your image using the key.</p><p>This way all the websites you trust can show your image next to your posts and your email address remains private.</p><p>Please <strong>personalize your account</strong> with an image - just register at <a href='http://gravatar.com'><strong>gravatar.com</strong></a> (just please be sure to use the same email address that you used to register with us). Default image that looks like a kitchen tile is generated automatically.</p>
ru: <p>Изображение которое появляеться в пользовательском профиле называется <strong>граватар</strong> (что означает <strong>г</strong>лобально <strong>р</strong>аспознаваемый <strong>аватар</strong>).</p><p>Как это работает: <strong>криптографический ключ</strong> (нерушимый код) считывается с Вашего электроного адреса. Вы загружаете Ваше изображение (или изображение Вашего любимого героя) на сайт <a href='http://gravatar.com'><strong>gravatar.com</strong></a> откуда мы позже получаем Ваше изображения используя ключ.</p><p>Таким образом все сайты которым Вы доверяете могут отображать Ваше изображение после Ваших сообщений и адрес электронной почты остаеться скрытым.</p><p>Пожалуйста <strong> обновите Ваш профиль</strong> изображением - зарегестрируйтесь на <a href='http://gravatar.com'><strong>gravatar.com</strong></a> (убедитесь что Вы используете тот же электронный адрес который использовали для регистрации у нас). По умолчанию изображение которое выглядит как кухонная плитка генерируется автоматически.</p>

en: <span class="count">%(cnt)s</span> Vote | <span class="count">%(cnt)s</span> Votes
ru[0]: <span class="count">%(cnt)s</span> Голос
ru[1]: <span class="count">%(cnt)s</span> Голоса
ru[2]: <span class="count">%(cnt)s</span> Голосов

en: <span class="count">%(counter)s</span> Badge | <span class="count">%(counter)s</span> Badges
ru[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Награда
ru[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Награды
ru[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Наград

en: <span class="count">%(counter)s</span> Question | <span class="count">%(counter)s</span> Questions
ru[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Вопрос
ru[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Вопросов
ru[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Вопросы

en: <span class="count">%(counter)s</span> Tag | <span class="count">%(counter)s</span> Tags
ru[0]: <span class="count">%(counter)s</span> Тэг
ru[1]: <span class="count">%(counter)s</span> Тэгов
ru[2]: <span class="count">%(counter)s</span> Тэги

en: <span class="strong big">You are welcome to start submitting your question anonymously</span>. When you submit the post, you will be redirected to the login/signup page. Your question will be saved in the current session and will be published after you log in. Login/signup process is very simple. Login takes about 30 seconds, initial signup takes a minute or less.
ru: <span class=\"strong big\">Вы можете задавать Ваши вопросы анонимно</span>. Когда Вы подтвердите сообщение , Вас перенаправит на страницу авторизации. Ваше сообщение будет сохранено в ткущей сессии и опубликовано после того как вы авторизируетесь. Процесс авторизации очень прост. Авторизация занимает около 30 секунд, регистрация занимает минуту или меньше.

en: <span class='big strong'>Adjust frequency of email updates.</span> Receive updates on interesting questions by email, <strong><br/>help the community</strong> by answering questions of your colleagues. If you do not wish to receive emails - select 'no email' on all items below.<br/>Updates are only sent when there is any new activity on selected items.
ru: <span class='big strong'>Установить частоту обновлений по электронной почте.</span> Получать обновления об интересующих меня обновлениях на электронную почту, <strong><br/>помогите сообществу</strong> отвечая на вопросы Ваших коллег. Если Вы не хотите получать уведомления - выберите 'без рассылки' во всех пунктах ниже.<br/>Обновления отправляются только если есть какая то новая активность на выбранных пунктах.

en: <span class='big strong'>Please try to give a substantial answer</span>. If you wanted to comment on the question or answer, just <strong>use the commenting tool</strong>. Please remember that you can always <strong>revise your answers</strong> - no need to answer the same question twice. Also, please <strong>don't forget to vote</strong> - it really helps to select the best questions and answers!
ru: <span class='big strong'>Пожалуйста постарайтесь дать содержательный ответ</span>. Если Вы хотите оставить комментарий к вопросу или к ответу <strong>воспользуйтесь средствами для вставки комментария</strong>. Пожалуйста запомните что Вы всегда можете <strong>пересмотреть свой ответ</strong> - не нужно отвечать на один и тот же вопрос дважды. Так же <strong>не забудьте проголосовать</strong> - это действительно помогает определить лучший вопрос и ответ!

en: <span class='big strong'>You are welcome to answer your own question</span>, but please make sure to give an <strong>answer</strong>. Remember that you can always <strong>revise your original question</strong>. Please <strong>use comments for discussions</strong>  and <strong>please don't forget to vote :)</strong> for the answers that you liked (or perhaps did not like)!
ru: <span class='big strong'>Вы можете ответить на свой вопрос</span>, но пожалуйста будьте уверены что Вы даете <strong>ответ</strong>. Помните что Вы всегда можете <strong>пересмотреть свой вопрос</strong>. Пожалуйста <strong>используйте комментарии для дискуссий</strong>  и <strong>не забывайте голосовать :)</strong> за ответ который Вам понравился (или не понравился)!

en: <span class='big strong'>Your current email address %%(email)s has been 
    validated before</span> so the new key was not sent. You can <a 
    href='%%(change_link)s'>change</a> email used for update subscriptions if 
    necessary.
ru: <span class='big strong'>Ваш текущий email-адрес %%(email)s уже был подтвержден ранее</span> поэтому новый ключ не был отослан. Если это необходимо, Вы можете <a 
    href='%%(change_link)s'>сменить</a> email-адрес.

en: <span class='strong big'>If you prefer, create your forum login name and 
    password here. However</span>, please keep in mind that we also support 
    <strong>OpenID</strong> login method. With <strong>OpenID</strong> you can 
    simply reuse your external login (e.g. Gmail or AOL) without ever sharing 
    your login details with anyone and having to remember yet another password.
ru: <span class='strong big'>Если хотите, зарегистрируйте Ваше форумное имя и пароль здесь. Тем не менее</span>, имейте в виду что мы так же поддерживаем <strong>OpenID</strong> авторизацию. С <strong>OpenID</strong> Вы можете использовать Ваш логин с внешних ресурсов (например Gmail или AOL) без обмена вашими данными авторизации с кем либо и надобности запоминать еще один пароль

en: <span class='strong big'>Please enter your email address in the box below.</span>
    Valid email address is required on this Q&amp;A forum. If you like, 
    you can <strong>receive updates</strong> on interesting questions or entire
    forum via email. Also, your email is used to create a unique 
    <a href='%%(gravatar_faq_url)s'><strong>gravatar</strong></a> image for your
    account. Email addresses are never shown or otherwise shared with anybody
    else.
ru: <span class='strong big'>Пожалуйста, введите Ваш email-адрес в поле ниже.</span>
    Подтвержденный email-адрес требуется на этом Q&amp;A форуме. Вы также можете <strong>получать обновления</strong> интересующих Вас вопросов или всего форума. Также, Ваш email-адрес используется для создания уникального <a href='%%(gravatar_faq_url)s'><strong>граватара</strong></a> - изображения для Вашей учетной записи. Email-адреса никогда не отображаются и не передаются никому другому.

en: <span class='strong big'>Please start posting your answer anonymously</span> - your answer will be saved within the current session and published after you log in or create a new account. Please try to give a <strong>substantial answer</strong>, for discussions, <strong>please use comments</strong> and <strong>please do remember to vote</strong> (after you log in)!
ru: <span class='strong big'>Пожалуйста , начните задавать Ваши вопросы анонимно</span> - Ваш ответ будет сохранен в течение текущей сессии и опубликован после того как вы авторизируетесь или зарегистрируетесь. Пожалуйста постарайтесь дать  <strong>содержательный ответ</strong>, для дискуссий, <strong>используйте комментарии</strong> и <strong>пожалуйста не забудьте проголосовать</strong> (после авторизации)!

en: <span class=\"big strong\">Thank you for verifying your email!</span> Now 
    you can <strong>ask</strong> and <strong>answer</strong> questions. Also if 
    you find a very interesting question you can <strong>subscribe for the 
    updates</strong> - then will be notified about changes <strong>once a day</strong>
    or less frequently.
ru: <span class=\"big strong\">Спасибо за подтверждение Вашего электронного адреса!</span> Теперь Вы можете <strong>задавать</strong> и <strong>отвечать</strong> на вопросы. Так же если Вы найдете интересные вопросы Вы можете <strong>подписаться на обновления к ним</strong> - тогда мы будем оповещать Вас о изменениях <strong>раз в день</strong>
    или реже.

en: <span class=\"strong big\">An email with a validation link has been sent to 
    %%(email)s.</span> Please <strong>follow the emailed link</strong> with your 
    web browser. Email validation is necessary to help insure the proper use of 
    email on <span class=\"orange\">Q&amp;A</span>. If you would like to use 
    <strong>another email</strong>, please <a 
    href='%%(change_email_url)s'><strong>change it again</strong></a>.
ru: <span class=\"strong big\">Сообщение с ссылкой для подтверждения email-адреса было отправлено на %%(email)s.</span> Пожалуйста, <strong>пройдите по ссылке в сообщении</strong> с помощью Вашего web-браузера. Подтверждение Email-адреса необходимо, чтобы убедиться в правильном использовании email на <span class=\"orange\">Q&amp;A форуме</span>. Если Вы хотите использовать 
    <strong>другой email</strong>, пожалуйста <a 
    href='%%(change_email_url)s'><strong>смените его снова</strong></a>.

en: <span class=\"strong big\">Enter your new email into the box below</span> if 
    you'd like to use another email for <strong>update subscriptions</strong>.
    <br>Currently you are using <strong>%%(email)s</strong>
ru: <span class=\"strong big\">Введите ваш новый email-адрес в строку ниже,</span> если захотите использовать другой адрес для <strong>рассылки новостей</strong>.
    <br>Сейчас Вы используете <strong>%%(email)s</strong>

en: <span class=\"strong big\">Your email address %%(email)s has not been changed.
    </span> If you decide to change it later - you can always do it by editing 
    it in your user profile or by using the <a 
    href='%%(change_email_url)s'><strong>previous form</strong></a> again.
ru: <span class=\"strong big\">Ваш электронный адрес %%(email)s не был изменен</span>если Вы решите изменить его позже - Вы всегда можете сделать это в настройках профиля или используя <a 
    href='%%(change_email_url)s'><strong>предыдущую форму</strong></a> снова.

en: <strong>Here</strong> (once you log in) you will be able to sign up for the periodic email updates about this question.
ru: <strong>Здесь</strong> (когда Вы авторизированы) Вы можете подписатся на переодические почтовые обновления о этом вопросе

en: <strong>To enable this function</strong>, please select option 'customize' in the "Site footer mode" above. Use this area to enter contents of the footer in the HTML format. When customizing the site footer (as well as the header and HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
ru: <strong>Чтобы включить эту функцию</strong>, пожалуйста, выберите 'customize' в настройке "Site footer mode". Используйте эту область, чтобы ввести содержимое футера в формате HTML. Когда настраиваете футер (так же, как и в случае с заголовком сайта или HTML-тэгом &lt;HEAD&gt;), используйте сервисы HTML-валидации, чтобы убедиться, что введенные вами данные верны и будут работать во всех браузерах.

en: <strong>To use this function</strong>, check "Apply custom style sheet" option above. The CSS rules added in this window will be applied after the default style sheet rules. The custom style sheet will be served dynamically at url "&lt;forum url&gt;/custom.css", where the "&lt;forum url&gt; part depends (default is empty string) on the url configuration in your urls.py.
ru: <strong>Для использования этой функции</strong>, включите настройку "Применять собственный стиль страницы". Правила CSS, которые добавлены в этом окне будут применены после стандартных правил стилей страницы. Ваши собственные стили страницы будут добавляться по ссылке "&lt;forum url&gt;/custom.css", где часть ссылки "&lt;forum url&gt;" (по-умолчанию это пустая строка) зависит от настроек в файле urls.py.

en: <strong>To use this option</strong>, check "Customize HTML &lt;HEAD&gt;" above. Contents of this box will be inserted into the &lt;HEAD&gt; portion of the HTML output, where elements such as &lt;script&gt;, &lt;link&gt;, &lt;meta&gt; may be added. Please, keep in mind that adding external javascript to the &lt;HEAD&gt; is not recommended because it slows loading of the pages. Instead, it will be more efficient to place links to the javascript files into the footer. <strong>Note:</strong> if you do use this setting, please test the site with the W3C HTML validator service.
ru: <strong>Чтобы использовать эту настройку</strong>, включите настройку "Персонализировать HTML-тэг &lt;HEAD&gt;". Содержимое этого поля будет включено в тег &lt;HEAD&gt; и в нем могут задаваться такие элементы как &lt;script&gt;, &lt;link&gt;, &lt;meta&gt;. Пожалуйста, имейте в виду, что добавление внешнего javascript-кода в &lt;HEAD&gt; не рекомендуется, поскольку это замедлит загрузку страниц. Вместо этого будет более эффективным поместить ссылки на javascript-файлы в нижнюю часть страницы.
    <strong>Примечание:</strong> если вы хотите использовать эту настройку, пожалуйста проверьте страницу с помощью валидатора HTML от W3C.

en: <strong>Your new Email:</strong> 
    (will <strong>not</strong> be shown to anyone, must be valid)
ru: <strong>Ваш новый Email-адрес:</strong> 
    (<strong>не будет</strong> отображаться никому, но должен быть подтвержданным)

en: >%(points)s points required to accept or unaccept  your own answer to your own question
ru: >%(points)s очков необходимо чтобы принять или отклонить ваш собственный ответ на ваш собственный вопрос

en: >%(points)s points required to downvote
ru: для понижения рейтинга требуется минимум %(points)s баллов

en: >%(points)s points required to upvote
ru: для повышения рейтинга требуется минимум %(points)s баллов

en: A small 16x16 or 32x32 pixel icon image used to distinguish your site in the browser user interface. Please find more information about favicon at <a href="%(favicon_info_url)s">this page</a>.
ru: favicon это маленькая квадратная картинка 16х16 либо 32х32, которая используется в интерфейсе браузеров. На <a href="%(favicon_info_url)s">Здесь</a> есть дополнительная информация о favicon.

en: ALL
ru: ВСЕ

en: AOL screen name
ru: Имя пользователя в AOL

en: About %(site)s
ru: О %(site)s

en: Accept own answer
ru: Принять собственный ответ

en: Accept the best answer for %(question_count)d of your questions
ru: Принять лучший ответ для %(question_count)d ваших вопросов

en: Access control settings
ru: Войти как пользователь

en: Account recovery email sent
ru: Email для восстановления аккаунта выслан

en: Activate %(provider)s login
ru: Включить вход через %(provider)s

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
ru: Включить логин через собственный сайт на движке Wordpress

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
ru: Подтверждение адреса электронной почты осуществляется отправкой ключа проверки на email

en: Add
ru: Доб

en: Add custom javascript
ru: Добавить собственный javascript-код

en: Add link to the license page
ru: Добавить ссылку на страницу лицензии

en: Administrators have privileges of normal users, but in addition they can assign/revoke any status to any user, and are exempt from the reputation limits.
ru: Администраторы имеют привилегии обычных пользователей, но кроме того, они могут назначать/отменять любой статус любого пользователя, и свободны от пределов репутации.

