askbot - en to tr translation catalogue (817 entries)

en:  - to expand, or dig in by adding more tags and revising the query.
tr: - daha fazla etiket eklemek veya incelemek için inceleme alanını genişlet

en: " and "%s"
tr: " ve "%s"

en: " and more
tr: " ve fazlası

en: %(hr)d hour ago | %(hr)d hours ago
tr[0]: one: %(hr)d saat önce
    other: %(hr)d saat önce
tr[1]: one: %(hr)d saat önce
    other: %(hr)d saat önce

en: %(min)d min ago | %(min)d mins ago
tr[0]: one: %(min)d dakika önce
    other: %(min)d dakika önce
tr[1]: one: %(min)d dakika önce
    other: %(min)d dakika önce

en: %(q_num)s question | %(q_num)s questions
tr[0]: one: %(q_num)s soru
    other: %(q_num)s soru
tr[1]: one: %(q_num)s soru
    other: %(q_num)s soru

en: %(user_name)s's karma change log
tr: %(user_name)s 'nin karma değişim günlüğü

en: %(username)s gravatar image
tr: <CODE>%(username)s</code> Gravatar görüntüsü

en: %(username)s karma is %(reputation)s
tr: %(username)s adlı kullanıcının %(reputation)s karma puanı var

en: %(username)s's profile
tr: %(username)s isimli kullanıcının profili

en: (required)
tr: (gerekli)

en: (this field is required)
tr: (bu alanın doldurulması gereklidir)

en: **bold** or __bold__
tr: ** Kalın ** veya __bold__

en: 2 days ago
tr: 2 gün önce

en: <em>Changed by moderator. Reason:</em> %(reason)s
tr: <em>Moderatör tarafından değiştirildi. Sebep:</em> %(reason)s

en: <p>Sorry, in order to post questions on %(site)s by email, please <a href="%(url)s">register first</a></p>
tr: <p>%(site)s üyeliğiniz yok mu? Soru sorabilmek için lütfen <a href="%(url)s">üye olunuz</a>.</p>

en: <p>Sorry, there was an error posting your question please contact the %(site)s administrator</p>
tr: <p>Üzgünüz, Soruyu gönderirken bir hata oluştu, Lütfen %(site)s yönetimiyle iletişime geçin</p>

en: <p>Sorry, your question could not be posted due to insufficient privileges of your user account</p>
tr: <p>Maalesef, yetki kısıtlamaları nedeniyle sorunuz gönderilemedi</p>

en: <strong>To enable this function</strong>, please select option 'customize' in the "Site footer mode" above. Use this area to enter contents of the footer in the HTML format. When customizing the site footer (as well as the header and HTML &lt;HEAD&gt;), use the HTML validation service to make sure that your input is valid and works well in all browsers.
tr: <strong>Özeliği açmak için</strong>, lütfen 'site altbilgi modu'ndaki 'kişiselleştir' seçeneğini seçin.Bu alanı altbilgiye HTML formatında içerik eklemede kullanın. Site altbilgisini güncellerken ( header ve HTML &lt;HEAD&gt;), girdilerinizin tüm gezginlerde çalıştığını doğrulatmak için HTML validasyon hizmetinden yararlanabilirsiniz

en: >%(points)s points required to downvote
tr: beğenmediğinizi göstermek için en az %(points)s puan toplamalısınız

en: >%(points)s points required to upvote
tr: beğeninizi göstermek için en az %(points)s puan toplamalısınız

en: A small 16x16 or 32x32 pixel icon image used to distinguish your site in the browser user interface. Please find more information about favicon at <a href="%(favicon_info_url)s">this page</a>.
tr: 16x16 veya 32x32 piksellik küçük bir resim gezgin arayüzünde beliren, sitenizin temsili bir ikonudur. Daha fazla bilgi için <a href="%(favicon_info_url)s">tıklayın</a>.

en: ALL
tr: TÜMÜ

en: AOL screen name
tr: AOL adı

en: Accept own answer
tr: Cevabını onayla

en: Accept the best answer for %(question_count)d of your questions
tr: %(question_count)d adet sorunuzun en iyi cevabı onaylayın

en: Access control settings
tr: Denetim ayarlarına erişim

en: Account recovery email sent
tr: Hesap kurtarma e-postası gönderildi

en: Activate %(provider)s login
tr: %(provider)s oturumunu etkinleştirin

en: Activate to allow login with self-hosted wordpress site
tr: Wordpress sitesinden girişe izni aktifleştir

en: Active email verification is done by sending a verification key in email
tr: Aktif e-posta doğrulaması, kullanıcıya bir onay kodu gönderilerek yapılır

en: Add
tr: Ekle

en: Add custom javascript
tr: javascript kodu ekle

en: Add link to the license page
tr: Lisans sayfasına bağlantı ekle

en: Akismet key for spam detection
tr: Spam tespiti için Akismet anahtarı

en: Akismet spam protection
tr: Akismet spam koruması

en: All configuration options must be edited in the site settings.py file
tr: Tüm yapılandırma seçenekleri settings.py dosyasında düzenlenmelidir

en: Allow adding and removing login methods
tr: Giriş metodu ekleme/kaldırmaya izin ver

en: Allow asking questions anonymously
tr: Anonim olarak soru sorulmasına izin ver

en: Allow editing user screen name
tr: Kullanıcı adının değiştirilmesine izin ver

en: Allow only one account per email address
tr: Bir e-posta adresi ile tek kullanıcıya izin ver

en: Allow only registered user to access the forum
tr: Sadece kayıtlı kullanıcıların foruma erişimine izin ver

en: Allow posting questions by email
tr: <span class="strong big">Anonim olarak soru sormaya başlayın</span>. Üye değilseniz girişe veya kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz, Sorunuz geçerli oturum için kaybolmaz, siz üye olana veya giriş yapana dek saklanır.

en: Allow swapping answer with question
tr: Cevabını gönder

en: Allowed image file types are %(types)s
tr: İzin verilen resim dosyası türleri %(types)s

en: Always display local login form and hide "Askbot" button.
tr: Her zaman oturum açma formunu göster ve "Askbot" butonunu sakla

en: An 88x38 pixel image that is used on the login screen for the password login button.
tr: oturum açma butonu için kullanılacak 88x38 piksellik bir resim

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Answer Your Own Question
tr: Kendi soruna cevap yaz!

en: Answer own question immediately
tr: Cevabını gönder

en: Answer voted up %(num)s times
tr: Cevap daha önce %(num)s kere oylandı

en: Answered by me
tr: Tarafımdan cevaplanan

en: Apply custom style sheet (CSS)
tr: Özelleştirilmiş bir CSS uygula (CSS)

en: Approved User
tr: Onaylı kullanıcı

en: Asked by me
tr: Tarafımdan sorulan

en: Asked first question with at least one up vote
tr: En az bir olumlu oy alan sorduğun ilk soru

en: Associate Editor
tr: Editör

en: At least one of the following tags is required : %(tags)s
tr: Aşağıdaki etiketlerden en az bir tanesi gerekli: %(tags)s

en: Attention: after checking this, please back up the database, and run a management command: <code>python manage.py fix_question_tags</code> to globally rename the tags
tr: Dikkat: bunu işaretledikten sonra, etiketi global olarak değiştirmek için; lütfen veritabanını yedekleyin, ve şu yönetim komutunu çalıştırın: <code>python manage.py fix_question_tags</code>

en: Autobiographer
tr: Otobiyograf

en: Badge
tr: Madalya

en: Badge settings
tr: İşaret ayarları

en: Badges
tr: Ödüller

en: Base Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Base URL for your Q&A forum, must start with http or https
tr: Soru/Cevap forumu için ana URL (http veya https ile başlamalıdır)

en: Base url of MathJax deployment
tr: Mathjax dağıtımı için kaynak url

en: Be the first one to answer this question!
tr: Bu soruya ilk cevabı sen yaz!

en: Before enabling this setting - please fill out IMAP settings in the settings.py file
tr: Bu ayarı aktif etmeden önce - lütfen settings.py dosyasındaki IMAP ayarlarını doldurunuz.

en: Blocked User
tr: Bloklanmış kullanıcı

en: Blogger blog name
tr: Blogger blog adı

en: Bootstrap mode
tr: Bootstrap modu

en: Cancel
tr: Iptal

en: Cannot change own status
tr: kendi durumunuzu değiştiremezsiniz

en: Cannot change status of another moderator
tr: Başka bir yöneticinin durumu değiştirilemez

en: Cannot change status to admin
tr: Durumu yönetici olarak değiştiremezsiniz

en: Cannot turn other user to moderator
tr: Başka bir kullanıcı moderator yapılamıyor

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: Change status to
tr: Durumu değiştir

en: Change your %(provider)s password
tr: %(provider)s oturumunuzun parolanızı değiştirin

en: Change your password
tr: Parolayı değiştir

en: Check if you do not want to reveal your name when asking this question
tr: Bu soruyu sorarken adınızın gizli kalmasını istiyorsanız işaretleyiniz.