en: Akismet key for spam detection
ru: Ключ инструмента определения спама Akismet

en: Akismet spam protection
ru: Защита от спама с помощью Akismet

en: All configuration options must be edited in the site settings.py file
ru: Все параметры конфигурации должны быть изменены в файле settings.py

en: Allow account recovery by email
ru: Разрешить восстановление пароля по email

en: Allow adding and removing login methods
ru: Разрешить добавление и удаление методов входа

en: Allow asking questions anonymously
ru: Разрешить задавать вопросы анонимно

en: Allow editing user screen name
ru: Позволить пользователям изменять имена

en: Allow only one account per email address
ru: Разрешить только один аккаунт на каждый email-адрес

en: Allow only registered user to access the forum
ru: Разрешить только зарегистрированным пользователям получать доступ к форуму

en: Allow posting before logging in
ru: Разрешить оставлять сообщения до входа на сайт

en: Allow posting questions by email
ru: Разрешить задавать вопросы по email

en: Allow swapping answer with question
ru: Написать свой ответ

en: Allow users change own email addresses
ru: Разрешить пользователям менять их электронные почтовые адреса.

en: Allowed email addresses
ru: Разрешённые адреса электронной почты

en: Allowed email domain names
ru: Разрешённые доменные имена электронной почты

en: Allowed image file types are %(types)s
ru: Допустимые типы файлов изображений: %(types)s

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
ru: Всегда показывать "локальную" форму входа и скрыть кнопку "Askbot"

en: Always, for all users
ru: Всегда, для всех пользователей

en: An 88x38 pixel image that is used on the login screen for the password login button.
ru: Картинка размером 88x38, которая используется в качестве кнопки для авторизации с именем и паролем.

en: An edit for my answer
ru: Редактировать для моего ответа

en: An email will be sent to the user with 'reply-to' field set to your email address. Please make sure that your address is entered correctly.
ru: Письмо будет отправлено пользователю со ссылкой "Ответить" на ваш адрес электронной почты. Пожалуйста, убедитесь, что ваш адрес введен правильно.

en: Anonymous
ru: Аноним

en: Answer | Answers
ru[0]: Ответ
ru[1]: Ответа
ru[2]: Ответов

en: Answer Your Own Question
ru: Ответьте на собственный вопрос

en: Answer accepted with %(num)s or more votes
ru: Ответ отмечен, по меньшей мере %(num)s голосами

en: Answer own question immediately
ru: Задать Вопрос

en: Answer to:
ru: Ответить:

en: Answer voted up %(num)s times
ru: Ответ получил %(num)s положительных голосов

en: Answered a question more than %(days)s days later with at least %(votes)s votes
ru: Ответил на вопрос более чем %(days)s дней спустя с минимум %(votes)s голосами

en: Answered by me
ru: Отвеченные мной

en: Answered own question with at least %(num)s up votes
ru: Ответил на вопрос и получил более %(num)s позитивных откликов

en: Apply custom style sheet (CSS)
ru: Добавить собственный стиль страницы (CSS)

en: Approved User
ru: Утвержденный Пользователь

en: Are tags required?
ru: Обязательны ли тэги?

en: Ask Your Question
ru: Задать вопрос

en: Asked
ru: Задан

en: Asked a question and accepted an answer
ru: Задал вопрос и принял ответ

en: Asked a question with %(views)s views
ru: Задал вопрос с %(views)s просмотрами

en: Asked by me
ru: Заданные мной

en: Asked first question with at least one up vote
ru: Задан первый вопрос, получивший хотя бы один положительный отклик

en: Associate Editor
ru: Помощник редактора

en: Associate Editor: minimum number of edits
ru: Штатный редактор: минимум правок

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
ru: Необходим хотя бы один из следующих тэгов : %(tags)s

en: At least one of these tags will be required for any new or newly edited question. A mandatory tag may be wildcard, if the wildcard tags are active.
ru: Хотя бы один из этих тэгов будет необходим для любого нового или отредактированного вопроса. Обязательный тэг может быть со "звездочкой", если тэги со "звездочкой" включены.

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
ru: Внимание: после того как отметите эту опцию, пожалуйста, зарезервируйте свою базу данных и запустите команду: <code>python manage.py fix_question_tags</code> чтобы глобально переименовать тэги

en: Autobiographer
ru: Автобиограф

en: Badge
ru: Награда

en: Badge "%(name)s"
ru: Награда "%(name)s"

en: Badge settings
ru: Награды

en: Badges
ru: Награды

en: Base Settings
ru: Основные настройки

en: Base URL for your Q&A forum, must start with http or https
ru: Базовая часть URL форума (должна начинаться с http или https)

en: Base url of MathJax deployment
ru: База URL-ов для размещения MathJax

en: Be the first one to answer this question!
ru: Будьте первым, кто ответит на этот вопрос!

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
ru: Прежде чем включать эту настройку, пожалуйста, заполните блок настроек IMAP в файле settings.py

en: Before you ask - please make sure to search for a similar question. You can search questions by their title or tags.
ru: Перед тем как задать вопрос, пожалуйста, воспользуйтесь поиском чтобы убедиться, что он уже не был задан ранее. Вы можете искать вопросы по заголовку или тегу.

en: Blocked User
ru: Заблокированный пользователь

en: Blogger blog name
ru: Имя блога на Blogger

en: Bootstrap mode
ru: "Стартовый" режим

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot change own status
ru: Невозможно изменить собственный статус

en: Cannot change status of another moderator
ru: У Вас нет возможности изменять статус модераторов

en: Cannot change status to admin
ru: Невозможно изменить статус администратора

en: Cannot turn other user to moderator
ru: У Вас нет возможности присваивать другим пользователям статус модератора

en: Change Email
ru: Сменить Email

en: Change avatar
ru: Сменить аватар

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change status to
ru: Изменить статус на

en: Change your %(provider)s password
ru: Сменить пароль в %(provider)s

en: Change your password
ru: Сменить пароль

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
ru: Поставьте галочку, если не хотите раскрывать свою личность, когда задаете вопрос

en: Check if you want to allow users start posting questions or answers before logging in. Enabling this may require adjustments in the user login system to check for pending posts every time the user logs in. The builtin Askbot login system supports this feature.
ru: Отметьте, если хотите чтобы пользователи могли начать задавать вопросы до того как войдут на сайт. Включение этой опции может потребовать дополнительной настройки системы входа пользователей для проверки готовых к отправке вопросов каждый раз когда пользователь входит на сайт. Встроенная система Askbot для входа на сайт поддерживает эту функцию.

en: Check if you want to change appearance of your form by adding custom style sheet rules (please see the next item)
ru: Поставьте галочку, если вы хотите изменить вид форм вашего сайта, добавив собственные правила стиля страницы (пожалуйста, взгляните на следующую опцию)

en: Check if you want to show logo in the forum header or uncheck in the case you do not want the logo to appear in the default location
ru: Отметьте опцию если Вы хотите использовать логотип в головной части форума или снимите отметку в случае, если Вы не хотите чтобы логотип появлялся в позиции по-умолчанию.

en: Check this option if you want to allow the use of gravatar.com for avatars. Please, note that this feature might take about 10 minutes to become fully effective. You will have to enable uploaded avatars as well. For more information, please visit <a href="http://askbot.org/doc/optional-modules.html#uploaded-avatars">this page</a>.
ru: Включите эту опцию если вы хотите разрешить использовать gravatar.com для аватаров. Имейте в виду, что любые изменения в этой функции вступят в силу приблизительно через 10 минут. Вы также можете загружать аватары. Для получения дополнительной информации посетите <a href="http://askbot.org/doc/optional-modules.html#uploaded-avatars">эту страницу</a>.

en: Check to disable the "sticky" behavior of the search query. This may be useful if you want to move the search bar away from the default position or do not like the default sticky behavior of the text search query.
ru: Отметьте чтобы отключить "залипание" в поисковой строке. Это может быть полезно, если вы хотите сдвинуть поисковую строку с ее обычного положения или вам не нравится обычное "залипание" поискового запроса.

en: Check to enable community wiki feature
ru: Отметьте, если Вы хотите использовать функцию "Вики сообщества"

en: Check to enable greeting for anonymous user
ru: Включить приветствие для анонимных пользователей

en: Check to enable javascript that you can enter in the next field
ru: Поставьте галочку чтобы включить javascript-код, введенный в следующее поле

en: Check to enable sharing of questions on Facebook
ru: Поставьте галочку, чтобы включить публикацию вопросов в Facebook

en: Check to enable sharing of questions on Google+
ru: Поставьте галочку, чтобы включить публикацию вопросов в Google+

en: Check to enable sharing of questions on Identi.ca
ru: Поставьте галочку, чтобы включить публикацию вопросов в Identi.ca

en: Check to enable sharing of questions on LinkedIn
ru: Поставьте галочку, чтобы включить публикацию вопросов в LinkedIn

en: Check to enable sharing of questions on Twitter
ru: Поставьте галочку, чтобы включить публикацию вопросов в Twitter

en: Choose a screen name
ru: Выберите отображаемое имя

en: Choose email tag filter
ru: Выберите тип фильтра по темам (ключевым словам)

en: Choose new Default
ru: Выберите новое умолчание

en: Choose your favorite service below to sign in using secure OpenID or similar technology. Your external service password always stays confidential and you don't have to rememeber or create another one.
ru: Для входа на сайт выберите службу OpenID или подобную ей технологию. Пароль от этой внешней службы останется конфиденциальным и вам не нужно запоминать или создавать ещё один.

en: Citizen Patrol
ru: Гражданский Дозор

en: City
ru: Город

en: Civic Duty
ru: Общественный Долг

en: Civic Duty: minimum votes
ru: Активист: минимум голосов

en: ClaimID user name
ru: Имя пользователя в ClaimID

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Click on one of the icons below to add a new login method or re-validate an existing one.
ru: Нажмите на одной из иконок ниже чтобы добавить метод входа или проверить уже существующий.

en: Click to see if your %(provider)s signin still works for %(site_name)s
ru: Проверьте, работает ли по-прежнему Ваш логин от %(provider)s на %(site_name)s

en: Close own questions
ru: Закрывать собственные вопросы

en: Close question
ru: Закрыть вопрос

en: Close questions asked by others
ru: Закрывать чужие вопросы

en: Close reason:
ru: Закрыт по причине:

en: Close the question
ru: Закрыть вопрос

en: Comma separated list of Q&A site keywords
ru: Ключевые слова для сайта, через запятую

en: Commentator
ru: Комментатор

en: Commentator: minimum comments
ru: Комментатор: минимум комментариев

en: Comments and posts mentioning me
ru: Сообщения в которых упоминается моё имя

en: Common left sidebar
ru: Общая левая боковая панель

en: Community badges
ru: Уровни наград

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
ru: Сообщество даёт вам награды за ваши вопросы, ответы и голоса.

en: Completed all user profile fields
ru: Заполнены все пункты в профиле

en: Congratulations, you are now an Administrator
ru: Поздравляем, теперь Вы администратор на нашем форуме

en: Congratulations, you have received a badge '%(badge_name)s'. Check out <a href="%(user_profile)s">your profile</a>.
ru: Поздравляем, вы получили '%(badge_name)s'. Проверьте свой <a href="%(user_profile)s">профиль</a>.

en: Connect your %(provider)s account to %(site_name)s
ru: Соедините Ваш аккаунт на %(provider)s с Вашей учетной записью на %(site_name)s

en: Content License
ru: Лицензирование содержимого

en: Content on this site is licensed under a %(license)s
ru: Содержимое этого сайта распространяется под лицензией %(license)s

en: Contributors
ru: Авторы

en: Copyright message to show in the footer
ru: Сообщение о праве собственности, которое показывается в футере

en: Country
ru: Страна

en: Country field is required
ru: Заполните поле "Страна"

en: Create a password-protected account
ru: Создайте новый аккаунт с именем и паролем

en: Create login name and password
ru: Создать имя и пароль

en: Create password for %(provider)s
ru: Создать пароль для %(provider)s

en: Created a tag used by %(num)s questions
ru: Создал тэг, который используется в %(num)s вопросах

en: Critic
ru: Критик

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Custom footer (HTML format)
ru: Футер страницы (в формате HTML)

en: Custom header additions
ru: Ваши дополнения к заголовку страницы

en: Custom javascript
ru: Собственный javascript-код

en: Custom portion of the HTML <HEAD>
ru: Ваши дополнения, внесенные в HTML-тэг <HEAD>

en: Custom sidebar footer
ru: Футер персональной боковой панели

en: Custom sidebar header
ru: Заголовок персональной боковой панели

en: Custom style sheet (CSS)
ru: Ваш собственный стиль страницы (CSS)

en: Customize HTML <HEAD>
ru: Персонализировать HTML-тэг <HEAD>

en: Daily
ru: Раз в день

en: Data entry and display rules
ru: Правила отображения и хранения данных

en: Data rules & Formatting
ru: Правила для данных и Форматирование

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
ru: Дней до начала рассылки напоминаний о неотвеченных вопросах

en: Days before starting to send reminders to accept an answer
ru: Дней перед началом отправки уведомлений для принятия ответа

en: Default Gravatar icon type
ru: Стандартный тип аватара Gravatar

en: Default avatar for users
ru: Стандартный аватар для пользователей

en: Default max number of comments to display under posts
ru: Число комментариев по-умолчанию, которое показывается под сообщениями

en: Default notification frequency all questions
ru: Частота уведомления для всех вопросов по-умолчанию

en: Default notification frequency for mentions                        and comments
ru: Частота уведомления для упоминаний и комментариев

en: Default notification frequency questions answered by the user
ru: Частота уведомления для вопросов, на которые ответил пользователь

en: Default notification frequency questions asked by the user
ru: Частота уведомления для вопросов, которые задал пользователь

en: Default notification frequency questions individually                        selected by the user
ru: Частота уведомления для вопросов, которые выбрал пользователь

en: Default value:
ru: Значение по умолчанию:

en: Default value: ""
ru: Значение по умолчанию:""

en: Default value: %s
ru: Значение по умолчанию: %s

en: Delete These
ru: Удалить это

en: Delete comments posted by others
ru: Удалять чужие комментарии

en: Delete questions and answers posted by others
ru: Удалять чужие вопросы или ответы

en: Deleted own post with %(votes)s or more downvotes
ru: Удалили своё сообщение с %(votes)s или более негативными откликами

en: Deleted own post with %(votes)s or more upvotes
ru: Удалили своё сообщение с %(votes)s или более позитивными откликами

en: Description
ru: Описание

en: Despite that, each question and answer can be commented – 
        the comments are good for the limited discussions.
ru: Несмотря на это, каждый вопрос и ответ может быть прокомментирован -  комментарии хороши для небольших дискуссий.

en: Did not find what you were looking for?
ru: Не нашли то, что искали?

en: Disabling this button will reduce number of new questions. If this button is disabled, the ask button in the search menu will still be available.
ru: Отключение этой кнопки сократит количество новых вопросов. Если эта кнопка отключена, тогда кнопка "Спросить" в меню "Поиск" останется доступной.

en: Disciplined
ru: Дисциплинированный

en: Disciplined: minimum upvotes for deleted post
ru: За дисциплину: минимум голосов за удалённое сообщение

en: Do not edit this field manually!!!
ru: Не изменяйте это поле вручную!!!