en: Check if you want to change appearance of your form by adding custom style sheet rules (please see the next item)
tr: Kendi CSS nizle form görünümünü değiştirmek için işaretleyin (lütfen sonraki maddeye bakın)

en: Check if you want to show logo in the forum header or uncheck in the case you do not want the logo to appear in the default location
tr: Forum üstbilgisinde logo gösterilmesini istiyorsanız işaretleyin

en: Check to enable community wiki feature
tr: topluluk wiki özelliğini aktif ediniz

en: Check to enable greeting for anonymous user
tr: Anonim kullanıcı için karşılamayı etkinleştir

en: Check to enable javascript that you can enter in the next field
tr: Kendi Javascript kodunuzu eklemeyi etkinleştirin

en: Check to enable sharing of questions on Facebook
tr: Soruları Facebook'ta paylaşmak için tıkla

en: Check to enable sharing of questions on Google+
tr: Soruları Google+'da paylaşmak için tıkla

en: Check to enable sharing of questions on Identi.ca
tr: Soruları Identi.ca'da paylaşmak için tıkla

en: Check to enable sharing of questions on LinkedIn
tr: Soruları Linkedin'de paylaşmak için tıkla

en: Check to enable sharing of questions on Twitter
tr: Soruları Twitter'da paylaşmak için tıkla

en: Choose email tag filter
tr: E-mail etiketi için filtre seç

en: City
tr: Şehir

en: ClaimID user name
tr: ClaimID kullanıcı adı

en: Cleanup
tr: Temizlik

en: Close own questions
tr: Kendi sorunu kapat

en: Close question
tr: Soruyu kapat

en: Close questions asked by others
tr: Başkaları tarafından sorulmuş soruları kapat

en: Close the question
tr: Cevabı kapat

en: Comma separated list of Q&A site keywords
tr: Soru/Cevap sitesinin virgülle ayrılmış olarak anahtar kelimeleri

en: Commentator
tr: Yorum yapan

en: Comments and posts mentioning me
tr: Benim hakkımdaki gönderiler

en: Community badges
tr: Site rozetleri

en: Community gives you awards for your questions, answers and votes.
tr: Sorularınız, cevaplarınız ve oylarınız için burdaki topluluk sizi ödüllendiriyor.

en: Completed all user profile fields
tr: Kullanıcı profilindeki bütün alanları doldurdu

en: Congratulations, you are now an Administrator
tr: Tebrikler, artık sitemizde yönetici oldunuz...

en: Connect your %(provider)s account to %(site_name)s
tr: %(provider)s hesabınızı %(site_name)s sitesine bağlayın

en: Contributors
tr: Yazarlar

en: Copyright message to show in the footer
tr: Sayfa altlığında gösterilecek telif notu

en: Country
tr: Ülke

en: Country field is required
tr: Ülke alanının doldurulması zorunludur

en: Create a password-protected account
tr: Parola korumalı bir hesap oluşturun

en: Create login name and password
tr: Kullanıcı adı ve şifre oluştur

en: Create password for %(provider)s
tr: %(provider)s için bir parola belirleyin

en: Critic
tr: Eleştirmen

en: Current password
tr: Şu anki şifre

en: Custom footer (HTML format)
tr: Kişisel altbilgi (HTML format)

en: Custom header additions
tr: Kişisel başlık-header eklemeleri

en: Custom javascript
tr: özelleştirilmiş javascript kodu

en: Custom portion of the HTML <HEAD>
tr: HTML <HEAD> 'in özelleştirilmiş kısmı

en: Custom sidebar footer
tr: Kişisel kenar çubuğu altbilgisi

en: Custom sidebar header
tr: Özelleştirilmiş kenar çubuğu başlığı

en: Custom style sheet (CSS)
tr: (CSS) CSS yi özelleştir

en: Customize HTML <HEAD>
tr: HTML <HEAD> 'i özelleştir

en: Daily
tr: Günlük

en: Data entry and display rules
tr: Veri girişi ve görünüm kuralları

en: Data rules & Formatting
tr: Güzel Cevap

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Days before starting to send reminders about unanswered questions
tr: Cevaplanmamış sorular hakkındaki hatırlatmalar kaç gün önceden gönderilmeye başlansın

en: Default Gravatar icon type
tr: Varsayılan Gravatar ikonu

en: Default max number of comments to display under posts
tr: Mesajların altına eklenecek varsayılan maks. yorumların sayısı

en: Default notification frequency all questions
tr: Varsayılan bildirim sıklığı Tüm sorular

en: Default notification frequency questions answered by the user
tr: Sadece benim cevapladığım sorular için bildirimleri etkinleştir

en: Default notification frequency questions asked by the user
tr: Sadece benim sorduğum sorular için bildirimleri etkinleştir

en: Default value:
tr: Varsayılan değer:

en: Default value: ""
tr: Varsayılan değer: ""

en: Default value: %s
tr: Varsayılan değer: %s

en: Delete comments posted by others
tr: Başkaları tarafından yapılan yorumları silebilme

en: Delete questions and answers posted by others
tr: Diğerlerinin soru ve cevap gönderilerini sil

en: Did not find what you were looking for?
tr: Aradığını bulamadın mı?

en: Disciplined
tr: Disiplinli

en: Do not make text query sticky in search
tr: Arama kutusunda yapışkan yazı kullanılmasın

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Downvote
tr: Beğenmedim

en: Edit Group Settings
tr: Grup Ayarlarını Düzenle

en: Edit Site Settings
tr: Site Ayarlarını Düzenle

en: Edit answer
tr: Cevapı düzenle

en: Edit community wiki posts
tr: Sitenin wiki sorularını değiştir

en: Edit posts authored by other people
tr: Başkaları tarafından yazılanları değiştirebilme

en: Edit question
tr: Soruyu düzenle

en: Edit user profile
tr: Kullanıcı profilini düzenle

en: Editor
tr: Editör

en: Email and email alert settings
tr: E-posta ve e-posta uyarı ayarları

en: Email changed
tr: E-mail değiştirildi

en: Email not changed
tr: E-mail değişmedi

en: Email subscription settings
tr: E-mail abonelik ayarları

en: Email verified
tr: E-mail doğrulandı

en: Email:
tr: E-posta

en: Enable Akismet spam detection(keys below are required)
tr: Akismet spam tesbitini etkinleştir(aşağıdaki anahtarlar gereklidir)

en: Enable code-friendly Markdown
tr: kod-dostu modunu etkinleştir

en: Enable recaptcha (keys below are required)
tr: recaptha yı etkinleştir

en: Enlightened
tr: Aydınlanmış

en: Enter number of points to add or subtract
tr: Eklenecek ya da çıkartılacak nokta sayısını girin

en: Enthusiast
tr: Hayran

en: Entire forum
tr: Tüm forum

en: Entire forum (tag filtered)
tr: Tüm forum (etiket ile filtrelenmiş)

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
tr: Yükleme hatası. Yöneticiye başvurunuz. Teşekkürler.

en: Expert
tr: Uzman

en: External Services
tr: Dış hizmetler

en: FOLLOWED
tr: TAKİP EDİLEN

en: Facebook public API key
tr: Facebook genel anahtarı

en: Facebook secret key
tr: Facbook gizli anahtarı

en: Fake email for anonymous user
tr: Anonim kullanıcı için geçersiz e-posta adresi

en: Famous Question
tr: Meşhur soru

en: Famous Question: minimum views
tr: Meşhur Soru: minimum görüntülenme

en: Favorite Question
tr: Favori Soru

en: Favorite Question: minimum stars
tr: Favori Soru: minimum yıldız

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Feedback site URL
tr: Geri bildirim adresi

en: Fill it with the wordpress url to the xml-rpc, normally http://mysite.com/xmlrpc.php
tr: wordpress url'yi xml-rpc şeklinde girin, http://mysite.com/xmlrpc.php

en: First downvote
tr: İlk red oyu

en: First edit
tr: İlk düzeltme

en: First flagged post
tr: İlk işaretlenen ileti

en: First retag
tr: İlk tekrardan etiketleme

en: First rollback
tr: İlk geri alma

en: First upvote
tr: İlk kabul oyu

en: Flag offensive
tr: Uygunsuz olarak işaretle

en: Flickr user name
tr: Flickr kullanıcı adı

en: Following the link above will help us verify your email address.
tr: Yukarıdaki bağlantı, E-mail adresinizi doğrulamada yardımcı olacaktır.

en: Footer is the bottom portion of the content, which is common to all pages. You can disable, customize, or use the default footer.
tr: Altbilgi içeriğin alta kısmıdır ve tüm sayfalarda ortaktır. Kişiselleştirebilir, kaldırabilir veya varsayılanı kullanabilirsiniz

en: Force lowercase the tags
tr: Etiketlerde küçükharfler kullan

en: Format of tag list
tr: etiket listesi biçimi

en: Forum Moderator
tr: Forum Moderatörü

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Full name of the license
tr: Lisansın tam adı

en: Gain for accepting best answer
tr: En iyi cevap için kazanılan puan

en: Gain for post owner on canceled downvote
tr: İptal edilen olumsuz oyun gönderi sahibine katkısı

en: Gain for receiving an upvote
tr: Bir olumlu oyun itibar getirisi

en: Gain for the author of accepted answer
tr: Kabul edilen cevabın itibar getirisi

en: Gain for voter on canceling downvote
tr: Olumsuz oy iptalinin oy verene katkısı

en: Give us your feedback!
tr: Görüşlerinizi bize bildirin!

en: Goal of this site is...
tr: İşte bu, sitenin en önemli amaçlarından biridir...

en: Good Answer
tr: İyi cevap

en: Good Answer: minimum upvotes for the answer
tr: İyi Cevap: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: Good Question
tr: İyi soru

en: Good Question: minimum upvotes for the question
tr: İyi Soru: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: Google Analytics key
tr: Google Analytics anahtarı

en: Google site verification key
tr: Google site doğrulama anahtarı

en: Gravatar
tr: Fotoğrafımı nasıl değiştiririm (gravatar) , gravatar nedir?

en: Great Answer
tr: Harika Cevap

en: Great Answer: minimum upvotes for the answer
tr: Muhteşem Cevap: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: Great Question
tr: Harika Soru

en: Great Question: minimum upvotes for the question
tr: Muhteşem Soru: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: Greetings from the Q&A forum
tr: Sorucevap.de sitesinden selamlar...

en: Group settings: %(name)s
tr: Grup ayarları: %(name)s

en: Hash to update the media revision number automatically.
tr: Medya revizyon numarasının otomatik güncellemesi için hash kodu

en: Home
tr: Anasayfa

en: How often to send accept answer reminders (in days between the reminders sent).
tr: Cevapları onaylamayı, bana şu sıklıkta hatırlat (bildirimlerin gönderilme aralığı)

en: How often to send unanswered question reminders (in days between the reminders sent).
tr: Cevapsız sorular için ne sıklıkta hatırlatıcı gönderilsin? (hatırlatıcıların gönderildiği gün aralıkları)

en: I don't want to give my email or receive a response:
tr: E-posta adresimi vermek istemiyorum veya cevap almak istemiyorum:

en: If checked, underscore characters will not trigger italic or bold formatting - bold and italic text can still be marked up with asterisks. Note that "MathJax support" implicitly turns this feature on, because underscores are heavily used in LaTeX input.
tr: Seçildiği takdirde, altı çizili karakterler italik veya kalın biçimleri   uygulamaz - fakat kalın veya italik biçimli yazılar yıldız işaretiyle işaretlenebilir. "Mathjax desteği" dolaylı oarak bu özeliği destekler, çünkü altıçizili karakterler çoklukla LaTeX girdilerinde kullanılır

en: If left empty, a simple internal feedback form will be used instead
tr: Boş bırakıldığında basit bir iç geribesleme formu kullanılacak

en: If this approach is not for you, we respect your choice.
tr: Bu değişiklikler size uygun değilse, sizin seçiminize saygılı değilse, lütfen bize bildirin.

en: If unchecked, there will be no time limit to edit the comments
tr: Eğer kaldırılırsa, yorumları düzenlemek için bir zaman sınırlaması olmayacaktır

en: If you enable this feature, <a href="%(url)s">mathjax</a> must be installed on your server in its own directory.
tr: Bu özeliği etkinleştirmek istiyorsanız,  anamakinanızın dizininde <a href="%(url)s">mathjax</a> yüklü olması gerekir

en: If you enable this feature, the application  will be able to detect patterns and auto link to URLs
tr: Bu özeliği etkinleştirirseniz, şablonlar tesbit edilcek ve URL'lere otomatik olarak bağlantılanacaktır.

en: If you wish to change %(username)s's status, please make a meaningful selection.
tr: %(username)s kullanıcısının durumunu değiştirmek istiyorsanız lütfen anlamlı bir seçim yapınız.

en: If you wish, please add, remove or re-validate your login methods
tr: Dilerseniz, oturum açma yöntemleri ekleyebilir,kaldırabilir veya yeniden-doğrulayabilirsiniz.

en: Ignored tags
tr: Yoksayılan etiketler

en: Individual question feed
tr: Bireysel soru akışı

en: Individually selected
tr: Tek tek seçilmiş

en: Individually selected questions
tr: Seçtiğim sorular

en: Instantly
tr: Anında

en: Interesting tags
tr: İlginç etiketler

en: Karma loss and gain rules
tr: Karma'da kayıp ve kazanç kuralları

en: Karma thresholds
tr: Karma eşikleri

en: Keys for external services
tr: Dış hizmetler için anahtarlar

en: Left 10 comments with score of 10 or more
tr: 10 veya daha yüksek puan alan 10 adet yorum yazmış

en: License homepage
tr: Lisans adresi

en: License logo image
tr: Lisans logosu

en: Limit how many avatars will be displayed on the sidebar
tr: Kenar çubuğunda kaç tane avatar gösterileceğini sınırla

en: Limit time to edit comments
tr: Yorumları düzenleme süresini kısıtla

en: LinkedIn consumer key
tr: Linkedin tüketici anahtarı

en: LinkedIn consumer secret
tr: Linkedin tüketici sırrı

en: LiveJournal blog name
tr: LiveJournal blog adı

en: Livesettings are disabled for this site.
tr: "Livesettings" bu site için devre dışı bırakılmıştır.

en: Lock posts
tr: Gönderileri kilitle

en: Log out
tr: Güvenli Çıkış

en: Login provider setings
tr: Oturum açma sağlayıcısı ayarları

en: Login, Users & Communication
tr: Oturum açma, Kullanıcılar & İletişim

en: Logout
tr: Çıkış

en: Loss for author whose answer was "un-accepted"
tr: Reddedilen cevabın yazarından götürüsü

en: Loss for giving a downvote
tr: Olumsuz oy vermenin götürüsü

en: Loss for owner of post that was downvoted
tr: Olumsuz oylanan gönderinin yazarından götürüsü

en: Loss for owner of post that was flagged 3 times per same revision
tr: Aynı versiyonu 3 kere uygunsuz olarak işaretlenen gönderi sahibinin kaybı

en: Loss for owner of post that was flagged 5 times per same revision
tr: Aynı versiyonu 5 kere uygunsuz olarak işaretlenen gönderi sahibinin kaybı

en: Loss for owner of post that was flagged offensive
tr: Saldırgan olarak işaretlenen gönderinin yazarından götürüsü

en: Loss for post owner when upvote is canceled
tr: Olumlu oyun iptal edilmesinin gönderi sahibinden götürüsü

en: Loss for voter for canceling of answer acceptance
tr: Kabul edilen cevabın iptal edilmesinin oy verenden götürüsü

en: Main page sidebar
tr: Anasayfa kenarları

en: Mandatory tags
tr: Zorunlu etiketler

en: Mathjax support (rendering of LaTeX)
tr: Mathjax desteği (LaTeX tecümesi)

en: Max. number of reminders to send about unanswered questions
tr: Cevapsız sorular için gönderilecek maks. hatırlatıcı sayısı

en: Max. number of reminders to send to accept the best answer
tr: En iyi cevabı seçmem için maks. kaç tane hatırlatma gönderileceğini belirle

en: Maximum comment length, must be < %(max_len)s
tr: Yorumlar %(max_len)s karakteri aşmamalıdır.

en: Maximum daily reputation gain per user
tr: Kullanıcı başına maksimum günlük itibar kazanım limiti

en: Maximum length of tag (number of characters)
tr: etiketin maksimum uzunluğu (karakter sayısı)

en: Maximum number of flags per user per day
tr: Bir kullanıcının bir gün içinde yapabileceği bildirim sayısı

en: Maximum number of news entries in an email alert
tr: Bir e-posta bildirisindeki maksimum haber sayısı

en: Maximum number of tags per question
tr: soru başına maksimum etiket sayısı

en: Mentions and comment responses
tr: Yorumlar ve imalar

en: Message text
tr: İleti metni

en: Minimum allowed length for screen name
tr: Görünen isim için en az kelime uzunluğu

en: Minimum days to accept an answer, if it has not been accepted by the question poster
tr: Cevap henüz soruyu soran kişi tarafından onaylanmadıysa, cevabı onaylamak için gereken minimum gün sayısı

en: Minimum length of search term for Ajax search
tr: Arama yapmak için girilecek minimum uzunluk

en: Minutes allowed to edit a comment
tr: Yorumu değiştirmek için izin verilen süre

en: Name for the Anonymous user
tr: Anonim kullanıcı için bir isim belirleyin

en: Necromancer
tr: Ölü diriltici

en: Nice Answer
tr: Güzel Cevap

en: Nice Answer: minimum upvotes for the answer
tr: Güzel Soru: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: Nice Question
tr: Güzel Soru

en: Nice Question: minimum upvotes for the question
tr: Güzel Soru: Bu soru için gereken minimum kabul oyu

en: No email
tr: E-posta yok

en: None
tr: hiçbiri

en: Notable Question
tr: Önemli Soru

en: Notable Question: minimum views
tr: Önemli Soru: minimum görüntülenme

en: Note - <strong>MathJax is not included with askbot</strong> - you should deploy it yourself, preferably at a separate domain and enter url pointing to the "mathjax" directory (for example: http://mysite.com/mathjax)
tr: Not - <strong>MathJax askbot la birlikte yüklenmez</strong> - Bu özeliği kendiniz kurmalısınız, tercihen ayrı bir alanadı ve "mathjax" dizinine işaret eden bir url ile (örneğin: http://mysite.com/mathjax)

en: Nothing found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

en: Nothing found.
tr: Hiçbir şey bulunamadı.