en: Do not make text query sticky in search
ru: Не позволять запросу "прилипать" к поисковой строке

en: Documentation
ru: Документация

en: Downvote
ru: Голосовать "против"

en: Edit Group Settings
ru: Редактировать настройки групп

en: Edit Site Settings
ru: Редактировать настройки сайта

en: Edit answer
ru: Править ответ

en: Edit community wiki posts
ru: Редактировать сообщения, помеченные как вики

en: Edit posts authored by other people
ru: Редактировать сообщения, измененные другими пользователями

en: Edit question
ru: Изменить вопрос

en: Edit user profile
ru: Изменить профиль пользователя

en: Edited %(num)s entries
ru: Исправил %(num)s записей

en: Editor
ru: Редактор

en: Editor for the comments
ru: Редактор для комментариев

en: Editor for the posts
ru: Редактор для сообщений

en: Email address:
ru: Электронная почта:

en: Email and email alert settings
ru: Электронная почта и система оповещений

en: Email changed
ru: Email изменен

en: Email is required if user name is added
ru: Электронная почта необходима, если добавляется новый пользователь

en: Email not changed
ru: Email не изменился

en: Email replies having fewer words than this number will be posted as comments instead of answers
ru: Ответы с email, которые содержат меньше слов, чем указано в этом поле, будут опубликованы как комментарии, а не как ответы

en: Email subscription settings
ru: Настройка подписок по email

en: Email verified
ru: Email проверен

en: Email:
ru: <strong>Ваш E-mail</strong> (<i>адрес должен быть правильным, никогда не показывается другим пользователям</i>)

en: Emailed post: when to notify author about publishing
ru: Отправлять сообщение по электронной почте, когда надо уведомить автора о публикации

en: Enable Akismet spam detection(keys below are required)
ru: Включить защиту от спама Akismet (необходим ключ в поле ниже)

en: Enable accepting best answer
ru: Включить принятие ответа - это лучший ответ

en: Enable autolinking with specific patterns
ru: Включить автоматическое создание ссылок для определенных последовательностей

en: Enable big Ask button
ru: Включить большую кнопку "Спросить"

en: Enable code-friendly Markdown
ru: Активировать Markdown, оптимизированный для программистов

en: Enable email alerts
ru: Включить оповещения по email

en: Enable embedding videos.
ru: Включить встраивание видео

en: Enable left sidebar
ru: Включить левую боковую панель

en: Enable posting answers and comments by email
ru: Включить добавление ответов и комментариев с email

en: Enable recaptcha (keys below are required)
ru: Активировать recaptcha (требуется регистрация на recaptcha.net)

en: Enable separate tag search box on main page
ru: Включить поиск по тэгам в отдельном блоке на главной странице

en: Enable user groups
ru: Включить группы для пользователей

en: Enjoy.
ru: Наслаждайтесь.

en: Enlightened
ru: Просвещенный

en: Enlightened Duty: minimum upvotes
ru: Просветитель: минимум голосов за принятый ответ

en: Enter name to post on behalf of someone else. Can create new accounts.
ru: Введите имя, чтобы ответить от кого-то другого. Можно создать новый аккаунт.

en: Enter number of points to add or subtract
ru: Введите количество очков которые Вы собираетесь вычесть или добавить

en: Enter valid regular expressions for the patters, one per line. For example to detect a bug pattern like #bug123, use the following regex: #bug(\d+). The numbers captured by the pattern in the parentheses will be transferred to the link url template. Please look up more information about regular expressions elsewhere.
ru: Введите правильное регулярное выражение для последовательности, одно на линию. Например, чтобы определить последовательность #bug123, используйте следующее регулярное выражение: #bug(\d+). Числа, которые будут определены в последовательности, будут переданы в шаблон ссылки. Пожалуйста, ознакомьтесь с  более подробной информацией по регулярным выражениям на других ресурсах.

en: Enthusiast
ru: Энтузиаст

en: Enthusiast: minimum days
ru: Энтузиаст: минимум дней

en: Entire forum
ru: Весь форум

en: Entire forum (tag filtered)
ru: Весь форум (фильтрованный по тэгам)

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
ru: Ошибка при загрузке файла. Пожалуйста, свяжитесь с администрацией сайта.

en: Expert
ru: Эксперт

en: External Services
ru: Внешние службы

en: FAQ
ru: ЧаВо

en: FOLLOWED
ru: ИЗБРАННЫЕ

en: Facebook API key and Facebook secret allow to use Facebook Connect login method at your site. Please obtain these keys at <a href="%(url)s">facebook create app</a> site
ru: Ключ Facebook API и секретный ключ Facebook позволяют использовать Facebook Connect для входа на Ваш сайт. Пожалуйста, получите эти ключи на <a href="%(url)s">странице создания приложений Facebook</a> site

en: Facebook public API key
ru: Публичный ключ для доступа Facebook API

en: Facebook secret key
ru: Секретный ключ для Facebook

en: Fake email for anonymous user
ru: Поддельный email-адрес для анонимного пользователя

en: Famous Question
ru: Знаменитый Вопрос

en: Famous Question: minimum views
ru: Знаменитый вопрос: минимум просмотров

en: Favorite Question
ru: Интересный Вопрос

en: Favorite Question: minimum stars
ru: Популярный вопрос: минимальное количество звезд

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Feedback site URL
ru: Ссылка на сайт для обратной связи

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
ru: Вставьте в это поле адрес XML-RPC своего сайта на движке Wordpress, обычно это http://mysite.com/xmlrpc.php

en: First answer was accepted with %(num)s or more votes
ru: Первый ответ был отмечен, по крайней мере %(num)s голосами

en: First downvote
ru: Впервые дали негативный отклик

en: First edit
ru: Первое редактирование

en: First flagged post
ru: Первое отмеченное сообщение

en: First retag
ru: Первое изменение тэгов

en: First rollback
ru: Первый откат

en: First upvote
ru: Впервые дали положительный отклик

en: Flag offensive
ru: Помечать нарушения правил

en: Flickr user name
ru: Имя пользователя на Flickr

en: Follow
ru: В закладки

en: Followed by %(count)s person | Followed by %(count)s people
ru[0]: Подписан %(count)s человек
ru[1]: Подписано %(count)s человек
ru[2]: Подписаны %(count)s человек

en: Following
ru: В закладках

en: Following %(count)s person | Following %(count)s people
ru[0]: Отслеживается %(count)s пользователем
ru[1]: Отслеживается %(count)s пользователями
ru[2]: Отслеживается %(count)s пользователями

en: Following the link above will help us verify your email address.
ru: Перейдя по ссылке выше, вы поможете нам проверить ваш email.

en: Footer is the bottom portion of the content, which is common to all pages. You can disable, customize, or use the default footer.
ru: Футер - это нижняя часть содержимого страницы, общая для всех страниц. Вы можете его отключить, настроить самостоятельно или использовать стандартный футер.

en: For example, if you ask an interesting question or give a helpful answer, your input will be upvoted. On the other hand if the answer is misleading - it will be downvoted. Each vote in favor will generate <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> points, each vote against will subtract <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> points. There is a limit of <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> points that can be accumulated for a question or answer per day. The table below explains reputation point requirements for each type of moderation task.
ru: Например, если вы задали интересный вопрос или дали полезный ответ, ваш вклад будет оценен положительно. С другой стороны, если ответ будет вводить в заблуждение - это будет оценено отрицательно. Каждый голос в пользу будет добавлять <strong>%(REP_GAIN_FOR_RECEIVING_UPVOTE)s</strong> балов репутации, каждый голос против - будет отнимать <strong>%(REP_LOSS_FOR_RECEIVING_DOWNVOTE)s</strong> балов репутации. Существует лимит <strong>%(MAX_REP_GAIN_PER_USER_PER_DAY)s</strong> репутации, который может быть набран за вопрос или ответ за день. В таблице ниже представлены все требования к репутации для каждого типа модерирования.

en: Force lowercase the tags
ru: Принудительно перевести тэги в нижний регистр

en: Format of tag list
ru: Формат списка тэгов

en: Forum Moderator
ru: С уважением, Модератор форума

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Full name of the license
ru: Полное название лицензии

en: Gain for accepting best answer
ru: Увеличение репутации за пометку лучшего ответа

en: Gain for post owner on canceled downvote
ru: Увеличение репутации автора сообщения при отмене отрицательного голоса

en: Gain for receiving an upvote
ru: Увеличение репутации за положительный голос

en: Gain for the author of accepted answer
ru: Увеличение репутации для автора принятого ответа

en: Gain for voter on canceling downvote
ru: Увеличение репутации голосующего при отмене отрицательного голоса

en: Give us your feedback!
ru: Выскажите свое мнение!

en: Global user group name
ru: Глобальное название пользовательской группы

en: Goal of this site is...
ru: Цель этого сайта ...

en: Good Answer
ru: Очень Хороший Ответ

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
ru: Замечательный ответ: минимум голосов за ответ

en: Good Question
ru: Очень Хороший Вопрос

en: Good Question: minimum upvotes for the question
ru: Замечательный вопрос: минимум голосов за вопрос

en: Google Analytics key
ru: Ключ для активации сервиса "Google Analytics"

en: Google site verification key
ru: Идентификационный ключ для сайта Google

en: Graph of user karma
ru: График репутации пользователя

en: Gravatar
ru: Как сменить мой аватар (Gravatar) и что это такое?

en: Great Answer
ru: Замечательный Ответ

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
ru: Выдающийся ответ: минимум голосов за ответ

en: Great Question
ru: Замечательный Вопрос

en: Great Question: minimum upvotes for the question
ru: Великолепный вопрос: минимум голосов за вопрос

en: Greetings from the Q&A forum
ru: Вас приветствует Q/A форум

en: Group settings
ru: Настройки групп

en: Group settings: %(name)s
ru: Настройки группы: %(name)s

en: Guru
ru: Гуру

en: Guru: minimum upvotes
ru: Гуру: минимум голосов за принятый ответ

en: HTML for the left sidebar
ru: HTML код для левой боковой панели.

en: HTML is allowed. Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "ask" page to check your input.
ru: HTML код разрешён. Сохранить, а затем <a href="http://validator.w3.org/">используйте HTML-валидатор</a> на странице вопроса, чтобы проверить введённый текст.

en: Hash to update the media revision number automatically.
ru: Хэш для автоматического обновления номера ревизии медиа-файлов

en: Header is the bar at the top of the content that contains user info and site links, and is common to all pages. Use this area to enter contents of the headerin the HTML format.   When customizing the site header (as well as footer and the HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
ru: Заголовок сайта - это общая для всех страниц сайта полоса вверху страницы, в которой содержится информация о пользователе и ссылки на сайт. Используйте эту область чтобы ввести содержимое заголовка  в формате HTML. Когда настраиваете заголовок сайта (так же, как и в случае с футером или HTML-тэгом &lt;HEAD&gt;), используйте сервисы HTML-валидации, чтобы убедиться, что введенные вами данные верны и будут работать во всех браузерах.

en: Help
ru: Помощь

en: Here are your current login methods
ru: Ваши текущие методы входа

en: Here, please enter url templates for the patterns entered in the previous setting, also one entry per line. <strong>Make sure that number of lines in this setting and the previous one are the same</strong> For example template https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 together with the pattern shown above and the entry in the post #123 will produce link to the bug 123 in the redhat bug tracker.
ru: Пожалуйста, введите здесь шаблоны URL-адресов, введенные в предыдущей настройке, по одному шаблону на линию. <strong>Убедитесь, что количество линиц в этой настройке совпадает с количеством линий в предыдущей.</strong> Например, шаблон https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=\1 вместе с шаблоном, который показан выше и введенным #123 в тексте вопроса будут преобразованы в ссылку на ошибку №123 на трекере ошибок RedHat.

en: Home
ru: Главная

en: How does karma system work?
ru: Как работает система очков репутации?

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
ru: Как часто посылать напоминания для выбора ответа (в днях между отправляемыми напоминаниями)

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
ru: Как часто посылать напоминания о неотвеченных вопросах (дней между напоминаниями).

en: How to change my picture (gravatar) and what is gravatar?
ru: Как изменить мое изображение (граватар) и что такое граватар?

en: However, you still may be logged in to your OpenID provider. Please logout of your provider if you wish to do so.
ru: Тем не менее, Вы все еще можете авторизоваться с помощью Вашего OpenID. Пожалуйста выйдите с текущей сессии если вы хотите это сделать.

en: I don't want to give my email or receive a response:
ru: Я не хочу оставлять свой E-mail адрес или получать на него ответы:

en: If checked, all forum functions will be shown to users, regardless of their reputation. However to use those functions, moderation rules, reputation and other limits will still apply.
ru: Если эта опция помечена, то все пользователи форума будут иметь визуальный доступ ко всем его функциям, вне зависимости от репутации. Однако фактический доступ всё равно будет зависить от репутации, правил модерирования и т.п.

en: If checked, underscore characters will not trigger italic or bold formatting - bold and italic text can still be marked up with asterisks. Note that "MathJax support" implicitly turns this feature on, because underscores are heavily used in LaTeX input.
ru: Эта функция выключает специальное значение символа "_", когда он встречается в середине слов. Обычно этот символ используется для отметки жирного или курсивного текста. Заметьте, что эта функция автоматически включена при использовании MathJax, т.к. в формате LaTeX этот символ широко используется.

en: If enabled, users will have a third set of tag selections - "subscribed" (by email) in additon to "interesting" and "ignored"
ru: Если включено, пользователи будут иметь 3 варианта работы с тэгами: "подписка" (по электронной почте), добавление в "интересные" и "игнорирование"

en: If left empty, a simple internal feedback form will be used instead
ru: Если оставите это поле пустым, то для посылки обратной связи будет использоваться встроенная функция

en: If this approach is not for you, we respect your choice.
ru: Если этот подход не для вас, мы уважаем ваш выбор.

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
ru: Если галочка снята, время на редактирование комментариев не будет ограничено

en: If you believe that this message was sent in mistake - 
    no further action is needed. Just ignore this email, we apologize
    for any inconvenience
ru: Если Вы считаете, что это сообщение было послано по ошибке - ничего не делайте. Просто игнорируйте это сообщения, мы приносим свои извинения за неудобства

en: If you enable this feature, <a href="%(url)s">mathjax</a> must be installed on your server in its own directory.
ru: Когда вы включаете эту функцию, <a href="%(url)s">mathjax</a> должен быть установлен на вашем сервере в собственную папку.

en: If you enable this feature, the application  will be able to detect patterns and auto link to URLs
ru: Если вы включите эту функцию, приложение сможет определять последовательности и автоматически привязывать их к URL-адресам

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
ru: Если Вы хотите изменить статус пользователя %(username)s, это можно сделать здесь

en: If you wish, please add, remove or re-validate your login methods
ru: Здесь можно изменить пароль и проверить текущие методы авторизации

en: Ignored tags
ru: Игнорируемые теги

en: Import StackExchange data
ru: Импорт данных StackExchange

en: Import data
ru: Импорт данных

en: In the case you experience any difficulties in using this import tool,
            please try importing your data via command line: <code>python manage.py load_stackexchange path/to/your-data.zip</code>
ru: В случае если вы используете трудности в использовании этого инструмента импорта , пожалуйста попробуйте импортировать Ваши данные с помощью командной строки: <code>python manage.py load_stackexchange path/to/your-data.zip</code>

en: Individual question feed
ru: Личная лента вопросов

en: Individually selected
ru: Выбранные мной

en: Individually selected questions
ru: Индивидуально избранные вопросы

en: Instantly
ru: Мгновенно

en: Instructions on how to ask questions
ru: Инструкции как правильно написать вопрос

en: Interesting tags
ru: Избранные теги

en: Internal server error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: It's a good idea to make sure that your existing login methods still work, or add a new one. Please click any of the icons below to check/change or add new login methods.
ru: Хорошая идея убедится что текущий способ авторизации все еще работает , или добавить еще один новый. Пожалуйста нажмите на любую иконку расположеную ниже что бы проверить/изменить или добавить новый метод авторизации

en: Karma loss and gain rules
ru: Правила увеличения и уменьшения репутации

en: Karma system allows users to earn rights to perform a variety of moderation tasks
ru: Система очков репутации позволяет пользователям получать права для выполнения различных модераторских задач

en: Karma thresholds
ru: Предельные значения репутации

en: Keys for external services
ru: Ключи для внешних сервисов

en: LDAP Server EMAIL field name
ru: Значение поля "EMAIL" сервера LDAP

en: LDAP login configuration
ru: Настройка входа через LDAP

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Left 10 comments with score of 10 or more
ru: Оставил 10 комментариев с 10-ю или более положительными откликами

en: Let users decide
ru: Пусть решит пользователь

en: License homepage
ru: Страница лицензии

en: License logo image
ru: Логотип лицензии

en: Limit how many avatars will be displayed on the sidebar
ru: Ограничить число аватаров, отображаемых на боковой панели

en: Limit one answer per question per user
ru: Ограничение на один ответ на один вопрос для одного пользователя

en: Limit time to edit comments
ru: Ограничить время на редактирование комментариев

en: LinkedIn consumer key
ru: Публичный ключ для LinkedIn (consumer key)

en: LinkedIn consumer secret
ru: Секретный ключ для LinkedIn (consumer secret)

en: LiveJournal blog name
ru: Имя блога на LiveJournal

en: Livesettings are disabled for this site.
ru: Livesettings отключены для этого сайта.

en: Lock posts
ru: Блокировать сообщения

en: Log out
ru: Выйти

en: Login failed, please try again
ru: Вход завершился неудачей, попробуйте ещё раз

en: Login method %(provider_name)s does not exist
ru: Метод входа %(provider_name) s не существует

en: Login or email
ru: Логин или email

en: Login provider setings
ru: Настройки провайдеров входа

en: Login, Users & Communication
ru: Вход на сайт, Пользователи и Связь

en: Login/Signup to Answer
ru: Войти/Зарегистрироваться для ответа

en: Login/Signup to Post
ru: Войдите / Зарегистрируйтесь чтобы оставить сообщение

en: Logout
ru: Выйти

en: Loss for author whose answer was "un-accepted"
ru: Потеря репутации для автора сообщения при отмене выбора лучшего ответа

en: Loss for giving a downvote
ru: Потеря репутации за отрицательный голос

en: Loss for owner of post that was downvoted
ru: Потеря репутации для автора, чье сообщение получило отрицательный голос

en: Loss for owner of post that was flagged 3 times per same revision
ru: Потеря репутации для автора, чье сообщение было помечено как неуместное трижды на одну и ту же правку

en: Loss for owner of post that was flagged 5 times per same revision
ru: Потеря репутации для автора, чье сообщение было помечено как неуместное пять раз на одну и ту же правку

en: Loss for owner of post that was flagged offensive
ru: Потеря репутации для автора, чье сообщение было помечено как нарушающее правила

en: Loss for post owner when upvote is canceled
ru: Потеря репутации для автора, чье сообщение потеряло положительный голос

en: Loss for voter for canceling of answer acceptance
ru: Потеря репутации для голосующего при отмене выбора лучшего ответа

en: Main
ru: Главная

en: Main page sidebar
ru: Боковая панель главной страницы

en: Mandatory tags
ru: Обязательные тэги

en: Markdown basics
ru: Основы языка разметки Markdown

en: Markup in posts
ru: Разметка в сообщениях

en: Mathjax support (rendering of LaTeX)
ru: Поддержка MathJax (LaTeX) для форматирования математических формул

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
ru: Макс. число напоминаний о неотвеченных вопросах

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
ru: Макс. число отосланных напоминаний для выбора наилучшего ответа

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
ru: Максимальная длина комментария не должна превышать %(max_len)s символов

en: Maximum daily reputation gain per user
ru: Максимальный рост репутации пользователя за день

en: Maximum length of tag (number of characters)
ru: Максимальное количество букв в тэге

en: Maximum number of flags per user per day
ru: Максимальное количество меток на одного пользователя в день

en: Maximum number of news entries in an email alert
ru: Максимальное количество новостей в сообщении на email

en: Maximum number of tags per question
ru: Максимум тэгов на один вопрос

en: Mentions and comment responses
ru: Упоминания и комментарии ответов

en: Message sent
ru: Сообщение отправлено

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Messages and pages - about, privacy policy, etc.
ru: Сообщения и страницы - о нас, конфиденциальность и т.д.

en: Minimum allowed length for screen name
ru: Минимальное количество букв в именах пользователей

en: Minimum days to accept an answer, if it has not been accepted by the question poster
ru: Минимум дней чтобы принять ответ, если он не был принят автором вопроса

en: Minimum length of answer body (number of characters)
ru: Минимальная длинна ответа (количество символов)

en: Minimum length of question body (number of characters)
ru: Минимальная длинна вопроса  (количество символов)

en: Minimum length of search term for Ajax search
ru: Минимальная длина поискового запроса в AJAX поиске

en: Minimum length of title (number of characters)
ru: Минимальная длинна заглавия  (количество символов)

en: Minutes allowed to edit a comment
ru: Время на редактирование комментария в минутах

en: Moderators have the same privileges as administrators, but cannot add or remove user status of 'moderator' or 'administrator'.
ru: У модераторов те же права, что и у администраторов, но они не могут добавлять или удалять статус пользователя.

en: Must match the corresponding database backend setting
ru: Значение должно равняться соответствующей установке в Вашей базе данных

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_accept_answer_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: для того чтобы использовать эту функцию, необходимо периодически запускать команду управления "send_accept_answer_reminders" (например, установив задачу в cron c заданной частотой)

en: NOTE: in order to use this feature, it is necessary to run the management command "send_unanswered_question_reminders" (for example, via a cron job - with an appropriate frequency)
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: для того чтобы использовать эту функцию, необходимо периодически запускать команду управления "send_unanswered_question_reminders" (например, установив задачу в cron c заданной частотой)

en: Name for the Anonymous user
ru: Имя для анонимного пользователя

en: Necromancer
ru: Некромант

en: Necromancer: minimum delay in days
ru: Некромант: минимальная задержка (дней) перед ответом

en: Necromancer: minimum upvotes
ru: Некромант: минимум голосов за ответ

en: Never, for all users
ru: Никогда, для всех пользователей

en: New password
ru: Новый пароль

en: New users must wait %(days)s before answering their own question.  You can post an answer %(left)s
ru: Новые пользователи должны подождать %(days)s дней прежде чем получат возможность ответить на свой собственный вопрос. Вы можете ответить через %(left)s

en: Nice Answer
ru: Хороший ответ

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
ru: Хороший ответ: минимум голосов за ответ

en: Nice Question
ru: Хороший Вопрос

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
ru: Хороший вопрос: минимум голосов за вопрос

en: No email
ru: Отменить

en: No questions here.
ru: Тут нет вопросов

en: None
ru: Ничего

en: Notable Question
ru: Выдающийся Вопрос

en: Notable Question: minimum views
ru: Выдающийся вопрос: минимум просмотров

en: Note - <strong>MathJax is not included with askbot</strong> - you should deploy it yourself, preferably at a separate domain and enter url pointing to the "mathjax" directory (for example: http://mysite.com/mathjax)
ru: Примечание - <strong>MathJax не входит в askbot</strong> - вы должны подключить его самостоятельно, желательно на отдельном домене и ввести URL, указывающий на "mathjax" каталог (например: http://mysite.com/mathjax)

en: Note: to really enable %(provider)s login some additional parameters will need to be set in the "External keys" section
ru: Примечание: чтобы действительно включить вход через %(provider)s, вы должны указать некоторые дополнительные данные в разделе "Внешние ключи"

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

en: Number of days required before answering own question
ru: Количество дней до появления возможности ответа на свой собственный вопрос

en: Number of days to allow canceling votes
ru: Число дней, в течение которых можно отменить голос

en: Number of flags required to automatically delete posts
ru: Количество флагов, необходимое для автоматического удаления вопроса

en: Number of flags required to automatically hide posts
ru: Число сигналов, требуемое для автоматического скрытия сообщений

en: Number of questions to list by default
ru: Количество вопросов отображаемых на странице

en: Number of votes a user can cast per day
ru: Количество голосов на одного пользователя в день

en: OK to close
ru: OK, чтобы закрыть

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
ru: Получите его на <a href="%(url)s">странице Google Analytics</a>, если хотите использовать Google Analytics для мониторинга Вашего сайта

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
ru: Старый пароль неверен. Пожалуйста, введите правильный пароль.

en: Oops, apologies - there was some error
ru: Извините, произошла ошибка!

en: Oops, sorry - there was some error - please try again
ru: Упс, извините, произошла ошибка - пожалуйста, попробуйте ещё раз

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
ru: OpenID %(openid_url)s недействителен

en: OpenID url
ru: Адрес Вашего OpenID

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
ru: Опция для выбора частоты обновлений, отправляемых через E-mail для: упоминаний и комментариев.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
ru: Опция для выбора частоты обновлений, отправляемых через E-mail для: вопросов, на которые ответил пользователь.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
ru: Опция для выбора частоты обновлений, отправляемых через email для: вопросов, которые задал пользователь.

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
ru: Опция для выбора частоты обновлений, отправляемых через E-mail для: вопросов, которые выбрал пользователь.

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
ru: Опция для выбора частоты обновлений, отправляемых через E-mail для: всех вопросов.

en: Organizer
ru: Организатор

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Password
ru: Пароль

en: Password <i>(please retype)</i>
ru: Пароль <i>(пожалуйста, введите снова)</i>

en: Password login button
ru: Кнопка для входа с паролем

en: Password:
ru: Пароль:

en: Passwords did not match
ru: Пароли не подходят

en: Peer Pressure
ru: Давление сообщества

en: Peer Pressure: minimum downvotes for deleted post
ru: Давление товарищей: минимум голосов против удаленного сообщения

en: Please accept the best answer for these questions:
ru: <span class='big strong'>Пожалуйста, старайтесь давать ответы по-существу</span>. Если вы хотите обсудить вопрос или ответ, <strong>используйте комментирование</strong>. Пожалуйста, помните, что вы всегда можете <strong>пересмотреть свой вопрос</strong> - нет нужды задавать один и тот же вопрос дважды. Кроме того, пожалуйста, <strong>не забывайте голосовать</strong> - это действительно помогает выбрать лучшие вопросы и ответы!

en: Please accept the best answer for this question:
ru: <span class='big strong'>Пожалуйста, старайтесь давать ответы по-существу</span>. Если вы хотите обсудить вопрос или ответ, <strong>используйте комментирование</strong>. Пожалуйста, помните, что вы всегда можете <strong>пересмотреть свой вопрос</strong> - нет нужды задавать один и тот же вопрос дважды. Кроме того, пожалуйста, <strong>не забывайте голосовать</strong> - это действительно помогает выбрать лучшие вопросы и ответы!

en: Please add a more permanent login method by clicking one of the icons below, to avoid logging in via email each time.
ru: Пожалуйста, добавьте постоянный метод входа кликнув по одной из иконок ниже, чтобы не входить каждый раз через e-mail.

en: Please add one or more login methods.
ru: Пожалуйста, добавьте хотя бы один постоянный метод для авторизации. Иметь два или больше методов тоже можно.

en: Please always feel free to ask your question!
ru: Вы всегда можете задать свой вопрос!

en: Please ask your question here
ru: Задавайте свой вопрос здесь

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
ru: Просьба не задавать вопросы, которые не соответствуют теме этого сайта, слишком субъективны или очевидны.

en: Please check your email and visit the enclosed link to re-connect to your account
ru: Пожалуйста, проверьте ваш email и пройдите по ссылке чтобы вновь войти в ваш аккаунт

en: Please check your email and visit the enclosed link.
ru: Пожалуйста, проверьте свой email и пройдите по вложенной ссылке.

en: Please choose password > %(len)s characters
ru: Пожалуйста, введите пароль > %(len)s символов

en: Please click any of the icons below to sign in
ru: Введите имя пользователя и пароль

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ru[0]: Пожалуйста исправте ошибку ниже.
ru[1]: Пожалуйста исправте ошибки ниже.
ru[2]: Пожалуйста исправте ошибки ниже.

en: Please enter your %(username_token)s
ru: Пожалуйста, введите Ваш %(username_token)s

en: Please enter your <span>user name</span>, then sign in
ru: Пожалуйста, введите ваше <span>имя пользователя</span>, затем войдите

en: Please follow some questions or follow some users.
ru: Пожалуйста подпишитесь на некоторые вопросы или пользователей

en: Please log in to answer questions
ru: <span class='big strong'>Пожалуйста, старайтесь давать ответы по-существу</span>. Если вы хотите обсудить вопрос или ответ, <strong>используйте комментирование</strong>. Пожалуйста, помните, что вы всегда можете <strong>пересмотреть свой вопрос</strong> - нет нужды задавать один и тот же вопрос дважды. Кроме того, пожалуйста, <strong>не забывайте голосовать</strong> - это действительно помогает выбрать лучшие вопросы и ответы!

en: Please log in to use %s
ru: Пожалуйста войдите чтобы использовать %s

en: Please login to post
ru: Пожалуйста, войдите чтобы оставить сообщение

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
ru: Пожалуйста, отметьте поле "Я не хочу оставлять свой адрес электронной почты".

en: Please note: %(app_name)s requires javascript to work properly, please enable javascript in your browser, <a href="%(noscript_url)s">here is how</a>
ru: Заметьте %(app_name)s требует нормальной работы  JavaScript, пожалуйста включите его в вашем браузере, <a href="%(noscript_url)s">тут описано как это сделать</a>

en: Please read and type in the two words below to help us prevent automated account creation.
ru: Пожалуйста, перенаберите два слова ниже, чтобы мы могли понять что вы человек.

en: Please register by clicking on any of the icons below
ru: Пожалуйста, зарегистрируйтесь, нажав на любую из иконок ниже

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
ru: Пожалуйста, зарегистрируйте свой форум на <a href="%(url)s">странице приложений Identi.ca</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
ru: Пожалуйста, зарегистрируйте свой форум на <a href="%(url)s">странице разработчиков LinkedIn</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
ru: Пожалуйста, зарегистрируйте свой форум на <a href="%(url)s">странице приложений Twitter</a>

en: Please select the avatars that you would like to delete.
ru: Пожалуйста выберите аватары которые вы хотите удалить.