en: Number of days required before answering own question
tr: Kendi sorularınızı cevaplayabilmeniz için geçmesi gereken gün sayısı

en: Number of days to allow canceling votes
tr: Oyların iptali edilebilmesi için gün sayısı

en: Number of flags required to automatically delete posts
tr: Gönderiyi otomatik olarak silmek için gerekli olumsuz bildirim sayısı

en: Number of flags required to automatically hide posts
tr: Gönderiyi otomatik olarak gizlemek için gerekli olumsuz bildirim sayısı

en: Number of questions to list by default
tr: Soru listesinin varsayılan uzunluğu (soru sayısı)

en: Number of votes a user can cast per day
tr: Bir kullanıcının bir gün içinde yapabileceği oylama sayısı

en: OK to close
tr: Kapatmak için OK butonuna bas

en: Obtain is at <a href="%(url)s">Google Analytics</a> site, if you wish to use Google Analytics to monitor your site
tr: Sitenizde <a href="%(url)s">Google Analytics</a> kullanmak istiyorsanız linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

en: Old password is incorrect.                     Please enter the correct password.
tr: Eski şifre doğru değil. Lütfen eski şifrenizi tekrar girin.

en: Oops, apologies - there was some error
tr: Ahh, özür dileriz - bir hata meydana geldi

en: Oops, sorry - there was some error - please try again
tr: Aman Tnarım - Bir hata oluştu - Lütfen tekrar deneyiniz

en: OpenID %(openid_url)s is invalid
tr: OpenID %(openid_url)s geçersiz

en: OpenID url
tr: OpenID adresi

en: Option to define frequency of emailed updates for: Mentions and comments.
tr: Sadece benim yorum yaptığım sorular için e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question answered by the user.
tr: Sadece benim cevapladığım sorular için e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question asked by the user.
tr: Sadece benim sorduğum sorular için e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Option to define frequency of emailed updates for: Question individually selected by the user.
tr: Sadece benim seçtiğim sorular için e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Option to define frequency of emailed updates for: all questions.
tr: Tüm sorular için e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Organizer
tr: Organizatör

en: Password
tr: Şifre

en: Password login button
tr: oturum açma butonu

en: Password:
tr: Şifre:

en: Passwords did not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Peer Pressure
tr: Çevre baskısı

en: Please add one or more login methods.
tr: Lütfen bir veya daha fazla giriş metodu ekle

en: Please always feel free to ask your question!
tr: Asla soru sormaktan çekinmeyin! Sorun ki, sayenizde başkaları da öğrensin!

en: Please ask your question here
tr: Siz de sorun!!

en: Please avoid asking questions that are not relevant to this community, too subjective and argumentative.
tr: Lütfen, çok subjektif ve tartışmacı olan, sitemizle ilgili olmayan sorular sormaktan kaçının.

en: Please check your email and visit the enclosed link.
tr: Lütfen e-postanızı kontrol edin ve ekteki bağlantıyı ziyaret edin

en: Please choose password > %(len)s characters
tr: Parolanız %(len)s karakterden uzun olmalıdır

en: Please click any of the icons below to sign in
tr: Lütfen aşağıdaki ikonlardan biriyle giriş yapın

en: Please log in to answer questions
tr: Soruları cevaplandırmak için giriş yapınız

en: Please login to post
tr: Yazmak için lütfen giriş yapınız

en: Please mark "I dont want to give my mail" field.
tr: Lütfen "epostal adresimi vermek istemiyorum" bölümünü işaretleyiniz.

en: Please read and type in the two words below to help us prevent automated account creation.
tr: Lütfen aşağıdaki iki kelimeyi yazın. Çünkü bazı otomatik hesap oluşturucular, sitemize böyle kayıt olup, gerçek olmayan içerikler eklemektedir.

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">Identi.ca applications site</a>
tr: Forumu buraya kayıt edin <a href="%(url)s">Identi.ca uygulamaları</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">LinkedIn developer site</a>
tr: Forumu buraya kaydedin <a href="%(url)s">LinkedIn geliştiriciler</a>

en: Please register your forum at <a href="%(url)s">twitter applications site</a>
tr: Forumu buraya kaydedin <a href="%(url)s">twitter uygulamaları</a>

en: Please sign in here:
tr: Lütfen buradan giriş yapın:

en: Please sign in to subscribe for: %(tags)s
tr: %(tags)s 'a abone olmak için giriş yapınız

en: Please sign in to vote
tr: Lütfen oy vermek için giriş yapın:

en: Please wait a second! Your account is recovered, but ...
tr: Lütfen bir saniye ! Hesabınız kurtarıldı, fakat ...

en: Please, enter your new password
tr: Lütfen yeni parolayı tekrar girin

en: Please, enter your password
tr: Lütfen parolanızı girin

en: Please, enter your user name
tr: Lütfen kullanıcı adınızı girin

en: Please, post your question!
tr: Hemen kendi sorunu yolla!

en: Popular Question
tr: Popüler Soru

en: Popular Question: minimum views
tr: Popüler Soru: en az görüntüleme

en: Posted %(num_comments)s comments
tr: %(num_comments)s adet yorum yapıldı

en: Prefix for the email subject line
tr: E-posta konu satırı için ön ek

en: Privacy policy
tr: Gizlilik politikası

en: Profile
tr: Profil

en: Pundit
tr: Üstad

en: Q&A forum feedback
tr: Sorucevap.de geribildirim

en: Q&A site logo
tr: Q&A site logosu

en: Question has no accepted answers
tr: Kabul edilmiş cevabı olmayan soru

en: Question has no answers
tr: Cevapsız soru

en: Question voted up %(num)s times
tr: Soru daha önce %(num)s kere oylandı

en: Questions
tr: Sorular

en: Questions that I answered
tr: Cevapladığım sorular

en: Questions that I asked
tr: Sorduğum sorular

en: Real name
tr: Gerçek isim

en: Reasons
tr: Nedenleri

en: Recaptcha private key
tr: Recaptcha gizli anahtarı

en: Recaptcha public key
tr: Recaptcha genel anahtarı

en: Recover your %(site)s account
tr: %(site)s hesabınızı kurtarın

en: Registered User
tr: Kayıtlı kullanıcı

en: Registered user
tr: Kayıtlı kullanıcı

en: Related questions
tr: İlgili sorular

en: Remove rel=nofollow from own homepage
tr: rel=nofollow 'u giriş sayfasından kaldır

en: Reopen own questions
tr: Soruyu yeniden aç

en: Reopen question
tr: Soruyu yeniden aç

en: Reopen this question
tr: Bu soruyu tekrar aç

en: Replace space in emailed tags with dash
tr: E-postayla giden etiketlerdeki boşlukları tire ile değiştir

en: Require email verification before allowing to post
tr: Gönderiye izin vermeden önce e-posta doğrulaması iste

en: Retag questions posted by other people
tr: Başkaları tarafından sorulan soruların etiketini değiştirebilme

en: Revision history
tr: düzenleme geçmişi

en: Save Email
tr: E-mail adresini kaydet

en: Save comment by pressing <Enter> key
tr: Yorum kaydetmek için <Enter> a basınız

en: Save edit
tr: Değişikliği kaydet

en: Save your email address
tr: E-mail adresinizi kaydedin

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "about" page to check your input.
tr: Kaydedin ve <a href="http://validator.w3.org/">HTML doğrulayıcı</a> kullanarak "hakkında" sayfasını kontrol edin.