en: Please sign in here:
ru: Пожалуйста, войдите здесь:

en: Please sign in to delete/restore posts
ru: Пожалуйста, войдите чтобы удалять/восстанавливать сообщения

en: Please sign in to subscribe for: %(tags)s
ru: Пожалуйста, войдите чтобы подписаться на: %(tags)s

en: Please sign in to vote
ru: Пожалуйста, войдите чтобы проголосовать

en: Please use space to separate the entries
ru: Пожалуйста, используйте пробел для разделения

en: Please use space to separate the entries, do not use the @ symbol!
ru: Пожалуйста, используйте пробел для разделения ввода, символ @ использовать нельзя!

en: Please vote when you find helpful information,
        it really helps the %(app_name)s community.
ru: Пожалуйста голосуйте когда найдёте полезную информацию,
        это действительно помогает сообществу %(app_name)s.

en: Please wait a second! Your account is recovered, but ...
ru: Пожалуйста, подождите секунду! Ваша учетная запись восстанавлена, но ...

en: Please, enter your email address below and obtain a new key
ru: Пожалуйста, введите ваш email-адрес ниже и получите новый ключ

en: Please, enter your email address below to recover your account
ru: Пожалуйста, введите ваш email-адрес ниже чтобы восстановить ваш аккаунт

en: Please, enter your new password
ru: Пожалуйста, введите новый пароль

en: Please, enter your password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please, enter your user name
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя

en: Please, post your question!
ru: Тогда задайте свой вопрос!

en: Please, retype
ru: Пожалуйста, повторите

en: Please, sign in
ru: Пожалуйста, войдите

en: Please, subscribe for the following tags:
ru: Пожалуйста, подпишитесь на следующие теги%

en: Popular Question
ru: Популярный Вопрос

en: Popular Question: minimum views
ru: Популярный вопрос:  минимум просмотров

en: Post Your Answer
ru: Оставить ответ

en: Post answers and comments by email
ru: Публиковать ответы и комментарии по email

en: Posted %(num_comments)s comments
ru: Оставил %(num_comments)s комментариев

en: Prefix for the email subject line
ru: Префикс для темы письма

en: Privacy policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile - User's Karma
ru: Профиль - Репутация Пользователя

en: Publicly show user tag selections
ru: Сделать общедоступным пользовательский выбор тэгов

en: Pundit
ru: Знаток

en: Q&A forum feedback
ru: Обратная связь

en: Q&A site logo
ru: Главный логотип

en: Question favorited by %(num)s users
ru: Вопрос добавили в закладки %(num)s пользователей

en: Question has no accepted answers
ru: Нет принятого ответа

en: Question has no answers
ru: Нет ни одного ответа

en: Question tools
ru: Закладки и информация

en: Question voted up %(num)s times
ru: Вопрос с %(num)s или более положительными откликами

en: Questions
ru: Вопросы

en: Questions that I answered
ru: Вопросы отвеченные мной

en: Questions that I asked
ru: Вопросы заданные мной

en: Real name
ru: Настоящее имя

en: Reasons
ru: Причины

en: Recaptcha is a tool that helps distinguish real people from annoying spam robots. Please get this and a public key at the <a href="%(url)s">%(url)s</a>
ru: Recaptcha - это инструмент, который помогает отличить реальных людей от назойливых спам-ботов. Пожалуйста, получите этот и публичный ключ на <a href="%(url)s">%(url)s</a>

en: Recaptcha private key
ru: Секретный ключ для recaptcha

en: Recaptcha public key
ru: Публичный ключ для recaptcha

en: Received at least %(votes)s upvote for an answer for the first time
ru: Получил по меньшей мере %(votes)s позитивных голосов за первый ответ

en: Recover your %(site)s account
ru: Восстановить аккаунт на сайте %(site)s

en: Recover your account via email
ru: Восстановить ваш аккаунт используя email

en: Regexes to detect the link patterns
ru: Регулярные выражения для определения последовательностей

en: Registered User
ru: Зарегистрированный пользователь

en: Registered user
ru: Зарегистрированный пользователь

en: Registration
ru: Регистрация

en: Related questions
ru: Похожие вопросы:

en: Remove rel=nofollow from own homepage
ru: Удалить ключ rel=nofollow из адреса домашней страницы

en: Reopen own questions
ru: Заново открывать свои вопросы

en: Reopen question
ru: Переоткрыть вопрос

en: Reopen this question
ru: Открыть повторно этот вопрос

en: Reopen this question?
ru: Открыть повторно этот вопрос?

en: Replace space in emailed tags with dash
ru: Заменить пробелы на тире в тэгах, присланных по email.

en: Reply by email hostname
ru: Имя узла для ответов по email

en: Reputation, Badges, Votes & Flags
ru: Репутация, Награды, Голоса и Флаги

en: Require email verification before allowing to post
ru: Требовать подтверждения email-адреса перед публикацией сообщений

en: Require valid email for
ru: Требуется корректный адрес электронной почты для

en: Retag
ru: изменить теги

en: Retag question
ru: Изменить тэги вопроса

en: Retag questions posted by other people
ru: Изменять тэги чужих вопросов

en: Revision history
ru: История изменений

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Email
ru: Сохранить Email

en: Save comment by pressing <Enter> key
ru: Сохранять комментарий нажатием клавиши <Enter>

en: Save edit
ru: Сохранить

en: Save your email address
ru: Сохранить адрес электронной почты

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
ru: Сохраните, а затем <a href="http://validator.w3.org/">используйте HTML валидатор</a> на странице "о нас" для проверки правильности ввода.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
ru: Сохраните, а затем <a href="http://validator.w3.org/">используйте HTML-валидатор</a> на странице FAQ, чтобы проверить введенные данные.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
ru: Сохраните, затем <a href="http://validator.w3.org/">используйте HTML валидатор</a> на странице "О нас" для проверки правильности.

en: Scholar
ru: Ученик

en: Screen Name
ru: Отображаемое имя

en: Screen name
ru: Отображаемое имя

en: Search tip:
ru: Подсказка для поиска:

en: Search tips:
ru: Советы по поиску:

en: Sections:
ru: Разделы:

en: Seen
ru: Просмотрен

en: Select skin
ru: Выберите тему пользовательского интерфейса

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
ru: Выберите формат, в котором будут отображаться тэги: обычный список или "облако" тэгов

en: Self-Learner
ru: Самоучка

en: Self-Learner: minimum answer upvotes
ru: Самоучка: минимум голосов за ответ

en: Send Feedback
ru: Отправить

en: Send a new recovery key
ru: Отправить новый ключ восстановления

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Send message to %(username)s
ru: Отправить сообщение для %(username)s

en: Send periodic reminders about unanswered questions
ru: Периодически напоминать о неотвеченных вопросах

en: Send periodic reminders to accept the best answer
ru: Посылать периодические напоминания для выбора лучшего ответа

en: Settings included in %(name)s.
ru: Настройки включены в %(name)s.

en: Share this question on %(site)s
ru: Поделиться этим вопросом на %(site)s

en: Short name for the license
ru: Краткое название лицензии

en: Short name for your Q&A forum
ru: Краткое название форума

en: Show all UI functions to all users
ru: Отображать все функции пользовательского интерфейса всем пользователям

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
ru: Показывать альтернативных провайдеров входа на странице входа.

en: Show avatar block in sidebar
ru: Показать блок с аватаром в боковой панели

en: Show country
ru: Показать страну

en: Show license clause in the site footer
ru: Показывать информацию о лицензии в футере

en: Show logo
ru: Показывать логотип

en: Show meta information in sidebar
ru: Показывать мета-информацию в боковой панели

en: Show related questions in sidebar
ru: Показывать похожие вопросы в боковой панели

en: Show tag choices
ru: Показать выбор тэгов

en: Show tag list in sidebar
ru: Показать тэги на боковой панели

en: Show tag list/cloud in sidebar
ru: Показывать список/"облако" тэгов в боковой панели

en: Show tag selector in sidebar
ru: Показывать выбор тэгов в боковой панели

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign in with Yahoo
ru: Вход через Yahoo

en: Sign in with your %(provider)s account
ru: Заходите через Ваш аккаунт на %(provider)s

en: Signin with %(provider)s user name and password
ru: Заходите с именем пользователя и паролем %(provider)s

en: Signup
ru: Зарегистрироваться

en: Sincerely,
    Q&A Forum Administrator
ru: С уважением,
    Администратор Q&A Форума

en: Site
ru: Сайт

en: Site Adminstrator
ru: Администратор сайта

en: Site description for the search engines
ru: Описание сайта для поисковиков

en: Site favicon
ru: favicon для Вашего сайта

en: Site footer mode
ru: Режим футера

en: Site title for the Q&A forum
ru: Название сайта

en: Sites
ru: Сайты

en: Skin media revision number
ru: Ревизия медиа-файлов скина

en: So questions and answers can be edited like wiki pages by experienced users of this site and this improves the overall quality of the knowledge base content.
ru: Таким образом, более опытные пользователи могут редактировать вопросы и ответы как страницы вики, что в свою очередь улучшает качество содержания базы данных вопросов/ответов.

en: Sorry you ran out of votes for today
ru: Извините, вы исчерпали лимит голосования за сегодня

en: Sorry your account appears to be blocked
ru: К сожалению, ваша  учетная запись заблокирована

en: Sorry your account appears to be suspended
ru: К сожалению, ваша  учетная запись приостановлена

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
ru: Неавторизованные пользователи не могут исправлять комментарии

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
ru: Неавторизованные пользователи не могут загружать файлы

en: Sorry, anonymous users cannot vote
ru: Простите, анонимные пользователи не могут голосовать

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
ru: Простите, похоже, правила изменились - больше невозможно задавать вопросы анонимно. Пожалуйста, отметьте опцию "раскрыть личность" или перезагрузите эту страницу и попробуйте отредактировать вопрос снова.

en: Sorry, blocked users cannot upload files
ru: К сожалению, заблокированные пользователи не могут загружать файлы

en: Sorry, but anonymous users cannot accept answers
ru: Неавторизованные пользователи не могут отмечать ответы как правильные

en: Sorry, but anonymous users cannot access the inbox
ru: Неавторизованные пользователи не имеют доступа к папке "сообщения"

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
ru: К сожалению, эта функция недоступна для неавторизованных пользователей

en: Sorry, but only post owners or moderators can edit comments
ru: К сожалению, только владелец или модератор может редактировать комментарий

en: Sorry, cannot delete your question since it has an upvoted answer posted by someone else | Sorry, cannot delete your question since it has some upvoted answers posted by other users
ru[0]: К сожалению, Вы не может удалить ваш вопрос, поскольку на него ответил другой пользователь и его ответ получил положительный голос
ru[1]: К сожалению, Вы не может удалить ваш вопрос, поскольку на него ответили другие пользователи и их ответы получили положительные голоса
ru[2]: К сожалению, Вы не может удалить ваш вопрос, поскольку на него ответили другие пользователи и их ответы получили положительные голоса

en: Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minute from posting | Sorry, comments (except the last one) are editable only within %(minutes)s minutes from posting
ru[0]: Извините, комментарии (кроме последнего) можно редактировать только %(minutes)s минуту после добавления
ru[1]: Извините, комментарии (кроме последнего) можно редактировать только %(minutes)s минуты после добавления
ru[2]: Извините, комментарии (кроме последнего) можно редактировать только %(minutes)s минут после добавления

en: Sorry, could not find the page you requested.
ru: Извините, но запрошенный Вами документ не был найден.

en: Sorry, only administrators, moderators or post owners with reputation > %(min_rep)s can reopen questions.
ru: К сожалению, только администраторы, модераторы или владельцы с кармой >%(min_rep)s может открыть вопрос

en: Sorry, only moderators or original author of the question  - %(username)s - can accept or unaccept the best answer
ru: Извините, только модераторы или автор вопроса - %(username)s - могут принимать или отклонять лучший ответ

en: Sorry, only moderators, site administrators and post owners can edit deleted posts
ru: Извините, только модераторы, администраторы сайта и владельцы сообщения могут редактировать удаленные сообщения

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
ru: Простите, только создатель анонимного вопроса может раскрыть свою личность, пожалуйста, снимите галочку.

en: Sorry, only question owners, site administrators and moderators can retag deleted questions
ru: К сожалению, только владельцы, администраторы сайта и модераторы могут менять теги к удаленным вопросам

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись заблокирована вы не можете закрыть вопросы

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись заблокирована Вы не можете удалять комментарий

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись заблокирована Вы не можете удалять сообщения

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
ru: К сожалению, так как Ваш учетная запись заблокирована Вы не можете редактировать сообщения

en: Sorry, since your account is blocked you cannot flag posts as offensive
ru: Простите, поскольку Ваш аккаунт заблокирован, Вы не можете помечать сообщения как нарушающие правила

en: Sorry, since your account is blocked you cannot remove flags
ru: Простите, поскольку Ваш аккаунт заблокирован, Вы не можете удалять отметки

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись заблокирована вы не можете поменять теги вопроса

en: Sorry, since your account is suspended you can comment only your own posts
ru: К сожалению, так как ваш аккаунт приостановлен вы можете комментировать только свои собственные сообщения

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись приостановлена вы можете удалять только ваши собственные комментарии

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись приостановлена Вы не можете удалять сообщения

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
ru: К сожалению, так как ваша учетная запись приостановлена вы можете редактировать только ваши собственные сообщения

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись приостановлена вы можете менять теги только на свои вопросы

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
ru: К сожалению, так как Ваша учетная запись приостановлена вы не можете закрыть вопросы

en: Sorry, something is not right here...
ru: Извините, что-то не здесь...

en: Sorry, suspended users cannot upload files
ru: К сожалению, временно блокированные пользователи не могут загружать файлы

en: Sorry, the answer you are looking for is no longer available, because the parent question has been removed
ru: К сожалению, ответ который вы ищете больше не доступен, потому что вопрос был удален

en: Sorry, the comment you are looking for has been deleted and is no longer accessible
ru: Извините, но запрашиваемый комментарий был удалён

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent answer has been removed
ru: К сожалению, комментарий который Вы ищете больше не доступен, потому что ответ был удален

en: Sorry, the comment you are looking for is no longer accessible, because the parent question has been removed
ru: К сожалению, комментарии который вы ищете больше не доступны, потому что вопрос был удален

en: Sorry, this account recovery key has expired or is invalid
ru: К сожалению, этот ключ восстановления истек или не является верным

en: Sorry, this answer has been removed and is no longer accessible
ru: К сожалению, этот ответ был удален и больше не доступен

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
ru: Извините, вопрос удалён и больше не доступен

en: Sorry, to close other people' posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для закрытия сообщения других пользователей, требуется %(min_rep)s балов кармы

en: Sorry, to close own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для закрытия своего вопроса, требуется %(min_rep)s балов кармы

en: Sorry, to comment any post a minimum reputation of %(min_rep)s points is required. You can still comment your own posts and answers to your questions
ru: К сожалению, для комментирования любого сообщения требуется  %(min_rep)s баллов репутации. Вы можете комментировать только свои собственные сообщения и ответы на ваши вопросы

en: Sorry, to delete comments reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для удаления комментариев требуется %(min_rep)s баллов репутации

en: Sorry, to edit other people's posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для редактировать сообщения других пользователей, требуется %(min_rep)s балов кармы

en: Sorry, to edit wiki posts, a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для редактирования вики сообщений, требуется %(min_rep)s баллов кармы

en: Sorry, to flag posts a minimum reputation of %(min_rep)d is required | Sorry, to flag posts a minimum reputation of %(min_rep)d is required
ru[0]: Простите, чтобы пометить сообщение требуется минимум %(min_rep)d очко репутации
ru[1]: Простите, чтобы пометить сообщение требуется минимум %(min_rep)d очка репутации
ru[2]: Простите, чтобы пометить сообщение требуется минимум %(min_rep)d очков репутации

en: Sorry, to flag posts as offensive a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: Простите, чтобы помечать сообщения как нарушающие правила, требуется минимум %(min_rep)s очков репутации

en: Sorry, to reopen own question a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, чтобы вновь открыть собственный вопрос требуется %(min_rep)s баллов кармы

en: Sorry, to retag questions a minimum reputation of %(min_rep)s is required
ru: К сожалению, для изменения тегов требуется %(min_rep)s баллов кармы

en: Sorry, we don't have this email address in the database
ru: Извините, но этого адреса нет в нашей базе данных.

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot delete comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
ru: Извините, вы не вошли, поэтому не можете удалять комментарии. <a href="%(sign_in_url)s">Войдите</a>.

en: Sorry, you appear to be logged out and cannot post comments. Please <a href="%(sign_in_url)s">sign in</a>.
ru: Извините, вы не вошли, поэтому не можете оставлять комментарии. <a href="%(sign_in_url)s">Войдите</a>.

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
ru: К сожалению, вы не можете принять или не принять   лучший ответ, потому что ваша учетная запись заблокирована

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
ru: К сожалению, вы не можете принять или не принять   лучший ответ, потому что ваша учетная запись приостановлена

en: Sorry, you cannot vote for your own posts
ru: Простите, Вы не можете голосовать за свои же сообщения

en: Sorry, you have exhausted the maximum number of %(max_flags_per_day)s offensive flags per day.
ru: Простите, Вы израсходовали максимальное число отметок о нарушении правил за день - %(max_flags_per_day)s штук

en: Sorry, you will be able to accept this answer only after %(will_be_able_at)s
ru: Извините, вы сможете принять этот ответ только через %(will_be_able_at)s

en: Sorry, your account appears to be blocked and you cannot make new posts until this issue is resolved. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
ru: Простите, похоже, что Ваш аккаунт заблокирован и Вы не сможете публиковать сообщения пока эта ситуация не разрешится. Пожалуйста, свяжитесь с администрацией форума для поиска решения.

en: Sorry, your account appears to be suspended and you cannot make new posts until this issue is resolved. You can, however edit your existing posts. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
ru: Простите, похоже, что Ваш аккаунт приостановлен и Вы не сможете публиковать сообщения пока эта ситуация не разрешится. Пожалуйста, свяжитесь с администрацией форума для поиска решения.

en: Sorry, your account appears to be suspended and you cannot remove flags. Please contact the forum administrator to reach a resolution.
ru: Простите, поскольку Ваш аккаунт приостановлен, Вы не можете удалять отметки.
    Обратитесь к администратору форума за разрешением ситуации.

en: Sort by &raquo;
ru: Сорт. по &raquo;

en: Sort by »
ru: Сорт. по »

en: Source of tags
ru: Источник тэгов

en: Spam was detected on your post, sorry for if this is a mistake
ru: В вашем сообщении обнаружен спам, простите, если произошла ошибка.

en: Static Content, URLS & UI
ru: Статический контент, URL-адреса и интерфейс

en: Stats
ru: Статистика

en: Stellar Question
ru: Гениальный Вопрос

en: Stellar Question: minimum stars
ru: Гениальный вопрос: минимальное количество звезд

en: Still have questions?
ru: Всё ещё есть вопросы?

en: Still have trouble signing in?
ru: По-прежнему проблемы со входом ?

en: Stop Email
ru: Не посылать Email

en: Student
ru: Студент

en: Subject line
ru: Тема

en: Subject line is expected in the format: [tag1, tag2, tag3,...] question title
ru: Ожидаемый формат темы письма: [тэг1, тэг2, тэг3,...] заголовок вопроса

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe for tags
ru: Подписаться на теги

en: Subtract
ru: Отнять

en: Successfully deleted the requested avatars.
ru: Требуемые аватары успешно удалены.

en: Successfully updated your avatar.
ru: Ваш аватар успешно загружен.

en: Successfully uploaded a new avatar.
ru: Новый аватар успешно загружен.

en: Supporter
ru: Помощник

en: Suspended User
ru: Приостановленный пользователь

en: Suspended users can only edit or delete their own posts.
ru: Замороженные пользователи могут только редактировать и удалять их собственные сообщения.

en: Tag subscription was canceled (<a href="%(url)s">undo</a>).
ru: Подписка на тэги была отменена (<a href="%(url)s">вернуть</a>).

en: Tagged
ru: Отмечено

en: Tags
ru: Тэги

en: Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tag can be used. | Tags are short keywords, with no spaces within. Up to %(max_tags)d tags can be used.
ru[0]: Тэг это короткое ключевое слово без пробелов. Вы можете использовать до %(max_tags)d тэга одновременно.
ru[1]: Тэг это короткое ключевое слово без пробелов. Вы можете использовать до %(max_tags)d тэгов одновременно.
ru[2]: Тэг это короткое ключевое слово без пробелов. Вы можете использовать до %(max_tags)d тэгов одновременно.

en: Tags help to keep the content better organized and searchable
ru: Тэги помагают держать содержимое лучше организованым и более легким для поиска

en: Taxonomist
ru: Таксономист

en: Taxonomist: minimum tag use count
ru: Таксономист: минимальное число использованных тэгов

en: Teacher
ru: Учитель

en: Teacher: minimum upvotes for the answer
ru: Учитель: минимум голосов за ответ

en: Technorati user name
ru: Имя пользователя в Technorati

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
ru: Текст страницы "О нас" форума (в формате html)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
ru: Текст страницы FAQ форума (в формате html)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
ru: Политика о личных данных (в формате html)

en: Text shown in the greeting message shown to the anonymous user
ru: Текст, который показывается в приветственном сообщении для анонимного пользователя

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
ru: Благодарим вас за регистрацию на нашем Q/A форуме!

en: Thank you for using %(app_name)s, here is how it works.
ru: Спасибо вам что используете %(app_name)s, дальше немного о том как это работает.

en: Thanks for the feedback!
ru: Спасибо за отзыв!

en: The login password combination was not correct
ru: Комбинация имени пользователя и пароля была неверной

en: The question has been closed for the following reason <b>"%(close_reason)s"</b> <i>by
ru: Вопрос был закрыт по такой причине:
    <b>"%(close_reason)s"</b> <i>

en: The short answer is: <strong>you</strong>.
ru: Ответ краток: <strong>вы.</strong>

en: The title is too long, maximum allowed size is %d bytes
ru: Название слишком длинное, максимальный размер - %d байт

en: The title is too long, maximum allowed size is %d characters
ru: Название слишком длинное, максимальный размер - %d знаков

en: There are no unanswered questions here
ru: Тут нету неотвеченных вопросов

en: This key helps google index your site please obtain is at <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">google webmasters tools site</a>
ru: Этот ключ помогает Google индексировать ваш сайт, пожалуйста, получите его на <a href="%(url)s?hl=%(lang)s">странице инструментов для вебмастеров Google</a>

en: This may be useful when only one-line comments are desired. Will not work with TinyMCE editor.
ru: Это может быть использовано, когда требуется ответить одной строкой. Не будет работать с редактором TinyMCE.

en: This might have happened for the following reasons:
ru: Это могло произойти по следующим причинам:

en: This option allows you to set the default avatar type for email addresses without associated gravatar images.  For more information, please visit <a href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">this page</a>.
ru: Эта настройка позволяет вам установить стандартный тип аватара для E-mail адресов, которые не связаны с аватарами Gravatar. Для более подробной информации, пожалуйста, посетите <a href="http://en.gravatar.com/site/implement/images/">эту страницу</a>.

en: This post has been deleted and can be seen only by post owners, site administrators and moderators
ru: Этот пост был удален, его может увидеть только владелец, администраторы сайта и модераторы

en: This post is a wiki.
            Anyone with karma &gt;%(wiki_min_rep)s is welcome to improve it.
ru: Это wiki-сообщение.
           Любой пользователь с репутацией &gt;%(wiki_min_rep)s может улучшить его.

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
ru: Эта настройка применяется к тэгам, записанным в поле "Тема" вопросов, присланных по email.

en: This setting takes default from the django settingEMAIL_SUBJECT_PREFIX. A value entered here will overridethe default.
ru: Эта настройка по-умолчанию совпадает с настройкой DJango EMAIL_SUBJECT_PREFIX. Введенное значение изменит настройки по-умолчанию.

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
ru: Эта настройка поможет импортировать данные из других форумов таких как Zendesk, когда автоматический импорт не позволяет определить вопрос правильно.

en: This site is for asking and answering questions, not for open-ended discussions.
ru: Этот сайт для вопросов и ответов на них, не для долгих дискуссий.

en: This website is moderated by the users.
ru: Этот сайт управляется пользователями.

en: Threshold for warning about remaining daily votes
ru: Порог для предупреждения об оставшихся за день голосах

en: Tips
ru: Советы

en: Title
ru: Заглавие

en: To add to your post EDIT ABOVE THIS LINE
ru: Чтобы добавить в сообщение РЕДАКТИРОВАТЬ НАД ЭТОЙ ЛИНИЕЙ

en: To change the avatar image, select new file, then submit this whole form.
ru: Чтобы изменить аватар, выберите новый файл, а затем отправьте эту форму.

en: To change the logo, select new file, then submit this whole form.
ru: Чтобы сменить логотип, выберите новый файл затем нажмите кнопку "Сохранить"

en: To change your password - please enter the new one twice, then submit
ru: Чтобы изменить ваш пароль &mdash; пожалуйста, введите новый дважды и подтвердите ввод

en: To enable this feature make sure lamson is running
ru: Для активации этой функции убедитесь, что lamson запущен

en: To enable this setting, check the previous one
ru: Чтобы включить эту настройку также включите предыдущую

en: To enable, go to Settings->Writing->Remote Publishing and check the box for XML-RPC
ru: Включая эту опцию, зайдите в Settings->Writing->Remote Publishing и проверьте содержимое поля XML-RPC

en: To get an Akismet key please visit <a href="%(url)s">Akismet site</a>
ru: Чтобы получить ключ Akismet, пожалуйста посетите <a href="%(url)s">страницу разработчиков</a>

en: To make use of the Forum, please follow the link below:
ru: Для того чтобы воспользоваться форумом, пожалуйста, перейдите по ссылке ниже:

en: To register, do I need to create new password?
ru: Необходимо ли использовать новый пароль, чтобы зарегистрироваться?

en: Toggle the real time Markdown editor preview
ru: Включить/выключить предварительный просмотр текста

en: Twitter consumer key
ru: Публичный ключ для доступа Twitter API (consumer key)

en: Twitter consumer secret
ru: Секретный ключ Twitter API (consumer secret)

en: Type or paste plain javascript that you would like to run on your site. Link to the script will be inserted at the bottom of the HTML output and will be served at the url "&lt;forum url&gt;/custom.js". Please, bear in mind that your javascript code may break other functionalities of the site and that the behavior may not be consistent across different browsers (<strong>to enable your custom code</strong>, check "Add custom javascript" option above).
ru: Введите или вставьте javascript-код, который хотите задействовать на своем сайте. Ссылка на скрипт будет включена в нижнюю часть HTML-вывода и будет выглядеть как URL-адрес "&lt;forum url&gt;/custom.js". Пожалуйста, имейте в виду, что ваш javascript-код может быть несовместим с различными браузерами (<strong>чтобы включить ваш собственный javascript-код</strong>, отметьте галочку настройки "Добавлять собственный javascript-код")

en: UNANSWERED
ru: НЕОТВЕЧЕННЫЕ

en: URL of the official page with all the license legal clauses
ru: URL официальной страницы лицензии со всеми положениями лицензии

en: URLS, keywords & greetings
ru: URL-адреса, ключевые слова и приветствия

en: URLs for autolinking
ru: URL-адреса для автоматического создания ссылок

en: Uncheck this if you want to hide the avatar block from the sidebar
ru: Снимите галочку, если хотите скрыть блок аватара с боковой панели

en: Uncheck this if you want to hide the list of related questions.
ru: Снимите галочку, если хотите скрыть список похожих вопросов.

en: Uncheck this if you want to hide the meta information about the question (post date, views, last updated).
ru: Снимите галочку, если вы хотите скрыть мета-информацию о вопросе (дата добавления вопроса, количество просмотров, дата последнего обновления)

en: Uncheck this if you want to hide the options for choosing interesting and ignored tags
ru: Снимите галочку, если хотите скрыть опции выбора интересующих и игнорируемых тэгов

en: Uncheck this if you want to hide the tag cloud or tag list from the sidebar
ru: Снимите галочку, если хотите скрыть "облако" или список тэгов с боковой панели

en: Uncheck this if you want to hide the tag list from the sidebar
ru: Снимите галочку, если вы хотите скрыть список тэгов с боковой панели

en: Uncollapse all
ru: Развернуть все

en: Unfollow
ru: Снять закладку

en: Unfortunately, there was some problem when connecting to %(provider)s, please try again or use another provider
ru: К сожалению, возникла проблема при соединении с %(provider)s, пожалуйста попробуйте ещё раз или зайдите через другого провайдера

en: Update
ru: Обновить

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload New Image
ru: Загрузить новое изображение

en: Upload files
ru: Загружать файлы

en: Upload your icon
ru: Загрузите Ваше изображение

en: Upload your stackexchange dump .zip file, then wait until
            the data import completes. This process may take several minutes.
            Please note that feedback will be printed in plain text.
ru: Загрузите Ваш stackexchange дамп .zip файл, после подождите пока
            завершится импорт данных. Этот процесс может занять несколько минут..
            Пожалуйста, обратите внимание, что обратная связь будет напечатан в текстовом формате.

en: Uploaded Avatar
ru: Как сменить мой аватар (Gravatar) и что это такое?

en: Upvote
ru: Голосовать "за"

en: Use HTML to format the message
ru: Использовать HTML для форматирования сообщения

en: Use LDAP authentication for the password login
ru: Использовать протокол LDAP для авторизации через пароль и имя пользователя

en: Use automatic avatars from gravatar.com
ru: Использовать аватары с сервиса gravatar.com

en: Use license logo
ru: Использовать логотип лицензии

en: Use separate set for subscribed tags
ru: Используйте разделение для тэгов подписки

en: Use this area to enter content at the BOTTOM of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar header), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
ru: Используйте эту область чтобы задать содержимое НИЖНЕЙ части боковой панели в формате HTML. При использовании этой настройки (так же, как и для футера боковой панели), пожалуйста, используйте сервис HTML-валидации, чтобы убедиться, что введенные вами данные действительны и будут нормально отображаться во всех браузерах.

en: Use this area to enter content at the LEFT sidebarin HTML format.  When using this option, please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
ru: Используйте эту область для добавления содержимого LEFT боковой панели HTML формата. Когда используете эту опцию , используйте сервис проверки HTML для того что б убедится что она правильная и работает во всех браузерах

en: Use this area to enter content at the TOP of the sidebarin HTML format.   When using this option (as well as the sidebar footer), please use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
ru: Используйте эту область чтобы задать содержимое ВЕРХНЕЙ части боковой панели в формате HTML. При использовании этой настройки (так же, как и для футера боковой панели), пожалуйста, используйте сервис HTML-валидации, чтобы убедиться, что введенные вами данные действительны и будут нормально отображаться во всех браузерах.