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "faq" page to check your input.
tr: Kaydettikten sonra, "SSS" sayfasında girdinizi kontrol etmek için<a href="http://validator.w3.org/">HTML validator kullanabilirsiniz </a>

en: Save, then <a href="http://validator.w3.org/">use HTML validator</a> on the "privacy" page to check your input.
tr: Kaydedin ve <a href="http://validator.w3.org/">HTML doğrulayıcı</a> kullanarak "gizlilik" sayfasını kontrol edin.

en: Scholar
tr: Alim

en: Screen Name
tr: Görünen isim

en: Screen name
tr: Görünen isim

en: Search tip:
tr: Arama ipucu:

en: Search tips:
tr: Arama ipuçları:

en: Select skin
tr: Tema seç

en: Select the format to show tags in, either as a simple list, or as a tag cloud
tr: Etiketlerin gösterileceği biçimi seçim, basit bir liste veya etiket bulutu şeklinde olabilir

en: Self-Learner
tr: Kendi öğrenen

en: Send Feedback
tr: Geribildirim gönder

en: Send periodic reminders about unanswered questions
tr: Cevaplanmamış soruları periyodik olarak hatırlat

en: Send periodic reminders to accept the best answer
tr: En iyi cevabı seçmem için bana periyodik olarak hatırlatma yap

en: Settings included in %(name)s.
tr: %(name)s içerisinde yer alan ayarlar.

en: Short name for the license
tr: Lisans için kısa ad

en: Short name for your Q&A forum
tr: Soru/Cevap forumunun kısa adı

en: Show all UI functions to all users
tr: Tüm kullanıcılar için kullanıcı-arayüzü fonksiyonlarını etkinleştir

en: Show alternative login provider buttons on the password "Sign Up" page
tr: Alternatif oturum açma sağlayıcı butonlarını "Kayıt Ol" sayfasında göster

en: Show avatar block in sidebar
tr: Avatar blokunu kenar çubuğunda göster

en: Show country
tr: Ülkeyi göster

en: Show license clause in the site footer
tr: Lisans maddesini site altbilgisinde göster

en: Show logo
tr: Logoyu göster

en: Show meta information in sidebar
tr: Meta bilgisini kenar çubuğunda göster

en: Show related questions in sidebar
tr: İlgili soruları kenar çubuğunda göster

en: Show tag list in sidebar
tr: Etiketleri kenar çubuğunda göster

en: Show tag list/cloud in sidebar
tr: Etiketleri kenar çubuğunda göster

en: Show tag selector in sidebar
tr: Kenar çucuğunda etiket seçicileri göster

en: Sign in with Yahoo
tr: Yahoo ile bağlan

en: Sign in with your %(provider)s account
tr: %(provider)s hesabınızla oturum açın

en: Signin with %(provider)s user name and password
tr: %(provider)s kullanıcı adı ve parolanız ile oturum açın

en: Signup
tr: Kaydol

en: Site Adminstrator
tr: Site yöneticisi

en: Site description for the search engines
tr: Arama motorları için site tanımı

en: Site favicon
tr: Sitenin favikon'u

en: Site footer mode
tr: Site albilgisi modu

en: Site title for the Q&A forum
tr: Soru & Cevap sitesi için site başlığı

en: Sites
tr: Siteler

en: Skin media revision number
tr: Tema medya dosyaları versiyon numarası

en: So questions and answers can be edited like wiki pages by experienced users of this site and this improves the overall quality of the knowledge base content.
tr: Böylelikle sorular ve cevaplar aynen wiki sayfaları gibi sitenin deneyimli kullanıcıları tarafından değiştirilip düzenlenebilir. Bu ise bilgi site içeriğimizin kalitesini artırır.

en: Sorry you ran out of votes for today
tr: Üzgünüz, günlük oy hakkınız doldu

en: Sorry your account appears to be blocked
tr: Üzgünüz, hesabınız bloklanmış

en: Sorry your account appears to be suspended
tr: Üzgünüz, hesabınız askıya alınmış

en: Sorry, anonymous users cannot edit comments
tr: Üzgünüz, yorumları düzenlemek için üye olmanız gerekmektedir

en: Sorry, anonymous users cannot upload files
tr: Üzgünüz, yükleme yapmanız için üye olmanız gerekmektedir

en: Sorry, apparently rules have just changed - it is no longer possible to ask anonymously. Please either check the "reveal identity" box or reload this page and try editing the question again.
tr: Üzgünüm, belli ki kurallar değiştirildi - artık isimsiz olarak soramazsınız. Lütfen "kimliği göster" kutusunu kontrol edin veya sayfayı yeniden yükleyin ve soruyu tekrar düzenleyin.

en: Sorry, blocked users cannot upload files
tr: Üzgünüz, bloklu kullanıclar dosya yükleyemez

en: Sorry, but anonymous users cannot accept answers
tr: üye girişi yapmadan cevap veremezsiniz.

en: Sorry, but anonymous users cannot access the inbox
tr: üye girişi yapmadan gelen kutusuna bakamazsınız.

en: Sorry, but anonymous visitors cannot access this function
tr: Üzgünüz, anonim ziyaretçiler bu özelliği kullanamazlar

en: Sorry, but only post owners or moderators can edit comments
tr: Üzgünüz, yalnızca yazarlar ve moderatörler yorumları düzenleyebilir

en: Sorry, could not find the page you requested.
tr: Üzgünüz, istediğiniz sayfayı bulamadık.

en: Sorry, only moderators, site administrators and post owners can edit deleted posts
tr: Üzgünüz, sadece moderatörler, yöneticiler ve mesajın yazarı silinmiş bir mesajı düzenleyebilir.

en: Sorry, only owner of the anonymous question can reveal his or her identity, please uncheck the box
tr: Maalesef, sadece anonim sorunun sahibi kendi kimliğini açık edebilir, lütfen onayı kaldırınız.

en: Sorry, since your account is blocked you cannot close questions
tr: Üzgünüz, hesabınız bloke edildigi müddetçe soruları kapatamazsınız

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete comment
tr: Üzgünüz, hesabınız bloklu olduğu müddetçe yorum silemezsiniz

en: Sorry, since your account is blocked you cannot delete posts
tr: Üzgünüz, hesabınız bloke edildigi müddetçe mesajlarınızı silemezsiniz

en: Sorry, since your account is blocked you cannot edit posts
tr: Üzgünüz, hesabınız bloke edildigi müddetçe mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

en: Sorry, since your account is blocked you cannot retag questions
tr: Üzgünüz, hesabınız bloklu olduğu müddetçe soruların etiketini değiştiremezsiniz

en: Sorry, since your account is suspended you can comment only your own posts
tr: Üzgünüz, hesabınız askıya alınmış, yalnızca kendi mesajlarınıza yorum yapabilirsiniz

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own comments
tr: Üzgünüz, hesabınız bloklu olduğu müddetçe sadece kendi yorumlarınızı silebilirsiniz

en: Sorry, since your account is suspended you can delete only your own posts
tr: Üzgünüz, hesabınız askıda olduğu müddetçe sadece kendi mesajlarınızı silebilirsiniz.

en: Sorry, since your account is suspended you can edit only your own posts
tr: Üzgünüz, hesabınız askıda olduğu müddetçe mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

en: Sorry, since your account is suspended you can retag only your own questions
tr: Üzgünüz, hesabınız askıda olduğu müddetçe sadece kendi sorularınızın etiketini değiştirebilirsiniz

en: Sorry, since your account is suspended you cannot close questions
tr: Üzgünüz, hesabınız askıda olduğu müddetçe soruları kapatamazsınız

en: Sorry, something is not right here...
tr: Üzgünüz, burada eksik olan birşey var

en: Sorry, suspended users cannot upload files
tr: Üzgünüz, hasabınız askıda olduğu için dosya yükleyemessiniz

en: Sorry, the answer you are looking for is no longer available, because the parent question has been removed
tr: en az cevaplanan sorular

en: Sorry, the comment you are looking for has been deleted and is no longer accessible
tr: Üzgünüz, aradığınız yorum silinmiş

en: Sorry, this account recovery key has expired or is invalid
tr: Üzgünüz, bu hesap kurtarma anahtarının süresi dolmuş veya geçersiz

en: Sorry, this answer has been removed and is no longer accessible
tr: Üzgünüz, bu cevap silinmiş

en: Sorry, this question has been deleted and is no longer accessible
tr: Üzgünüz, bu soru silinmiş

en: Sorry, to delete comments reputation of %(min_rep)s is required
tr: Üzgünüz, yoruları silebilmeniz için en az %(min_rep)s puanınız olmalı

en: Sorry, we don't have this email address in the database
tr: Üzgünüz, böyle bir e-posta adresi yok

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is blocked
tr: Üzgünüz, hesabınız bloklandı, soruları onaylama/onayı kaldırma hakkınız yok

en: Sorry, you cannot accept or unaccept best answers because your account is suspended
tr: Üzgünüz, hesabınız askıya alındı, soruları onaylama/onayı kaldırma hakkınız yok

en: Spam was detected on your post, sorry for if this is a mistake
tr: İletinizde spam içerik tespit edildi, eğer bu bir hataysa özür dileriz

en: Stellar Question
tr: Bomba soru

en: Stellar Question: minimum stars
tr: Bomba soru: minimum yıldız

en: Still have questions?
tr: Hala aklınıza takılan bir soru mu var?

en: Student
tr: Öğrenci

en: Subject line
tr: Satır seç

en: Successfully deleted the requested avatars.
tr: Avatarlar başarıyla silindi

en: Successfully updated your avatar.
tr: Avatarınız güncellendi.