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
ru: Эта установка предназначена для управления аватаром пользователей которые не ввели email-адрес.

en: Use wildcard tags
ru: Использовать тэги со "звездочкой"

en: User login
ru: Вход выполнен

en: User name is required with the email
ru: Имя пользователя требует электронной почты

en: User name:
ru: Войти как пользователь

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: User profile sidebar
ru: Войти как пользователь

en: User registration
ru: Регистрация пользователей

en: User reputation changed
ru: Репутация пользователя изменена

en: User settings
ru: Вход выполнен

en: User status changed
ru: Статус пользователя изменился

en: User's current reputation is %(reputation)s points
ru: Репутация пользователя %(reputation)s балов

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Users
ru: Пользователи

en: Users do not accrue reputation for anonymous questions and their identity is not revealed until they change their mind
ru: Пользователи на получают репутацию за анонимные вопросы и их личность не будет раскрыта, пока они не изменят своего мнения

en: Validate email
ru: Проверить email-адрес

en: Validation email not sent
ru: Сообщение с подтверждением не отправлено

en: Verisign user name
ru: Имя пользователя в Verisign

en: Very active in one tag
ru: Очень активен в одном теге

en: Vidoop user name
ru: Имя пользователя в Vidoop

en: View offensive flags
ru: Просмотреть отметки о нарушениях правил

en: Visited site every day for %(num)s days in a row
ru: Посещал сайт каждый день подряд %(num)s дней

en: Vote and flag limits
ru: Голосование и границы флагов

en: Voted %(num)s times
ru: Голосовал %(num)s раз

en: Voting in %(app_name)s helps to select best answers and thank most helpful users.
ru: Голосование в %(app_name)s помогает найти лучшие ответы и отблагодарить наиболее полезным пользователям.

en: Watched User
ru: Видный пользователь

en: We encourage everyone to use “question” space for asking and “answer” for answering.
ru: Мы призываем каждого использовать место “вопросов” для вопросов, а место для “ответов” для ответов соответственно.

en: We look forward to hearing your feedback! Please, give it next time :)
ru: Мы с нетерпением ждем ваших отзывов!

en: We ran out of space for recording the tags. Please shorten or delete some of them.
ru: Нам не хватило места для записи тегов. Пожалуйста, сократить или удалить некоторые из них.

en: Website
ru: Веб-страница

en: Weekly
ru: Раз в неделю

en: Welcome %(username)s,
ru: Здравствуйте %(username)s,

en: Welcome! Please set email address (important!) in your profile and adjust screen name, if necessary.
ru: Приветствуем! Пожалуйста добавьте email адрес (это важно!) в свой профиль пользователя и измените отображаемое имя, если это необходимо.

en: Welcome,
ru: Добро пожаловать,

en: What kinds of questions can I ask here?
ru: Какие вопросы я могу задать здесь?

en: What kinds of questions should be avoided?
ru: Каких вопросов необходимо избегать?

en: What should "unanswered question" mean?
ru: Что должен означать "неотвеченный вопрос"?

en: What should I avoid in my answers?
ru: Чего я должен избегать в своих ответах?

en: When a question or answer is upvoted, the user who posted them will gain some points, which are called \"karma points\". These points serve as a rough measure of the community trust to him/her. Various moderation tasks are gradually assigned to the users based on those points.
ru: Когда вопрос или ответ оценен положительно, пользователь который его опубликовал получает очки, называемые "очками репутации". Эти очки служат мерой доверия сообщества его мнению. Пользователи могут получать различные модераторские права, определяемые количеством этих баллов.

en: When a search engine crawler will see a rel=nofollow attribute on a link - the link will not count towards the rank of the users personal site.
ru: Когда поисковый робот увидит аттрибут rel=nofollow на ссылке, такая ссылка не будет учитываться для рассчета рейтинга сайта.

en: When:
ru: Когда:

en: Who moderates this community?
ru: Кто модерирует это сообщество?

en: Why other people can edit my questions/answers?
ru: Почему другие люди могут изменять мои вопросы / ответы?

en: Why use and modify tags?
ru: Зачем использовать и изменять теги?

en: Wildcard tags can be used to follow or ignore many tags at once, a valid wildcard tag has a single wildcard at the very end
ru: Тэги со "звездочкой" могут быть использованы чтобы выбрать или отменить выбор многих тэгов за раз, у правильного тэга со "звездочкой" есть только одна "звездочка" в самом конце

en: Will be set automatically but you can modify it if necessary.
ru: Опция будет настроена автоматически, но вы сможете изменить ее, если это будет необходимо.

en: Will be set automatically, it is not necesary to modify manually.
ru: Опция будет установлена автоматически, нет необходимости изменять ее вручную.

en: WordPress blog name
ru: Имя блога на WordPress

en: You can expand your search by
ru: Вы можете расширить поиск

en: You don't have a method to log in right now, please add one or more by clicking any of the icons below.
ru: На данный момент вами не выбран ни один из методов входа, добавьте хотя бы один кликнув по иконке ниже.

en: You don't have permission to edit values.
ru: У вас нет разрешения на изменение значений.

en: You have %(votes_left)s votes left for today
ru: Вы можете голосовать сегодня ещё %(votes_left)s раз

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
ru: Вы задали вопрос анонимно, если решите раскрыть свою личность, отметьте эту опцию.

en: You have flagged this question before and cannot do it more than once
ru: Вы уже пометили этот вопрос и не можете сделать это несколько раз

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
ru: У вас нету аватаров для удаления. Пожалуйста <a href="%(avatar_change_url)s">загрузите один</a> сейчас.

en: You have successfully logged out
ru: Вы успешно вышли из системы

en: You haven't uploaded an avatar yet. Please upload one now.
ru: Вы ещё не загрузили аватар. Пожалуйста загрузите его.

en: Your %(provider)s login works fine
ru: Вход при помощи %(provider)s работает отлично

en: Your account details are:
ru: Подробности вашей учетной записи:

en: Your answer
ru: Ваш ответ

en: Your current avatar:
ru: Ваш текущий аватар:

en: Your current reputation is %(reputation)s points
ru: Ваша текущая репутация %(reputation)s балов

en: Your email <i>(never shared)</i>
ru: Ваш email-адрес <i>(никогда не отображается)</i>

en: Your karma change log.
ru: История изменений вашей репутации.

en: Your message:
ru: Ваше сообщение:

en: Your name (optional):
ru: Ваше имя (не обязательно):

en: Your network is empty. Would you like to follow someone? - Just visit their profiles and click "follow"
ru: Ваша сеть пуста. Хотите подписатся на какого то пользователя? Посетите его профиль и нажмите "Пописатся"

en: Your new password saved
ru: Ваш новый пароль сохранен

en: Your post at %(site_name)s is now published
ru: Ваше сообщение %(site_name)s теперь опубликовано

en: Your question 
            %(title)s %(summary)s will be posted once you log in
ru: <span class="strong big">Ваш вопрос</span> <i>"<strong>%(title)s</strong> %(summary)s..."</i> <span class="strong big">сохранён и будет опубликован после того, как вы войдёте.</span>

en: Your subscription is saved, but email address %(email)s needs to be validated, please see <a href="%(details_url)s">more details here</a>
ru: Ваша подписка сохранена, но email-адрес %(email)s должен быть подтвержден, пожалуйста, <a href="%(details_url)s">прочтите это</a>

en: Your tag subscription was saved, thanks!
ru: Ваша подписка на тэги была сохранена

en: Your user name (<i>required</i>)
ru: Ваше имя пользователя <i>(обязательно)</i>

en: [closed]
ru: [закрыт]

en: [deleted]
ru: [удален]

en: about
ru: О сайте

en: about/
ru: o-nas/

en: accepted answer
ru: принятый ответ

en: access to content
ru: доступ к содержимому

en: account/
ru: polzovatel/

en: active
ru: активные

en: activity
ru: активность

en: add
ru: доб

en: add avatar
ru: добавить аватар

en: add comments
ru: добавить комментарии

en: add tags and a query to focus your search
ru: укажите в запросе тэги чтобы уточнить результаты поиска

en: administrator
ru: администратор

en: age
ru: возраст

en: all
ru: все

en: allowed file types are '%(file_types)s'
ru: допустимые типы файлов: '%(file_types)s'

en: anonymous user
ru: анонимный пользователь

en: answer | answers
ru[0]: ответ
ru[1]: ответа
ru[2]: ответов

en: answer/
ru: otvet/

en: answered
ru: ответил

en: answered a question
ru: ответил

en: answered question
ru: отвеченный вопрос

en: answers/
ru: otvety/

en: approved
ru: одобрен

en: ask a question interesting to this community
ru: Задавайте вопросы интересные для сообщества

en: ask anonymously
ru: спросить анонимно

en: ask/
ru: sprosit/

en: asked
ru: спросил

en: asked a question
ru: задан вопрос

en: back
ru: назад

en: back to home page
ru: вернуться на главную

en: back to previous page
ru: вернуться на предыдущую страницу

en: badges
ru: награды

en: badges/
ru: nagrady/

en: badges:
ru: награды:

en: basic HTML tags are also supported
ru: базовые теги HTML также поддерживаются

en: be clear and concise
ru: вопрос должен быть четким и лаконичным

en: blocked
ru: заблокирован

en: bronze
ru: бронзовая

en: bronze badge: often given as a special honor
ru: бронзовая награда: часто даётся за особые заслуги

en: by activity
ru: активности

en: by answers
ru: ответам

en: by date
ru: дате

en: by name
ru: имени

en: by popularity
ru: популярности

en: by relevance
ru: схожесть

en: by username
ru: имени

en: by votes
ru: голосам

en: canceled vote
ru: отмененный голос

en: cannot be deleted
ru: не может быть удалено

en: cannot remove non-existing flag
ru: нельзя удалить несуществующий флаг

en: category tree
ru: дерево категорий

en: change avatar
ru: Поменять теги вопроса

en: change picture
ru: изменить изображение

en: changes saved
ru: изменения сохранены

en: click to follow this question
ru: нажмите, чтобы добавить этот вопрос в закладки

en: click to hide/show revision
ru: нажмите, чтобы скрыть/показать версии

en: click to see least voted questions
ru: нажмите, чтобы просмотреть вопросы, за которые голосовали менее всего

en: click to see most relevant questions
ru: нажмите чтобы увидеть наиболее похожие вопросы

en: click to see most voted questions
ru: нажмите, чтобы просмотреть вопросы с наибольшим числом голосов

en: click to see the least answered questions
ru: нажмите чтобы увидеть вопросы с наименьшим числом ответов

en: click to see the least recently updated questions
ru: нажмите, чтобы посмотреть недавно обновленные вопросы

en: click to see the most answered questions
ru: нажмите чтобы просмотреть вопросы с наибольшим числом ответов

en: click to see the most recently updated questions
ru: нажмите, чтобы посмотреть недавно обновленные вопросы

en: click to see the newest questions
ru: нажмите, чтобы увидеть самые новые вопросы

en: click to see the oldest questions
ru: нажмите, чтобы увидеть старые вопросы

en: click to unfollow this question
ru: нажмите что б прекратить следить за этим вопросом

en: close
ru: закрыть

en: close date %(closed_at)s
ru: дата закрытия: %(closed_at)s

en: close/
ru: zakrit/

en: cloud
ru: облако

en: coldest
ru: самые холодные

en: commented answer
ru: прокомментирован ответ

en: commented question
ru: прокомментирован вопрос

en: comments and answers to others questions
ru: комментарии и ответы на другие вопросы

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
ru: wiki-вопрос (вы не получите очки репутации и все участники смогут редактировать этот вопрос)

en: complete/
ru: zavershaem/

en: completed user profile
ru: заполненный профиль пользователя

en: content
ru: содержание

en: current number of votes
ru: текущее число голосов

en: current page
ru: текущая страница

en: daily
ru: ежедневно

en: delete
ru: удалить

en: delete any comment
ru: удалить любой коментарий

en: delete avatar
ru: удалить аватар

en: delete post
ru: добавить комментарий

en: delete this comment
ru: удалить этот комментарий

en: delete, if you like
ru: удалите, если хотите

en: deleted answer
ru: удаленный ответ

en: deleted question
ru: удаленный вопрос

en: dismiss
ru: удалить

en: downvote
ru: проголосовать "против"

en: downvoted
ru: проголосовали "против"

en: duplicate question
ru: такой вопрос уже был задан

en: each tag must be shorter than %(max_chars)d character | each tag must be shorter than %(max_chars)d characters
ru[0]: каждый тэг должен содержать не более %(max_chars)d знака
ru[1]: каждый тэг должен содержать не более %(max_chars)d знаков
ru[2]: каждый тэг должен содержать не более %(max_chars)d знаков

en: each tag must be shorter that %(max_chars)s character | each tag must be shorter than %(max_chars)s characters
ru[0]: каждый тег должно быть короче чем %(max_chars)s символ
ru[1]: каждый тег должно быть короче чем %(max_chars)s симво
ru[2]: каждый тег должно быть короче чем %(max_chars)s символов

en: edit
ru: редактировать

en: edit any answer
ru: править любой ответ

en: edit community wiki questions
ru: редактировать вопросы в вики сообщества

en: edit profile
ru: изменить профиль

en: edit/
ru: redaktirovat/

en: edited answer
ru: отредактирован ответ

en: edited by email
ru: редактировать по email

en: edited question
ru: отредактирован вопрос

en: email address is required
ru: email обязательное

en: email subscription settings
ru: настройки подписки по email

en: email the updates
ru: получать обновления по email

en: email update frequency has been set to daily
ru: частота обновлений по email была установлена в ежедневную

en: email update sent to user
ru: сообщение выслано по электронной почте

en: email updates canceled
ru: обновления по email отменены

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
ru: кратко опишите здесь суть вашей правки (например - исправление орфографии, грамматики, стиля, это необязательно)

en: everyone
ru: для каждого

en: faq
ru: ЧаВо

en: feedback/
ru: otziv/

en: flag offensive
ru: спам

en: follow %(alias)s
ru: подписатся %(alias)s

en: followed questions
ru: отслеживаемые вопросы

en: followers and followed users
ru: подписчики и подписанные пользователи

en: following %(alias)s
ru: подписан %(alias)s

en: forum responses (%(re_count)s)
ru: ответов в форуме (%(re_count)s)

en: give an answer interesting to this community
ru: дайте ответ, который будет интересен сообществу

en: give feedback
ru: оставить отзыв

en: gold
ru: золотая

en: gold badge: the highest honor and is very rare
ru: золотая медаль: высокая честь и очень редкая награда

en: help
ru: помощь

en: hide preview
ru: скрыть предварительный просмотр

en: hottest
ru: самые горячие

en: i-names are not supported
ru: i-names не поддерживаются

en: ident.ca consumer key
ru: Ключ пользователя ident.ca

en: ident.ca consumer secret
ru: Секретный ключ ident.ca

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
ru: если Вы считаете что эта ошибка 404 показана неверно, пожалуйста