en: Successfully uploaded a new avatar.
tr: Tebrikler, yeni bir avatar eklediniz.

en: Supporter
tr: Taraftar

en: Suspended User
tr: Uzaklaştırılmış üye

en: Tags help to keep the content better organized and searchable
tr: Etiketler içeriğin düzenli ve aranabilir olmasını sağlar

en: Taxonomist
tr: Taksonomist

en: Teacher
tr: Öğretmen

en: Technorati user name
tr: Technorati kullanıcı adı

en: Text of the Q&A forum About page (html format)
tr: Soru/Cevap forumu hakkındaki sayfa (html formatında)

en: Text of the Q&A forum FAQ page (html format)
tr: Q&A forum SSS sayfasının metni (html format)

en: Text of the Q&A forum Privacy Policy (html format)
tr: Soru/Cevap forumu gizlilik politikası hakkındaki sayfa (html formatında)

en: Text shown in the greeting message shown to the anonymous user
tr: Anonim kullanıcıyı karşılamada gösterilecek metin

en: Thank you for registering at our Q&A forum!
tr: Sorucevap.de sitesine kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz!

en: Thanks for the feedback!
tr: Görüşleriniz için teşekkür ederiz!

en: The login password combination was not correct
tr: Girdiğiniz parola hatalı

en: The short answer is: <strong>you</strong>.
tr: Cevabı çok açık: <strong>Sen!</strong> Yani sizlersiniz!

en: There are no unanswered questions here
tr: Harika! Cevapsız bir soru bile kalmamış...

en: This might have happened for the following reasons:
tr: Bu durum, aşağıdaki sebeplerden dolayı olabilir:

en: This post has been deleted and can be seen only by post owners, site administrators and moderators
tr: Bu mesaj silinmiş, sadece yöneticiler ve mesajın yazarı tarafından görülebilir.

en: This setting applies to tags written in the subject line of questions asked by email
tr: E-postalardaki konu başlıklarında etiketler de olsun

en: This setting will help import data from other forums such as zendesk, when automatic data import fails to detect the original question correctly.
tr: Bu ayar orjinal sorunun doğru olarak tesbit edilmesi sırasında otomatik veri alımı başarısız olduğunda, zendesk gibi diğer forumlardan veri aktarmanızda size yardımcı olur.

en: This website is moderated by the users.
tr: Bu web sitesi, kullanıcıları tarafından yönetilmektedir.

en: Threshold for warning about remaining daily votes
tr: Kalan oy sayısı uyarısı vermek için eşik değeri

en: To change the logo, select new file, then submit this whole form.
tr: Logoyu değiştirmek için, yeni bir dosya seçin ve onaylayın

en: To enable this setting, check the previous one
tr: Bu ayarı etkinleştirmek için, bir öncekini kontrol edin

en: To enable, go to Settings->Writing->Remote Publishing and check the box for XML-RPC
tr: Etkinleşitirmek için, Ayarlar>Yazım>Uzak Paylaşım a gidin ve XML-RPC kutucuğunu işaretleyin

en: To get an Akismet key please visit <a href="%(url)s">Akismet site</a>
tr: Akismet anahtarı edinmek için lütfen <a href="%(url)s">Akismet'i ziyaret edin</a>

en: To make use of the Forum, please follow the link below:
tr: Forum faydalanmak için, aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

en: To register, do I need to create new password?
tr: Kaydolmak için, yeni bir şifre yaratmalı mıyım?

en: Toggle the real time Markdown editor preview
tr: Toggle gerçek zamanlı Markdown editörü önizleme

en: Twitter consumer key
tr: Twitter kullanıcı anahtarı

en: Twitter consumer secret
tr: Twitter tüketici sırrı

en: Type or paste plain javascript that you would like to run on your site. Link to the script will be inserted at the bottom of the HTML output and will be served at the url "&lt;forum url&gt;/custom.js". Please, bear in mind that your javascript code may break other functionalities of the site and that the behavior may not be consistent across different browsers (<strong>to enable your custom code</strong>, check "Add custom javascript" option above).
tr: Sitenizde çalıştıracağınız javascript kodunu girin. Kodu gösteren adresi HTML sayfanın en altına da ekleyebilirsiniz "&lt;forum url&gt;/custom.js". Aklınızda bulunsun javascript kodu sitenin diğer fonksiyonlarını veya diğer gezginlerdeki çalışmasını etkileyebilir.(<strong>kendi kodunuzu etkinleştirmek</strong> için, "Add custom javascript" seçeneğini işaretleyin).

en: UNANSWERED
tr: YANITLANMAMIŞ

en: URL of the official page with all the license legal clauses
tr: Resmi lisans bildirimlerinin oldugu sayfanın URL si

en: URLS, keywords & greetings
tr: URL, anahtar sözcükler & karşılamalar

en: URLs for autolinking
tr: Otomatik bağlantılama için URL'ler

en: Uncheck this if you want to hide the avatar block from the sidebar
tr: Avatar bloğunu kenar çubuğundan kaldırmak için bu kutucuğu temizleyin

en: Uncheck this if you want to hide the list of related questions.
tr: Konuyla alakalı sorular listesini gizlemek için bu kutucuğu temizleyin

en: Uncheck this if you want to hide the meta information about the question (post date, views, last updated).
tr: Sorular hakkındaki meta bilgisini(gönd. tarihi,görünüm, son güncelleme) kenar çubuğundan kaldırmak için bu kutucuğu temizleyin

en: Uncheck this if you want to hide the options for choosing interesting and ignored tags
tr: recaptha yı etkinleştir

en: Uncheck this if you want to hide the tag cloud or tag list from the sidebar
tr: Etiket bulutunu veya listesini kenar çubuğundan kaldırmak için bu kutucuğu temizleyin

en: Uncheck this if you want to hide the tag list from the sidebar
tr: Etiket listesini kenar çubuğundan kaldırmak için bu kutucuğu temizleyin

en: Uncollapse all
tr: Hepsini kapat

en: Update
tr: Güncelleme

en: Upload files
tr: Dosya yükle

en: Upload your icon
tr: Kendi ikonunuzu yükleyin

en: Uploaded Avatar
tr: Fotoğrafımı nasıl değiştiririm (gravatar) , gravatar nedir?

en: Upvote
tr: Beğendim

en: Use HTML to format the message
tr: Mesaj formatı olarak HTML kullan

en: Use LDAP authentication for the password login
tr: Şifreli oturumlar için LDAP yetkilendirilmesi kullan

en: Use license logo
tr: Lisans logosu kullan

en: Use this setting to control gravatar for email-less user
tr: Bu ayarlar e-postasız kullanıcıların gravatarı içindir

en: Use wildcard tags
tr: Etiketler

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: User profile sidebar
tr: Kullanıcı girişi

en: User settings
tr: Kullanıcı girişi

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Validate email
tr: E-mail adresini doğrula

en: Verisign user name
tr: Verisign username

en: Very active in one tag
tr: Bir etikette çok etkin

en: Vidoop user name
tr: Vidoop kullanıcı adı

en: View offensive flags
tr: Uygunsuz olarak işaretlenmiş olanları görüntüle

en: Vote and flag limits
tr: Oylama ve şikayet limitleri

en: Watched User
tr: İzlenen üye

en: We look forward to hearing your feedback! Please, give it next time :)
tr: Görüşlerinizi bekliyoruz! Lütfen bize, yakın bir zamanda mutlaka sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bildirin :)

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Welcome! Please set email address (important!) in your profile and adjust screen name, if necessary.
tr: Merhaba! Lütfen profilinize bir e-posta adresi(önemli!) ve bir takma ad ekleyin

en: What kinds of questions can I ask here?
tr: Ne tür sorular sorabilirim?

en: What should "unanswered question" mean?
tr: "Cevaplanmamış soru" ne anlama gelmeli?

en: What should I avoid in my answers?
tr: Cevaplarımda nelere dikkat etmeliyim?

en: Who moderates this community?
tr: Bu siteyi kimler yönetiyor?

en: Why other people can edit my questions/answers?
tr: Neden başkaları benim sorumu ya da cevabımı düzenleyebiliyor ve değiştirebiliyorlar?

en: Why use and modify tags?
tr: Neden etiket kullanıyor ve bunu değiştiriyoruz?

en: Will be set automatically but you can modify it if necessary.
tr: Otomatik olarak atanacaktır, gerektiğinde elle ayarlanabilir.

en: Will be set automatically, it is not necesary to modify manually.
tr: Otomatik olarak atanacaktır, elle ayarlanması gerekmez

en: WordPress blog name
tr: WordPress blog adı

en: You can expand your search by
tr: Ayrıntılı arama yapabilirsiniz

en: You don't have permission to edit values.
tr: Değerleri değiştirmek için yetkin yok.

en: You have %(votes_left)s votes left for today
tr: Bugün için %(votes_left)s oy kullanma hakkınız kaldı

en: You have asked this question anonymously, if you decide to reveal your identity, please check this box.
tr: Bu soruyu isimsiz olarak sordunuz, eğer adınızın görünmesini istiyorsanız lütfen bu kutuyu işaretleniz.

en: Your %(provider)s login works fine
tr: %(provider)s oturumunuz şuanda aktif

en: Your account details are:
tr: Hesap ayrıntılarınız şöyledir:

en: Your answer
tr: Cevabınız

en: Your karma change log.
tr: Karma değişiklik kayıtları

en: Your message:
tr: Mesajınız:

en: Your name (optional):
tr: Adınız (seçimsel):

en: Your new password saved
tr: Yeni parola kaydedildi

en: Your tag subscription was saved, thanks!
tr: Tebrikler! Etiket aboneliğiniz kaydedildi.

en: Your user name (<i>required</i>)
tr: Kullanıcı adınız <i>(gerekli)</i>

en: [closed]
tr: [kapatıldı]

en: [deleted]
tr: [silindi]

en: about
tr: hakkımızda

en: about/
tr: hakkimizda/

en: account/
tr: hesap/

en: active
tr: aktif

en: add comments
tr: yorum ekle

en: add tags and a query to focus your search
tr: etiketleri kullanmak, arama sonucuna tam olarak odaklanmanızı sağlar

en: administrator
tr: yönetici

en: age
tr: yaş

en: all
tr: tümü

en: allowed file types are '%(file_types)s'
tr: izin verilen dosya türleri  '%(file_types)s'

en: answer/
tr: cevap/

en: answered
tr: cevaplandı

en: answered a question
tr: bir soru cevapladı

en: answers/
tr: cevaplar/

en: approved
tr: onaylanmış

en: ask anonymously
tr: isimsiz olarak sor

en: ask/
tr: sor/

en: asked
tr: soruldu

en: asked a question
tr: bir soru sordu

en: back
tr: geri

en: back to home page
tr: anasayfaya geri dön

en: back to previous page
tr: önceki sayfaya geri dön

en: badges
tr: rozetler

en: badges/
tr: rozetler/

en: basic HTML tags are also supported
tr: temel HTML etiketleri de desteklenmektedir

en: be clear and concise
tr: sorunuzun açık ve kısa olmasına çalışın

en: blocked
tr: engellenmiş

en: bronze
tr: bronz

en: bronze badge: often given as a special honor
tr: bronz madalya: genellikle özel bir onur olarak verilir

en: by activity
tr: etkinlik

en: by answers
tr: cevaplar

en: by date
tr: tarih

en: by name
tr: isime göre

en: by popularity
tr: popülerliğe göre

en: by relevance
tr: uygunluk

en: by username
tr: kullanıcı tarafından

en: by votes
tr: oylar

en: canceled vote
tr: oy iptal

en: change picture
tr: resim değiştir

en: changes saved
tr: değişiklikler kaydedildi

en: click to hide/show revision
tr: düzenlemeleri gizle/göster

en: click to see least voted questions
tr: en az oylanan soruları gör

en: click to see most relevant questions
tr: konu ile ilgili sorular için tıklayın

en: click to see most voted questions
tr: en çok oylanan soruları gör

en: click to see the least answered questions
tr: en az cevaplanan sorular

en: click to see the least recently updated questions
tr: güncel olmayan soruları görmek için tıklayın

en: click to see the most answered questions
tr: en sık cevaplanan sorular

en: click to see the most recently updated questions
tr: en güncel soruları görmek için tıklayın

en: click to see the newest questions
tr: yeni soruları görmek için tıklayın

en: click to see the oldest questions
tr: eski soruları görmek için tıklayın

en: close
tr: kapat

en: close date %(closed_at)s
tr: kapatılma tarihi %(closed_at)s

en: close/
tr: kapat/

en: cloud
tr: bulut

en: coldest
tr: soğuk

en: commented answer
tr: cevaba yorum yazıldı

en: commented question
tr: soruya yorum yazıldı

en: comments and answers to others questions
tr: diğer sorulara cevaplar ve yorumlar

en: community wiki (karma is not awarded & many others can edit wiki post)
tr: Topluluk wikisi (karma ödüllendirilmez ve başkaları düzenleyebilir)

en: complete/
tr: tamamlandi/

en: completed user profile
tr: tamamlanmış kullanıcı profili

en: content
tr: içerik

en: current number of votes
tr: oy geçerli sayısı

en: current page
tr: şuanki sayfa

en: daily
tr: günlük

en: delete
tr: sil

en: delete this comment
tr: bu yorumu sil

en: deleted answer
tr: silinmiş cevap

en: deleted question
tr: silinmiş bir soru

en: downvote
tr: beğenmedim

en: downvoted
tr: beğenmedim

en: duplicate question
tr: yinelenen soru

en: edit
tr: değiştir

en: edit community wiki questions
tr: sitenin wiki sorularını değiştir

en: edit profile
tr: profil değiştir

en: edit/
tr: duzenle/

en: edited answer
tr: cevap düzeltilmiş

en: edited question
tr: soru düzeltilmiş

en: email address is required
tr: E-mail adresinizi yazmalısınız

en: email subscription settings
tr: E-mail abonelik ayarları

en: email update frequency has been set to daily
tr: E-mail güncelleme sıklığı günlük olarak belirtilmiştir.

en: email update sent to user
tr: kullanıcıya e-mail güncelleme gönder

en: email updates canceled
tr: E-mail güncellemeleri iptal edildi

en: enter a brief summary of your revision (e.g. fixed spelling, grammar, improved style, this field is optional)
tr: Yaptığınız düzeltmenin özetini giriniz. (sabit yazım, dilbilgisi, gelişmiş stil gibi, bu alan isteğe bağlı)

en: faq
tr: sss

en: faq/
tr: sss/

en: feedback/
tr: geribildirim/

en: flag offensive
tr: şikayet et

en: give feedback
tr: görüşlerinizi bildirin

en: gold
tr: altın

en: hide preview
tr: önizlemeyi gizle

en: hottest
tr: sıcak

en: i-names are not supported
tr: i-name girişleri desteklenmiyor

en: ident.ca consumer key
tr: ident.ca tüketici anahtarı

en: ident.ca consumer secret
tr: ident.ca tüketici sırrı

en: if you believe this error 404 should not have occured, please
tr: Hata kodu 404: lütfen

en: if you choose community wiki option, the question and answer do not generate points and name of author will not be shown
tr: Eğer wiki seçeneğini seçerseniz, soru ve cevaplardan puan verilip alınamayacak ve yazarın ismi gizli kalacaktır.

en: ignored
tr: yoksay

en: image
tr: resim

en: in two days
tr: 2 gün içinde

en: inactive
tr: hareketsiz

en: initial version
tr: ilk versiyon

en: instantly
tr: anında

en: interesting
tr: ilginç

en: last seen
tr: son görülme

en: learn more about Markdown
tr: Markdown hakkında daha fazla bilgi

en: least voted
tr: En az oy

en: link
tr: bağlantı

en: list
tr: Etiketler

en: location
tr: yer

en: logout/
tr: guvenli-cikis/

en: marked best answer
tr: en iyi cevap olarak işaretlenmiş

en: marked offensive
tr: saldırgan olarak işaretlenmiş

en: markread/
tr: okundu-yap/

en: maximum upload file size is %(file_size)sK
tr: maks. dosya boyutu is %(file_size)sK

en: mentioned in the post
tr: gönderide belirtilmiş

en: messages/
tr: mesajlar/

en: moderate this user
tr: kullanıcıyı yönet

en: moderate user
tr: kullanıcıyı yönet

en: moderator
tr: yönetici

en: most relevant questions
tr: en uygun sorular

en: most voted
tr: en çok oy alan

en: most voted answers will be shown first
tr: çok oy alan cevaplar önce görünsün

en: new question
tr: yeni soru

en: newest
tr: en yeni

en: newest answers will be shown first
tr: yeni cevaplar ilk önce görünecek

en: next page
tr: sonraki sayfa

en: no email
tr: e-mail yok

en: no new responses yet
tr: şu an yeni cevap yok

en: not a real question
tr: gerçek bir soru değil

en: numbered list:
tr: numaralandırılmış liste:

en: okay, let's try!
tr: tamam, bir deneyelim!

en: oldest
tr: en eski

en: oldest answers will be shown first
tr: ilk önce eski cevaplar görünecek

en: on %(date)s
tr: %(date)s tarihinde

en: one bronze badge | %(count)d bronze badges
tr[0]: one: tek bronz rozet
    other: %(count)d bronz rozet
tr[1]: one: tek bronz rozet
    other: %(count)d bronz rozet

en: one gold badge | %(count)d gold badges
tr[0]: one: tek altın rozet
    other: %(count)d altın rozet
tr[1]: one: tek altın rozet
    other: %(count)d altın rozet

en: one silver badge | %(count)d silver badges
tr[0]: one: tek gümüş rozet
    other: %(count)d gümüş rozet
tr[1]: one: tek gümüş rozet
    other: %(count)d gümüş rozet

en: open and close own questions
tr: kendi sorularım açık ve kapalı

en: or
tr: veya

en: overview
tr: genel bakış

en: password is required
tr: şifre yazmalısınız.