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
ru: если вы отметите опцию "Вики сообщества", то вопрос и ответ не дадут вам кармы и имя автора не будет отображаться

en: ignored
ru: игнорируемые

en: image
ru: изображение

en: in %(hr)d hour | in %(hr)d hours
ru[0]: через %(hr)d час
ru[1]: через %(hr)d часа
ru[2]: через %(hr)d часов

en: in %(min)d min | in %(min)d mins
ru[0]: через %(min)d минуту
ru[1]: через %(min)d минуты
ru[2]: через %(min)d минут

en: in two days
ru: через два дня

en: inactive
ru: неактивные

en: inbox
ru: сообщения

en: initial version
ru: изначальная версия

en: instantly
ru: сразу же

en: interesting
ru: интересные

en: is a <strong>question and answer</strong> site - <strong>it is not a discussion group</strong>. Please avoid holding debates in your answers as they tend to dilute the essense of questions and answers. For the brief discussions please use commenting facility.
ru: это <strong>вопрос/ответ</strong> сообщество - <strong>а не дискуссионная группа</strong>. Пожалуйста избегайте дебатов в своих ответах , они , как правило , разбавляют сущность темы. Для краткого обсуждения, пожалуйста используйте средства для комментариев

en: karma
ru: репутации

en: karma:
ru: репутация:

en: keep private within your groups
ru: храните приватность внутри вашей группы

en: last seen
ru: последнее посещение

en: last used
ru: последний использованный

en: learn more about Markdown
ru: Узнать большее о Markdown

en: least voted
ru: меньше голосов

en: link
ru: ссылка

en: list
ru: Тэги

en: location
ru: местоположение

en: logout/
ru: vyhod/

en: manage login methods
ru: управление методами входа

en: mark as new
ru: отметить как новое

en: mark as seen
ru: отметить как прочитаное

en: mark this answer as correct (click again to undo)
ru: отметить этот ответ как правильный (нажмите ещё раз чтобы отменить)

en: marked best answer
ru: отмечен как лучший ответ

en: marked offensive
ru: отметка о нарушении правил

en: markread/
ru: pometit-kak-prochitanoe/

en: maximum upload file size is %(file_size)sK
ru: максимальный размер загружаемого файла - %(file_size)s K

en: member since
ru: зарегистрирован

en: mentioned in the post
ru: упомянуто в тексте сообщения

en: messages/
ru: soobscheniya/

en: minor edit (don't send alerts)
ru: незначительное изменение (не отправлять уведомления)

en: moderate this user
ru: Модерировать этого пользователя

en: moderate user
ru: модерировать пользователя

en: moderation
ru: модерация

en: moderator
ru: модератор

en: most relevant questions
ru: наиболее похожие вопросы

en: most voted
ru: лучшие

en: most voted answers will be shown first
ru: ответы с большим числом голосов будут показаны первыми

en: network
ru: сеть

en: new
ru: новые

en: new question
ru: новый вопрос

en: newest
ru: новые

en: newest answers will be shown first
ru: новые ответы будут показаны первыми

en: next page
ru: следующая страница

en: no
ru: нет

en: no %(sitename)s email please, thanks
ru: больше не посылать мне email с %(sitename)s

en: no email
ru: не слать email

en: no flags for this entry
ru: без заметок на эту запись

en: no new responses yet
ru: новых ответов нет

en: none
ru: нет

en: not a real question
ru: на вопрос не похоже

en: nothing - not required
ru: ничего - не обязательно

en: numbered list:
ru: пронумерованный список:

en: okay, let's try!
ru: хорошо - попробуем!

en: oldest
ru: бывалым

en: oldest answers will be shown first
ru: старые ответы будут показаны первыми

en: on %(date)s
ru: %(date)s

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
ru[0]: %(count)d бронзовая награда
ru[1]: %(count)d бронзовых медалей
ru[2]: %(count)d бронзовых медалей

en: one gold badge | %(count)d gold badges
ru[0]: %(count)d золотая награда
ru[1]: %(count)d золотых наград
ru[2]: %(count)d золотых наград

en: one silver badge | %(count)d silver badges
ru[0]: %(count)d серебряная награда
ru[1]: %(count)d серебряных наград
ru[2]: %(count)d серебряных медалей

en: open and close own questions
ru: открыть и закрыть собственные вопросы

en: or
ru: или

en: or create a new user name and password here
ru: или создайте новый логин и пароль здесь

en: or enter your <span>user name and password</span>, then sign in
ru: или введите свое <span>имя пользователя и пароль</span>, а затем войдите

en: overview
ru: обзор

en: page %(num)s
ru: страница %(num)s

en: password is required
ru: пароль обязателен

en: permanent link
ru: постоянная ссылка

en: please choose one of the options above
ru: пожалуйста сделайте Ваш выбор (см. выше)

en: please enter a descriptive title for your question
ru: пожалуйста, введите заголовок, содержащий суть вашего вопроса

en: please enter a valid email address
ru: пожалуйста, введите правильный адрес электронной почты

en: please report the error to the site administrators if you wish
ru: пожалуйста сообщите об ошибке администратору сайта

en: please use %(tag_count)d tag or less | please use %(tag_count)d tags or less
ru[0]: пожалуйста введите не более %(tag_count)d слова
ru[1]: пожалуйста введите не более %(tag_count)d слов
ru[2]: пожалуйста введите не более %(tag_count)d слов

en: please use %(tag_count)s tag | please use %(tag_count)s tags or less
ru[0]: пожалуйста используйте %(tag_count)s тег
ru[1]: пожалуйста используйте %(tag_count)s тега или меньше
ru[2]: пожалуйста используйте %(tag_count)s тегов или меньше

en: please use at least some alphabetic characters in the user name
ru: пожалуйста используйте хотя бы некоторые символы алфавита в имени

en: please use up to %(tag_count)s tags, less than %(max_chars)s characters each
ru: пожалуйста используйте до %(tag_count)s тегов, меньше чем %(max_chars)s символов каждый

en: please, retype your password
ru: пожалуйста, повторите свой пароль

en: post a comment
ru: оставить комментарий

en: posted
ru: опубликовал

en: previous
ru: предыдущая

en: privacy policy
ru: политика конфиденциальности

en: privacy/
ru: politika-privatnosti/

en: profile - email subscriptions
ru: профиль - подписки

en: profile - favorite questions
ru: профиль - избранные вопросы

en: profile - recent activity
ru: профиль - последние данные по активности

en: profile - responses
ru: профиль - ответы

en: profile - votes
ru: профиль - голоса

en: provide enough details
ru: добавьте достаточно деталей

en: provider
ru: провайдер

en: question contains offensive or malicious remarks
ru: вопрос содержит грубые или злонамеренные заявления

en: question is not relevant or outdated
ru: вопрос устарел или более на актуален

en: question is off-topic or not relevant
ru: вопрос не по теме данного форума

en: question/
ru: vopros/

en: questions
ru: вопросы

en: questions that user is following
ru: вопросы отслеживаемые пользователем

en: questions/
ru: voprosy/

en: real name
ru: настоящее имя

en: received badge
ru: полученная награда

en: recent
ru: новичкам

en: recent user activity
ru: последние данные по активности пользователя

en: recover your account via email
ru: восстановить ваш аккаунт по email

en: recover/
ru: vosstanovleniye-accounta/

en: register/
ru: registraciya/

en: relevance
ru: уместность

en: reminder about accepting the best answer sent
ru: напоминание о принятии лучшего ответа отправлено

en: reminder about unanswered questions sent
ru: напоминание о неотвеченных вопросах выслано

en: remove
ru: удалить

en: remove flag
ru: убрать заметку

en: remove offensive flag
ru: удалить пометку о нарушении правил

en: reopen
ru: переоткрыть

en: reopen/
ru: otkrit-snova/

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
ru: сообщить о нарушении правил (т.е. сообщениях содержащих спам, рекламу, вредоносные ссылки и т.д.)

en: report this problem
ru: сообщите об этой проблеме

en: reset author
ru: сброс автора

en: reset tags
ru: сбросить тэги

en: resetting author
ru: сброс автора

en: resetting tags
ru: сброс тегов

en: responses for %(username)s
ru: ответы пользователю %(username)s

en: retag
ru: изменить тег

en: retag other's questions
ru: изменять теги других вопросов

en: retag/
ru: smenit-tag/

en: retagged
ru: теги изменены

en: return to OpenID login
ru: вернуться к старнице OpenID входа

en: reveal identity
ru: раскрыть личность

en: revision
ru: версия правки

en: revision %(number)s
ru: версия %(number)s

en: revisions/
ru: versii/

en: see all questions
ru: смотреть все вопросы

en: see all tags
ru: смотреть все теги

en: see frequently asked questions
ru: взгляните на часто задаваемые вопросы

en: see latest questions
ru: смотреть самые новые вопросы

en: see people sorted by name
ru: показать пользователей отсортированными по имени

en: see people who joined most recently
ru: посмотреть пользователей которые присоединились недавно

en: see people who joined the site first
ru: посмотреть пользователей которые присоединились ранее

en: see people with the highest reputation
ru: показать пользователей с наивысшим рейтингом

en: see questions tagged '%(tag)s'
ru: смотри вопросы с тегами '%(tag)s'

en: see tags
ru: Теги

en: see unanswered questions
ru: смотреть неотвеченные ворпосы

en: see your followed questions
ru: посмотреть сообщений на которые Вы подписались

en: seen
ru: прочитанные

en: select country
ru: выбрать страну

en: select:
ru: выберите:

en: selected favorite
ru: выбран избранным

en: settings
ru: настройки

en: show preview
ru: показать предварительный просмотр

en: sign out
ru: выйти

en: signin/
ru: vhod/

en: signout/
ru: vyhod/

en: signup/
ru: noviy-account/

en: silver
ru: серебряная

en: silver badge: occasionally awarded for the very high quality contributions
ru: серебряная награда: как правило, присуждается за большой вклад

en: sorry, but older votes cannot be revoked
ru: простите, но старые голоса не могут быть отозваны

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
ru: к сожалению, пароли не совпадают, попробуйте еще раз

en: sorry, file uploading requires karma >%(min_rep)s
ru: простите, загрузка файлов требует >%(min_rep)s очков репутации

en: sorry, there is no such user name
ru: простите, такого имени пользователя не существует

en: sorry, there is no user with this name
ru: к сожалению, пользователя с таким именем не существует

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
ru: к сожалению, это имя не разрешено, выберите другое

en: sorry, this name is taken, please choose another
ru: к сожалению, это имя используется, выберите другое

en: sorry, we have a serious error - user name is taken by several users
ru: к сожалению, у нас есть серьезная ошибка - имя пользователя используется несколькими пользователями

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
ru: Извините, у нас определённые технические проблемы.

en: sorted alphabetically
ru: отсортировано в алфавитном порядке

en: sorted by frequency of tag use
ru: отсортировано по частоте использования тегов

en: source
ru: источник

en: spam or advertising
ru: спам или реклама

en: start over
ru: начать все сначала

en: starting over
ru: начать сначала

en: subscribe to rss feed
ru: подписаться на rss ленту новостей

en: subscribe to the questions feed
ru: подписаться на RSS-канал для вопросов

en: subscribe to this question rss feed
ru: Подписаться на rss фид этого вопроса

en: subscribe-for-tags/
ru: podpisatsya-na-tagi/

en: subscriptions
ru: подписки

en: subscriptions/
ru: podpiski/

en: suspended
ru: ограничен в правах

en: swap with question
ru: поменять с вопросом

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
ru: об этой ошибке была сделана запись в журнале и соответствующие исправления будут вскоре сделаны

en: tag editors receive special awards from the community
ru: редакторы тегов получат специальные награды от сообщества

en: tags
ru: тэги

en: tags are required
ru: тэги обязательны

en: tags/
ru: tegi/

en: tags:
ru: тэги:

en: text
ru: текст

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
ru: за ответ проголосовали %(answer_score)s раз

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
ru: документ который Вы запросили защищён или у Вас не хватает "репутации", пожалуйста посмотрите

en: the question is answered, right answer was accepted
ru: на этот вопрос был дан ответ и он был принят как правильный

en: this answer has been selected as correct
ru: этот ответ был выбран как правильного

en: this email has already been registered, please use another one
ru: этот email-адрес уже зарегистрирован, пожалуйста введите другой

en: this email is already used by someone else, please choose another
ru: этот email уже используется кем-то еще, пожалуйста, выберите другой

en: this field is required
ru: это поле обязательное

en: this post is marked as community wiki
ru: пост отмечен как вики сообщества

en: this question or answer has been deleted;
ru: вопрос или ответ был удалён;

en: thumb down
ru: я "против"

en: thumb up
ru: я "за"

en: times
ru: раз

en: title
ru: заголовок

en: title must be > %d character | title must be > %d characters
ru[0]: заглавие должно быть больше %d символа
ru[1]: заглавие должно быть больше %d символов
ru[2]: заглавие должно быть больше %d символов

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
ru: чтобы включить эту функцию, вы должны указать адрес xml-rpc из настроек Wordpress ниже

en: todays unused votes
ru: неиспользованных голосов

en: tomorrow
ru: завтра

en: too localized
ru: слишком специализированный

en: too subjective and argumentative
ru: вопрос слишком субъективный или спорный

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
ru: постарайтесь ответить, а не заниматься обсуждением

en: unanswered
ru: неотвеченные

en: undelete
ru: восстановить

en: unfollow %(alias)s
ru: отменить подписку %(alias)s

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
ru: до 5 тегов, менее 20 символов каждый

en: update profile
ru: обновить профиль

en: update summary:
ru: информация об обновлениях:

en: updated
ru: обновил

en: updated tags
ru: обновленные тэги

en: upload/
ru: zagruzit/

en: upvote
ru: проголосовать "за"

en: upvoted
ru: проголосовали "за"

en: url has error - please check it;
ru: запрос был неверен - пожалуйста проверьте;

en: user has voted up this many times
ru: голосов "за"

en: user input
ru: Войти как пользователь

en: user karma
ru: репутация пользователя

en: user name can only consist of letters, empty space and underscore
ru: имя пользователя может состоять только из букв, пробелов и подчеркиваний

en: user name is required
ru: имя пользователя обязательно

en: user profile
ru: профиль пользователя

en: user profile overview
ru: обзор профиля пользователя

en: user received this badge: | users received this badge:
ru[0]: пользователь, получивший этот значок:
ru[1]: пользователей, получивших этот значок:
ru[2]: пользователей, получивших этот значок:

en: user vote record
ru: голос пользователя

en: user voted down this many times
ru: голосов "против"

en: users
ru: пользователи

en: users favorite questions
ru: избранные вопросы пользователей

en: users/
ru: polzovateli/

en: view | views
ru[0]: просмотр
ru[1]: просмотра
ru[2]: просмотров

en: vote | votes
ru[0]: голос
ru[1]: голоса
ru[2]: голосов

en: votes
ru: голоса

en: votes left
ru: голосов осталось

en: watched
ru: под надзором

en: wavatar
ru: Как сменить мой аватар (Gravatar) и что это такое?

en: website
ru: web-страница

en: weekly
ru: еженедельно

en: which one?
ru: выберите

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
ru: показывается только возраст, формат ГГГГ-ММ-ДД

en: with %(author_name)s's contributions
ru: с %(author_name)s's вкладом

en: yesterday
ru: вчера

en: you don't have the permission to remove all flags
ru: у вас нету прав чтобы удалить все обжалованные сообщения

en: you have %(response_count)s new response | you have %(response_count)s new responses
ru[0]: у Вас %(response_count)s новый ответ
ru[1]: у Вас %(response_count)s новых ответа
ru[2]: у Вас %(response_count)s новых ответов