en: permanent link
tr: kalıcı bağlantı

en: please choose one of the options above
tr: lütfen yukarıdaki seçeneklerden birini seçin

en: please enter a descriptive title for your question
tr: Sorunuz için açıklayıcı bir başlık girin

en: please enter a valid email address
tr: geçerli bir e-mail adresi girin

en: please report the error to the site administrators if you wish
tr: isterseniz hata raporunu site yöneticilerine bildirin

en: please use at least some alphabetic characters in the user name
tr: lütfen kullanıcı isminize en azından bir kaç alfabetik karakter ekleyin

en: please, retype your password
tr: lütfen şifrenizi yeniden yazın

en: posted
tr: yollandı

en: previous
tr: önceki

en: privacy policy
tr: gizlilik politikası

en: privacy/
tr: gizlilik/

en: profile - email subscriptions
tr: profil - e-mail abonelikleri

en: profile - favorite questions
tr: profil - favori sorular

en: profile - recent activity
tr: profil - son etkinlikler

en: profile - responses
tr: profil - cevapları

en: profile - votes
tr: profil - oy

en: question contains offensive or malicious remarks
tr: soru saldırgan ya da kötü niyetli sözler içeriyor

en: question is not relevant or outdated
tr: soru, ilgisiz veya eskimiş

en: question is off-topic or not relevant
tr: soru konu dışı veya alakalısız

en: question/
tr: soru/

en: questions/
tr: sorular/

en: real name
tr: gerçek ismi

en: recent
tr: son

en: recent user activity
tr: son kullanıcı etkinliği

en: register/
tr: kayit/

en: relevance
tr: ilgi

en: reminder about accepting the best answer sent
tr: en iyi cevabı seç hatırlatması hakkında

en: reminder about unanswered questions sent
tr: cevaplanmamış soru hatırlatıcı hakkında

en: reopen
tr: yeniden aç

en: reopen/
tr: yenidenac/

en: report as offensive (i.e containing spam, advertising, malicious text, etc.)
tr: şikayet et (spam, reklam, kötü amaçlı yazı vb. içeriyor)

en: report this problem
tr: Bu sorunu yöneticiye bildir

en: reset author
tr: yazarı sil

en: reset tags
tr: etiketleri temizle

en: resetting author
tr: yazar sıfırlanıyor

en: resetting tags
tr: etiketler sıfırlanıyor

en: retag/
tr: tekraretiketle/

en: retagged
tr: yeniden etiketlendi

en: return to OpenID login
tr: OpenID girişine dön

en: reveal identity
tr: kimliği göster

en: revision
tr: revizyon

en: revisions/
tr: duzeltmeler/

en: see all questions
tr: tüm soruları gör

en: see all tags
tr: tüm etiketleri gör

en: see frequently asked questions
tr: sık sorulan soruları gör

en: see latest questions
tr: son soruları gör

en: see questions tagged '%(tag)s'
tr: '%(tag)s' etiketli sorulara bak

en: see tags
tr: etiketleri gör

en: see unanswered questions
tr: cevapsız sorular gör

en: select country
tr: ülke seçin

en: selected favorite
tr: favori olarak seçilmiş

en: settings
tr: Ayarlar

en: show preview
tr: önizlemeyi göster

en: signin/
tr: giriş/

en: signout/
tr: cikis/

en: signup/
tr: kayit/

en: silver
tr: gümüş

en: sorry, entered passwords did not match, please try again
tr: Üzgünüm, şifreler uyuşmuyor lütfen tekrar deneyin.

en: sorry, there is no user with this name
tr: Üzgünüm, bu isimle kayıtlı bir kullanıcı yoktur

en: sorry, this name is not allowed, please choose another
tr: Üzgünüm, bu ismin kullanılmasına izin verilmiyor. Başka bir tane deneyin.

en: sorry, this name is taken, please choose another
tr: üzgünüm, bu isim başkası tarafından kullanılıyor.

en: sorry, we have a serious error - user name is taken by several users
tr: Üzgünüm, ciddi bir sorun var! Bu kullanıcı adı farklı kullanıcılar tarafından alınmıştır.

en: sorry, we seem to have some technical difficulties
tr: Özür dileriz, bazı teknik sorunlar yaşıyoruz

en: sorted alphabetically
tr: alfabetik sıraya göre

en: sorted by frequency of tag use
tr: etiket kullanım sıklığına göre

en: spam or advertising
tr: spam ya da reklam

en: start over
tr: baştan başla

en: starting over
tr: baştan başlıyor

en: subscribe to the questions feed
tr: soruya ve cevaplarına abone ol

en: subscribe-for-tags/
tr: etikete-abone-ol/

en: subscriptions/
tr: abonelikler/

en: suspended
tr: durduruldu

en: system error log is recorded, error will be fixed as soon as possible
tr: Bu hata, sistem hata günlüğüne kayıt edildi. En kısa sürede çözümlenmesi için uğraşacağız.

en: tag editors receive special awards from the community
tr: etiket editörleri, sitemizden özel ödül almaktadır

en: tags
tr: etiketler

en: tags are required
tr: etiket yazmalısınız

en: tags/
tr: etiketler/

en: text
tr: metin

en: the answer has been voted for %(answer_score)s times
tr: cevap için %(answer_score)s kez oy kullanıldı

en: the page you tried to visit is protected or you don't have sufficient points, see
tr: ziyaret etmeye çalıştığınız sayfa korumalıdır ya da görmek için yeterince puanınız yoktur

en: the question is answered, right answer was accepted
tr: soru cevabı doğru kabul edildi

en: this answer has been selected as correct
tr: bu cevap doğru olarak seçildi

en: this email has already been registered, please use another one
tr: Bu e-mail sitemizde zaten kayıtlı, lütfen başka bir tane deneyin

en: this email is already used by someone else, please choose another
tr: Bu E-mail sitemizde kullanılıyor. Şifre hatırlatmayı deneyebilir ya da yeniden kayıt olabilirsiniz.

en: this field is required
tr: bu alanın doldurulması gereklidir

en: this question or answer has been deleted;
tr: bu soru ya da cevap silindi;

en: thumb down
tr: beğenme

en: thumb up
tr: beğen

en: times
tr: kez

en: title
tr: başlık

en: to activate this feature you must fill out the wordpress xml-rpc setting bellow
tr: bu özeliği etkinleştirmek için aşağıdan wordpress xml-rpc ayarını doğrulayın

en: todays unused votes
tr: bugün kullanılmayan oy

en: tomorrow
tr: yarın

en: too localized
tr: çok dar kapsamlı

en: too subjective and argumentative
tr: çok öznel ve tartışmacı

en: try to give an answer, rather than engage into a discussion
tr: tartışmaya girmek yerine, soruya bir cevap vermeye çalışın

en: unanswered
tr: cevapsız

en: undelete
tr: silineni geri al

en: up to 5 tags, less than 20 characters each
tr: en fazla 5 etiket, her etiket en fazla 20 karakter

en: update profile
tr: profilimi güncelle

en: update summary:
tr: güncelleme özeti:

en: updated
tr: güncellendi

en: updated tags
tr: güncellenmiş etiketler

en: upload/
tr: yukle/

en: upvote
tr: beğendim

en: upvoted
tr: beğendim

en: url has error - please check it;
tr: adres hatası var - tekrar kontrol edin;

en: user has voted up this many times
tr: kullanıcılar tarafından defalarca beğendi

en: user name can only consist of letters, empty space and underscore
tr: kullanıcı adı sadece harf, rakam veya altçizgiden oluşur

en: user name is required
tr: kullanıcı adı doldurulması gerekli alandır

en: user profile
tr: kullanıcı profili

en: user profile overview
tr: kullanıcı profiline genel bakış

en: user vote record
tr: kullanıcı oy rekoru

en: user voted down this many times
tr: kullanıcılar tarafından defalarca beğenilmedi

en: users
tr: kullanıcılar

en: users favorite questions
tr: kullanıcının favori soruları

en: users/
tr: kullanicilar/

en: users/update_has_custom_avatar/
tr: uye/guncel_avatar/

en: votes
tr: oy

en: votes left
tr: oy kullandı

en: watched
tr: izlenmiş

en: wavatar
tr: Fotoğrafımı nasıl değiştiririm (gravatar) , gravatar nedir?

en: weekly
tr: haftalık

en: which one?
tr: hangisi

en: widgets/
tr: programciklar/

en: will not be shown, used to calculate age, format: YYYY-MM-DD
tr: Gizli alan, yaş hesaplamak için kullanılır.  YYYY-AA-GG şeklinde giriniz.

en: with %(author_name)s's contributions
tr: %(author_name)s 'ın katkılarıyla

en: yesterday
tr: dün
